Mocna pozycja Gronkiewicz-Waltz. Blisko 3/4 mieszkańców dobrze ocenia prezydent Warszawy

20.01.2016 22:24
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz (&Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta)

1. Takie wyniki przynosi najnowsze badanie "Barometr Warszawski"
2. 74 proc. pytanych uważa, że prezydent stolicy sprawnie zarządza miastem
3. W połowie 2013 r. tego zdania było 39 proc. badanych

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W Muzeum Warszawskiej Pragi zostały zaprezentowane wyniki najnowszego edycji Barometru Warszawskiego - cyklicznego badania, w którym mieszkańcy są pytani o ocenę najważniejszych obszarów funkcjonowania miasta oraz o ocenę władz stolicy. Ostatnie badanie zostało przeprowadzone w listopadzie 2015 r.

Dobry gospodarz, sprawnie zarządza miastem

74 proc. badanych zadeklarowało, że o Gronkiewicz-Waltz można powiedzieć, że jest dobrym gospodarzem i sprawnie zarządza miastem; przeciwnego zdania było 21 proc. badanych, a 5 proc. miało problem z udzieleniem odpowiedzi. Działania obecnej prezydent dobrze ocenia 75 proc. badanych, źle - 21 proc., 4 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Znaczący wzrost notowań Gronkeiwcz-Waltz

Te wyniki to znaczący wzrost notowań prezydent stolicy, ponieważ w badaniu przeprowadzonym w 2014 r. 63 proc. badanych uważało Gronkiewicz-Waltz za dobrego gospodarza, w połowie 2013 r. takiego zdania było tylko 39 proc. pytanych w badaniu, 45 proc. twierdziło wówczas, że o prezydent nie można powiedzieć, że jest dobrym gospodarzem.

To m.in. zasługa budżetu obywatelskiego

Zdaniem wiceprezydenta stolicy Jarosława Jóźwiaka wzrost notowań władz miasta to zasługa m.in. "odrobionej lekcji" po referendum z 2013 r. ws. odwołania prezydent stolicy. Zainicjowała je Warszawska Wspólnota Samorządowa. Referendum finalnie okazało się nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji. Po drugie, zdaniem Jóźwiaka, lepsze notowania działań władz stolicy to zasługa wprowadzenia budżetu obywatelskiego.

- Cieszy, że te wyniki się poprawiają, mieszkańcy dostrzegają większą otwartość, lepsze dotarcie z informacją i to, że wyciągnęliśmy pewną lekcję po referendum. Ale też wyjątkowy efekt budżetu partycypacyjnego (obywatelskiego), to wpłynęło na postrzegania miasta, że mieszkańcy mają realny wpływ i mogą realnie współtworzyć swoje miasto, to widać też w ocenach władz miasta, te oceny istotnie się poprawiły - powiedział dziennikarzom Jóźwiak.

W badaniu mieszkańcy byli pytani również o inne aspekty życia w mieście.

82 proc. pytanych wybrałoby Warszawę

Zdecydowana większość mieszkańców stolicy (82 proc.) zadeklarowała, że nawet mając możliwość wyboru innego miejsca zamieszkania, osiedliłaby się w Warszawie. 3 proc. wybrałoby wieś w okolicach stolicy, 6 proc. - pobliskie małe miasto, a tylko 3 proc. - inne duże miasto w kraju.

Transport i bezpieczeństwo - blisko 90 proc. ocen pozytywnych

Funkcjonowanie komunikacji miejskiej dobrze ocenia 89 proc. mieszkańców (bardzo dobrze 38 proc. badanych i 51 proc. raczej dobrze). Złe zdanie warszawskim transporcie zbiorowym ma 10 proc. ankietowanych.

Dobrze bezpieczeństwo w mieście ocenia 88 proc. mieszkańców (31 proc. bardzo dobrze i 57 proc. raczej dobrze). Raczej źle poziom bezpieczeństwa ocenia 9 proc. ankietowanych, a bardzo źle - 2 proc.

Najpilniejsza sprawa to służba zdrowia

Wśród najważniejszych spraw, którymi powinny się przede wszystkim zająć władze miasta i - w pierwszej kolejności - najwięcej mieszkańców uznało kwestię służby zdrowia (34 proc. badanych), metro i jego rozbudowę (14 proc.), poprawę komunikacji miejskiej (12 proc.), zmniejszenie korków (8 proc.) i naprawę dróg (6 proc.).

Najpilniejsze do wykonania inwestycje to - zdaniem warszawiaków - obwodnice miasta (27 proc.), rozbudowa drugiej linii metra (26 proc.), budownictwo komunalne (11 proc.), zagospodarowanie pl. Defilad (8 proc.) i budowa ścieżek rowerowych (7 proc.).

Badania Barometr Warszawski zostało wykonane na losowej, reprezentatywnej próbie 1100 mieszkańców Warszawy w wieku 15 i więcej lat. Pełne wyniki badania są dostępne ma stronie urzędu miasta.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (118)
Mocna pozycja Gronkiewicz-Waltz. Blisko 3/4 mieszkańców dobrze ocenia prezydent Warszawy
Zaloguj się
 • 0

  Hrabia Komor miał większe i to przesrał. Ha ha PO-paprańcy pachołki sowiecko-żydowscy. Dziś na Ukrainie instytuty pamięci otwierają. Mają świadomość że w Polsce historia oceni jako bandytów.

 • hastatrespasos

  Oceniono 4 razy 4

  Podzielam obawy autorów wcześniejszych dopisków, czy ten potencjał H. Gronkiewicz-Waltz nie zostanie zmarnowany tak samo jak wysoka (do czasu) popularność Br. Komorowskiego. Gratulując pani prezydent wzrostu poparcia i uznania dla niej wśród warszawiaków dodam, że dla jej wrogów ze sPISku wyniki tej sondy będą jak czerwona płachta dla byka. Im bardziej jest ona lubiana, tym większa do niej nienawiść idiotów z bezprawia i niestrawności. Tym większa żądza Najśmieszniejszego Dyktatorka Półświatka żeby Warszawę „uwolnić” od HG-W. Już widzę te spiskowe harmaty przeciw niej gdy dojdzie do wyborów: przecież ta żarliwa katoliczka bywa określana mianem Putina w spódnicy! A gdyby w podobny pogardliwy sposób nazywać Błogosławioną in spe?

 • uzdek98

  Oceniono 16 razy -4

  po prostu bufeciara nie ma z kim przegrac... moze nawet po pijaku przejechac zakonnice na pasach na czerwonym... ;-)

 • peshk2

  Oceniono 2 razy 2

  Już jeden prezydent miał takie poparcie.Czy PO też to spieprzy?

 • ojciec_niedyrektor

  Oceniono 4 razy -2

  Prawda jest taka , że porównaniu z jej poprzednikiem, świętym Lechem, prawie każdy byłby lepszym prezydentem ( miasta). Jednak .pod rządami "Bufetowej" miasto zmieniło się na lepsze i to bardzo. łatwiej w nim żyć, łatwiej poruszać się. Miasto lepiej wygląda. Jeśli ktoś tego nie zauważa to musi mieć klapki na oczach. Czy ktoś inny na jej miejscu zrobiłby to samo, lub nawet więcej ? Tego nie wiem. Okres jej rządów na pewno będzie przez wielu dobrze wspominany. Nie będzie oczywiście wśród nich tych, którym zależy głownie na pomniku.

 • norbertrabarbar

  Oceniono 116 razy 4

  HGW ma dobre notowania tylko dlatego, że warszawiacy pamiętają jaki ch* był Lech Kaczyński...

 • jarekdonek

  Oceniono 3 razy -1

  Oczywiście, tak pięknie sprzedała (bez przetargu jak to u styropianów) DOCHODOWY warszawski SPEC za JEDNOROCZNY dochód. Typowa wyprzedaż polskiego mienia przez styropianów !
  Co jeszcze dostała ona i jej kolesie ?

 • iza.b77

  Oceniono 2 razy 2

  Jutro ukaże się badanie CBOS ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje