"FAZ" pojednawczo o Polsce i Niemczech. "Wrogowie Kaczyńskiego nie umierają zatruci polonem"

22.01.2016 07:33
Spotkanie szefów MSZ Polski i Niemiec - Franka-Waltera Steinmeiera i Witolda Waszczykowskiego

Spotkanie szefów MSZ Polski i Niemiec - Franka-Waltera Steinmeiera i Witolda Waszczykowskiego (ALIK KEPLICZ/AP)

1. "FAZ" apeluje, by Polska i Niemcy "nie niszczyły sojuszniczego zaufania"
2. Gazeta protestuje też przeciw głosom o "putinizacji" Polski 3. "FAZ" nie szczędzi jednak krytyki pod adresem PiS

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung", komentując wizytę szefa MSZ Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera w Warszawie, ostrzega Polskę i Niemcy, by nie niszczyły sojuszniczego zaufania, gdyż może to narazić na szwank bezpieczeństwo i Polski, i Europy. "Kilku Niemców i kilku Polaków opowiadało ostatnio o sobie brzydkie rzeczy" - pisze warszawski korespondent niemieckiej gazety Konrad Schuller.

"W Warszawie minister sprawiedliwości (Zbigniew) Ziobro skojarzył komisarza UE (Guenthera) Oettingera z niemieckimi okupantami z II wojny światowej; w Strasburgu przewodniczący Parlamentu Europejskiego (Martin) Schulz zobaczył Polskę na drodze do putinizacji, a w Berlinie szef klubu parlamentarnego CDU/CSU (Volker) Kauder mówił o sankcjach przeciwko sąsiadowi zza Odry" - przypomniał autor komentarza, zauważając, że "takie podmuchy wiatru nie wieją ot tak sobie".

Zdaniem Schullera "wykroczenia narodowych konserwatystów Jarosława Kaczyńskiego przeciwko Trybunałowi Konstytucyjnemu i mediom są rzeczywiście niepokojące". "Autorytarne zwroty rozpoczynają się często od tego, co on właśnie teraz czyni: od pozbawienia władzy wymiaru sprawiedliwości i ujednolicenia mediów" - tłumaczy.

Komentator zastrzega, że w innych krajach UE media elektroniczne też nie są całkowicie niezależne, a niektóre kraje nie mają TK. "Dopóki wrogowie Kaczyńskiego nie umierają zatruci polonem, a "zielone ludziki" nie wciągają na maszt na Litwie polskiej flagi, dopóty porównanie z Putinem nie wchodzi w rachubę" - czytamy w "FAZ". "Polska demokracja przeżywa zawirowania, ale nie jest zlikwidowana" - podkreśla Schuler.

"Niedoskonała" polska demokracja

Komentator zwraca uwagę, że polsko-niemiecko-europejskie spory zagrażają bezpieczeństwu zarówno Polski, jak i Europy. "Osłabiają one zaufanie między Warszawą a jej partnerami na Zachodzie i wydobywają na powierzchnię dawne linie podziału, w które każdy, kto chce rozbić Europę, może wbić klin" - ostrzega Schuller.

Komentator podkreśla, że Polska jest dziś bezpieczna dlatego, że w 1989 roku zdecydowała się na zwrot ku Zachodowi - "do NATO, UE i partnerstwa z Niemcami".

Schuller określa politykę Polski po demokratycznym zwrocie mianem "niedoskonałej". Za mankament uznał decyzję o rezygnacji z wprowadzania na razie wspólnej waluty euro. To - jego zdaniem - wywołało pytanie, czy Polska nie znajdzie się znowu w "Międzyeuropie" czyli "strefie buforowej pomiędzy Rosją a Zachodem".

Polityka narodowych konserwatystów sprawia, że pytanie to "stało się jeszcze bardziej na czasie" - ocenia komentator. Przypomina, że w kampanii wyborczej PiS "grzmiał przeciwko euro, a teraz porównuje unijnych komisarzy do nazistów". Jak dodaje, obietnice w sprawie uchodźców "traktowane są po dyletancku", a na "inwestorów z unijnych krajów partnerskich nakłada się selektywnie podatki".

Kaczyński "na własnej planecie"

"Prasa produkuje w systemie akordowym nazistowskie karykatury, a gdy europejscy politycy chcą wpłynąć na uspokojenie (sytuacji), nie znajdują kompetentnych partnerów do rozmów, ponieważ Kaczyński - człowiek, który o wszystkim decyduje - żyje we własnym świecie (w oryginale "na własnej planecie" - przyp. red.)" - czytamy w "FAZ".

W tej sytuacji wzajemne oskarżenia o "putinizację", "politykę okupacyjną UE" i "oś niemiecko-rosyjską" stają się "samosprawdzającą się przepowiednią" - ostrzega niemiecki dziennikarz. "Każda z tych głupot niszczy zaufanie między sojusznikami" - dodaje Schuller.

O przywódcy PiS-u przeczytasz w książce "Jarosław. Tajemnice Kaczyńskiego. Portret niepolityczny" >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (226)
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 197 razy 61

  Nie giną otruci polonem bo pisiory nie mają do niego dostępu , ale były przypadki że ktoś się zastrzelił a potem broń wytarł (Blida)

 • scibor3

  Oceniono 72 razy 54

  "Wrogowie Kaczyńskiego nie umierają zatruci polonem"
  Dziennikarzom piszącym prawdę o "uchodźcach" nie interesuje się prokurator jak w Niemczech.

  Kurcze, żyjemy w szczęśliwym kraju.

 • agent-0700

  Oceniono 156 razy 36

  Kaczyński truje Naród kłamstwami.

 • kniazwitold

  Oceniono 153 razy 29

  Za chwilę zaczną znikać dziennikarze i blogowicze.
  Pogróżki już pojawiły się w sieci wobec zwykłych ludzi.
  Sędziowie TK już teraz otrzymują pogróżki i groźby pozbawienia życia.

  PISOFASZYSTOWSKI REŻIM ZABIJA!

 • antykaczysta40

  Oceniono 145 razy 27

  Zastanawiam się co Kaczyński może jeszcze zniszczyć w Polsce? I nie wiem co to jeszcze może być, bo wszystko już zniszczył w 2 miesiące.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje