Szef gabinetu Dudy tłumaczy w TV Trwam: To zły moment na dyskusję o TK, bo w tym roku... będzie szczyt NATO

22.01.2016 06:49
Szef gabinetu prezydenta Adam Kwiatkowski w TV Trwam

Szef gabinetu prezydenta Adam Kwiatkowski w TV Trwam (Fot. zrzut ekranu TV Trwam)

1. Małgorzata Sadurska i szef gabinetu Dudy Adam Kwiatkowski gościli w TV Trwam
2. Sadurska odrzuciła pomysł kompromisu ws. TK popierany przez PO
3. Sadurska skrytykowała też Andrzeja Rzeplińskiego
4. Adam Kwiatkowski stwierdził zaś, że "to jest zły moment" na dyskusję o TK

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Posłowie na Sejm, którzy zobowiązani są do przestrzegania konstytucji, niejako namawiają pana prezydenta do tego, żeby konstytucję złamał - skomentowała Małgorzata Sadurska oczekiwanie PO dot. przyjęcia w ciągu dwóch tygodni ślubowania od trzech sędziów TK, wybranych w poprzedniej kadencji.

- W tym momencie, jeżeli chodzi o całą sprawę Trybunału Konstytucyjnego, to mamy taką sytuację, że jest 15 sędziów Trybunału wybranych przez parlament i wszyscy sędziowie TK - teraz mówimy o tych pięciu ostatnich - złożyli przed panem prezydentem ślubowanie. Mamy 15 sędziów, taką liczbę sędziów TK, o jakiej mówi konstytucja - powiedziała szefowa Kancelarii Prezydenta RP w Radiu Maryja i Telewizji Trwam.

Sadurska podkreśliła, że trudno mówić też o przyjęciu ślubowania od trzech sędziów wybranych przez Sejm 8 października (jeszcze w poprzedniej kadencji), gdyż uchwały o ich wyborze nie mają mocy prawnej. - Można powiedzieć, że de facto tych uchwał nie ma, one nie są wiążące, więc trudno jest nawet żądać czy domagać się tego, żeby pan prezydent przyjął ślubowanie - argumentowała.

Szefowa prezydenckiej kancelarii zaznaczyła, że sprawa wokół Trybunału Konstytucyjnego powinna być wyciszona, żeby TK mógł spokojnie orzekać i wykonywać zadania, do których został powołany.

Kwiatkowski: nie dyskutujmy o TK, bo mamy... szczyt NATO

Uczestniczący również w programie szef gabinetu prezydenta Adam Kwiatkowski powiedział, że "słowa polityków PO dziwią szczególnie dlatego, że to właśnie ta partia wywoła cały spór o Trybunał, rozpoczynając zmiany ustawowe, wybierając sędziów niezgodnie z prawem i obowiązującymi przepisami".

- To jest też zły moment i zła forma na tego typu dyskusje. (...) Przed nami bardzo ważny rok dla Polski, dla bezpieczeństwa Polski. Myślę tutaj o zbliżającym się szczycie NATO, który odbędzie się w Warszawie i myślę, co z tego szczytu wyniosą państwa, zwłaszcza tej wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. To są kwestie naszego bezpieczeństwa i dzisiaj zmiana tematu dyskusji, wywołanie kolejnych sporów wokół TK, to chyba nie jest ten kierunek, w którym powinniśmy zmierzać - mówił.

Zaskakującą argumentację Kwiatkowskiego można odsłuchać ok. 3:51 nagrania."Bardzo trudno nawet słuchać propozycji prezesa Rzeplińskiego"

Sadurska odniosła się też do propozycji prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego, który w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" w tym tygodniu mówił, że "miękkim" rozwiązaniem sprawy dopełniania składu TK mogłoby być odebranie przez prezydenta przysięgi od jednego z trzech sędziów wybranych w październiku 2015 r. przez Sejm poprzedniej kadencji.

- Bardzo trudno nawet słuchać takiej propozycji pana prezesa Rzeplińskiego, dlatego że w uchwałach o wyborze poszczególnych osób na funkcje sędziów TK te osoby miały określone, po którym sędzi obejmują wakat. Zawsze tak było, że dopiero obejmowali, kiedy danemu sędziemu skończyła mu się kadencja. W tym wypadku, po pierwsze te miejsca są zajęte, tutaj sędziowie zostali praworządnie i legalnie wybrani, już zostało przyjęte ślubowanie przez pana prezydenta. Po drugie, Sejm uchwałą stwierdził, że tamte uchwały o wyborze nie mają mocy prawnej z uwagi na różne naruszenia prawa - mówiła minister.

Ultimatum Platformy i odrzucona propozycja Szydło

Szef klubu PO Sławomir Neumann powiedział w czwartek, że Platforma oczekuje, iż w ciągu dwóch tygodni PiS uporządkuje sprawę Trybunału Konstytucyjnego i prezydent Andrzej Duda przyjmie ślubowanie od trzech sędziów, wybranych przez poprzedni Sejm w październiku 2015 r.; jeśli do tego nie dojdzie, eurodeputowani PO przygotują projekt rezolucji dla Parlamentu Europejskiego, w której "nie będzie mowy o żadnych sankcjach dla Polski, ale będzie pokazywała, jak rzeczywiście sytuacja w Polsce wygląda".

W czwartek na spotkaniu z szefami klubów parlamentarnych premier zaproponowała rozwiązanie, które - jak mówiła - miałoby zakończyć spór wokół TK. Zgodnie z proponowanym rozwiązaniem ośmiu na 15 sędziów TK wskazywałaby opozycja. Szydło po spotkaniu powiedziała, że kluby PO, Nowoczesna i PSL odrzuciły propozycję.

Szef klubu PO wyjaśnił, że Platforma odrzuciła propozycję Szydło, bo nie godzi się na "kupczenie Trybunałem" i "dyskutowanie o tym, czy Trybunał ma być partyjnym ciałem opozycji i koalicji".Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (265)
Zaloguj się
 • chi-neng

  Oceniono 260 razy 144

  Co to jest?!

  Niech bedzie pochwalony Jezus Chrystus!

  Szef kancelarii prezydenta- Sadurska:

  Witam serdecznie.
  Szczesc Boze!

  Szef gabinetu prezydenta - Kwiatkowsi:

  Szczesc Boze!
  Witam serdecznie.

  Gdzie ja sie znalazlam od samego rana???

 • fakiba

  Oceniono 250 razy 132

  Nie bądżcie tacy pewni pisiaczki , że ten szczyt NATO odbędzie się w Warszawie

 • natenczas_wojski

  Oceniono 123 razy 119

  Smutno, wręcz tragicznie wyglada ta spowiedź wysokich urzędników przed facetem w sutannie.
  Czy on nie powinien zajmować się wiarą zamiast polityką?

 • tenare

  Oceniono 235 razy 119

  "Szefowa prezydenckiej kancelarii zaznaczyła, że sprawa wokół Trybunału Konstytucyjnego powinna być wyciszona"

  Sadurska, nie uda wam się zamieść pod dywan łamania Konstytucji przez PIS i Maliniaka.

 • emsroman

  Oceniono 98 razy 94

  to jeszcze muszą przychodzić do TV Trwam? już myślałem że jak mają TVP to ten obowiązek się przedawnił.

 • fakiba

  Oceniono 197 razy 81

  O czym ten chłopek roztropek bredzi , na czele armii stoi facet z zaburzeniami psychicznymi ,i to ma gwarantować bezpieczeństwo , to tak samo bezpiecznie jak przebywać w jednym pokoju z małpą wyposażoną w brzytwę

 • sunzi15

  Oceniono 174 razy 60

  Kaczynski a wraz ze swoja PiSowska brunatna banda
  liczy, ze WSZYSTKICH zrobi w ch..ja:
  NAROD, UNIE i NATO
  i osiagnie wymarzona dyktature
  w Blitzkriegu.
  Dlatego wezwania jak za PRLu:
  I tylko cicho, cicho, cicho,
  na razie jedziemy!

 • jurek4491

  Oceniono 169 razy 53

  Gdyby PiSdzencik przestrzegał konstytucji takiej dyskusji nie byłoby w ogóle .
  MAJSTREMA rządowe to jest : TV Sram , TVPis , telewizja Republika i Ryja ma Radio całą dobę ,całą prawdę przekazują niedorozwiniętym małpiszonom że sprawa TK została zakończona .
  Przecież to kurdupel poruszył sprawę TK a Betka temat kontynuuje , chcieli zrobić opozycję w UJA ale numer się nie udał .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje