Mołdawia: nocne zaprzysiężenie rządu i protesty w Kiszyniowe. Policja używa gazu łzawiącego

21.01.2016 12:42
Demonstracja pod siedzibą rządu Mołdawii, Kiszyniów.

Demonstracja pod siedzibą rządu Mołdawii, Kiszyniów. (ROVELIU BUGA/AP)

1. Rząd Pavla Filipa został zaprzysiężony w nocy ze środy na czwartek
2. W Kiszyniowie tysiące ludzi protestowały przeciwko nowemu premierowi
3. "Policja rozpędziła tłum gazem łzawiącym" - twierdzą mołdawskie media.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Licząca ok. 3,5 mln mieszkańców Mołdawia nie miała rządu od 29 października ubiegłego roku, gdy na skutek wotum nieufności i wśród oskarżeń o korupcję upadł gabinet Valeriu Streleta. Uroczystość zaprzysiężenia, na którą nie wpuszczono dziennikarzy, odbyła się w nocy w rezydencji prezydenta Nicolae Timoftiego - podała w komunikacie mołdawska prezydencja. Podjęto nadzwyczajne środki ostrożności - do ochrony budynku oddelegowano wielu funkcjonariuszy policji.

- Mam nadzieję, że rząd, utworzony po długim okresie niestabilności politycznej, będzie mógł w zręczny i kompetentny sposób radzić sobie z trudną sytuacją Mołdawii - oświadczył prezydent Timofti.

"Odwołać głosowanie"

W środę wieczorem tysiące ludzi zebrały się przed mołdawskim parlamentem w proteście przeciw zatwierdzeniu Filipa na nowego szefa rządu. Kilkunastu demonstrantów sforsowało policyjny kordon i wdarło się do budynku. Opuścili oni parlament po apelach przywódców opozycji.

Protestujący skandowali hasła "Odwołać głosowanie", "Złodzieje" oraz domagali się przyspieszonych wyborów.

Według mołdawskich mediów interweniująca policja użyła gazu łzawiącego, widziano też funkcjonariuszy noszących maski przeciwgazowe. Doszło do starć, w których lekkie obrażenia odniosło około 15 osób, w tym dziewięciu policjantów.Marionetka w rękach oligarchy

W czwartek liczna grupa oburzonych wciąż protestowała przed budynkami rządowymi w Kiszyniowie. Prezydent Timofti w nocy apelował do obywateli, "by się uspokoili i zapobiegali przemocy, która nikomu nie służy". Także UE i USA wezwały demonstrantów do spokoju i opanowania.

Pavel Filip, minister ds. technologii i łączności w poprzednim gabinecie, to pierwszy z trzech kandydatów zaproponowanych przez prezydenta, który zyskał aprobatę parlamentu. Podczas głosowania w środę deputowani przegłosowali, przy bojkocie opozycji, kandydaturę Filipa oraz utworzenie nowego rządu.

Demonstranci widzą w nowym premierze zaufanego współpracownika wpływowego oligarchy Vlada Plahotniuca, którego oskarżają o korupcję na wielką skalę. Prezydent Timofti odmówił wcześniej desygnowania Plahotniuca na premiera. Zdaniem przeciwników Filipa będzie on tylko marionetką w rękach wpływowego sojusznika.

Afera bankowa

Protesty przeciw władzom w Mołdawii utrzymują się od wielu miesięcy z powodu odkrytej w kwietniu 2015 roku afery polegającej na wyprowadzeniu z mołdawskich banków w niewyjaśniony do dziś sposób ponad 1,5 mld dolarów.

Pieniądze zniknęły w listopadzie 2014 roku z państwowego banku oszczędnościowego oraz prywatnych banków Unibank i Social Bank. Z poufnego raportu firmy konsultingowej Kroll wynika, że pieniądze wyprowadzono za pomocą oszukańczych pożyczek i transferów. Poprzez sieć rosyjskich spółek i fikcyjnych firm z siedzibą w Wielkiej Brytanii fundusze miały trafić do łotewskich banków.

Afera bankowa zaostrzyła kryzys gospodarczy w Mołdawii związany z rosyjskimi kontrsankcjami wobec Zachodu i konfliktem zbrojnym na wschodniej Ukrainie. Skandal osłabił też mołdawską walutę, leja, obniżając poziom życia wielu Mołdawian.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (97)
Mołdawia: nocne zaprzysiężenie rządu i protesty w Kiszyniowe. Policja używa gazu łzawiącego
Zaloguj się
 • maracana2010

  Oceniono 5 razy -3

  Mamy przedsmak tego co nas czeka ???? Dobrze, że dnia przybywa i noce coraz krótsze...

 • drugiepietro

  Oceniono 119 razy 5

  Jakaś zaraźliwa ta moda na "nocną zmianę".

 • Janusz Łącki

  Oceniono 77 razy -5

  Jarek - ale masz kumpli! Najbardziej złodziejskie miasto w najbardziej złodziejskim kraju świata... to się nazywa "dobre towarzystwo!"

 • cehaem

  Oceniono 116 razy 4

  >Także UE i USA wezwały demonstrantów do spokoju i opanowania.

  Dziwne. Na Ukrainie tych akurat do boju zagrzewali...

 • Oceniono 105 razy 7

  @juszczyniakspodsrody
  Mołdawia: nocne zaprzysiężenie rządu i protesty w Kiszyniowe.
  1. Gdzie oni to nocne potpatrzyli ?!
  2. Mołdawczycy mają jednak jaja, chapeau!

  ******

  Ja wiem, pewnie tutaj:

  www.youtube.com/watch?v=yJrOt3wPcxE

 • malinovy

  Oceniono 3 razy 1

  Nocne ustawy, nocne zaprzysiężenia, co jest? Wampiry opanowały sfery rządowe na całym Kontynencie Europejskim? To dlatego Kaczyński, kiedy się uśmiecha (bo nie śmieje...), nie pokazuje zębów. Kły by go zdradziły...Ciekawe, czy jadowity? Ale widząc epidemię PiSozy, pewnie tak.

 • makuzy

  Oceniono 119 razy 5

  To przecież w myśl najlepszych tradycji demokratycznych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje