Wspólne ćwiczenia i stanowisko na szczyt NATO. Warszawa i Londyn jednym głosem

21.01.2016 06:43
Brytyjscy żołnierze podczas ćwiczeń

Brytyjscy żołnierze podczas ćwiczeń (Fot. CPL SI LONGWORTH RLC / Wikimedia commons / OGL)

1. Wspólne stanowisko na szczyt NATO zapowiedzieli szefowie MON
2. Wielka Brytania zapowiedziała wysłanie na ćwiczenia do Polski 1000 żołnierzy
3. Rozmowy dotyczyły także ew. zaangażowania Polski w Syrii

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Polska i Wielka Brytania przygotują wspólne stanowisko na szczyt NATO w Warszawie, w tym celu powstanie specjalna grupa pod przewodnictwem ministrów obrony -wspólne stanowisko w tej sprawie zapowiedzieli w Edynburgu ministrowie Michael Fallon i Antoni Macierewicz.

Obaj ministrowie, a także szefowie dyplomacji Polski i Wielkiej Brytanii - Witold Waszczykowski i Philip Hammond - wzięli udział w dorocznych konsultacjach w formacie tzw. kwadrygi. Fallon zapowiedział utworzenie polsko-brytyjskiej grupy wysokiego szczebla pod przewodnictwem ministrów obrony, która zajmie się przygotowaniami do szczytu NATO w Warszawie w lipcu 2016 r.

Jak dodał szef MON Antoni Macierewicz, "zostanie powołana podniesiona do poziomu współdziałania ministrów obrony grupa przygotowująca stanowisko Wielkiej Brytanii i Polski" zarówno przed spotkaniem ministrów obrony NATO w lutym, jak i przed szczytem NATO.

Polska zaangażuje się w Syrii?

- Uzgodniliśmy, że niezbędna jest trwała obecność NATO na tamtym obszarze (wschodniej flance NATO - przyp. red.), że konieczne jest działanie, które zmieni strukturę na tyle, aby odstraszanie mogło rzeczywiście skutecznie chronić naszą wschodnią granicę - powiedział Macierewicz.

Dodał, że rozmowy dotyczyły m.in. zagrożeń w Syrii "i zaangażowania w to także polskich możliwości, jakimi dysponujemy".

Zdaniem Fallona należy uczynić NATO sojuszem, który reaguje sprawnie, jest w stanie szybko podejmować decyzje i adaptować się do zwiększających się zagrożeń, jak np. cyberwojna lub wojna hybrydowa.

Podobnie jak w środowym wywiadzie dla PAP Fallon powtórzył zapowiedź wysłania ok. 1000 żołnierzy oraz fregaty rakietowej na ćwiczenia do Polski w tym roku, a także zaangażowania wojskowego w dyżury w ramach tzw. szpicy NATO.

"Obecność brytyjska jest praktycznie stała"

Pytany o zwiększenie brytyjskiej obecności wojskowej w Europie Środkowo-Wschodniej, Fallon, zwracając uwagę na zapowiadany udział w ćwiczeniach, ocenił, że "w sumie można powiedzieć, że ta obecność brytyjska jest praktycznie stała". Podkreślił, że liczba żołnierzy z Wielkiej Brytanii ćwiczących w naszym regionie w tym roku się zwiększyła i będzie nadal się zwiększać w kolejnych latach.

Szef brytyjskiej dyplomacji zapowiedział, że na wiosnę wspólnie z szefem polskiego MSZ odwiedzi Kijów, by podkreślić zaangażowanie we wsparcie reform na Ukrainie. Dobrą współpracę polskiej i brytyjskiej dyplomacji ma podkreślić także zapowiedziana przez Hammonda przeprowadzka polskiego konsulatu w Mołdawii do ambasady brytyjskiej w Kiszyniowie.

Reforma UE

Odnosząc się do brytyjskich propozycji reform UE, Waszczykowski powiedział, że w tej kwestii wiele łączy Polskę i Wielką Brytanię. Podobną opinię wyraził Hammond, który powiedział, że wspólne poglądy polskich i brytyjskich partnerów dotyczą nie tylko przyszłości UE, ale także Rosji i sytuacji na Ukrainie.

- Chcemy Unię modernizować, reformować według wielu propozycji takich, jak przedstawił (premier Wielkiej Brytanii) David Cameron. Nam są bliskie poglądy takie, aby Unia była efektywniejsza, a jednocześnie tańsza, aby była bardziej konkurencyjna, a jednocześnie mnie zbiurokratyzowana. Również uważamy, że Unia niekoniecznie musi się rozwijać w jakiś federalny twór zarządzany jeszcze przez nie wiadomo kogo - powiedział szef polskiego MSZ.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (95)
Wspólne ćwiczenia i stanowisko na szczyt NATO. Warszawa i Londyn jednym głosem
Zaloguj się
 • kaliber43

  Oceniono 10 razy 4

  Warszawa i Londyn jednym głosem - antykacapskim.

 • googleon

  Oceniono 120 razy -4

  Na ćwiczeniach warto uczyć się sposobu myślenia brytoli.

  "Wielka Brytania nie ma przyjaciół ma tylko wielkie interesy"
  Winston Churchil

 • zalogopeda

  Oceniono 4 razy 4

  "Macierewicz dogaduje się z Londynem. Przyślą rakiety"
  tak, na Czerską, kurierem.

 • dalacin4

  Oceniono 119 razy 5

  ''halo, halo, tu Londyn, ona czarna a on blondyn''

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 9 razy 3

  Obecność wojskowa żołnierzy brytyjskich i nie tylko, w Europie Środkowo - Wschodniej rzeczywyście ma już charakter stały. I dobrze. Dalsze zwiększanie ich liczebności nosi pewne znamiona hybrydowej koncentracji. I dobrze, bo przezorny zawsze ubezpieczony.

 • robert2016

  Oceniono 119 razy 5

  Kto powiedział, że ten szczyt się w Warszawie odbędzie?

 • tow.lenin.wiecznie.zywy

  Oceniono 10 razy -6

  ***

  Go on home British soldiers, go on home
  Have you got no fuckin' homes of your own?
  Throughout our history we were born to be free
  So get out British bastards, leave us be!

  youtube.com/watch?v=2rgRg6j8mQo

 • oelefante

  Oceniono 7 razy 3

  A jeszcze niedawno twierdziliście, ze przez PiS szczyt zostanie przeniesiony poza Polskę. KŁAMCY.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje