Szydło: Opozycja odrzuciła kompromis ws. TK. Petru: To nie kompromis, to sowieckie myślenie

21.01.2016 12:43
1. Premier po spotkaniu opozycją: Nie chcą szukać kompromisu ws. TK.
2. Nowoczesna uważa, że nie można mówić o kompromisie
3. Petru: Prezydent musi przyjąć ślubowania 3 sędziów TK

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Premier Szydło zaproponowała klubom opozycji kompromis ws. TK. Zakłada on, że ośmiu z piętnastu sędziów Trybunały miałyby wybierać partie, które nie wchodzą w skład koalicji rządowej.

- W naszej ocenie nie ma w tej chwili sporu i problemu prawnego, jeśli chodzi o TK, ale jest spór polityczny, który jest podgrzewany i niestety został przeniesiony na grunt europejski - powiedziała szefowa rządu.

Opozycja mówi "nie"

- Z naszej strony jest wola i otwartość. Partie opozycyjne, poza klubem Kukiz'15, tę propozycję odrzucają. Nie chcą brać udziału w poszukiwaniu kompromisu i rozwiązywaniu sporu politycznego - powiedziała Szydło. Premier, zapytana o inną propozycję - tę zaproponowaną przez Andrzeja Rzeplińskiego, stwierdziła, że "spór polityczny powinni rozwiązywać politycy, a prezes TK utrzymuje, że nie jest politykiem".

- Jest różnica zdań, co jest rzeczą normalną. Opozycja ma prawo do krytyki partii rządzącej. Ale niech to się dzieje tutaj - usiądźmy przy stole i porozmawiajmy. Zaproponowaliśmy mechanizm wyboru sędziów TK, który daje partiom opozycyjnym możliwość wskazywania większości składu Trybunału. Według nas, jest to pluralistyczna propozycja, dająca poczucie, że opozycja jest w Polsce podmiotowo traktowana - oceniła Szydło.

"Bez przyjęcia ślubowania od trzech sędziów TK nie ma kompromisu"

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru po spotkaniu w KPRM powiedział dziennikarzom, że tak długo, jak prezydent Andrzej Duda nie przyjmie ślubowania od trzech wybranych zgodnie z konstytucją sędziów, tak długo nie ma mowy o kompromisie.

Komentując propozycję, by ośmiu z 15 sędziów TK wskazywała opozycja, mówił: "zwróciłem uwagę na to, że tu nie chodzi o to, kto zgłasza, naprawdę, to jest myślenie sowieckie".

- Była propozycja tzw. kompromisu, który naszym zdaniem nie jest kompromisem. I zarówno Nowoczesna, jak i PSL, jak i Platforma Obywatelska miały to samo stanowisko - tak długo, jak prezydent Andrzej Duda nie przywróci stanu konstytucyjnego, czyli nie doprowadzi do przyjęcia ślubowania przez trzech wybranych w czerwcu sędziów, tak długo nie ma powodów do tego, aby na ten temat rozmawiać. Gdybyśmy weszli w taką dyskusję, to sankcjonowalibyśmy niejako łamanie prawa przez pana prezydenta i PiS - powiedział Petru.

Inspirowane działania PE

Premier w swoim wystąpieniu odniosła się też do działań Parlamentu Europejskiego, który wprowadził wobec Polski procedurę kontroli praworządności. - Spytałam szefów partii, czy będą popierać rezolucję PE przeciw Polsce. PO daje sobie czas, żeby w ciągu dwóch tygodni odnieść się do tego pomysłu. A przecież ta decyzja ma być podjęta w PE właśnie w ciągu dwóch tygodni, więc trudno nie odnieść wrażenia, że nie ma tu współpracy opozycji z europosłami - oznajmiła premier.

- Wszystkie działania prowadzone na poziomie UE, inspirowane przez różne środowiska i grupy polityczne, są wyłącznie grą polityczną, która Polsce szkodzi. Dziś problemem Europy nie jest Polska. Są nim emigranci, z którymi sobie nie radzimy - powiedziała.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (1066)
Zaloguj się
 • led2007

  Oceniono 417 razy 259

  Czy ktoś jeszcze wierzy, że pani premier ma cokolwiek do powiedzenia? Karty rozdaje pewien szczerbaty dziadek z Żoliborza i nikt inny!

 • gotong

  Oceniono 389 razy 229

  Pani Premier faktycznie ma opinię, że ciemny lud wszystko kupi. Co to za pluralizm, kiedy chodzi jedynie o sparaliżowanie TK? przy 8 do 7 sędziów wszystko wygląda ładnie, ale i tak muszą rozstrzygać przy 13 osobowym składzie głosami 2/3. No i Droga Pani Beato, kompromis nie polega na przyjściu z propozycją a jak oponenci się nie zgodzą to się wychodzi, trzeba pójść ze swojej strony na ustępstwa. A Pani się wydaje, że pani przyjdzie złoży propozycje a wszyscy mają bić brawo i krzyczeć Wielka Beato, liderko świata!

 • tichauer

  Oceniono 226 razy 200

  P. Szydło tworzy jakieś nowe warstwy znaczeniowe dla znanych słow. Kompromis nie polega na tym, żeby innych partnerów wystawiać do wiatru i oszukiwać. To, co proponuje PIS to jest żaden kompromis. To jest propozycja doprowadzenia do sytuacji blokowania pracy TK, zawinięta w ładny papierek. 'Ciemny lud' to kupi. PiS chciał dobrze, a zła opozycja wszystko uwaliła. Czy PiS z Kukizem mają 2/3 głosów w sejmie? Jeśli tak, to nie mam więcej pytań.

 • fakiba

  Oceniono 301 razy 149

  Ładny mi kompromis , pisiry blokują TK kiedy im się tylko podoba , a ewentualne wyroki wydają tylko takie , które prezio zatwierdzi

 • jurek4491

  Oceniono 262 razy 128

  BRAWO opozycja ,tak trzymać i nie popuszczać .
  Pewnie broszce kopara opadła po samą broszkę .

 • borys_heinza

  Oceniono 259 razy 123

  Niech opozycja rozmawia z faktycznym premierem, a nie jego kucharką.

 • paseo

  Oceniono 212 razy 86

  Kompromis wedlug PiS polega na tym ,ze wlamuja ci sie do domu a gdy rozpaczliwie sie bronisz proponuja ci kompromis: no dobrze,zabierzemy wszystko co sie da ale z litosci cie NA RAZIE nie zabijemy .

 • fakiba

  Oceniono 218 razy 78

  Szydło i Duda na rozkaz kaczora zrobili syf , a teraz szukają frajerów którzy mają ich w bronić przed PE , a wała trutnie brońcie się sami

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje