PO stawia warunek rządowi. Dwa tygodnie na uporządkowanie sprawy Trybunału, albo rezolucja PE

21.01.2016 15:34
Przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński

Przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński (PRZEMEK WIERZCHOWSKI)

1. Opozycja nie zgodziła się na propozycję premier Szydło ws. TK
2. PO daje rządowi 2 tygodnie na "uporządkowanie sprawy"
3. W innym wypadku przygotowany zostanie projekt rezolucji dla PE

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Neumann oraz inni liderzy ugrupowań parlamentarnych spotkali się w czwartek z premier m.in. ws. propozycji rozwiązania konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego - chodzi o pomysł, by ośmiu z 15 sędziów TK wskazywała opozycja.

"Kupczenie Trybunałem"

Przewodniczący klubu Platformy powiedział po zakończeniu spotkania, że Platforma nie zgodziła się na propozycję, którą przedstawiła premier. - Nie zgodziliśmy się na żadne kupczenie Trybunałem, nie zgodziliśmy się na dyskutowanie o tym, czy Trybunał ma być partyjnym ciałem opozycji i koalicji - mówił Neumann. Według niego TK musi być niezależnym ciałem sędziów konstytucyjnych, którzy oceniają zgodność ustaw z konstytucją.

Rezolucja dla PE

Neumann powtórzył też, jakie są oczekiwania Platformy: - W ciągu najbliższych dwóch tygodni prezydent Andrzej Duda i środowisko Prawa i Sprawiedliwości przyjmie ślubowania od trzech wybranych przez poprzedni Sejm sędziów, przywróci ład konstytucyjny w TK i będziemy wszyscy szanować orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

- To jest stawiany przez nas warunek, jeżeli tego nie będzie, to Platforma Obywatelska, nasi europosłowie w ramach debaty w Parlamencie Europejskim, przygotują rezolucję dotyczącą sytuacji w Polsce dla PE, w której nie będzie mowy o żadnych sankcjach dla Polski, ale będzie pokazywała, jak rzeczywiście sytuacja w Polsce wygląda, jakie są powody tego zainteresowania w Europie sytuacją w Polsce - podkreślił szef klubu PO.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (749)
Zaloguj się
 • chi-neng

  Oceniono 342 razy 158

  - "W ciągu najbliższych dwóch tygodni prezydent Andrzej Duda i środowisko Prawa i Sprawiedliwości przyjmie ślubowania od trzech wybranych przez poprzedni Sejm sędziów, przywróci ład konstytucyjny w TK i będziemy wszyscy szanować orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego."

  - "TK musi być niezależnym ciałem sędziów konstytucyjnych, którzy oceniają zgodność ustaw z konstytucją."

  - "Nie zgodziliśmy się na żadne kupczenie Trybunałem, nie zgodziliśmy się na dyskutowanie o tym, czy Trybunał ma być partyjnym ciałem opozycji i koalicji"
  -----
  I wszystko zostalo pwiedziane!

  TAK TRZYMAC!
  BRAWO!

  WRESZCIE !!!

 • jndy

  Oceniono 282 razy 142

  Nie ma sporu o TK. Jest tylko usiłowanie sparaliżowania pracy TK, realizowane w różny sposób przez J.Kaczyńskiego. Wyrażnie powiedział on, że nie godzi się na TK jako, jak to określił tzw "trzecią izbę" parlamentu.

 • cromio

  Oceniono 258 razy 80

  Wreszcie, COORVA! Myślałem, że Platformie zupełnie już obcięło jaja.

 • hiperon59b

  Oceniono 207 razy 51

  wreszcie do PO dotarło, że z PiS-em nie ma się co cackać i chociaż nie wierzę, że prezes Polski przejmie się działaniami PE to trzeba tak postąpić.

 • johnparr1

  Oceniono 65 razy 41

  To powinno już być dawno zrobione, bo tym sposobem podczas debaty platformersi wyszli na DUDka, a pbs ich leciutko czy tam legutko wypunktowała.
  Ale lepiej późno niż wcale

 • hart5

  Oceniono 175 razy 33

  w końcu. po idiotycznych propozycjach pis jest jasny sygnał i chyba szansa dla Dudy, może udawać, że zrobił coś wbrew Kaczyńskiemu

 • jerzysm42

  Oceniono 157 razy 25

  Wreszcie PO stawia sprawę jasno.
  Prawo nie powinno być przestrzegane, a nie negocjowane.
  Tym bardziej, że żadne obietnice kaczystów nie będą spełnione.

 • darek655

  Oceniono 150 razy 22

  Brawo PO nareszcie konkretne twarde działanie przeciwko dyktaturze PIS,który to sam sra za granicą w nasze gniazdo(gazetki rozdawane wszystkim europosłom wydane przez nierząd Szydło,głodujące dzieci ,itd).Tylko twarda walka przyniesie rezultaty,A pisowską propagandą nie warto się przejmować trzeba głośno mówić prawdę o nich!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje