PO skarży do Trybunalu Konstytucyjnego ustawę o służbie cywilnej. Budka: "Stoimy na straży wartości konstytucyjnych"

22.01.2016 12:36
Borys Budka, były minister sprawiedliwości

Borys Budka, były minister sprawiedliwości ((Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta)

1. PO złoży wniosek do TK o zbadanie nowelizacji ustawy o SC.
2. Zdaniem Borysa Budki ustawa łamie wartości konstytucyjne

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Powody złożenia wniosku to m.in. likwidacja konkursów na wyższe stanowiska w służbie i zniesienie wymogu, by szef SC nie był członkiem partii politycznej przez 5 lat przed objęciem tej funkcji.

- Stojąc na straży podstawowych wartości konstytucyjnych, stojąc na straży demokratycznej i apolitycznej służby cywilnej posłowie Platformy Obywatelskiej dzisiaj składają wniosek do trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niekonstytucyjność wskazanych przepisów - powiedział Budka na konferencji prasowej w Sejmie.

Jak poinformował, we wniosku posłowie PO wskazali, że w uchwalonej niedawno z inicjatywy PiS nowelizacji ustawy o służbie cywilnej odstąpiono od zasady, że szef służby cywilnej nie może być członkiem partii politycznej przez minimum pięć lat przed objęciem tego stanowiska.

Ustawa łamie prawo pracy?

PO podnosi też we wniosku kwestię m.in. likwidacji konkursów na wyższe stanowiska w służbie cywilnej, zniesienie "niezbędnego do zajmowania stanowisk kierowniczych doświadczenia zawodowego", a także "możliwość ręcznego sterowania przez prezesa ministrów każdym konkursem w urzędzie państwowym".

Według PO nowelizacja łamie też prawo pracy, ponieważ - jak mówił Budka - zakłada zwolnienie blisko 2 tys. pracowników służby cywilnej, "którzy bez względu na to, kto rządził w tym kraju w sposób rzetelny wykonywali swoje obowiązki". Nowelizacja zakłada, że stosunki pracy z osobami zajmującymi wyższe stanowiska w SC wygasną po 30 dniach od jej wejścia w życie, chyba że zostaną im zaproponowane nowe warunki.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (153)
PO skarży do Trybunalu Konstytucyjnego ustawę o służbie cywilnej. Budka: "Stoimy na straży wartości konstytucyjnych"
Zaloguj się
 • joko52

  Oceniono 1 raz 1

  Tatus stal na strazy wladzy ludowej,synek na strazy gmin.Jednak synek nie dorownal tatusiowi.Nie ten sort,przepraszam ,nie ten resort.

 • michu-najlepszy

  Oceniono 7 razy -3

  Budka stoimy na straży gminy. Ten Pan nie musi mieć dokumentu jest rozpoznawalny.
  Z poważaniem

 • wilenski11

  Oceniono 117 razy -1

  patrzeć nie mogę na tego złodziejskiego hipokrytę i skomlenia jego złodziejskiego ryja oderwanego od koryta

 • rita57

  Oceniono 117 razy -3

  Cyngle wybiórcze macie zagrychę , wybierając zdjęcie niejakiego Budki, nie?:)

 • ergosumek

  Oceniono 121 razy -7

  Bezcenny jest widok posła Budki, który z dumną miną peroruje tabunom dziennikarzy przypadkowo czekających pod bramą Trybunału: właśnie złożyłem kolejny wniosek!

 • ergosumek

  Oceniono 120 razy -4

  Chyba niedługo trybunalskie wynaturzenie spowoduje, że rząd będzie musiał powołać specjalne Ministerstwo ds. Bezsensownych Wniosków Konstytucyjnych składanych przez Platformę.
  Czynne 24 godziny na dobę, z gorącą linią!

 • rita57

  Oceniono 121 razy -3

  Już dajcie sPOkój z cytowaniem tego strażnika budki.Żenua.

 • kotekkot

  Oceniono 6 razy 2

  I co dziwicie się pisowi ze TK chciał ucywilizowąc? Przecież już widać ze każda ustawa PIS byłaby do uwalenia. Konstyucja jest tak ogólnie napisana ze jak mowi orzecznictwo TK można wszystko uwalic.pod pretekstem niezgodności z Konstytucja

 • razb1947

  Oceniono 122 razy -6

  Konstytucja do wymiany bo jest napisana przez czerwonych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje