Młody wilk zastrzelony nad Wigrami. Prokuratura wszczyna postępowanie

Martwy wilk nad Wigrami

Martwy wilk nad Wigrami (wigry.org.pl)

W Wigierskim Parku Narodowym znaleziono zastrzelonego wilka. Zwierzę nie zginęło na miejscu, padło dopiero po dobiegnięciu do lasu. Wilki są pod ścisłą ochroną, dlatego sprawą zajęła się prokuratura.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

12 stycznia na terenie Wigierskiego Parku Narodowego w lesie, w okolicach wsi Sarnetki znaleziono śmiertelnie postrzelonego młodego wilka. Pozostawione ślady wskazywały, że wilk został postrzelony poza granicą parku, na przylegających ugorach, jednak zdołał dobiec do lasu, w którym padł - informują pracownicy Parku.

Wstępne oględziny wykazały, że przyczyną śmierci był postrzał w lewy bok (okolice brzucha), prawdopodobnie z broni o niewielkim kalibrze.

Postępowanie prokuratorskie

Leśnicy podjęli działania konieczne do wyjaśnienia sprawy - sporządzono dokumentację opisową i fotograficzną, zawiadomiono policję i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, a ciało wilka przekazano do Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży w celu przeprowadzenia sekcji.

Prokuratura Okręgowa w Suwałkach już wszczęła postępowanie karne w sprawie "uśmiercenia zwierzęcia objętego całkowitą ochroną gatunkową, tj. samca wilka, czym spowodowano istotną szkodę, tj. o czyn z art. 181§3 kk".

"Wielka strata"

"Śmierć wilka jest wielką stratą dla przyrody Puszczy Augustowskiej i Wigierskiego Parku Narodowego. Mamy nadzieję, że prowadzone postępowanie karne doprowadzi do ujawnienia sprawcy tego przestępstwa" - czytamy na stronie WPN.

Z kolei dyrektor parku napisał list skierowany do osób zaniepokojonych śmiercią wilka. Wyjaśnia w nim dlaczego informacja o niej pojawiła się stosunkowo późno. "Uważam, że upublicznianie takich jak ten przypadków przed zgłoszeniem właściwym organom i instytucjom nie powinno mieć miejsca, stąd być może poczuliście się niedoinformowani" - tłumaczy.

Do wszystkich naszych fanów, zaniepokojonych ostatnimi doniesieniami, list od Dyrektora Wigierskiego Parku...

Posted by Wigierski Park Narodowy on 21 stycznia 2016


Ochrona gatunku

W Wigierskim Parku Narodowym żyje około 20 wilków, a w całej Polsce jest ich około tysiąca. Gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną od końca lat 90. Ale nie zawsze tak było - po wojnie wilki tępiono, a za ich zabicie wypłacano premię. Nagrody finansowe zlikwidowano dopiero w 1975 roku, a w 1992 roku po raz pierwszy objęto wilka ochroną prawną.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
 • Schronisko dla zwierząt w Józefowie Bez serca dla bezdomnych zwierząt. Pracownik schroniska wyłączał monitoring, a wtedy...
 • Pies w aucie 78-latek wlókł psa za samochodem. Nie wpuścił go do środka, żeby nie ubrudził tapicerki
 • Adam Wajrak o wilkach Nie samiec, nie Rumunia, nie chore osobniki. Zobacz błędy, jakie Wajrak znalazł na tym zdjęciu
Komentarze (129)
Młody wilk zastrzelony nad Wigrami. Prokuratura wszczyna postępowanie
Zaloguj się
 • hens

  0

  Do pozyskania zwierzyny płowej jest upoważniony jedynie myśliwy i zazwyczaj jest to przygłup mięsiarz z dwoma zamrażarkami w domu i jeszcze dwu u teściowej.

 • Juliusz Wnuk

  Oceniono 7 razy 5

  Ot i "polaczek", mysliwy lub klkusownik, ktòry postepuje w/g powiedzenia : ...chlop zywemu nie przepusci....

 • amur-49

  Oceniono 98 razy 4

  Braci mniejszych trzeba chronić. Były czasy, gdy polowanie stanowiło sposób zdobywania żywności. Te czasy dawno minęły.Dziś polowanie to tylko ohydna przyjemność z zabijania. Myśliwi twierdzą, że polowanie jest konieczne, zastępuje naturalną selekcję zwierzyny, dokonywaną dawniej przez drapieżniki i zapobiega wyrodzeniu się gatunków. Jeśli nawet tak (choć brzmi to dla mnie jak dorabianie na siłę ideologii do czynionego zła), to proszę bardzo - kilku zawodowych myśliwych, którzy będą odławiali takie osobniki, nie zabijali lecz umieszczali w specjalnie w tym celu stworzonych schroniskach. Takie schronisko dla skrzywdzonych przez los (a najczęściej przez złych ludzi) wilków funkcjonuje n.b. w Stobnicy w Puszczy Noteckiej.

 • uzdek98

  Oceniono 131 razy -15

  wszyscy mysliwi to krotkie wacki, ktorzy pocieszaja sie flinta zeby zapomniec o swoim maluchu...

 • year68

  Oceniono 7 razy 5

  Nie ma żadnego problemu z ustaleniem bandziora. Wystarczy określić typ broni,zrobić badania kuli, a następnie wyszukać wśród bandytów kto się taką bronią posługuje. Jeśli prokuratura sobie nie poradzi, to chętnie pomogę. Po wytypowaniu osób wystarczy przejrzeć pozycję GPS telefonu, logi z logowania do stacji bazowej, połączenia telefoniczne i rozmowy, bo jestem pewny, że się tym wyczynem pochwalił. A dodatkowo można wyciągnąć dane z kamer auta i osobnika, żeby nie było wątpliwości, że to nie on.

 • bezpocztyonline

  Oceniono 120 razy 4

  Myśliwy myślał, że strzela do psa?

 • gazeta1960

  Oceniono 5 razy -3

  Dobrze, że przynajmniej TEN wilk nie pożre Babci ani Czerwonego Kapturka - bo już jest KAPUT!

 • gazeta1960

  Oceniono 5 razy -3

  Ja kiedyś usiadłem na zimnym kamieniu i dostałem "wilka". Czy mogę się go pozbyć bez posądzenia o zabijanie wymierającego gatunku?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje