"FT": "Schengen w agonii. Zmniejszenie strefy może być konieczne"

21.01.2016 11:05
Kodeks Schengen pozwala na tymczasowe kontrole graniczne

Kodeks Schengen pozwala na tymczasowe kontrole graniczne (Armin Weigel / AP / AP)

1. "Financial Times": państwa UE nie radzą sobie z napływem migrantów
2. Gazeta oceniając funkcjonowanie strefy Schengen pisze o jej "agonii"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Schengen, pozwalające na swobodne przemieszczanie się między krajami członkowskimi, "od dawna było najbardziej widocznym pokazem europejskiej jedności, sprzyjając zacieśnianiu więzi gospodarczych między 22 członkami bloku i służąc jako mocny bodziec dla turystyki" - przypominają publicyści dziennika w czwartkowym komentarzu redakcyjnym. - Jednak wygląda na to, że mimo swej symbolicznej i gospodarczej wagi Schengen znalazło się w agonii z powodu utrzymującego się napływu migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej - dodaje.

Obecne problemy w Schengen wynikają z faktu, że "jest ona niekompletna jako system". Choć należące do niej państwa zlikwidowały kontrole na własnych granicach, zabrakło wspólnego, skutecznego mechanizmu regulującego ochronę jej granic zewnętrznych. Nie miało to większego znaczenia, dopóki napływ migrantów był niewielki, ale urosło do rangi ogromnego problemu wraz z "upadkiem (...) dyktatur w Syrii i Libii" - podkreśla "FT".

Plan okrojenia Schengen

Zaproponowane przez Komisję Europejską rozwiązania - wzmocnienie unijnej agencji ochrony granic Schengen i zmiana unijnych procedur azylowych - gazeta ocenia jako słuszne: - Zdaniem redakcji jest nierozsądne, żeby Włochy i Grecja miały być prawnie zobowiązane do przyjęcia na siebie obciążenia związanego z przyjęciem setek tysięcy uchodźców tylko z racji geograficznego położenia.

Dziennik podkreśla jednak, że dotychczas propozycje KE w sprawie uchodźców napotykają opór niektórych rządów, i ocenia, że "ten impas może się utrzymać", a jeśli tak się stanie "kraje stanowiące trzon UE mogą być zmuszone do utworzenia własnej, okrojonej strefy Schengen z wykluczeniem tych, którzy nie chcą stosować się do wspólnej polityki azylowej".

Jak uratować Schengen?

Na czym w takim razie powinny się skupić państwa członkowskie, żeby strefę uratować?

Jeśli UE chce zapanować nad kryzysem migracyjnym, musi działać na wielu frontach jednocześnie - dążyć do rozejmu w Syrii, skierować znacznie większe środki na wsparcie Turcji, Jordanii i Libanu, które przyjęły najwięcej uchodźców i walczą o przetrwanie oraz zwiększyć swe możliwości w zakresie udzielania uchodźcom schronienia i pomagania im w zintegrowaniu się ze społeczeństwem.

- Jeśli strefa Schengen ma przetrwać, należące do niej państwa muszą pogodzić się z faktem, że oznacza to przyjęcie korzyści wynikających ze wspólnej granicy (zewnętrznej) wraz z całym dobrodziejstwem inwentarza - podkreśla redakcja "FT".

Konkluzje dziennika nie napawają jednak optymizmem. - Jeśli ceną za uczynienie z Schengen działającego systemu jest zmniejszenie jej, to niestety może to być konieczne - podsumowują brytyjscy publicyści.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (263)
Zaloguj się
 • emeni

  Oceniono 54 razy 28

  Czy ja dobrze rozumiem na czym ma polegać zmniejszenie strefy Schengen?
  Kraje wewnątrz, nie mające zewnętrznych granic zaryglują się i będą chromolić wszystko a zewnętrzne pozostaną same na 'uchodźczym polu' wraz z rozwścieczonymi milionami, które będą chciały pruć do Merkel a ich obowiązkiem będzie to zatrzymać ?

 • chi-neng

  Oceniono 141 razy 19

  "To agonia, państwa członkowskie nie radzą sobie z napływem migrantów".
  -----
  Nie da sie temu zaprzeczyc. Niestety.
  Nie da sie rozniez zaprzeczyc temu, ze : "strefie Schengen grozi rozpad".
  Obawiam sie, ze nawet istnieje wieksze zagrozenie; z mysla o EU...
  Polityka migracyjna powinna zmienic calkowicie i definitywnie kurs, moim zdaniem...

 • galt.john

  Oceniono 22 razy 16

  Tak, wywalić ze strefy Shengen niemieckich idiotów ściągających katastrofe na ten kontynent. NIe było by tego "kryzysu" gdyby nie polityka socjalna-azylowa niemiec. JKak długo niemcy będa rozdawały socjal każdemu "uchodzcy" tak długo miliony będa ciągnąć do europy rozjezdzając po drodze wszystko a tysiące będą tonąć w morzu.

 • yarrrr

  Oceniono 52 razy 16

  Jeśli kierowana przez banksterów-globalistów Merkel (bo przecież aż taką idiotką nie jest, by z własnej woli przyjmować tylu szkodników) otwiera granice przed nielegalnymi imigrantami, na szkodę swojego i innych europejskich narodów, to Schengen powinna zostać zlikwidowana z automatu. A my powinniśmy na granicy z Ukrainą ustawić zasieki i wzmocnić Straż Graniczną, bo tamtędy ruszą do nas "imigranci" wiosną.

 • jasio1231

  Oceniono 18 razy 14

  "Schengen znalazło się w agonii z powodu utrzymującego się napływu migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej - dodaje"

  Przeciez, jak dobrze pamietam, ci imigranci "naplywaja" albo przybywaja do Europy na zaproszenie jednego z krajow czlonkowskich, ktory nie uzgodnil tego zaproszenia z innymi krajami czlonkowskimi. W tym chyba jest glowny problem.

 • krzysiozboj

  Oceniono 16 razy 10

  Australia jakoś takich problemów nie ma. A ma granice zewnętrzne i też do niej uciekinierzy próbują na łodziach.

 • czarny-doktor

  Oceniono 11 razy 9

  Im wiekszy kryzys tym wieksza mozliwosc przeprowadzenia gwaltownych zmian, ktore normalnie nie bylyby do wytlumaczenia. Innymi slowy wraz z narastaniem kryzysu, ktory nakreca coraz wieksza ilosc uchodzcow, bedzie mozna podjac drastyczne zmiany w prawie i kodeksach tlumaczac to wyjatkowa sytuacja.
  Nie wiem co to moze byc, ale na przyklad radykalna podwyzka podatkow, czy wieksze uprawnienia do inwigilacji czy kontroli obywateli, albo tez pacyfikacja, krajow sprzeciwstawiajacych sie multikulti.

 • elemir

  Oceniono 14 razy 8

  Bardzo lubię takie kawałki:
  „wraz z upadkiem dyktatur w Syrii i w Libii”!!!

  A może „wraz z sukcesem operacji wywiadowczych i militarnych,
  które zdestabilizowały całkowicie sytuację w tych krajach i doprowadziły
  do wojny domowej i śmierci setek tysięcy ludzi”?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje