Krytyczny materiał BBC o wydarzeniach w kraju. "Czy Polska się putinizuje?"

21.01.2016 22:38
Materiał BBC o Polsce

Materiał BBC o Polsce (YouTube.com/BBC Newsnight)

Wiele zmian i wielu wrogów - tak pokrótce można opisać obraz Polski przedstawiony w materiale BBC. Brytyjska korespondentka stacji przybyła nad Wisłę by poznać kraj, o którym w Europie jest w ostatnich tygodniach głośno.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Po raz pierwszy od upadku komunizmu polski rząd ma większość i wprowadza swój własny patriotyczno-chrześcijański konserwatyzm - słyszymy na początku materiału o Polsce zrealizowanego przez BBC. - Wszystko dzieje się tak szybko i nagle stajemy się innym państwem - mówi młoda kobieta, której opinia wpisuje się w dosyć mroczną narrację zbudowaną w nagraniu.

- PiS rządzi dopiero od dwóch miesięcy, ale wprowadziło już wiele zmian - wyjaśnia brytyjska korespondentka BBC Katie Razzall, po czym wymienia m.in. zmiany w Trybunale Konstytucyjnym, mediach publicznych i wprowadzenie ustawy o inwigilacji.Obietnice wyborcze

Głosem opcji rządzącej jest w materiale Jacek Sasin. - Media publiczne były bardzo upolitycznione przez ostatnie 8 lat, skrajnie nieobiektywne. To było odczucie dużej części społeczeństwa. My o tym mówiliśmy również w kampanii wyborczej, zapowiadaliśmy zmiany w mediach publicznych i je zrealizowaliśmy - tłumaczy.

Mówi też o zmianach w TK. - Byliśmy zmuszeni do wprowadzenia działań naprawczych wobec bardzo niedobrych zdarzeń, które miały miejsce w ostatnich tygodniach poprzedniej kadencji Sejmu, kiedy koalicja rządząca chciała wybrać na zapas sędziów TK i uczyniła to - stwierdza.

Dziesiątki tysięcy na protestach KOD

Jednak - jak informuje BBC - "dziesiątki tysięcy osób tego nie kupują". - Wychodzą na ulice by protestować. Część z nich pierwszy raz od upadku komunizmu - słyszymy.

Oprócz ujęć z samych protestów, materiał pokazuje spotkania Komitetu Obrony Demokracji i wyjaśnia czym zajmuje się ten ruch. Pojawiają się refleksje przeciwników PiS, osób, które przychodzą na protesty KOD. - Przez 25 lat za mało zrobiliśmy dla powstania społeczeństwa obywatelskiego. Patrzyliśmy z naiwnością jak rodzą się dziwne polskie strachy - mówi młody mężczyzna.

Korespondentka mówi również o obniżeniu ratingu Polski przez agencję Standard & Poor's, co miało się wydarzyć ze względu na "zmniejszenie niezależności kluczowych instytucji".

Niemcy jako wróg Polski

BBC pokazało także wybór kontrowersyjnych okładek prawicowej prasy, na których niemieccy i brukselscy politycy są przedstawieni w nazistowskich mundurach. - Niemcy są przedstawiani jako wróg nowej wersji polskiej demokracji - mówi Razzall.

Uwadze stacji nie umknęła wizyta Beaty Szydło w Straburgu, gdzie miała "bronić działań swojego kraju przed oskarżeniami" płynącymi z Unii Europejskiej. Tu jednak w ramach kontrastu pojawiają się Węgry, które stają się bliższe polskiemu rządowi.

Wojna z Unią

- Jesteśmy przeciwni Unii Europejskiej, jako tworowi politycznemu, w którym decyzje będą narzucone przez największe państwa. W praktyce w ostatnim czasie duet niemiecko-francuski kształtował politykę europejską. Chcielibyśmy, żeby Polska była również traktowana poważnie w UE, żeby nasze interesy były brane pod uwagę. Tak często w ostatnim czasie nie było - objaśnia Sasin.

- Polska jest szóstą z kolei największą gospodarką w UE. Może być jednak pozbawiona prawa głosu. Prawdopodobnie jednak nie dojdzie do poważnej walki z krajem, który jest tak ważny z perspektywy Unii - podsumowuje RazzallChcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (612)
Zaloguj się
 • dublet

  Oceniono 408 razy 206

  Uwaga! PiS to nie Polska! Plucie na PiS to plucie na narodowych socjalistów, nie na Polskę! Wbrew temu, co twierdzą Pisiory! Ba, plucie na PiS to patriotyczny obowiązek każdego Polaka!

 • fakiba

  Oceniono 318 razy 154

  No to BBC jest następnym wrogiem dla pisiorów , już nie będą tej stacji podawać za przykład , a jeśli już to za przykład manipulatorów , a jeszcze do wczoraj nachwalić się nie mogli obiektywizmu i niezależności

 • swietyszczur

  Oceniono 312 razy 144

  TVPiS moze sobie manipulowac w kraju ale to przekaz BBC pojdzie w swiat . I bardzo dobrze .

 • heepurian

  Oceniono 280 razy 126

  A ile urlopu ma prezydent ? Czy tak jak wszystkich obowiązuje go prawo pracy i ma w roku 26 dni wolnych w roku ? Jeszcze styczeń się nie skończył a Duda drugi raz na nartach. Będę liczył uważnie i sprawdzimy czy nie jeździ na wczasy na zwolnieniach lekarskich.

 • dublet

  Oceniono 264 razy 108

  To raczej narodowy socjalizm, który wszędzie prowadził do ruiny, a nawet do masowych zbrodni

 • jdkonrad

  Oceniono 192 razy 68

  to mamy coraz wyraźniejszą polaryzację społeczeństwa...

 • aeromonas

  Oceniono 198 razy 66

  "Jesteśmy przeciwni Unii Europejskiej, jako tworowi politycznemu, w którym decyzje będą narzucone przez największe państwa. W praktyce w ostatnim czasie duet niemiecko-francuski kształtował politykę europejską. Chcielibyśmy, żeby Polska była również traktowana poważnie w UE, żeby nasze interesy były brane pod uwagę. Tak często w ostatnim czasie nie było - objaśnia Sasin."

  Z tego monologu prawdziwe są tylko pierwsze 4 słowa: "Jesteśmy przeciwni Unii Europejskiej". PiS wszystkimi siłami i w ekspresowym tempie osłabia pozycję Polski w UE i wyraźnie zmierza do PolExitu. Może Putin dał im jakiś deadline? To, co robi PiS to rujnowanie praworządności, demokracji, finansów i reputacji państwa. Zachowują się jak okupant w podbitym kraju.

 • jdkonrad

  Oceniono 198 razy 64

  jedna uwaga! pisiarnia nie jest przeciwna Unii ideologicznie a tylko dlatego, że przeszkadza jej w działaniach...
  chyba polegających na zawłaszczaniu państwa.

 • bilderberg500

  Oceniono 81 razy 53

  No i w końcu nie wiem na czym ma polegać ta putinizacja Polski. Bo nawet Michnik nie wie co wymyślił.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje