"FAZ" pojednawczo o Polsce i Niemczech. "Wrogowie Kaczyńskiego nie umierają zatruci polonem"

22.01.2016 07:33
Spotkanie szefów MSZ Polski i Niemiec - Franka-Waltera Steinmeiera i Witolda Waszczykowskiego

Spotkanie szefów MSZ Polski i Niemiec - Franka-Waltera Steinmeiera i Witolda Waszczykowskiego (ALIK KEPLICZ/AP)

1. "FAZ" apeluje, by Polska i Niemcy "nie niszczyły sojuszniczego zaufania"
2. Gazeta protestuje też przeciw głosom o "putinizacji" Polski 3. "FAZ" nie szczędzi jednak krytyki pod adresem PiS

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung", komentując wizytę szefa MSZ Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera w Warszawie, ostrzega Polskę i Niemcy, by nie niszczyły sojuszniczego zaufania, gdyż może to narazić na szwank bezpieczeństwo i Polski, i Europy. "Kilku Niemców i kilku Polaków opowiadało ostatnio o sobie brzydkie rzeczy" - pisze warszawski korespondent niemieckiej gazety Konrad Schuller.

"W Warszawie minister sprawiedliwości (Zbigniew) Ziobro skojarzył komisarza UE (Guenthera) Oettingera z niemieckimi okupantami z II wojny światowej; w Strasburgu przewodniczący Parlamentu Europejskiego (Martin) Schulz zobaczył Polskę na drodze do putinizacji, a w Berlinie szef klubu parlamentarnego CDU/CSU (Volker) Kauder mówił o sankcjach przeciwko sąsiadowi zza Odry" - przypomniał autor komentarza, zauważając, że "takie podmuchy wiatru nie wieją ot tak sobie".

Zdaniem Schullera "wykroczenia narodowych konserwatystów Jarosława Kaczyńskiego przeciwko Trybunałowi Konstytucyjnemu i mediom są rzeczywiście niepokojące". "Autorytarne zwroty rozpoczynają się często od tego, co on właśnie teraz czyni: od pozbawienia władzy wymiaru sprawiedliwości i ujednolicenia mediów" - tłumaczy.

Komentator zastrzega, że w innych krajach UE media elektroniczne też nie są całkowicie niezależne, a niektóre kraje nie mają TK. "Dopóki wrogowie Kaczyńskiego nie umierają zatruci polonem, a "zielone ludziki" nie wciągają na maszt na Litwie polskiej flagi, dopóty porównanie z Putinem nie wchodzi w rachubę" - czytamy w "FAZ". "Polska demokracja przeżywa zawirowania, ale nie jest zlikwidowana" - podkreśla Schuler.

"Niedoskonała" polska demokracja

Komentator zwraca uwagę, że polsko-niemiecko-europejskie spory zagrażają bezpieczeństwu zarówno Polski, jak i Europy. "Osłabiają one zaufanie między Warszawą a jej partnerami na Zachodzie i wydobywają na powierzchnię dawne linie podziału, w które każdy, kto chce rozbić Europę, może wbić klin" - ostrzega Schuller.

Komentator podkreśla, że Polska jest dziś bezpieczna dlatego, że w 1989 roku zdecydowała się na zwrot ku Zachodowi - "do NATO, UE i partnerstwa z Niemcami".

Schuller określa politykę Polski po demokratycznym zwrocie mianem "niedoskonałej". Za mankament uznał decyzję o rezygnacji z wprowadzania na razie wspólnej waluty euro. To - jego zdaniem - wywołało pytanie, czy Polska nie znajdzie się znowu w "Międzyeuropie" czyli "strefie buforowej pomiędzy Rosją a Zachodem".

Polityka narodowych konserwatystów sprawia, że pytanie to "stało się jeszcze bardziej na czasie" - ocenia komentator. Przypomina, że w kampanii wyborczej PiS "grzmiał przeciwko euro, a teraz porównuje unijnych komisarzy do nazistów". Jak dodaje, obietnice w sprawie uchodźców "traktowane są po dyletancku", a na "inwestorów z unijnych krajów partnerskich nakłada się selektywnie podatki".

Kaczyński "na własnej planecie"

"Prasa produkuje w systemie akordowym nazistowskie karykatury, a gdy europejscy politycy chcą wpłynąć na uspokojenie (sytuacji), nie znajdują kompetentnych partnerów do rozmów, ponieważ Kaczyński - człowiek, który o wszystkim decyduje - żyje we własnym świecie (w oryginale "na własnej planecie" - przyp. red.)" - czytamy w "FAZ".

W tej sytuacji wzajemne oskarżenia o "putinizację", "politykę okupacyjną UE" i "oś niemiecko-rosyjską" stają się "samosprawdzającą się przepowiednią" - ostrzega niemiecki dziennikarz. "Każda z tych głupot niszczy zaufanie między sojusznikami" - dodaje Schuller.

O przywódcy PiS-u przeczytasz w książce "Jarosław. Tajemnice Kaczyńskiego. Portret niepolityczny" >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (226)
"FAZ" pojednawczo o Polsce i Niemczech. "Wrogowie Kaczyńskiego nie umierają zatruci polonem"
Zaloguj się
 • blumkwist

  0

  To, że jacyś niewybrani demokratycznie politycy z Brukseli uważają za stosowne pouczać jakiś kraj co do standardów ich ustroju, świadczy o tym, że traktują tą jedną z wielu wersji demokracji , a mianowicie demokrację liberalną jako sakralną formę władzy, posiadającą atrybut świętości i nieomylności, którą siłą należy narzucać całemu światu ( jedyną sytuacją kiedy ingerencja może być uzasadniona byłby fakt łamania praw człowieka i to tych ustanowionych tuż po wojnie co w Polsce nie ma miejsca). Skąd czerpią przekonanie o nieomylności i świętości takiego ustroju, pozostaje zagadką, można snuć domniemania, że stoją za tym jakieś bliżej nie znane wierzenia. Jednak jako osoby uznające się za tolerastów, powinni uznać, że my nie musimy podzielać ich wierzeń, wszak jeszcze nie zniesiono w UE wolności wyznania...

 • Janusz Senex

  Oceniono 118 razy 4

  "Wrogowie Kaczyńskiego nie umierają zatruci polonem"
  --------------------------------------------------------------------
  Jeszcze nie,ale jeszcze trochę i Ziobro ze Święczkowskim coś wykombinują - mają doświadczenie.

 • muzyk_barokowy

  Oceniono 120 razy -6

  - "Die Welt": Niemcy są izolowane w UE: www.rp.pl/Polityka/160129772-Die-Welt-Niemcy-sa-izolowane-w-UE.html
  - Debata w PE o Polsce już za nami - film na stronie www.rp.pl/Spoleczenstwo/160129980-Dania-Wladze-kaza-podawac-wieprzowine.html

 • muzyk_barokowy

  Oceniono 120 razy -6

  Schuller określa politykę Polski po demokratycznym zwrocie mianem "niedoskonałej". Za mankament uznał decyzję o rezygnacji z wprowadzania na razie wspólnej waluty euro. To - jego zdaniem - wywołało pytanie, czy Polska nie znajdzie się znowu w "Międzyeuropie" czyli "strefie buforowej pomiędzy Rosją a Zachodem".

  ========================================

  Jakoś tak się składa, że euro nie ma np. w Danii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i nikt nie mówi, że znajdą się w "strefie buforowej".

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 2 razy 2

  Przyjaźń polsko - niemiecka też ma swoje granice. Idźcie wy w cholerę z tym ojro. Jak mozna płacić banknotami, na których nie ma ani jednego wizerunku koronowanej głowy? To juz nawet bony pewexowskie wyglądały ładniej.

 • czechy11

  Oceniono 116 razy 2

  To tylko kwestia czasu dać PiSiorom pełnie władzy to i Polon znajdą. Putin tez na starcie nie truł przeciwników.

 • obidient1

  Oceniono 117 razy 5

  Jeszcze nie, ale .....

 • adin_null_adin

  Oceniono 139 razy -27

  Dublińscy terroryści bredzą na kolanach o demokracji. Gdyby nie mordercza praca Marii S. nie bredziliby z ironią o morderczym polonie.

 • same64

  Oceniono 6 razy -4

  Tylko gowno z tego portalu mogl taki tytul wymyslec.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje