"FT": "Schengen w agonii. Zmniejszenie strefy może być konieczne"

21.01.2016 11:05
Kodeks Schengen pozwala na tymczasowe kontrole graniczne

Kodeks Schengen pozwala na tymczasowe kontrole graniczne (Armin Weigel / AP / AP)

1. "Financial Times": państwa UE nie radzą sobie z napływem migrantów
2. Gazeta oceniając funkcjonowanie strefy Schengen pisze o jej "agonii"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Schengen, pozwalające na swobodne przemieszczanie się między krajami członkowskimi, "od dawna było najbardziej widocznym pokazem europejskiej jedności, sprzyjając zacieśnianiu więzi gospodarczych między 22 członkami bloku i służąc jako mocny bodziec dla turystyki" - przypominają publicyści dziennika w czwartkowym komentarzu redakcyjnym. - Jednak wygląda na to, że mimo swej symbolicznej i gospodarczej wagi Schengen znalazło się w agonii z powodu utrzymującego się napływu migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej - dodaje.

Obecne problemy w Schengen wynikają z faktu, że "jest ona niekompletna jako system". Choć należące do niej państwa zlikwidowały kontrole na własnych granicach, zabrakło wspólnego, skutecznego mechanizmu regulującego ochronę jej granic zewnętrznych. Nie miało to większego znaczenia, dopóki napływ migrantów był niewielki, ale urosło do rangi ogromnego problemu wraz z "upadkiem (...) dyktatur w Syrii i Libii" - podkreśla "FT".

Plan okrojenia Schengen

Zaproponowane przez Komisję Europejską rozwiązania - wzmocnienie unijnej agencji ochrony granic Schengen i zmiana unijnych procedur azylowych - gazeta ocenia jako słuszne: - Zdaniem redakcji jest nierozsądne, żeby Włochy i Grecja miały być prawnie zobowiązane do przyjęcia na siebie obciążenia związanego z przyjęciem setek tysięcy uchodźców tylko z racji geograficznego położenia.

Dziennik podkreśla jednak, że dotychczas propozycje KE w sprawie uchodźców napotykają opór niektórych rządów, i ocenia, że "ten impas może się utrzymać", a jeśli tak się stanie "kraje stanowiące trzon UE mogą być zmuszone do utworzenia własnej, okrojonej strefy Schengen z wykluczeniem tych, którzy nie chcą stosować się do wspólnej polityki azylowej".

Jak uratować Schengen?

Na czym w takim razie powinny się skupić państwa członkowskie, żeby strefę uratować?

Jeśli UE chce zapanować nad kryzysem migracyjnym, musi działać na wielu frontach jednocześnie - dążyć do rozejmu w Syrii, skierować znacznie większe środki na wsparcie Turcji, Jordanii i Libanu, które przyjęły najwięcej uchodźców i walczą o przetrwanie oraz zwiększyć swe możliwości w zakresie udzielania uchodźcom schronienia i pomagania im w zintegrowaniu się ze społeczeństwem.

- Jeśli strefa Schengen ma przetrwać, należące do niej państwa muszą pogodzić się z faktem, że oznacza to przyjęcie korzyści wynikających ze wspólnej granicy (zewnętrznej) wraz z całym dobrodziejstwem inwentarza - podkreśla redakcja "FT".

Konkluzje dziennika nie napawają jednak optymizmem. - Jeśli ceną za uczynienie z Schengen działającego systemu jest zmniejszenie jej, to niestety może to być konieczne - podsumowują brytyjscy publicyści.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (263)
"FT": "Schengen w agonii. Zmniejszenie strefy może być konieczne"
Zaloguj się
 • candid13

  Oceniono 4 razy 4

  kaczor razem z orbanem broncie drutem kolczastym cnoty Polek, niech demokracje zachodnie bronia sie sama!

 • candid13

  Oceniono 4 razy 4

  Obronic przy pomocy NATO strefe Shengen skaldajaca sie z dawnych demokracji zachodnich, a demoludy niech przejma napor imigrantow muzulmanskich ....
  Polska, Wegry, Czechy niech sie zaslaniaja drutem kolczastym.

 • Juliusz Wnuk

  Oceniono 5 razy 5

  Oby tzw. Schengen przeszlo do nieslawnej przeszlosci....Taki traktat powinien obejmowac tylko kraje o wysokim morale spoleczenstwa...

 • supertlumacz

  Oceniono 7 razy -5

  Przyłapałem GW na mistyfikacji o rzekomej PUTYNIZACJI POLSKI opartej NA RZEKOMO BRYTYJSKIEJ PUBLIKACJI BBC2

  Ze strachu przed brytyjskim pozwem obrzezańcy z Czerskiej musieli wycofać ów artykuł z rubryki ŚWIAT mimo już blisko 100 komentarzy, a pojawił się przed 2300.
  Komentatorzy, kopiujcie moje pozwy przed zniknięciem, aby je powielać. Nie roszczę sobie praw autorskich.

 • estra3

  Oceniono 15 razy -5

  ...
  .....
  .....

  eska.salon24.pl/692535,co-tak-naprawde-stalo-sie-wczoraj-w-europarlamencie

  youtube.com/watch?v=yCKSs22gU0U
  Obejrzyjcie sobie : )

  Strach myśleć, gdyby tam stała Kopacz...

  ---------

 • estra3

  Oceniono 12 razy -4

  eska.salon24.pl/692535,co-tak-naprawde-stalo-sie-wczoraj-w-europarlamencie
  Obejrzyjcie sobie.

  youtube.com/watch?v=yCKSs22gU0U

  Strach myśleć, gdyby tam stała Kopacz……..

 • grzes07

  Oceniono 131 razy -13

  wybiorcza robicie z siebie tylko jeszcze wiekszych idiotow tym minusowaniem, zreszta zjezdzacie po rowni pochylej i padniecie niebawem na ryj bo wasze wyniki finansowe sa z roku na rok gorsze ale sami jestescie sobie winien

 • razb1947

  Oceniono 138 razy -26

  To już koniec UE przez politykę Merkel.

 • zegrz

  Oceniono 4 razy 2

  Tak jest, Niemcy powinny być na razie wyłączone ze strefy Schengen. Przynajmniej do czasu aż nie zasymilują imigrantów których zaprosili

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje