Bogusław Kaczyński nie żyje. Miał 73 lata

21.01.2016 14:27
Bogusław Kaczyński nie żyje

Bogusław Kaczyński nie żyje (Fot. Michał Mutor / Agencja Gazeta)

Nie żyje Bogusław Kaczyński - krytyk muzyczny, prezenter i popularyzator muzyki klasycznej. Wielki znawca opery zmarł w wieku 73 lat.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

O śmierci Bogusława Kaczyńskiego poinformował na Facebooku jego przyjaciel Tadeusz Deszkiewicz. "Kilka dni temu doznał kolejnego udaru, jednak byłem przekonany, że jego niezwykła wola życia pozwoli mu go przezwyciężyć. Nie udało się" - napisał. Pierwszego udaru Kaczyński doznał jeszcze w 2007 roku.

"Udało mi się zrealizować moje dziecięce marzenia"

Bogusław Kaczyński był publicystą muzycznym i konferansjerem, popularyzatorem opery, operetki i muzyki klasycznej w Polsce, teoretykiem muzyki i pianistą, absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie.

- Moim największym sukcesem w życiu jest to, że udało mi się zrealizować moje dziecięce marzenia. Chciałem być artystą, chciałem być sławny, chciałem, aby świat leżał u moich stóp - a to wszystko dzięki muzyce - mówił o sobie Kaczyński.

Urodził się w 1942 r. w Białej Podlaskiej. Miał w swoim dorobku wiele programów telewizyjnych m.in. "Zaczarowany świat operetki", prowadził transmisje telewizyjne najważniejszych wydarzeń muzycznych w kraju i za granicą.

"Zrobił dla sztuki operowej więcej niż ktokolwiek w naszym kraju"

Specjalne sukcesy i dowody uznania międzynarodowej krytyki przyniosły mu prezentacje monodramu o Janie Kiepurze i Marcie Eggerth (ponad 1000 przedstawień), wykłady z dziedziny historii muzyki i sztuki operowej oraz galowe wieczory z cyklu "Bogusław Kaczyński przedstawia". Jego tournee wiodło przez cztery kontynenty: od Pekinu, Ułan Bator i Moskwy poprzez Wiedeń, Rzym, Florencję, Neapol, Mediolan, Genewę, Paryż, Londyn, Sztokholm, Berlin, Monachium, Pragę, Budapeszt, Madryt, Istambuł, Hawanę, Nowy Jork, Chicago, Boston, Miami do Toronto, Montrealu, Edmonton i Vancouver. Był też autorem serii płytowej "Bogusław Kaczyński - Złota Kolekcja".

- Kaczyński zrobił dla sztuki operowej więcej niż ktokolwiek w jej dziejach w naszym kraju - mówił o nim krytyk filmowy Zygmunt Kałużyński.

Radiowiec, menadżer festiwalowy

Od 1970 r. Kaczyński był komentatorem muzycznym radia i telewizji. Prowadził transmisje telewizyjne kolejnych Konkursów Chopinowskich, Konkursów im. Henryka Wieniawskiego oraz koncerty L. Pavarottiego i P. Domingo, jubileusz Filharmonii Narodowej, koncerty noworoczne z Wiednia, konkursy Eurowizji i wiele innych.

Kilkakrotnie zdobył statuetkę "Wiktora", został też nagrodzony "Superwiktorem". - Kto umie być menedżerem festiwalowym, jacy rodzą się czasem tylko w Ameryce, kto tak potrafi tworzyć żywą dekorację festiwalu, kto jest tym namiętnym kolekcjonerem ciekawych osobowości artystycznych, dzięki którym rodzi się jedyna w swoim rodzaju atmosfera festiwalu? Tylko jeden człowiek w Polsce - Bogusław Kaczyński, znawca opery, autor, dziennikarz, prezenter, za którym szaleje publiczność - mówił muzykolog, krytyk muzyczny Janusz Ekiert.

W latach 1993 - 96 Kaczyński był prorektorem Akademii Muzycznej w Warszawie, a od 1994 - 98 roku dyrektorem Teatru Muzycznego Roma. Był twórcą Festiwalu Muzyki w Łańcucie. Od lat - dyrektorem Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju.

Jedna z dziesięciu największych osobowości telewizyjnych XX

W plebiscycie "Koniec wieku" zorganizowanym przez "Politykę" zaliczony został do grona dziesięciu największych osobowości telewizyjnych XX stulecia.

Jesienią 2002 roku podczas gali z okazji 50-lecia TVP otrzymał statuetkę i tytuł "Gwiazda Telewizji Polskiej". W 2011 r. otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Bogusław Kaczyński był założycielem Fundacji "ORFEO", której celem jest wspieranie kultury narodowej, propagowanie sztuki wśród dzieci i młodzieży oraz promowanie ambitnych inicjatyw artystycznych.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także

Najnowsze informacje