Petru ostrzega: PiS puści nas z torbami! I proponuje plan gospodarczy [5 PUNKTÓW]

22.01.2016 13:21
1. Lider Nowoczesnej Ryszard Petru przedstawił Plan Naprawczy dla Polski
2. To pięć punktów dotyczących finansów publicznych
3. Jego zdaniem nie stać nas na realizację obietnic PiS.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Przedstawiamy dzisiaj Plan Naprawczy dla Polski, to plan gospodarczy, który w naszym przekonaniu jest niezbędny w sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy. Po trzech miesiącach rządów PiS mamy ogromną niepewność gospodarczą, brak zaufania u przedsiębiorców, niepewność, co do jutra, niepewność w rządzie, co do tego, co mogą przyjąć, a czego nie mogą przyjąć, na co ich stać, a na co nie stać - mówił Petru na konferencji prasowej w Sejmie.

Jego zdaniem, obietnice PiS będą kosztowały 50 miliardów złotych rocznie, a dodając do tego projektowaną pomoc dla frankowiczów, to jest kwota 100 miliardów złotych rocznie. - To jest zupełnie nie do ogarnięcia przez żaden budżet - powiedział Petru.

Lider Nowoczesnej ocenił, że "PiS nie panuje nad finansami publicznymi", a Polska wymaga stabilności. Dlatego - w jego ocenie - konieczne jest wprowadzenie Programu Naprawczego dla Polski, autorstwa Nowoczesnej.

PLAN NAPRAWCZY NOWOCZESNEJ:

1. Stabilizacja finansów publicznych

Petru podkreślił, fundamentem programu jest stabilizacja finansów publicznych, która - przekonywał - będzie możliwa po przyjęciu ustawy o zbilansowanym budżecie. Jak dodał, projekt w tej sprawie jeszcze w piątek zostanie złożony u marszałka Sejmu.

- Nasz projekt to hamulec długu. Projekt mówi, że w okresie, kiedy gospodarka rośnie, budżet powinien mieć nadwyżkę, kiedy gospodarka jest w recesji, budżet może mieć deficyt, ale co do zasady celem budżetu jest zerowy deficyt - powiedział Petru.

2. 4-letni plan finansowy państwa

Lider Nowoczesnej zaproponował wprowadzenie planu dochodów i wydatków.

- Tak, aby wszystkie wydatki PiS były uwzględnione, żeby wiadomo było kiedy PiS chce wprowadzić 500 zł na dziecko, kiedy wyższą kwotę wolną od podatków. Musi być pokazane z czego to będzie finansowane - tłumaczył Petru. - Inaczej puszczą nas z torbami, Polska straci płynność i wylądujemy jak Węgry za Orbana na garnuszku funduszu walutowego - skwitował.

3. Nowe wydatki mają pokrycie w obecnych dochodach, a nie prognozowanych dochodach

- Nie może być sytuacji, że mamy pomysł, który kosztuje dużo, nie mamy na to pieniędzy, ale (myślimy że) na pewno wzrośnie ściągalność VAT. Każdy wydatek musi mieć pokrycie w bieżących dochodach - podkreślił lider Nowoczesnej.

4. Oszacowanie kosztów zgłaszanych ustaw.

- Nie można mówić o pomysłach, które są niepoliczone - podkreślił lider Nowoczesnej.

5. Niezależność NBP

- Chodzi o zapewnienie, że NBP nie będzie używany do wsparcia polityki rządu, czyli do żadnego drukowania pieniędzy. Taka deklaracja powinna paść z ust Jarosława Kaczyńskiego - stwierdził Petru.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (599)
Petru ostrzega: PiS puści nas z torbami! I proponuje plan gospodarczy [5 PUNKTÓW]
Zaloguj się
 • 0

  Puk ,puk.Macie tam jeszcze coś pod czaszką eksperci od Petru.Był współtwórca reformy emerytalnej.Szlag ja trafił.Przekonywał ze frank to najstabilniejsza waluta,Szlag ja trafił.Ekspert.

 • michu-najlepszy

  Oceniono 6 razy -4

  POprańcy-obsrańcy teraz Wasza kolej na zmywak do Anglii jak podatków nie chcecie płacić tylko Watem handlować i wyciągać miliony kosztem biednych ludzi.Wy...rdalać z kraju katolickiego belzebuby.
  Z poważaniem

 • gadojan

  Oceniono 8 razy -4

  Juz kiedys pan Walesa ostrzegal, ze pusci kOMUNISTOW z torbami - jakos nic mu z tego nie wyszlo wolal sie z komunistami dogadac

 • starszy-65

  Oceniono 8 razy 4

  Ten plan ma takie same znaczenie jak mój w tym temacie ale ja jestem trochę mądrzejszy i go nie ujawniam!!!

 • xandx

  Oceniono 22 razy 4

  jeszcze unia powinna zabrać wszelkie dotacje i niech pokażą co potrafią... bo jak na razie z głupich obietnic nie potrafią się wywiązać i ciągle tylko kombinują i kłamią..... nie można finansować faszyzmu.....

 • starykawaler35

  Oceniono 89 razy -3

  a z torbami to puscil nas soros z sachsem wprowdzajac tzw plan balcerowicza

 • starykawaler35

  Oceniono 81 razy -3

  rysiu PO zadluzyla panstwo bardziej niz gierek.... a donald udzielil pozyczki na ratowanie euro....

  od 89 r nikt nie panuje nad finansami publicznymi bo kazda polityczna prostytutka nic nie robi dla polakow

 • starykawaler35

  Oceniono 81 razy -3

  rysiu czy ty masz wszystkich polakow za idiotow???
  PO ukradla 150 mld z ofe...PiS juz nie ma czego ukrasc

 • Expert 325

  Oceniono 77 razy -3

  Petru ostrzega: PiS puści nas z torbami! .... to miłe, bo "układy zamknięte " obdzierały do kości i nie było mowy o żadnej torbie na nową drogę życia

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje