Rzepliński pisze do Kuchcińskiego ws. "drastycznej redukcji" budżetu TK. "Trudno uznać ją za obiektywną"

21.01.2016 13:28
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński krytykuje nową ustawę o TK

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński krytykuje nową ustawę o TK (ADAM STĘPIEŃ)

1. Prof. Rzepliński apeluje do marszałka Sejmu ws. cięć w budżecie TK
2. Obniżkę prezes TK nazywa "drastyczną" i uznaje za "nieobiektywną"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

O rozważenie odejścia od "drastycznej redukcji wydatków Trybunału Konstytucyjnego" zwrócił się do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i szefa sejmowej komisji finansów publicznych prezes TK Andrzej Rzepliński. Pismo opublikowano w czwartek na stronie TK.

W piśmie Rzepliński wskazał, że niedawno komsja finansów przyjęła poprawkę, zgodnie z którą planowane w budżecie wydatki TK na 2016 r. zostałyby zmniejszone o 3,3 mln zł, tj. o 9,72 proc. Zaznaczył, że przyjęcie tej poprawki oznaczać będzie, iż tegoroczne wydatki TK wyniosą 98,08 proc. budżetu Trybunału na 2015 r. Później szczegółowo wylicza, jakie wydatki Trybunał musi ponieść w tym roku.

Cięcia budżetowe "niezwykle trudno ocenić jako zrównoważone i obiektywne"

"Zwracam się przeto do Pana Marszałka oraz do Pana Przewodniczącego (komisji finansów - przyp. red.) o rozważenie spowodowania racjonalizacji, a następnie weryfikacji zmian (drastycznego zmniejszenia) w planie wydatków Trybunału Konstytucyjnego (...), a w rezultacie doprowadzenie do tego, aby zmniejszenie naszych wydatków - co najmniej - nie dotyczyło kwoty 1,65 mln zł" - napisał. Z pisma wynika, że kwota ta to wydatki na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne i waloryzację płac pracowników.

Rzepliński zaznaczył przy tym, że "w żadnej mierze nie podlegają dyskusji" rola oraz uprawnienia parlamentu, w tym posłów i senatorów, do kształtowania i uchwalania ustawy budżetowej, ale zarazem odwołał się do konstytucyjnej zasady współdziałania władz publicznych i dodał, że widząc sprawę w tym kontekście, komisyjną propozycję obniżenia "niezwykle trudno ocenić jako zrównoważoną i obiektywną".

Prośba o "konstruktywne działanie"

"Proszę Pana Marszałka i Pana Przewodniczącego o uprzejmą refleksję, zarówno w wymiarze oceny konkretnych przesłanek, argumentów i kalkulacji budżetowych, jak również w szerszym kontekście ustrojowym - w myśl konstruktywnego współdziałania władz, a dzięki temu umożliwienie Trybunałowi Konstytucyjnego optymalnych warunków funkcjonowania" - zakończył swój apel.

Komisja obniża budżet TK

15 stycznia sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę posłów Krystyny Pawłowicz i Ryszarda Terleckiego (oboje PiS), w myśl której wydatki TK zamrożono by na poziomie z ubiegłego roku. Zaoszczędzone tak pieniądze trafiłyby do sądów powszechnych. Planowane pierwotnie wydatki TK wynosiły 33,9 mln zł, co miało stanowić wzrost o 8,6 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. W budżecie sądów powszechnych zaplanowano wydatki w wysokości ponad 7 mld zł (o 5,7 mld zł wyższe niż w roku poprzednim) i dochody w wysokości 2,1 mld zł. Po raz pierwszy w wydatkach tej części znalazło się 200 mln zł na bezpłatną pomoc prawną.

"Z budżetu Trybunału wynika, że są to pieniądze przeznaczone głównie na wynagrodzenia i na zorganizowanie jubileuszu za 1 mln zł. W związku z tym proponujemy, żeby zamrozić budżet TK w wielkości z roku 2015" - mówiła Pawłowicz, uzasadniając swą poprawkę.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (270)
Rzepliński pisze do Kuchcińskiego ws. "drastycznej redukcji" budżetu TK. "Trudno uznać ją za obiektywną"
Zaloguj się
 • aluksz

  Oceniono 1 raz 1

  No to mamy całkowity paraliż TK. Dintojra!!!

 • jaga500

  Oceniono 1 raz 1

  A kto dostał 10% podwyżki w tym roku, w tym milion na bankiet?

 • senior2244

  Oceniono 8 razy 4

  Profesor prawa zwraca się do niedouczonego marszałka żeby żeby nie zabierał trybunałowi pieniędzy na wypłaty członkom trybunału. To jest właśnie to szambo które Polsce urządził konus, paranoik, ciągle od 6 lat ,.pod wpływem psychotropów.

 • 3dhdstudio

  0

  Do : Z pewnością lepiej by się odnalazło... Może zacznijmy ten eksperyment od łapanki na podstawową 11tkę kadrowiczów Nawałki! Niech się buja Lewandowski i reszta. W końcu nie ma ludzi nie zastąpionych...?
  Na pytanie odpowiem przewrotnie: to jaki jest cel organizowania wszelkich jubileuszy np. odzyskania niepodległości czy rocznicy śmierci Sienkiewicza? Jakby nie było to pieniądze wyrzucone w błoto... Po co obchodzić święta, imieniny itp? Przecież to bez sensu... Cóż - taka jest z grubsza Twoja retoryka. Wytłumaczę Ci to w ten sposób. Ludzie pokroju Rzeplińskiego w prywatnych kancelariach zarabialiby po 50-100tys. zł miesięcznie bo są mega fachowcami. Ale z pobudek patriotycznych uznali że będą pełnić misję dla ukochanego kraju, pełnić władzę sądowniczą i stać na straży wolności konstytucyjnych, o które walczyła Polska przez jakieś 000 lat. Te instytucje to ich tożsamość. To ich praca którą wykonują z pasją. W każdej szanującej się firmie małej i dużej obchodzone są różne jubileusze i imprezy. Naczelne organy władzy Rzeczypospolitej zasługują na obchody jubileuszowe nie mniej niż firmy pokroju Biedronka i Żabka. Tam co prawda jest na bogato bo prezesi i dyrektorzy czarterują odrzutowiec a następnie płyną w rejs po Karaibach gdzie szampan leje się strumieniami a dziewczyny w bikini robią o czym tylko pomarzysz. Jako obywatel chcę żeby w poważnym demokratycznym kraju europejskim, członku UE i NATO nie szczędzono pieniędzy dla wykształconych elit - profesorów i innych najwybitniejszych fachowców, którym uzyskanie ich kompetencji zajęło co najmniej 50 lat ciężkiej umysłowej pracy. Gdy pomyślę, że związkowiec w kopalni zarabia więcej niż profesor prawa na stanowisku sędziego konstytucyjnego to jest to po prostu przykre.
  ps. 3 mln zł rocznie dostaje pensji PIS-owski prezes ZUS czy prezes PZU. Może poszukaj tu oszczędności bo każdy z nich zarabia 1620 minimalnych pensji (1850 zł). Za te pieniądze co miesiąc możnaby zatrudnić 250 osób licząc tylko 2 Prezesów państwowych spółek. A jest ich znacznie więcej...

 • vidi12

  Oceniono 11 razy -3

  Rzepliński... nie bierz z budżetu... bierz wprost z konstytucji :)

 • realistas

  Oceniono 4 razy -4

  Pisuary pokazują swoją mściwość i małość.

 • norbertprawnik

  Oceniono 4 razy -4

  Jubileusz za milion to za drogo? A ile wydamy na Światowe Dni Młodźierzy?

 • wilenski11

  Oceniono 11 razy -3

  POlitruk rzepliński wie, że następnej szansy na kandydowanie ze złodziejskich list po-wsi nie będzie

 • slade1972

  Oceniono 7 razy -3

  Konstytucja! Konstytucja!
  Ale wyroki trybónała!
  To dowody niezbite
  Że nad konstutucję
  Ważniejsze są prawa nabyte!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje