Rzepliński "nie cofnie się nawet o milimetr"? Teraz chce kompromisu i ma gotowe rozwiązanie

21.01.2016 07:32
Andrzej Rzepliński

Andrzej Rzepliński (Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta)

Jeszcze niedawno prezes TK Andrzej Rzepliński deklarował, że w sprawie tzw. skoku na Trybunał "nie cofnie się nawet o milimetr". Teraz łagodzi swoje wypowiedzi i w rozmowie z "Rzeczpospolitą" zapowiada chęć dojścia do kompromisu z PiS.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Sytuacja w TK jest skomplikowana. Obecnie w skład orzekający wchodzi 12 sędziów. Na zaprzysiężenie nadal czeka trzech wybranych legalnie przez poprzednią kadencję Sejmu. Trzech innych - wybranych przez PiS - codziennie przychodzi do pracy, ale "mają oni status pracowników, którym szef nie przydziela zadań".

Prezes Trybunału jeszcze niedawno zapowiadał, że w tej sprawie będzie nieugięty. - To jest problem przed którym stoję i nie cofnę się nawet o milimetr - zapowiadał w telewizyjnej rozmowie z Tomaszem Lisem.

Możliwy kompromis

Teraz Rzepliński łagodzi swoje wypowiedzi, oczekując ruchu ze strony Andrzeja Dudy i możliwie szybkiego wypracowania kompromisu. - 27 kwietnia br. upływa kadencja sędziego Mirosława Granata. I to będzie test na przestrzeganie konstytucji przez marszałka Sejmu i prezydenta - stwierdził prezes TK w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Jaki pomysł na rozwiązanie problemu w TK ma Rzepliński? Chce, aby miejsca po sędziach, którym kończy się kadencja w TK, zajmowali sukcesywnie sędziowie wybrani zarówno przez PO, jak i przez PiS.

- Zaprzysiężenie przez prezydenta jednego z trzech sędziów wybranych przez PO oznaczałoby, że prezydent zadecydował, że ci trzej wybrani 8 października przez PO, zostaną sukcesywnie sędziami. Przydzielam wtedy referaty do orzekania trzem sędziom wybranym przez PiS, przy wszystkich prawnych zastrzeżeniach do ich wyboru. I tak dochodzimy do 15 sędziów - streszcza swój plan szef Trybunału.

Rzepliński jest przekonany, że na takie rozwiązanie zgodziłaby się trójka sędziów wybrana w poprzedniej kadencji Sejmu. - Oni są gotowi na takie rozstrzygnięcie. Przecież nie wykonali aktu, do którego byli namawiani, żeby złożyć ślubowanie przed notariuszem - ocenił.

Piłka po stronie Dudy

Czy to oznacza, że prezes TK daje pierwszeństwo w objęciu urzędu trzem sędziom wybranym przez Platformę? - Nie twierdzę tego. To do prezydenta, a nie do mnie, należałaby decyzja w jakiej kolejności byliby powołani. Jako prezes Trybunału bardzo bym sobie życzył, aby było 15 sędziów. (...) Akurat taki jest kalendarz kończenia kadencji przez trzech sędziów jeszcze orzekających, że w dość krótkim czasie można byłoby doprowadzić do tej piętnastki - stwierdził szef TK.

Rozwiązanie proponowane przez Rzeplińskiego mogłoby się spodobać PiS. Premier Szydło w PE zapowiadała, że rząd będzie szukał politycznego sposobu na zakończenie kryzysu w Trybunale.

To między innymi za sprawą zamieszania w TK Komisja Europejska postanowiła wprowadzić w Polsce tzw. procedurę kontroli praworządności, a później zorganizować debatę w europarlamencie, której tematem były zmiany głosowane przez Prawo i Sprawiedliwość.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (392)
Zaloguj się
 • Bart D

  Oceniono 115 razy 89

  Taaa, PiS sie zgodzi, a potem odwroci kota ogonem, "zinterpretuja" prawo i znowu obsadza swoimi. Juz nas raz oszukali nie dajmy sie oszukac po raz drugi. Fool me once, shame on you, fool me twice, shame on me.

 • zilbert3

  Oceniono 78 razy 54

  Czy to oznacza, że PiS może wybrać i zaprzysiąc sędziów trybunału na 25 lat do przodu, w miarę jak kolejnym będą się kończyły kadencje?

 • fakiba

  Oceniono 177 razy 31

  Duda zrobi tylko to co każe mu kaczor , a on nigdy nie pozwoli na zaprzysiężenie sędziów wybranych przez PO

 • eldorado.pl

  Oceniono 157 razy 23

  PiS nie chce żadnego kompromisu... Maja być awantury, nieład, burdel, i ktoś na kogo można wszystko zwalić... Był Tusk, potem Komorowski, potem Kopacz, teraz jest Rzepliński... Prawicowa gawiedź ma być karmiona prostym przekazem( innego nie zrozumie ) Pis dobrze, ....( wstawić nazwę aktualnego wroga ) źle... Kompromis, kultura polityczna, demokracja, poszanowanie prawa, konstytucja, to wszystko nie mieści się w słowniku motłochu...

 • najgorszy_sort_polaka

  Oceniono 151 razy 23

  Kompromis?
  Znani mi osobiscie
  przedstawiciele pisiarni
  nie znaja takiego slowa.
  Ktos ma inne doswiadczenia?

 • nigdy_nie

  Oceniono 158 razy 22

  Kaczyński powinien być natychmiast zatrzymany i postawiony przed Trybunałem Stanu/wojennym i skazany!Stanowi on Kaczyński, śmiertelne niebezpieczeństwo dla bytu Polski jako Państwa i Narodu jako zwartej społeczności!Pis jest agenturą rosyjską!

 • legia3355

  Oceniono 140 razy 22

  BRAWO, proszę się nie uginać przed tymi szaleńcami. To MY WSZYSCY pracujący utrzymujemy tych nierobów dla których praca jest hańbą. My ciężko pracujący teraz będziemy sponsorować wyborców PiSu czyli: bezrobotnych, alkoholików, górników, przestępców, księży, rolników, nieudaczników życiowych, emerytów itd ... Więc mamy coś do powiedzenia !!!!!!!!! A jakby tego było mało to jeszcze mnie kolo obraża jakimś gorszym sortem.

 • hrkukus

  Oceniono 141 razy 21

  Nie jest możliwy żaden kompromis. Trzeba demaskować kłamstwa i stać niezmiennie po stronie prawa. Nie negocjuje się z szaleńcem, nie dotrzyma żadnych ustaleń, spokoju też nie będzie, bo o wojnę właśnie chodzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje