Mocna pozycja Gronkiewicz-Waltz. Blisko 3/4 mieszkańców dobrze ocenia prezydent Warszawy

20.01.2016 22:24
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz (&Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta)

1. Takie wyniki przynosi najnowsze badanie "Barometr Warszawski"
2. 74 proc. pytanych uważa, że prezydent stolicy sprawnie zarządza miastem
3. W połowie 2013 r. tego zdania było 39 proc. badanych

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W Muzeum Warszawskiej Pragi zostały zaprezentowane wyniki najnowszego edycji Barometru Warszawskiego - cyklicznego badania, w którym mieszkańcy są pytani o ocenę najważniejszych obszarów funkcjonowania miasta oraz o ocenę władz stolicy. Ostatnie badanie zostało przeprowadzone w listopadzie 2015 r.

Dobry gospodarz, sprawnie zarządza miastem

74 proc. badanych zadeklarowało, że o Gronkiewicz-Waltz można powiedzieć, że jest dobrym gospodarzem i sprawnie zarządza miastem; przeciwnego zdania było 21 proc. badanych, a 5 proc. miało problem z udzieleniem odpowiedzi. Działania obecnej prezydent dobrze ocenia 75 proc. badanych, źle - 21 proc., 4 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Znaczący wzrost notowań Gronkeiwcz-Waltz

Te wyniki to znaczący wzrost notowań prezydent stolicy, ponieważ w badaniu przeprowadzonym w 2014 r. 63 proc. badanych uważało Gronkiewicz-Waltz za dobrego gospodarza, w połowie 2013 r. takiego zdania było tylko 39 proc. pytanych w badaniu, 45 proc. twierdziło wówczas, że o prezydent nie można powiedzieć, że jest dobrym gospodarzem.

To m.in. zasługa budżetu obywatelskiego

Zdaniem wiceprezydenta stolicy Jarosława Jóźwiaka wzrost notowań władz miasta to zasługa m.in. "odrobionej lekcji" po referendum z 2013 r. ws. odwołania prezydent stolicy. Zainicjowała je Warszawska Wspólnota Samorządowa. Referendum finalnie okazało się nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji. Po drugie, zdaniem Jóźwiaka, lepsze notowania działań władz stolicy to zasługa wprowadzenia budżetu obywatelskiego.

- Cieszy, że te wyniki się poprawiają, mieszkańcy dostrzegają większą otwartość, lepsze dotarcie z informacją i to, że wyciągnęliśmy pewną lekcję po referendum. Ale też wyjątkowy efekt budżetu partycypacyjnego (obywatelskiego), to wpłynęło na postrzegania miasta, że mieszkańcy mają realny wpływ i mogą realnie współtworzyć swoje miasto, to widać też w ocenach władz miasta, te oceny istotnie się poprawiły - powiedział dziennikarzom Jóźwiak.

W badaniu mieszkańcy byli pytani również o inne aspekty życia w mieście.

82 proc. pytanych wybrałoby Warszawę

Zdecydowana większość mieszkańców stolicy (82 proc.) zadeklarowała, że nawet mając możliwość wyboru innego miejsca zamieszkania, osiedliłaby się w Warszawie. 3 proc. wybrałoby wieś w okolicach stolicy, 6 proc. - pobliskie małe miasto, a tylko 3 proc. - inne duże miasto w kraju.

Transport i bezpieczeństwo - blisko 90 proc. ocen pozytywnych

Funkcjonowanie komunikacji miejskiej dobrze ocenia 89 proc. mieszkańców (bardzo dobrze 38 proc. badanych i 51 proc. raczej dobrze). Złe zdanie warszawskim transporcie zbiorowym ma 10 proc. ankietowanych.

Dobrze bezpieczeństwo w mieście ocenia 88 proc. mieszkańców (31 proc. bardzo dobrze i 57 proc. raczej dobrze). Raczej źle poziom bezpieczeństwa ocenia 9 proc. ankietowanych, a bardzo źle - 2 proc.

Najpilniejsza sprawa to służba zdrowia

Wśród najważniejszych spraw, którymi powinny się przede wszystkim zająć władze miasta i - w pierwszej kolejności - najwięcej mieszkańców uznało kwestię służby zdrowia (34 proc. badanych), metro i jego rozbudowę (14 proc.), poprawę komunikacji miejskiej (12 proc.), zmniejszenie korków (8 proc.) i naprawę dróg (6 proc.).

Najpilniejsze do wykonania inwestycje to - zdaniem warszawiaków - obwodnice miasta (27 proc.), rozbudowa drugiej linii metra (26 proc.), budownictwo komunalne (11 proc.), zagospodarowanie pl. Defilad (8 proc.) i budowa ścieżek rowerowych (7 proc.).

Badania Barometr Warszawski zostało wykonane na losowej, reprezentatywnej próbie 1100 mieszkańców Warszawy w wieku 15 i więcej lat. Pełne wyniki badania są dostępne ma stronie urzędu miasta.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (118)
Zaloguj się
 • ziaburek

  Oceniono 170 razy 40

  I nic dziwnego - u nas się jeszcze pamięta Lecha Kaczyńskiego. I jego " dokonania ".

 • pysio62

  Oceniono 175 razy 33

  Gronkiewicz-Waltz to dobry prezydent Warszawy, "kosc ktora stoi w gardle" Kaczynskiego i PIS-u.

 • c_lod

  Oceniono 27 razy 23

  Hanka jest OK, dobrze wsparła miasto, umie się śmiać z samej siebie (wyghałam), budżety partycypacyjne hulają aż miło, to było najlepsze co można było temu miastu dać, rowery hulają aż miło, komunikacja jest naprawdę dobra (poza godzinami szczytu, ale błagam - niech ktoś spróbuje jeździć po Londynie, Nowym Yorku czy LA - gratulacje na starcie), druga linia metra mega pomogła, a Warszawa jest super miastem do życia - i to jest zdanie nie tylko moje, ale każdego jednego przyjaciela obcokrajowca, którego goszczę w Wawce. Cieszy też coraz większa ilość wieżowców i nowoczesnych biurowców - miasto wygląda momentami wspaniale. Teraz sugerowane kierunki na przyszłość - jak to się ogarnie, to będzie już super. Po pierwsze - zrobić porządek z służbą zdrowia - tutaj rzeczywiście jest jeszcze poczucie bałaganu, który szpital gdzie przyjmuje, odsyłanie ze szpitala do szpitala etc - to niestety na razie największa zmora. Lekarzy mamy świetnych, ale rozdysponowanie chorych - masakra. Ci którzy mają szczęście to je mają, zostają przyjęci, nie czekają kilku miesięcy, ale generalnie - mimo płacenia 1000 PLN na ZUS jako firma - jak usłyszałem że i tak muszę czekać np. 3 miesiace na coś tam - to wydałem DODATKOWĄ KASĘ w prywatnej lecznicy. To się musi zmienić i to powinien być priorytet. Niech za przykład posłuży system zdrowotny w UK, który jest zbliżony do Polski, ale poszedł w tym dalej i profesjonalniej (tylko chodzi o sam system, bo o doktorów - w Polsce jest z tym bardzo dobrze). Inna sprawa to przedszkola/żłobki i ich dostępność - to również musi zacząć przypominać jakąkolwiek ludzką opcję, na razie jest wyścig szczurów i tratowanie się w drodze do zapisów. Jeśli chodzi o komunikację miejską - jest bardzo dobrze, ale czekamy na: OBWODNICĘ, DRUGĄ NITKĘ METRA DO KOŃCA i MOST POŁUDNIOWY. A tzw soft czyli wszystko to co się dzieje już lokalnie - czekamy na jak największą ilość kulturalnych inicjatyw lokalnych tak, by jak najlepiej ożywić okolice naszego miejsca zamieszkania. Im więcej tym lepiej, a ludzie zawsze za tym pójdą, bo tam gdzie są ludzie i jest obrót myśli, rozmów, pomysłów - zawsze jest też obrót pieniądza. Pobudzajmy to, a biznes się będzie kręcić, ale też ludzkie pomysły będą kwitnąć i się "samo-inicjować". Jednym z najlepszych zagrań Steve'a Jobsa było zaprojektowanie budynku Apple tak, by nie było możliwości dla żadnego z pracowników, by nie spotkać reszty z kolegów z pracy. Dzięki temu liczba rozwiązanych problemów i nowych projektów skoczyła o 50 %. Gdyby to się wydarzyło w Warszawie - byłoby CUDOWNIE!!! Tak więc dużo samozaparcia, pani Prezydent, bo, chcąc nie chcąc, tworzy Pani historię tego miasta i będzie Pani zapamiętana na wieki (mam nadzieję, że to będzie jak najlepsza pamięć!). Pozdrawiam! Życzliwy

 • nicpon007

  Oceniono 150 razy 22

  Nigdy nie byłem wyznawcą HGW, ale to prawda, sprawnie zarządza miastem. Szacun. Ma mój głos.

 • 24jannormalny

  Oceniono 134 razy 10

  Warszawiacy nie dajcie sie kaczemu,kaczy to główna zaraza

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje