Dwie propozycje zakończenia kryzysu w TK. Na czym polegają? [WYJAŚNIAMY]

Premier Beata Szydło i prezes Jarosław Kaczyński

Premier Beata Szydło i prezes Jarosław Kaczyński (Przemek Wierzchowski)

W ostatnich dniach pojawiły się dwa pomysły rozwiązania kryzysu w Trybunale Konstytucyjnym: 1. wcześniejsza PiS-u, 2. dziś prezesa TK. Obie zakładają polityczny kompromis, bez merytorycznej oceny sytuacji.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Trybunał Konstytucyjny nadal nie może normalnie funkcjonować. Po nowelizacji ustawy, którą w Sejmie przegłosowało PiS, o zgodności ustaw z konstytucją TK decydować ma większością 2/3 głosów. Problem w tym, że trzech sędziów wybranych przez koalicję PO-PSL nadal czeka na zaprzysiężenie, natomiast trzech powołanych głosami PiS nie zostało włączonych w skład orzekający.

Rzepliński chce kompromisu

Swój pomysł na rozwiązanie sporu przedstawił w rozmowie z "Rzeczpospolitą" szef TK. Chce on, by po wygaśnięciu kadencji jednego z dotychczasowych sędziów - Mirosława Granata - prezydent zaprzysiągł w jego miejsce sędziego wybranego legalnie przez Platformę.

W zamian za ten gest, prezes TK rozszerzyłby skład TK. - To otworzyłoby mi drogę do działania. Przydzielam wtedy referaty do orzekania trzem sędziom wybranym przez PiS, przy wszystkich prawnych zastrzeżeniach do ich wyboru. I tak dochodzimy do 15 sędziów, czyli tylu, ilu powinno być - proponuje Rzepliński.

Pomysł PiS: siedmiu naszych, ośmiu waszych

Propozycję zakończenia patowej sytuacji w TK ma też Prawo i Sprawiedliwość. Jako pierwszy wspomniał o niej w wywiadzie z "Rzeczpospolitą" Jarosław Kaczyński. - Na przykład siedmiu sędziów wybieranych przez partię czy koalicję rządzącą, ośmiu przez opozycję - stwierdził ogólnikowo prezes PiS.

Mówiła o niej też w europarlamencie Beata Szydło. Pomysł jest prosty i polega na podziale TK jak łupu. - Jesteśmy otwarci na to, aby to opozycja miała większość w Trybunale Konstytucyjnym - wyjaśniała w "Salonie politycznym" radiowej "Trójki" rzecznik PiS, Beata Mazurek.

Problem w tym, że ta propozycja wiązałaby się ze zmianami w konstytucji. - Jesteśmy gotowi pracować nad nowym ustrojem Trybunału Konstytucyjnego. Daleko idące sprecyzowanie w tej chwili mogłoby być czymś, co utrudniałoby dyskusję - ocenił Stanisław Piotrowicz w rozmowie z PAP.

"Sowieckie myślenie"

Już wiadomo, że propozycji PiS opozycja nie przyjmie z entuzjazmem. - Jest niepoważna i świadczy o niezrozumieniu, o co w tym wszystkim chodzi. Nam nie chodzi o to, kto powołuje, bo to jest myślenie sowieckie. Ważne jest to, żeby instytucja działała, a Trybunał jest dziś zablokowany - wyjaśnił swoje stanowisko Ryszard Petru na antenie Radia ZET.

O przywódcy PiS-u przeczytasz w książce "Jarosław. Tajemnice Kaczyńskiego. Portret niepolityczny" >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
 • Andrzej Rzepliński Rzepliński "nie cofnie się nawet o milimetr"? Teraz chce kompromisu i ma gotowe rozwiązanie
 • Premier Beata Szydło w TVP Info Wywiad z premier Szydło to duże wydarzenie dla TVP. Ale nie sądziliśmy, że aż tak duże
Komentarze (171)
Dwie propozycje zakończenia kryzysu w TK. Na czym polegają? [WYJAŚNIAMY]
Zaloguj się
 • marek_rud

  0

  To wszystko jest chore z jednej i z drugiej strony są przekręty. Wybieranie nastepcy przed śmiercią króla. Kończy jeden wybierany jest jego nastepca to chyba proste. Jak słyszę że dwa lata wczesniej czy pół roku wcześniej wybiera się następców to normalny przekręt na najwyższych stołkach wsród sędziów. to chore.

 • mrjarwit

  Oceniono 4 razy 4

  7 naszych 8 waszych! I to ma być w/g Kaczyńskiego niezależność sędziów TK, pomijając fakt że dalsze związane z tym "propozycje PiS" mogą skutecznie zablokować każdą decyzję TK( ilość sędziów rozpatrujących i ważny wyrok 2/3 orzekających) która była by nie wygodna dla rządu !!

 • razb1947

  Oceniono 122 razy -8

  Rzepliński dał dobrą propozycję ale uparty osioł Kaczyński odrzucił,chyba chce wyjść z UE.

 • 43norbert

  Oceniono 12 razy -4

  Dalej chcecie manipulowac tematem TK. Knechtom Szechtera trzeba poprostu odebrac prawo do manipulacji i posadzic w obozach pracy aby juz wiecej nie szkodzili Polsce. A teraz pytanie do wszystkich tych ktorzy ciagle chca Polsce zyczyc zle. Czy pan Rzeplinski stary komuch i sekratarz KC PZPR ma dzis spoleczny mandat aby sprawowac swoj urzad? Stwierdzam ze nie stanowczo nie z moralnego punktu widzenia. I czy taki mandat maja pozastali w wiekszosci komuchy? Tez nie! A caly Wymiar Sprawiedliwosci ktory wywodzi sie z komuszego rodu i tworzy zamknieta dynastyczna korporacje, ktora nie wpuszcza do niej normalnych Polakow z poza tej sitwy? Czy to jest normalna sytuacja? Jak maja spojrzec w oczy swym ofiarom, czesto jeszcze kaci w togach. Czy mamy taka sytuacje tolerowac my ktorzy byli przesladowani przez ten dawny system i jego wykonawcow, ktorzy jeszcze dzis uzurpuja sobie prawo do bezprawnych dzialan. Czyz to ma byc panstwo Prawa? Czyz w imie sprawiedliwosci dziejowej nie trzeba to zmienic? A gwarantem tych zmian moze byc tylko Zjednoczona Prawica!

 • koniepobetonie

  Oceniono 4 razy 0

  I wyszło Szydło z wora ... Broszka nie zaproponowała żadnego kompromisu, targ o TK ?? Wiadomo, że TK przeszkadza PISowi, trzeba go marginalizować. A kupczenie sędziami, kupczenie ? Skandal !

 • gzymek12

  Oceniono 120 razy -6

  ` Dołęga-Mostowicz - jasnowidz, czy co ?!!!
  ---------------------------------------------------------
  - Z czego? Nie z czego, moi państwo, tylko z kogo?! Z was się śmieję, z was! Z całego społeczeństwa, z wszystkich kochanych rodaków!
  - Panie!...
  - Milczeć! Sapristi! Z was się śmieję! Z was! Elita! Cha, cha, cha... Otóż oświadczam wam, że wasz mąż stanu, wasz Cincinnatus, wasz wielki człowiek, wasz Ryszard .Swetru to zwykły oszust, co was za nos wodzi, to sprytny łajdak, fałszerz i jednocześnie kompletny kretyn! Idiota, nie mający zielonego pojęcia nie tylko o ekonomii, lecz o ortografii. To cham, bez cienia kindersztuby, bez najmniejszego okrzesania! Przyjrzyjcie się jego mużyckiej. gębie i jego prostackim manierom! Skończony tuman, kompletne zero! Daję słowo honoru, że nie tylko w żadnym Oksfordzie nie był, lecz żadnego języka nie zna! Wulgarna figura spod ciemnej gwiazdy, o moralności rzezimieszka. Sapristi! Czy wy tego nie widzicie? Źle powiedziałem, że on was za nos wodzi! To wy sami wwindowaliście to bydlę na piedestał! Wy! Ludzie pozbawieni wszelkich rozumnych kryteriów! Z was się śmieję, głuPOle! Z was! Motłoch z uszKODzonymi mózgami!...

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 121 razy -5

  Teza, że ta wręcz kuriozalna oferta Rzeplińskiego "zakłada polityczny kompromis" jest powalająca swą egocentryczna logiką.
  Brawo autor! Brawo Gazetka!

 • plutoniczna

  Oceniono 116 razy 2

  PIS myśli jak złodziej który włamuje się do naszego domu, wiąże nas, kradnie nam wszystko, a potem negocjuje, że nas rozwiąże jak oddamy mu połowę tego co zabrał.

  co to za propozycja, że będzie miał 6 a chce utrzymać orzekanie 2/3 głosów?
  mają naprawdę wszystkich za idiotów.
  poza tym kadencja sędziów jest 9 letnia, więc jak to się ma do tej propozycji?
  czy to znaczy, że PIS planuje rządzić w nieskończoność?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje