Dwie propozycje zakończenia kryzysu w TK. Na czym polegają? [WYJAŚNIAMY]

21.01.2016 09:31
Premier Beata Szydło i prezes Jarosław Kaczyński

Premier Beata Szydło i prezes Jarosław Kaczyński (Przemek Wierzchowski)

W ostatnich dniach pojawiły się dwa pomysły rozwiązania kryzysu w Trybunale Konstytucyjnym: 1. wcześniejsza PiS-u, 2. dziś prezesa TK. Obie zakładają polityczny kompromis, bez merytorycznej oceny sytuacji.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Trybunał Konstytucyjny nadal nie może normalnie funkcjonować. Po nowelizacji ustawy, którą w Sejmie przegłosowało PiS, o zgodności ustaw z konstytucją TK decydować ma większością 2/3 głosów. Problem w tym, że trzech sędziów wybranych przez koalicję PO-PSL nadal czeka na zaprzysiężenie, natomiast trzech powołanych głosami PiS nie zostało włączonych w skład orzekający.

Rzepliński chce kompromisu

Swój pomysł na rozwiązanie sporu przedstawił w rozmowie z "Rzeczpospolitą" szef TK. Chce on, by po wygaśnięciu kadencji jednego z dotychczasowych sędziów - Mirosława Granata - prezydent zaprzysiągł w jego miejsce sędziego wybranego legalnie przez Platformę.

W zamian za ten gest, prezes TK rozszerzyłby skład TK. - To otworzyłoby mi drogę do działania. Przydzielam wtedy referaty do orzekania trzem sędziom wybranym przez PiS, przy wszystkich prawnych zastrzeżeniach do ich wyboru. I tak dochodzimy do 15 sędziów, czyli tylu, ilu powinno być - proponuje Rzepliński.

Pomysł PiS: siedmiu naszych, ośmiu waszych

Propozycję zakończenia patowej sytuacji w TK ma też Prawo i Sprawiedliwość. Jako pierwszy wspomniał o niej w wywiadzie z "Rzeczpospolitą" Jarosław Kaczyński. - Na przykład siedmiu sędziów wybieranych przez partię czy koalicję rządzącą, ośmiu przez opozycję - stwierdził ogólnikowo prezes PiS.

Mówiła o niej też w europarlamencie Beata Szydło. Pomysł jest prosty i polega na podziale TK jak łupu. - Jesteśmy otwarci na to, aby to opozycja miała większość w Trybunale Konstytucyjnym - wyjaśniała w "Salonie politycznym" radiowej "Trójki" rzecznik PiS, Beata Mazurek.

Problem w tym, że ta propozycja wiązałaby się ze zmianami w konstytucji. - Jesteśmy gotowi pracować nad nowym ustrojem Trybunału Konstytucyjnego. Daleko idące sprecyzowanie w tej chwili mogłoby być czymś, co utrudniałoby dyskusję - ocenił Stanisław Piotrowicz w rozmowie z PAP.

"Sowieckie myślenie"

Już wiadomo, że propozycji PiS opozycja nie przyjmie z entuzjazmem. - Jest niepoważna i świadczy o niezrozumieniu, o co w tym wszystkim chodzi. Nam nie chodzi o to, kto powołuje, bo to jest myślenie sowieckie. Ważne jest to, żeby instytucja działała, a Trybunał jest dziś zablokowany - wyjaśnił swoje stanowisko Ryszard Petru na antenie Radia ZET.

O przywódcy PiS-u przeczytasz w książce "Jarosław. Tajemnice Kaczyńskiego. Portret niepolityczny" >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (171)
Zaloguj się
 • sobekx

  Oceniono 37 razy 25

  To nieistotne! Przecież tu nie chodzi o obsadę TK, tylko o to, że "ustawa naprawcza" uniemożliwia pracę TK. Postulatem wszystkich myślących ludzi powinno być: trzeba cofnąć pisowską ustawę. Niech TK ma możliwość działać.

 • egonw3

  Oceniono 34 razy 22

  Mam trzeci pomysł - chyba najlepszy i najprostszy: niech PiS (z PADem i resztą preziowych pampersów) zacznie przestrzegać Konstytucji RP. Problem sam się wtedy rozwiąże.

 • evergreen111

  Oceniono 136 razy 18

  Posłowie PISu uchwalili, że o zgodności ustaw z konstytucją TK decydować ma większością 2/3 głosów.

  A co mówi na ten temat Konstytucja RP?

  Artykuł 190 punkt 5: „Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego zapadają większością głosów”.

  PRZESTĘPCY Z PISU, W TYM PRZESTĘPCA ANDRZEJ DUDA BEZCZELNIE ŁAMIĄ KONSTUTUCJĘ!

 • ffamousffatman

  Oceniono 23 razy 17

  A gdzie pomysł PiS-u na rozwiązanie problemu? I czy 9 ICH wybranych legalnie wcześniej liczy się do rachunku?

 • nemezja001

  Oceniono 21 razy 15

  Politycy będą dobijać targu w sprawie TK. To jest kupczenie!! To powinna być debata prawników -konstytucjonalistów (reprezentujących stanowisku i PiS-u i opozycji) którzy merytorycznie porozmawiają i spróbują znaleźć rozwiązanie, anie targowisko!!!

 • jestem_z_pisu

  Oceniono 137 razy 13

  Damy wam 1000 kg węgla, ale musicie nam w zamian oddać tonę węgla.
  To retoryka bolszewickiej dupokracji PiSlandu ...

 • p0p0ropopo

  Oceniono 140 razy 12

  propozycja Rzeplińskiego jest ułomna!! nie może TK handlować układami!! musi trzymać się litery prawa!! sam o tym orzeka. nie można ustępować hołocie panie profesorze! sekta smoleńska wybrała 3 sędziów TK nielegalnie i Pan tego przypilnować by nielegalni sędziowie nie orzekali!!
  Społeczeństwo właśnie tego od pana żąda!
  proszę nie dołączać się do przestępstw konstytucyjnych popełnianych przez PIS. ..nawet gdyby TK nie mógł dalej orzekać. to nie Pana wina!!!!!!!!!!!
  będzie TS i on wyprostuje wszelkie przestępstwa pisie...
  my nie liczymy na to. my tego żądamy panie profesorze!!

 • eldorado.pl

  Oceniono 124 razy 10

  Jaki kompromis ??? Będzie jako rzecze Jaro... A Jaro to klasyczny socjopata, niezdolny do jakiejkolwiek współpracy... Kompromis dla Jara to zawiązanie oczu przed wykonaniem egzekucji... Dajcie spokój... Prędzej będzie sex uprawiał niż na kompromis pójdzie...

 • goetterdaemmerung

  Oceniono 22 razy 8

  Już zaraz południe, a tutaj jeszcze dzisiaj nic nie było o Pierdu i .Nowobogackiej. Trochę się niepokoję. Może chociaż jakiś cytat z tłitera albo jakaś fotka?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje