Szef gabinetu Dudy tłumaczy w TV Trwam: To zły moment na dyskusję o TK, bo w tym roku... będzie szczyt NATO

22.01.2016 06:49
Szef gabinetu prezydenta Adam Kwiatkowski w TV Trwam

Szef gabinetu prezydenta Adam Kwiatkowski w TV Trwam (Fot. zrzut ekranu TV Trwam)

1. Małgorzata Sadurska i szef gabinetu Dudy Adam Kwiatkowski gościli w TV Trwam
2. Sadurska odrzuciła pomysł kompromisu ws. TK popierany przez PO
3. Sadurska skrytykowała też Andrzeja Rzeplińskiego
4. Adam Kwiatkowski stwierdził zaś, że "to jest zły moment" na dyskusję o TK

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Posłowie na Sejm, którzy zobowiązani są do przestrzegania konstytucji, niejako namawiają pana prezydenta do tego, żeby konstytucję złamał - skomentowała Małgorzata Sadurska oczekiwanie PO dot. przyjęcia w ciągu dwóch tygodni ślubowania od trzech sędziów TK, wybranych w poprzedniej kadencji.

- W tym momencie, jeżeli chodzi o całą sprawę Trybunału Konstytucyjnego, to mamy taką sytuację, że jest 15 sędziów Trybunału wybranych przez parlament i wszyscy sędziowie TK - teraz mówimy o tych pięciu ostatnich - złożyli przed panem prezydentem ślubowanie. Mamy 15 sędziów, taką liczbę sędziów TK, o jakiej mówi konstytucja - powiedziała szefowa Kancelarii Prezydenta RP w Radiu Maryja i Telewizji Trwam.

Sadurska podkreśliła, że trudno mówić też o przyjęciu ślubowania od trzech sędziów wybranych przez Sejm 8 października (jeszcze w poprzedniej kadencji), gdyż uchwały o ich wyborze nie mają mocy prawnej. - Można powiedzieć, że de facto tych uchwał nie ma, one nie są wiążące, więc trudno jest nawet żądać czy domagać się tego, żeby pan prezydent przyjął ślubowanie - argumentowała.

Szefowa prezydenckiej kancelarii zaznaczyła, że sprawa wokół Trybunału Konstytucyjnego powinna być wyciszona, żeby TK mógł spokojnie orzekać i wykonywać zadania, do których został powołany.

Kwiatkowski: nie dyskutujmy o TK, bo mamy... szczyt NATO

Uczestniczący również w programie szef gabinetu prezydenta Adam Kwiatkowski powiedział, że "słowa polityków PO dziwią szczególnie dlatego, że to właśnie ta partia wywoła cały spór o Trybunał, rozpoczynając zmiany ustawowe, wybierając sędziów niezgodnie z prawem i obowiązującymi przepisami".

- To jest też zły moment i zła forma na tego typu dyskusje. (...) Przed nami bardzo ważny rok dla Polski, dla bezpieczeństwa Polski. Myślę tutaj o zbliżającym się szczycie NATO, który odbędzie się w Warszawie i myślę, co z tego szczytu wyniosą państwa, zwłaszcza tej wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. To są kwestie naszego bezpieczeństwa i dzisiaj zmiana tematu dyskusji, wywołanie kolejnych sporów wokół TK, to chyba nie jest ten kierunek, w którym powinniśmy zmierzać - mówił.

Zaskakującą argumentację Kwiatkowskiego można odsłuchać ok. 3:51 nagrania."Bardzo trudno nawet słuchać propozycji prezesa Rzeplińskiego"

Sadurska odniosła się też do propozycji prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego, który w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" w tym tygodniu mówił, że "miękkim" rozwiązaniem sprawy dopełniania składu TK mogłoby być odebranie przez prezydenta przysięgi od jednego z trzech sędziów wybranych w październiku 2015 r. przez Sejm poprzedniej kadencji.

- Bardzo trudno nawet słuchać takiej propozycji pana prezesa Rzeplińskiego, dlatego że w uchwałach o wyborze poszczególnych osób na funkcje sędziów TK te osoby miały określone, po którym sędzi obejmują wakat. Zawsze tak było, że dopiero obejmowali, kiedy danemu sędziemu skończyła mu się kadencja. W tym wypadku, po pierwsze te miejsca są zajęte, tutaj sędziowie zostali praworządnie i legalnie wybrani, już zostało przyjęte ślubowanie przez pana prezydenta. Po drugie, Sejm uchwałą stwierdził, że tamte uchwały o wyborze nie mają mocy prawnej z uwagi na różne naruszenia prawa - mówiła minister.

Ultimatum Platformy i odrzucona propozycja Szydło

Szef klubu PO Sławomir Neumann powiedział w czwartek, że Platforma oczekuje, iż w ciągu dwóch tygodni PiS uporządkuje sprawę Trybunału Konstytucyjnego i prezydent Andrzej Duda przyjmie ślubowanie od trzech sędziów, wybranych przez poprzedni Sejm w październiku 2015 r.; jeśli do tego nie dojdzie, eurodeputowani PO przygotują projekt rezolucji dla Parlamentu Europejskiego, w której "nie będzie mowy o żadnych sankcjach dla Polski, ale będzie pokazywała, jak rzeczywiście sytuacja w Polsce wygląda".

W czwartek na spotkaniu z szefami klubów parlamentarnych premier zaproponowała rozwiązanie, które - jak mówiła - miałoby zakończyć spór wokół TK. Zgodnie z proponowanym rozwiązaniem ośmiu na 15 sędziów TK wskazywałaby opozycja. Szydło po spotkaniu powiedziała, że kluby PO, Nowoczesna i PSL odrzuciły propozycję.

Szef klubu PO wyjaśnił, że Platforma odrzuciła propozycję Szydło, bo nie godzi się na "kupczenie Trybunałem" i "dyskutowanie o tym, czy Trybunał ma być partyjnym ciałem opozycji i koalicji".Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (265)
Szef gabinetu Dudy tłumaczy w TV Trwam: To zły moment na dyskusję o TK, bo w tym roku... będzie szczyt NATO
Zaloguj się
 • eu-antonio

  Oceniono 1 raz 1

  Jaki Maliniak,takie i ministry.

 • alejagwiazd

  Oceniono 5 razy 5

  dlaczego tv trwam w koncu najbardziej obiektywna nie zaprasza nigdy adwersarzy pisu do studia i szerzy wylacznie glos pisu? wredne stacje jak tvn zapraszaja oszolomow z kazdej strony politycznej sceny

 • pismobeach1989

  Oceniono 1 raz 1

  Tego trudno sluchac.

 • pismobeach1989

  Oceniono 1 raz 1

  To wyglada jak news conference prowadzona przez talibow.....

 • Maria Kowalska

  Oceniono 117 razy 5

  poziom argumentacjidostosowany do moherów- niestetydopóki nie wyuprowadza nas z Unii - obowiazuje także prawo unijne- tam łgac można- ale nikt wam nie wierzy

 • Maria Kowalska

  Oceniono 115 razy 3

  poziom argumentacjidostosowany do moherów- niestetydopóki nie wyuprowadza nas z Unii - obowiazuje także prawo unijne- tam łgac można- ale nikt wam nie wierzy

 • candid13

  Oceniono 117 razy 5

  won plumgazeto do waszych pelnych "katolickiego" jadu gadzinowek, gzie panuje prawdziwie bolszewicka cenzura, nikt was tu nie zaprasza, gardzimy wami !
  spiewajcie w tych gadzinowkach na jedna bolszewicka modle razem z waszym agentem wplywu z Torunia.

 • plumgazeta

  Oceniono 117 razy -5

  Beznadziejna ta gazeta.
  Nie ma żadnego artykułu godnego przeczytania.

 • dawno.urodzony

  Oceniono 117 razy 5

  ludzie o wyglądzie i mentalności bufetowej i kelnera z PRL decyduja o losach 38-milionowego kraju... no i jeszcze szefowa kuchni... znaczy kucharka z broszką

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje