Petru ostrzega: PiS puści nas z torbami! I proponuje plan gospodarczy [5 PUNKTÓW]

22.01.2016 13:21
1. Lider Nowoczesnej Ryszard Petru przedstawił Plan Naprawczy dla Polski
2. To pięć punktów dotyczących finansów publicznych
3. Jego zdaniem nie stać nas na realizację obietnic PiS.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Przedstawiamy dzisiaj Plan Naprawczy dla Polski, to plan gospodarczy, który w naszym przekonaniu jest niezbędny w sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy. Po trzech miesiącach rządów PiS mamy ogromną niepewność gospodarczą, brak zaufania u przedsiębiorców, niepewność, co do jutra, niepewność w rządzie, co do tego, co mogą przyjąć, a czego nie mogą przyjąć, na co ich stać, a na co nie stać - mówił Petru na konferencji prasowej w Sejmie.

Jego zdaniem, obietnice PiS będą kosztowały 50 miliardów złotych rocznie, a dodając do tego projektowaną pomoc dla frankowiczów, to jest kwota 100 miliardów złotych rocznie. - To jest zupełnie nie do ogarnięcia przez żaden budżet - powiedział Petru.

Lider Nowoczesnej ocenił, że "PiS nie panuje nad finansami publicznymi", a Polska wymaga stabilności. Dlatego - w jego ocenie - konieczne jest wprowadzenie Programu Naprawczego dla Polski, autorstwa Nowoczesnej.

PLAN NAPRAWCZY NOWOCZESNEJ:

1. Stabilizacja finansów publicznych

Petru podkreślił, fundamentem programu jest stabilizacja finansów publicznych, która - przekonywał - będzie możliwa po przyjęciu ustawy o zbilansowanym budżecie. Jak dodał, projekt w tej sprawie jeszcze w piątek zostanie złożony u marszałka Sejmu.

- Nasz projekt to hamulec długu. Projekt mówi, że w okresie, kiedy gospodarka rośnie, budżet powinien mieć nadwyżkę, kiedy gospodarka jest w recesji, budżet może mieć deficyt, ale co do zasady celem budżetu jest zerowy deficyt - powiedział Petru.

2. 4-letni plan finansowy państwa

Lider Nowoczesnej zaproponował wprowadzenie planu dochodów i wydatków.

- Tak, aby wszystkie wydatki PiS były uwzględnione, żeby wiadomo było kiedy PiS chce wprowadzić 500 zł na dziecko, kiedy wyższą kwotę wolną od podatków. Musi być pokazane z czego to będzie finansowane - tłumaczył Petru. - Inaczej puszczą nas z torbami, Polska straci płynność i wylądujemy jak Węgry za Orbana na garnuszku funduszu walutowego - skwitował.

3. Nowe wydatki mają pokrycie w obecnych dochodach, a nie prognozowanych dochodach

- Nie może być sytuacji, że mamy pomysł, który kosztuje dużo, nie mamy na to pieniędzy, ale (myślimy że) na pewno wzrośnie ściągalność VAT. Każdy wydatek musi mieć pokrycie w bieżących dochodach - podkreślił lider Nowoczesnej.

4. Oszacowanie kosztów zgłaszanych ustaw.

- Nie można mówić o pomysłach, które są niepoliczone - podkreślił lider Nowoczesnej.

5. Niezależność NBP

- Chodzi o zapewnienie, że NBP nie będzie używany do wsparcia polityki rządu, czyli do żadnego drukowania pieniędzy. Taka deklaracja powinna paść z ust Jarosława Kaczyńskiego - stwierdził Petru.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (599)
Zaloguj się
 • kuvidar

  Oceniono 212 razy 70

  Cały problem w tym że Polacy zupełnie nie słuchają żadnych ostrzeżeń, gdyż są w pisowskim amoku. O SKOKach były ostrzeżenia wielokrotne a mimo to ludzie oszczędności całego życia oddają w ręce kombinatorów finansowych gdzie pieniądze te znikają bez śladu.

 • born.again.atheist

  Oceniono 134 razy 64

  Petru nie przedstawil planu gospodarczego, jak mylnie glosi tytul tego artykulu, tylko plan kontrolowania wydatkow PiS, a to jest roznica.

 • sztucznamgla

  Oceniono 192 razy 48

  popieram Petru z braku laku, ale niestety myli się

  nie z torbami - ale BEZ toreb

  nie w skarpetkach - ale BEZ skarpetek

  poza tym to Nowoczesna mimo lepszego jezyka i reakcji niż PO, to jedynie namiastaka partii w czasach rewolucji, jaka przeżywamy

  tu nie potrzeba czekania aż... bo aż nastepuje kazdego dnia

  tu trzeba OSTREGO jezyka i niestety TOTALNEJ opozycji

  tym bardziej że FASZYŚCI od kukiza wspieraja PISlamistów

  kiedy się obudzicie?

  KOD nie powstałby, gdybyscie wy (partie polityczne) obudzili się i potrafili adekwatnie reagować

 • pysio62

  Oceniono 185 razy 43

  Plan gospodarczy Petru generalnie rzecz biorac sluszny, ale szczegply rzecz jasna do dyskusji. Rzady Kaczynskiego, Dudy i PIS-u nie tylko wprowadza nam dyktarture, ale takze zrujnuja Polske ekonomicznie, gospodarczo i finansowo, i ten proces juz sie zaczal.

 • sztucznamgla

  Oceniono 189 razy 41

  widzę że od rana ostro działaja PISlamskie TROLLE

  LEMINGI przypominam, że wasze stukanie w klawiaturę niczego NIE zmienia

  przypomnę także, że wasza NAGŁA (od 2 miesięcy) obecność na forach gazety, pomimo waszych nadziei że ta zbankrutuje, jest właśnie WSPARCIEM finansowym dla gazety

  :)))

  ale czego spodziewać się po osobnikach o IQ kaczego jaja?

 • donvito011

  Oceniono 192 razy 38

  Za przedmówcami: ten plan jest tak prosty, jak zarządzanie finansami w rodzinie. Tyle tylko, że trafi na odpór polityka, który ma władzę, nie ma rodziny, nie potrafi nawet zakupów zrobić, a do tego nigdy niczym nie potrafił zarządzać. Ale brawo dla Petru: trzeba robić swoje i pokazywać społeczeństwu normalną alternatywę dla szaleństwa. Pozdrawiam.

 • sztucznamgla

  Oceniono 157 razy 29

  ktos się martwi frankowiczami?

  a od kiedy PISlamiści dorwali się do władzy, to o ile podskoczył CHF???

 • wmc-33

  Oceniono 149 razy 27

  Niestety, ale rozwalenie budżetu jest w tej chwili jedyną realną szansą wcześniejszego odsunięcia od żłoba panującego nam oddziału małp z brzytwami. Przemawianie im do rozsądku ma tyle samo sensu, co polemizowanie z tezą, że Petru jako 12-latek raczej nie mógł zostać sowieckim szpiegiem.

 • legia3355

  Oceniono 141 razy 23

  Panie Premierze Petru każde dziecko wie że jeśli chce sobie kupić lizaka to musi mieć pieniądze. Też mogę pojechać na wycieczkę za kredyt z myślą że jak wygram w totka to oddam. Ratujmy naszą ukochaną Polskę, proszę podać miejsce i godzinę, zbierzemy się i pogonimy tych szaleńców.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje