Szydło przed spotkaniem z klubami opozycji: Oczekuję propozycji ws. TK

20.01.2016 21:44
Wywiad z premier Beatą Szydło w TVP Info i Polsat News

Wywiad z premier Beatą Szydło w TVP Info i Polsat News (Fot. P. Tracz / KPRM)

1. Beata Szydło przyznała, że oczekuje konstruktywnych propozycji ws. TK
2. Zaproponowała też opozycji zmiany w prawie, które uspokoją sytuację
3. Premier była gościem w TVP Info i Polsat News

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Ja dzisiaj proponuję konsensus. Proponuję opozycji, żebyśmy wspólnie przeprowadzili taką zmianę w parlamencie, która sytuację po prostu uspokoi. I to jest rozwiązanie konkretne. Natomiast ja z bardzo dużym zainteresowaniem oczekuję propozycji ze strony opozycji. Bo póki co jest tylko krytyka i narzekanie, a nie ma żadnych konstruktywnych propozycji - mówiła premier w Polsacie News i TVP Info.- TK jest w Polsce potrzebny, nikt nie ma zamiaru rezygnować z TK. Są państwa w Europie, które nie mają trybunału, są takie, które chcą likwidować. My chcemy nie tylko żeby dalej funkcjonował, istniał, ale żeby po prostu sprawnie działał - powiedziała.

Jak oceniła premier, spór wokół TK jest sporem politycznym, a nie merytorycznym. - My proponujemy, żeby na drodze politycznej, konsensusu wszystkich stron w parlamencie, po prostu to rozwiązać - zaznaczyła.

PiS zaproponowało, żeby opozycja wybierała 8 z 15 sędziów Trybunału.

Opozycja o propozycji PiS: PO nie wierzy, a Nowoczesna krytykuje

W czwartek o 10.30 w KPRM odbędzie się spotkanie premier Szydło z przedstawicielami wszystkich klubów parlamentarnych.

Propozycja wymaga zmiany konstytucji? "Powiem jakie są możliwości"

Podczas rozmowy Szydło była pytana, czy zmiana konstytucji byłaby konieczna. - Są inne możliwości prawne, o których jutro poinformuję panów przewodniczących. Nie chciałabym dzisiaj mówić o tym szczegółowo, bo uważam, że byłabym nie fair w stosunku do moich gości. Jutro po tym spotkaniu poinformujemy, jakie to są możliwości - oświadczyła premier.

Dodała, że podczas czwartkowego spotkania z szefami klubów chce także wysłuchać ich opinii o wtorkowej debacie w Parlamencie Europejskim.

Dorobek na 100 dni rządu

Szefowa rządu była pytana, jaki dorobek przedstawi na przypadające w lutym 100 dni jej gabinetu. Zaznaczyła, że z obietnic wyborczych była rozliczana jeszcze zanim jej rząd został zaprzysiężony. - Wywiążemy się z wszystkich deklaracji, które zostały na 100 dni złożone - zapowiedziała.

- Z 500+ jest wszystko w porządku, biegną konsultacje, będzie 500 zł na dziecko, w tej chwili są konsultacje w terenie - mówiła. Dodała, że będzie to rzeczywiście 500 zł na dziecko. - Wprowadzamy tylko próg dochodowy 800 zł na dziecko pierwsze, 1200 zł ma dziecko niepełnosprawne, a później nie ma już progów dochodowych - zaznaczyła. - Po uzgodnieniach i po konsultacjach społecznych, na początku lutego projekt zostanie przyjęty na posiedzeniu rządu i skierowany do parlamentu - zapowiedziała.

Mówiła, że "pan minister Szałamacha pracuje nad rozwiązaniami, które mają poprawić ściągalność podatków", przygotowywany jest również do wprowadzenia na posiedzenie rządu projekt ustawy o podatku od hipermarketów.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (97)
Zaloguj się
 • zaduma24

  Oceniono 36 razy 30

  Pierwszy ruch należy do Prezydenta, który powinien geprzyjąć przysie od 3 sędziów już wybranych.

 • bluecolour

  Oceniono 135 razy 23

  Krzysztof Ziemiec wreszcie doczekał się dobrej zmiany. Tyle lat czekania i wreszcie podziw i uwielbienie można okazać bez skrępowania. Tak trzymać. To już w komunizmie dziennikarze zachowywali więcej dystansu.

 • jkpo1

  Oceniono 135 razy 21

  Do tych którzy mają ochotę pójść na to spotkanie; Będziecie żałośni, wymanewruje was tak jak to bywało wcześniej. Po prostu będziecie w oczach gorszego sortu żałośni. Ta kobieta
  tylko potrafi zaklinać rzeczywistość, wmawiać, że czarne jest białe !!!

 • puuchatek

  Oceniono 140 razy 20

  Pani Premier, z całym szacunkiem, jakiej propozycji Pani oczekuje? Jedyna propozycja, jaką można Pani złożyć, to zaprzysiężenie przez prezydenta trzech sędziów TK wybranych zgodnie z prawem przez poprzedni parlament. Dopóki do tego nie dojdzie wszelkie kompromisowe propozycje to tylko mydlenie oczu.

 • maaac

  Oceniono 129 razy 17

  Opozycja powinna odmówić i PRECYZYJNIE wyjaśnić dlaczego odmawia. I im prostszy będzie ten przekaz przy zachowaniu merytoryczności tym lepiej. Tym trudniej będzie bowiem reżimowym mediom go zakłamać.

  PS.
  Jeżeli PiS kogoś o coś oskarżał to zapewne sam to robi, robił albo zamierza robić. I tak właśnie było z tzw. "reżimowymi mediami" - właśnie dziś poznajemy co mieli na myśli.

 • 12jane

  Oceniono 129 razy 17

  a pis chce zrobić z opozycji idiotów,,tak jak postąpił z narodem,,,myśle że go oleją.....najpierw niech szydło przeprosi polakó i świat za kłamstwa które wczoraj wypowiadała..

 • ter5919

  Oceniono 128 razy 14

  Oczekuje propozycji ktorych i tak nie uznamy.

 • malleus_2015

  Oceniono 130 razy 14

  "Proponuję opozycji, żebyśmy wspólnie przeprowadzili taką zmianę w parlamencie, która sytuację po prostu uspokoi. I to jest rozwiązanie konkretne."
  Jeśli ten cytat jest prawdziwy to Szydło osiąga wyżyny absurdu. Proponuje rozwiązanie, nie podając co to za rozwiązanie. O przepraszam podaje: "takie rozwiązanie".

 • antoszek22

  Oceniono 127 razy 13

  Mam dla państwa kompromisowa propozycję, czekam na państwa propozycje .

  Służę bardzo uprzejmie pani Premier .

  Proszę się zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu, on Panią skieruje do specjalisty .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje