Wspólne ćwiczenia i stanowisko na szczyt NATO. Warszawa i Londyn jednym głosem

21.01.2016 06:43
Brytyjscy żołnierze podczas ćwiczeń

Brytyjscy żołnierze podczas ćwiczeń (Fot. CPL SI LONGWORTH RLC / Wikimedia commons / OGL)

1. Wspólne stanowisko na szczyt NATO zapowiedzieli szefowie MON
2. Wielka Brytania zapowiedziała wysłanie na ćwiczenia do Polski 1000 żołnierzy
3. Rozmowy dotyczyły także ew. zaangażowania Polski w Syrii

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Polska i Wielka Brytania przygotują wspólne stanowisko na szczyt NATO w Warszawie, w tym celu powstanie specjalna grupa pod przewodnictwem ministrów obrony -wspólne stanowisko w tej sprawie zapowiedzieli w Edynburgu ministrowie Michael Fallon i Antoni Macierewicz.

Obaj ministrowie, a także szefowie dyplomacji Polski i Wielkiej Brytanii - Witold Waszczykowski i Philip Hammond - wzięli udział w dorocznych konsultacjach w formacie tzw. kwadrygi. Fallon zapowiedział utworzenie polsko-brytyjskiej grupy wysokiego szczebla pod przewodnictwem ministrów obrony, która zajmie się przygotowaniami do szczytu NATO w Warszawie w lipcu 2016 r.

Jak dodał szef MON Antoni Macierewicz, "zostanie powołana podniesiona do poziomu współdziałania ministrów obrony grupa przygotowująca stanowisko Wielkiej Brytanii i Polski" zarówno przed spotkaniem ministrów obrony NATO w lutym, jak i przed szczytem NATO.

Polska zaangażuje się w Syrii?

- Uzgodniliśmy, że niezbędna jest trwała obecność NATO na tamtym obszarze (wschodniej flance NATO - przyp. red.), że konieczne jest działanie, które zmieni strukturę na tyle, aby odstraszanie mogło rzeczywiście skutecznie chronić naszą wschodnią granicę - powiedział Macierewicz.

Dodał, że rozmowy dotyczyły m.in. zagrożeń w Syrii "i zaangażowania w to także polskich możliwości, jakimi dysponujemy".

Zdaniem Fallona należy uczynić NATO sojuszem, który reaguje sprawnie, jest w stanie szybko podejmować decyzje i adaptować się do zwiększających się zagrożeń, jak np. cyberwojna lub wojna hybrydowa.

Podobnie jak w środowym wywiadzie dla PAP Fallon powtórzył zapowiedź wysłania ok. 1000 żołnierzy oraz fregaty rakietowej na ćwiczenia do Polski w tym roku, a także zaangażowania wojskowego w dyżury w ramach tzw. szpicy NATO.

"Obecność brytyjska jest praktycznie stała"

Pytany o zwiększenie brytyjskiej obecności wojskowej w Europie Środkowo-Wschodniej, Fallon, zwracając uwagę na zapowiadany udział w ćwiczeniach, ocenił, że "w sumie można powiedzieć, że ta obecność brytyjska jest praktycznie stała". Podkreślił, że liczba żołnierzy z Wielkiej Brytanii ćwiczących w naszym regionie w tym roku się zwiększyła i będzie nadal się zwiększać w kolejnych latach.

Szef brytyjskiej dyplomacji zapowiedział, że na wiosnę wspólnie z szefem polskiego MSZ odwiedzi Kijów, by podkreślić zaangażowanie we wsparcie reform na Ukrainie. Dobrą współpracę polskiej i brytyjskiej dyplomacji ma podkreślić także zapowiedziana przez Hammonda przeprowadzka polskiego konsulatu w Mołdawii do ambasady brytyjskiej w Kiszyniowie.

Reforma UE

Odnosząc się do brytyjskich propozycji reform UE, Waszczykowski powiedział, że w tej kwestii wiele łączy Polskę i Wielką Brytanię. Podobną opinię wyraził Hammond, który powiedział, że wspólne poglądy polskich i brytyjskich partnerów dotyczą nie tylko przyszłości UE, ale także Rosji i sytuacji na Ukrainie.

- Chcemy Unię modernizować, reformować według wielu propozycji takich, jak przedstawił (premier Wielkiej Brytanii) David Cameron. Nam są bliskie poglądy takie, aby Unia była efektywniejsza, a jednocześnie tańsza, aby była bardziej konkurencyjna, a jednocześnie mnie zbiurokratyzowana. Również uważamy, że Unia niekoniecznie musi się rozwijać w jakiś federalny twór zarządzany jeszcze przez nie wiadomo kogo - powiedział szef polskiego MSZ.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (95)
Zaloguj się
 • n29a

  Oceniono 125 razy 9

  Dobra, przysyłajcie, ale celujcie w ministerstwo, kiedy on tam jest. Możecie walnąć w tego nieopierzonego grubasa odłamkowym.

 • grapfen

  Oceniono 20 razy 8

  Rakiety należy ustawić na granicy z Niemcami , to teraz nasz największy wróg według pisu

 • norman67

  Oceniono 17 razy 7

  A co nam przyszło z udziału w brudnych wojnach w Iraku i Afganistanie. Zachód wszczyna wojenne awantury pod pozorem szerzenia demokracji, a ewektem jest tylko śmierć i zniszczenia.

 • stary_zgredek

  Oceniono 6 razy 6

  Zgodę na operacje zagraniczne powinien wydawać polityk tylko jeśli w tej misji brałby udział jego syn. Taki warunek powinien być wpisany w konstytucję. Uratowało by to życie wielu młodym ludziom.

 • pietrek1960

  Oceniono 128 razy 6

  Maciorka zaraz odtrąbi sukces, że po zabraniu zasiłków Polakom przebywających w Anglii( bo Polska to poprze) na teren polski przyjedzie 1000 angoli których będziemy utrzymywać.

 • kertog123

  Oceniono 124 razy 6

  Widać, że PIS sprzedał naszych emigrantów i ich zasiłki za obietnice wspólnych ćwiczeń żołnierzy w Polsce. Te wczorajsze sciemy z emigrantami, obietnice i przeprosiny to jedna wielka sciema

 • dalacin4

  Oceniono 119 razy 5

  ''halo, halo, tu Londyn, ona czarna a on blondyn''

 • robert2016

  Oceniono 119 razy 5

  Kto powiedział, że ten szczyt się w Warszawie odbędzie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje