Najpierw Szydło, a teraz Morawiecki: "350 tys. uchodźców z Ukrainy". Wpadka czy świadoma narracja rządu?

22.01.2016 10:45
Wicepremier Mateusz Morawiecki

Wicepremier Mateusz Morawiecki (Fot. Krzysztof Karolczyk/ Agencja Gazeta)

Nie wybrzmiały jeszcze echa słów premier Szydło o milionie przyjętych rzekomo przez Polskę uchodźców z Ukrainy, a min. Morawiecki rzuca kolejną zaskakującą liczbę w tym temacie: 350 tys. Przejęzyczenie, pomyłka?

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Premier Szydło stwierdziła podczas debaty w PE w Strasburgu, że Polska przyjęła około miliona uchodźców z Ukrainy. Jak jednak szybko wykazano, powołując się na oficjalne dokumenty, w ubiegłym roku status uchodźcy otrzymało... dwóch Ukraińców, a zgodę na pobyt długoterminowy wydano 628 wschodnim sąsiadom.

Wypowiedź odbiła się sporym echem - komentował ją m.in. ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca. - Pani premier mówiła o uchodźcach z Ukrainy, ale nie ma uchodźców z Ukrainy w Polsce. Chodzi o osoby, które przyjeżdżają i przebywają tutaj legalnie, pracują, studiują, płacą podatki - mówił Deszczyca.

Okazuje się jednak, że inni członkowie rządu powtarzają błąd premier Beaty Szydło.

Morawiecki: 350 tys. uchodźców

W rozmowie z dziennikarzami na forum w Davos minister rozwoju mówił w piątek m.in. o krytyce Polski w Unii, wyzwaniach gospodarczych, a także kryzysie uchodźczym. Zwrócił uwagę, że jego rozmówcy koncentrują się na problemach uchodźców z Syrii i Iraku, ale przecież "jest jeszcze jedna wojna u granic Unii Europejskiej, wojna na Ukrainie".

- Polska przyjęła 350 tys. uchodźców, oczywiście różnego rodzaju, nie tylko "wojennych", ale i po prostu uchodźców z Ukrainy w roku 2014 i 2015. Jest to więc druga największa liczba po Wielkiej Brytanii, a w odniesieniu do całości populacji kraju - największa - mówił.

(fragment można odsłuchać ok. 6 minuty nagrania)Skąd taka liczba?

Skąd liczba 350 tys., skoro 3 dni temu premier wspomniała o milionie?

Jak zwrócił uwagę dziennikarz Paweł Sołtys, Morawiecki mógł mówić o liczbie wystawionych przez Polskę Ukraińcom kart czasowego pobytu, których wedle statystyk w 2014 roku było właśnie 350 tys.Czy więc minister Morawiecki miał na myśli uchodźców, czy emigrantów zarobkowych? A może chodzi o stworzenie wrażenia, że w Polsce są setki tysięcy uchodźców z Ukrainy to świadoma polityka informacyjna rządu na arenie międzynarodowej, która ma wzmocnić naszą pozycję w rozmowach o podziale uchodźców pochodzących z Syrii?

Z drugiej strony, mogła to być tylko językowa wpadka - być może minister użył nieodpowiednio angielskiego słowa "refugee".Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (428)
Zaloguj się
 • wybitny.analityk

  Oceniono 100 razy 86

  Proszę Państwa, Ukraińcy nie są żadnymi uchodźcami tylko imigrantami zarobkowymi ponieważ:
  - nie mają iphonów ani koszulek Ralph Lauren
  - mają zbyt często płeć żeńską
  - i nie grają w taharrush.
  Ale przede wszystkim:
  - Ukraińcy nie siedzą na socjalu, nawet nie szukają tego socjalu, lecz chętnie podejmują pracę, są pracowici i integrują się (z nielicznymi wyjątkami) z miejscową ludnością. Najgorsze jest to, że gorliwie tej pracy szukają, są mili i w pełni akceptują zasady kraju w którym się znaleźli. No a skoro zarabiają nie biorą, tzn. że są imigrantami zarobkowymi. Proste.

 • antykaczysta40

  Oceniono 185 razy 57

  A ja słyszałem, że w Wielkiej Brytanii jest 3 miliony uchodźców z Polski, którzy mimo, że PiS wygrał nie chcą wracać.

 • sztucznamgla

  Oceniono 171 razy 41

  oczywiście że to jest systematyczna PROPAGANDA

  wy nie rozumiecie jak PISlamisci sa profesjonalnie przygotowani pod tym wzgledem

  stalin i hitler mogliby się uczyć

 • sylwester51

  Oceniono 154 razy 38

  Zmieniam zdanie o Morawieckim miałem go za rozsądnego gościa a teraz widzę, ze przyłączył się do pisowskiej szajki. To, że ojcu odwaliło nie dziwota, a Mateusz stracił honor.

 • belzebub1001

  Oceniono 150 razy 36

  Kiedy zaczna stawiac pomnik Lecha przed Palacem? Wtedy bedzie koniec prezesa i calego pisu!

 • makuzy

  Oceniono 152 razy 34

  Ja nie wiem k... czy onie nie rozumieją, że dziś informacja porusza się po świecie z prędkością światłą, w dodatku jest weryfikowalna w ekspresowym tempie i takie guano słowne, jakie toczą członki rządu chlapie po całej sieci ? Jak można tak wprost kłamać, bez zażenowania... Czy oni myślą, że z samymi półgłówkami mają do czynienia ?

 • biesczad1

  Oceniono 147 razy 31

  Kłamca pogania kłamcę...

 • makuzy

  Oceniono 147 razy 29

  Czasem jak kto się dobrze naćpie to widzi smoka lub Jezusa, ale żeby widzieć milion ludzi ? Toż to Święty Graal narkomanii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje