Młody wilk zastrzelony nad Wigrami. Prokuratura wszczyna postępowanie

21.01.2016 20:18
Martwy wilk nad Wigrami

Martwy wilk nad Wigrami (wigry.org.pl)

W Wigierskim Parku Narodowym znaleziono zastrzelonego wilka. Zwierzę nie zginęło na miejscu, padło dopiero po dobiegnięciu do lasu. Wilki są pod ścisłą ochroną, dlatego sprawą zajęła się prokuratura.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

12 stycznia na terenie Wigierskiego Parku Narodowego w lesie, w okolicach wsi Sarnetki znaleziono śmiertelnie postrzelonego młodego wilka. Pozostawione ślady wskazywały, że wilk został postrzelony poza granicą parku, na przylegających ugorach, jednak zdołał dobiec do lasu, w którym padł - informują pracownicy Parku.

Wstępne oględziny wykazały, że przyczyną śmierci był postrzał w lewy bok (okolice brzucha), prawdopodobnie z broni o niewielkim kalibrze.

Postępowanie prokuratorskie

Leśnicy podjęli działania konieczne do wyjaśnienia sprawy - sporządzono dokumentację opisową i fotograficzną, zawiadomiono policję i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, a ciało wilka przekazano do Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży w celu przeprowadzenia sekcji.

Prokuratura Okręgowa w Suwałkach już wszczęła postępowanie karne w sprawie "uśmiercenia zwierzęcia objętego całkowitą ochroną gatunkową, tj. samca wilka, czym spowodowano istotną szkodę, tj. o czyn z art. 181§3 kk".

"Wielka strata"

"Śmierć wilka jest wielką stratą dla przyrody Puszczy Augustowskiej i Wigierskiego Parku Narodowego. Mamy nadzieję, że prowadzone postępowanie karne doprowadzi do ujawnienia sprawcy tego przestępstwa" - czytamy na stronie WPN.

Z kolei dyrektor parku napisał list skierowany do osób zaniepokojonych śmiercią wilka. Wyjaśnia w nim dlaczego informacja o niej pojawiła się stosunkowo późno. "Uważam, że upublicznianie takich jak ten przypadków przed zgłoszeniem właściwym organom i instytucjom nie powinno mieć miejsca, stąd być może poczuliście się niedoinformowani" - tłumaczy.

Do wszystkich naszych fanów, zaniepokojonych ostatnimi doniesieniami, list od Dyrektora Wigierskiego Parku...

Posted by Wigierski Park Narodowy on 21 stycznia 2016


Ochrona gatunku

W Wigierskim Parku Narodowym żyje około 20 wilków, a w całej Polsce jest ich około tysiąca. Gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną od końca lat 90. Ale nie zawsze tak było - po wojnie wilki tępiono, a za ich zabicie wypłacano premię. Nagrody finansowe zlikwidowano dopiero w 1975 roku, a w 1992 roku po raz pierwszy objęto wilka ochroną prawną.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (129)
Zaloguj się
 • re_x

  Oceniono 64 razy 50

  zabronić całkowicie tzw. łowiectwa! ludzie , mamy XXI wiek - mięso jest w marketach , o co wam chodzi??o mord??jeżeli chcesz sportu są strzelnice sportowe!myśliwi to psychopaci i mordercy

 • rabingoldblatt

  Oceniono 147 razy 27

  pocisk porównać z bronią myśliwych prokuratorów, policjantów, adwokatów i księży

  a jak się nie znajdzie to znaczy, których z nich strzelał nielegalnie:))

 • bezebubol

  Oceniono 134 razy 18

  Niedawno było głośno na FB o jakiejś parze idiotów którzy zupełnie legalnie [albo nielegalnie,ale w każdym razie nie kryli się z tym] organizowali polowania na wilki. Też mnie to zdziwiło,to tak jakby robić polowania na niedźwiedzia lub żubra.

 • kingsizemax

  Oceniono 137 razy 17

  Robota kumpli niejakiego Szyszki, miłośnika karczowania Puszczy Białowieskiej, ekranów przy autostradach i polowań pod chłopską chałupą, dla lepszego maskowania nominowanego na ministra ochrony środowiska !

 • meimozuchikume

  Oceniono 127 razy 15

  Zanim zdechnie w oceanie struty ropą śledź ostatni
  A ostatniej trawy źdźbło przykryje pył,
  Zanim w Leśniczówce Pranie gigantyczny motel stanie,
  Zanim ciszę leśną zmąci jazgot pił,
  Zanim zniknie pod betonem osiedlowych skwerków reszta,
  A w piwnicy odda ducha szara mysz,
  Zanim wszystko co zielone, co w pachnącej trawie mieszka
  Na podeszwach rozniesiemy wzdłuż i wszerz.

  Do serca przytul psa,
  Weź na kolana kota,

 • stuj_halina

  Oceniono 140 razy 14

  to pewnie minister Szyszko na jenoty polował...

 • szaja25

  Oceniono 138 razy 14

  Jednak trzeba im jeszcze dać te pozwolenia na broń krótką, żeby nikt im nie śmiał zwracać uwagi, że strzelają do gatunków ściśle chronionych.

 • kapitan_rzbik

  Oceniono 133 razy 11

  duda go i tak ulaswi wiejskiego rambo

 • gorillaglu

  Oceniono 130 razy 10

  Przecież minister powiedział, żadnych rowerzystów i ekologów w kraju nie trzeba. Wilki wybić, jelenie posprejować na różowo, żeby schlane tłuste dziadki z kół łowieckich na pewno wypatrzyły, a schroniska dla zwierząt przerobić na kluby walki. I jakie zyski z hazardu, czy Fido zagryzie Pimpka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje