Rzepliński pisze do Kuchcińskiego ws. "drastycznej redukcji" budżetu TK. "Trudno uznać ją za obiektywną"

21.01.2016 13:28
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński krytykuje nową ustawę o TK

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński krytykuje nową ustawę o TK (ADAM STĘPIEŃ)

1. Prof. Rzepliński apeluje do marszałka Sejmu ws. cięć w budżecie TK
2. Obniżkę prezes TK nazywa "drastyczną" i uznaje za "nieobiektywną"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

O rozważenie odejścia od "drastycznej redukcji wydatków Trybunału Konstytucyjnego" zwrócił się do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i szefa sejmowej komisji finansów publicznych prezes TK Andrzej Rzepliński. Pismo opublikowano w czwartek na stronie TK.

W piśmie Rzepliński wskazał, że niedawno komsja finansów przyjęła poprawkę, zgodnie z którą planowane w budżecie wydatki TK na 2016 r. zostałyby zmniejszone o 3,3 mln zł, tj. o 9,72 proc. Zaznaczył, że przyjęcie tej poprawki oznaczać będzie, iż tegoroczne wydatki TK wyniosą 98,08 proc. budżetu Trybunału na 2015 r. Później szczegółowo wylicza, jakie wydatki Trybunał musi ponieść w tym roku.

Cięcia budżetowe "niezwykle trudno ocenić jako zrównoważone i obiektywne"

"Zwracam się przeto do Pana Marszałka oraz do Pana Przewodniczącego (komisji finansów - przyp. red.) o rozważenie spowodowania racjonalizacji, a następnie weryfikacji zmian (drastycznego zmniejszenia) w planie wydatków Trybunału Konstytucyjnego (...), a w rezultacie doprowadzenie do tego, aby zmniejszenie naszych wydatków - co najmniej - nie dotyczyło kwoty 1,65 mln zł" - napisał. Z pisma wynika, że kwota ta to wydatki na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne i waloryzację płac pracowników.

Rzepliński zaznaczył przy tym, że "w żadnej mierze nie podlegają dyskusji" rola oraz uprawnienia parlamentu, w tym posłów i senatorów, do kształtowania i uchwalania ustawy budżetowej, ale zarazem odwołał się do konstytucyjnej zasady współdziałania władz publicznych i dodał, że widząc sprawę w tym kontekście, komisyjną propozycję obniżenia "niezwykle trudno ocenić jako zrównoważoną i obiektywną".

Prośba o "konstruktywne działanie"

"Proszę Pana Marszałka i Pana Przewodniczącego o uprzejmą refleksję, zarówno w wymiarze oceny konkretnych przesłanek, argumentów i kalkulacji budżetowych, jak również w szerszym kontekście ustrojowym - w myśl konstruktywnego współdziałania władz, a dzięki temu umożliwienie Trybunałowi Konstytucyjnego optymalnych warunków funkcjonowania" - zakończył swój apel.

Komisja obniża budżet TK

15 stycznia sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę posłów Krystyny Pawłowicz i Ryszarda Terleckiego (oboje PiS), w myśl której wydatki TK zamrożono by na poziomie z ubiegłego roku. Zaoszczędzone tak pieniądze trafiłyby do sądów powszechnych. Planowane pierwotnie wydatki TK wynosiły 33,9 mln zł, co miało stanowić wzrost o 8,6 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. W budżecie sądów powszechnych zaplanowano wydatki w wysokości ponad 7 mld zł (o 5,7 mld zł wyższe niż w roku poprzednim) i dochody w wysokości 2,1 mld zł. Po raz pierwszy w wydatkach tej części znalazło się 200 mln zł na bezpłatną pomoc prawną.

"Z budżetu Trybunału wynika, że są to pieniądze przeznaczone głównie na wynagrodzenia i na zorganizowanie jubileuszu za 1 mln zł. W związku z tym proponujemy, żeby zamrozić budżet TK w wielkości z roku 2015" - mówiła Pawłowicz, uzasadniając swą poprawkę.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (270)
Zaloguj się
 • ste100

  Oceniono 133 razy 41

  Takie pierdoły na głównej stronie, a o śmierci p. Bogusława Kaczyńskiego notka małym druczkiem gdzieś na stronie.
  Serio dno i sterta mułu.
  A kiedyś to był dobry portal.

 • fakiba

  Oceniono 183 razy 29

  Nie dało się zlikwidować TK , to przynajmniej kasy im pisory trochę zabiorą , bo całej nie mogą

 • pl2512

  Oceniono 43 razy 27

  No i sprawa jasna. Wystarczy zlikwidować połowę wydatków instytucji publicznych a kandydatów na posłów, sędziów i ministrów będą łapać na ulicach.

 • plutoniczna

  Oceniono 140 razy 22

  obcięcie finansów TK o 3,3 mln pln jest obrzydliwe i polityczne - to oczywista oczywistość.
  szczególnie w kontekście ogłoszenia przetargu przez BOR na 20 luksusowych limuzyn - patrząc po wymaganiach to wydatek ok. 20 mln złotych.

 • chi-neng

  Oceniono 146 razy 20

  Wg mnie Kuchcinski pownien byz zwolniony z funkcji marszalka Sejmu, bo on sie zachowuje jak zandarm....Tak skandalicznego forsowania i sosobu bycia chyba nikt z nas nigdy nie ogladal.
  Komisja EU powinna byc swiadkiem obrad nocnych, glosowan i podpisywania nowych ustaw przez 'Zeslanca od Boga' w Polsce, to dopiero zrozumieliby jak to wyglada w rzeczywistosci...
  Wtedy nie musieliby nawet konfrontowac Szydlo...

 • chi-neng

  Oceniono 144 razy 16

  Panna Krysia, Terlecki, Kuchcinski ....!

  Same 'asy'!
  Na widok ktorych czlowiek dostaje gesiej skorki (nie powiem kaczej....).

 • ksiadz_ale_pedofil

  Oceniono 143 razy 11

  pisdzielce nie dość, że są mali wzrostem czy intelektualnie to są jeszcze małostkowi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje