Niemieckie media: broń Bundeswehry trafiła na kurdyjski czarny rynek w Iraku

22.01.2016 12:51
Kurdyjscy bojownicy w Syrii

Kurdyjscy bojownicy w Syrii (Fot. RODI SAID/REUTERS)

1. Niemiecka broń przekazana Kurdom jest dostępna na czarnym rynku
2. O sprawie informują niemieccy nadawcy publiczni

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Na czarnym rynku w kurdyjskim regionie autonomicznym w Iraku oferowana jest broń Bundeswehry z zasobów przekazanych przez Niemcy władzom tego regionu - informują niemieccy nadawcy publiczni ARD, NDR i WDR.

W miastach Irbil i As-Sulajmanijja reporterzy natrafili na karabiny automatyczne typu G3 i pistolet Walther P1 z wygrawerowanymi literami "Bw", wskazującymi na Bundeswehrę. Agencja dpa pisze, że najprawdopodobniej sprzedają tę broń peszmergowie (kurdyjscy bojownicy), którzy od miesięcy nie dostają żołdu.

Karabiny automatyczne typu G3 z rocznika 1986 są oferowane po 1450-1800 amerykańskich dolarów, pistolet Walther P1 w oryginalnym opakowaniu można kupić za 1200 dolarów.

Niemiecki resort obrony, do którego media zwróciły się o komentarz, podkreśla, że rząd Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego zobowiązał się do prowadzenia ewidencji przekazanej mu broni. Przyznano, że strona niemiecka nie ma możliwości prześledzenia, co stało się z poszczególnymi karabinami i pistoletami, dostarczonymi władzom kurdyjskim w Iraku.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (64)
Zaloguj się
 • hamsterx

  Oceniono 11 razy 7

  zemsta Honeckera nie panuje już nad niczym

 • figralczyk

  Oceniono 8 razy 6

  Nie bądźmy śmieszni. Zaraz nas media przekonają, że Niemcy zbroją ISIS. Parę karabinów znaleźli? Przecież to jest oczywiste, że się znajdą bo tak jest na wojnach. Żołnierz pada, wróg broń podnosi.

  Ja widzę panów z ISIS z amerykańskimi karabinami.

 • za.czwartym.kalafiorem.w.lewo

  Oceniono 21 razy 5

  Teraz pozostaje się modlić, żeby z czarnego rynku w Iraku nie znalazły się na rynku w Hamburgu czy Kolonii, w czasie jakiegoś festynu czy innej zabawy...

 • zigzaur

  Oceniono 118 razy 4

  Lewy handel bronią jest równie stary jak broń. Najstarszy przypadek przeszwarcowania broni opisał Homer w Iliadzie, jak to Odyseusz wywabił zgenderowanego Achillesa.

 • motomycha

  Oceniono 6 razy 4

  Dopuki 35milionowy naród Kurdyjski nie zazna swojego panstwa ktore jest obecnie pod zaborami 3panstw tak dlugo bedzie rozgardiasz w regionie..Oni tam chca zyc,kobiety maja cos do powiedzenia i sie kasztalca, rolnictwo w ciagu ostatnich 10lat przezywa renesans i jest unowoczesniane a gaz i ropa to 17% budzetu kurdyjskim miastom i samorzadom..jest co zwiedzac, Chca zyc ,maj warunki ale sa blokowani przez 3 zaborcow..wiadomo jak sie skonczylo to w naszym regionie kiedy sprawy sie uporzadkowaly..daje im 20lat i panstwo powstanie

 • pistozlo3

  Oceniono 4 razy 2

  VIVA KURDOWIE- jedyna siła która naprawdę chce i ma cel w obaleniu ISIS

 • Alejaja Izbak

  Oceniono 8 razy 2

  BUAHAHAHAHHAHAHAHAHAHHAHAHA!

  Ciekawe czy EU sie zajmie niemiaszkami i ich brudnymi interesami w spszedazy broni terrorystom.

  Chyba jednak legalnie wybrany w demokratycznyh wbyorach PiS stanowi wienszky problem dla EU komunistuw.

  BUAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAH!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje