Szydło: Opozycja odrzuciła kompromis ws. TK. Petru: To nie kompromis, to sowieckie myślenie

1. Premier po spotkaniu opozycją: Nie chcą szukać kompromisu ws. TK.
2. Nowoczesna uważa, że nie można mówić o kompromisie
3. Petru: Prezydent musi przyjąć ślubowania 3 sędziów TK

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Premier Szydło zaproponowała klubom opozycji kompromis ws. TK. Zakłada on, że ośmiu z piętnastu sędziów Trybunały miałyby wybierać partie, które nie wchodzą w skład koalicji rządowej.

- W naszej ocenie nie ma w tej chwili sporu i problemu prawnego, jeśli chodzi o TK, ale jest spór polityczny, który jest podgrzewany i niestety został przeniesiony na grunt europejski - powiedziała szefowa rządu.

Opozycja mówi "nie"

- Z naszej strony jest wola i otwartość. Partie opozycyjne, poza klubem Kukiz'15, tę propozycję odrzucają. Nie chcą brać udziału w poszukiwaniu kompromisu i rozwiązywaniu sporu politycznego - powiedziała Szydło. Premier, zapytana o inną propozycję - tę zaproponowaną przez Andrzeja Rzeplińskiego, stwierdziła, że "spór polityczny powinni rozwiązywać politycy, a prezes TK utrzymuje, że nie jest politykiem".

- Jest różnica zdań, co jest rzeczą normalną. Opozycja ma prawo do krytyki partii rządzącej. Ale niech to się dzieje tutaj - usiądźmy przy stole i porozmawiajmy. Zaproponowaliśmy mechanizm wyboru sędziów TK, który daje partiom opozycyjnym możliwość wskazywania większości składu Trybunału. Według nas, jest to pluralistyczna propozycja, dająca poczucie, że opozycja jest w Polsce podmiotowo traktowana - oceniła Szydło.

"Bez przyjęcia ślubowania od trzech sędziów TK nie ma kompromisu"

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru po spotkaniu w KPRM powiedział dziennikarzom, że tak długo, jak prezydent Andrzej Duda nie przyjmie ślubowania od trzech wybranych zgodnie z konstytucją sędziów, tak długo nie ma mowy o kompromisie.

Komentując propozycję, by ośmiu z 15 sędziów TK wskazywała opozycja, mówił: "zwróciłem uwagę na to, że tu nie chodzi o to, kto zgłasza, naprawdę, to jest myślenie sowieckie".

- Była propozycja tzw. kompromisu, który naszym zdaniem nie jest kompromisem. I zarówno Nowoczesna, jak i PSL, jak i Platforma Obywatelska miały to samo stanowisko - tak długo, jak prezydent Andrzej Duda nie przywróci stanu konstytucyjnego, czyli nie doprowadzi do przyjęcia ślubowania przez trzech wybranych w czerwcu sędziów, tak długo nie ma powodów do tego, aby na ten temat rozmawiać. Gdybyśmy weszli w taką dyskusję, to sankcjonowalibyśmy niejako łamanie prawa przez pana prezydenta i PiS - powiedział Petru.

Inspirowane działania PE

Premier w swoim wystąpieniu odniosła się też do działań Parlamentu Europejskiego, który wprowadził wobec Polski procedurę kontroli praworządności. - Spytałam szefów partii, czy będą popierać rezolucję PE przeciw Polsce. PO daje sobie czas, żeby w ciągu dwóch tygodni odnieść się do tego pomysłu. A przecież ta decyzja ma być podjęta w PE właśnie w ciągu dwóch tygodni, więc trudno nie odnieść wrażenia, że nie ma tu współpracy opozycji z europosłami - oznajmiła premier.

- Wszystkie działania prowadzone na poziomie UE, inspirowane przez różne środowiska i grupy polityczne, są wyłącznie grą polityczną, która Polsce szkodzi. Dziś problemem Europy nie jest Polska. Są nim emigranci, z którymi sobie nie radzimy - powiedziała.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
 • Premier Beata Szydło i prezes Jarosław Kaczyński Dwie propozycje zakończenia kryzysu w TK. Na czym polegają? [WYJAŚNIAMY]
 • Andrzej Rzepliński Rzepliński "nie cofnie się nawet o milimetr"? Teraz chce kompromisu i ma gotowe rozwiązanie
Komentarze (1066)
Szydło: Opozycja odrzuciła kompromis ws. TK. Petru: To nie kompromis, to sowieckie myślenie
Zaloguj się
 • junkamm

  0

  specjanie w zmowie z p. dudą i kaszczynskim p. szydło skłuciła i rozdzieliła polaków . ta ustaw 500 plus to nic innego jak kradziesz z czyjes kieszeni i mordowanie pierwszego dziecka . jednym dac drugim nie i zagłodzic . a do kur. nedzy jestescie bogami . nie zwykłymi złodziejami mordercami wielcy w katolicy takie słowa sie słyszy na polskich ulicach i to bardzo głosno .

 • junkamm

  0

  spieprzaj nawiedzona babo z tego stanowiska . po co tu przyszłaś a do zakonu jak twój syn nie łaska . tam możecie dalej grzeszyć . bo jak chrzecijanin morduje drugiego człowieka głodem to co robi grzeszy a z piekła to napewno nie wyjdzie . to słowa polskiej ulicy takie słowa sie słyszy i to samo mówią o dudzie .

 • ignispl

  0

  Wierzę, że Pani Premier naprawdę ma społeczeństwo za idiotów.

 • jozinzpolski

  0

  Becia jest jak socjalistyczny śledzik - tylko w socjalizmie można było kupić śledzika "drugiej świeżości"

 • jozinzpolski

  0

  Szydło jest jak stary, dobry socjalizm: walczy z problemami które sama stwarza i które są nigdzie indziej nieznane

 • arab-z-bajki

  Oceniono 2 razy -2

  Petru ma rację,dobrze się zna na sovieckim myśleniu, sam przeszedł taki kurs podczas pobytu w ZSRR.

 • ramzes-ra

  Oceniono 6 razy 4

  Obawiam się że PIS w dalszym ciągu jest partią która powoduje szereg konfliktów a potem wskazuje że ich autorami są inni. Rządzi już kwartał a dalej wrogiem nr 1 jest PO ale już za chwilę będzie Nowoczesna bo poparcie społeczne wskazuje ze jeszcze jeden wybryk PIS i Nowoczesna wyprzedzi ją w sondażach. Zamiast budować i łagodzić konflikty robi coś zupełnie innego. Konflikt z Trybunałem Konstytucyjnym był zupełnie nie potrzebny bo musiała w ewidentne łamanie prawa wmieszać się Unia Europejska. A popsucie z takim trudem budowanego autorytetu Polski to ewidentna strata, która za kilka miesięcy odbije się na gospodarce Polski, bo spadek wartości Polskiej złotówki i spadek na giełdzie warszawskiej są faktem, to ewidentny sygnał pogorszenia sytuacji ekonomicznej. Ktoś mądry powiedział 'po pierwsze gospodarka głupcze" i miał racje.

 • czechy11

  Oceniono 5 razy 3

  Jakby nie spojrzeć Starszydlo nawet z wyglądu jest sowiecka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje