Propozycja PiS: Niech opozycja wskaże 8 z 15 sędziów TK. PO: "Nie wierzymy w to". Nowoczesna ostrzej i celniej

20.01.2016 20:17
Ryszard Petru, lider Nowoczesnej

Ryszard Petru, lider Nowoczesnej (ADAM STĘPIEŃ)

1. PiS proponuje, by to opozycja miała większość w TK
2. Politycy opozycji z rezerwą podchodzą do pomysłu PiS
3. Poseł PiS Stanisław Piotrowicz: To musiałaby się wiązać ze zmianą konstytucji
4. PiS bada, czy opozycja jest gotowa do debaty nad ustrojem TK

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Najpierw o gotowości wybierania do składu TK osób zgłaszanych przez inne opcje polityczne powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. "Na przykład siedmiu sędziów wybieranych przez partię czy koalicję rządzącą, ośmiu przez opozycję" - powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

Z kolei podczas wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim premier Beata Szydło powiedziała, że PiS zgadza się na to, by ośmiu z 15 sędziów było wskazanych przez opozycję. Jak podkreśliła, to zmiana, która "radykalnie odróżnia PiS od poprzedników".

Poseł PiS Stanisław Piotrowicz powiedział, że taka propozycja niewątpliwie musiałaby się wiązać ze zmianą konstytucji. Podkreślił jednak, że PiS nie chce mówić o szczegółach, ponieważ byłby to zły początek dyskusji z opozycją, której większość parlamentarna nie chce nic narzucać. - Jesteśmy gotowi pracować nad nowym ustrojem Trybunału Konstytucyjnego. Daleko idące sprecyzowanie w tej chwili mogłoby być czymś, co utrudniałoby dyskusję - zaznaczył Piotrowicz.

TK: 15 sędziów na 9 lat

W sprawie Trybunału Konstytucyjnego ustawa zasadnicza stanowi m.in., że składa się on z 15 sędziów, wybieranych indywidualnie przez Sejm na 9 lat spośród osób wyróżniających się wiedzą prawniczą; ponowny wybór do składu Trybunału jest niedopuszczalny.

- Na wstępie dyskusji my podkreślamy, że nie zabiegamy o to, by w TK ugrupowanie rządzące miało większość, wręcz przeciwnie, niech większość należy do opozycji. To wstępna wizja i jeżeli na tym poziomie nie byłoby już zgody, to też nie miałoby sensu dalsze doprecyzowanie - powiedział poseł PiS. Piotrowicz dodał, że "o szczegółach nie można w tej chwili powiedzieć, bo w ogóle trzeba się zorientować, czy inne ugrupowania będą zainteresowane rozmowami na ten temat".

PO: Nie wierzymy w tę propozycję

Ubiegający się o funkcję przewodniczącego PO Grzegorz Schetyna powiedział w środę na konferencji prasowej, że Platforma nie otrzymała propozycji, by to opozycja wybierała ośmiu z piętnastu sędziów TK. - Nie wierzę w tę propozycję, nie otrzymaliśmy jej w żaden sposób - dodał.

- Nie ma rozmowy z opozycją, jest bezwzględne wykorzystywanie większości parlamentarnej, jest zamach na kolejne instytucje niezależne, które nie są zależne od władzy PiS. Dzisiaj słyszymy o przygotowaniu ustawy o prokuraturze, która także będzie tę niezależność zabierała i będzie ją podporządkowywała ministrowi sprawiedliwości - powiedział Schetyna.

Nowoczesna: Nieważne kto powołuje, ważne, żeby TK był niezależny

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru ocenił, że w wypowiedzi prezesa PiS dotyczącej wyboru sędziów TK "przebijało się takie sowieckie myślenie Kaczyńskiego: nieważne jak działają instytucje, ważne, kto powołuje sędziów". - Myśmy zawsze podkreślali, że nieważne, kto powołuje, tylko ważne, żeby ta instytucja była niezależna, żeby sędziowie, którzy zostaną powołani, mieli pewność, że są powołani na kadencję, żeby mieli tylko jedną kadencję - mówił Petru na konferencji prasowej.

Oświadczył, że on nie przyłoży "ręki do zmiany konstytucji, którą zaproponuje PiS, ani jego współkoalicjant Kukiz'15". - Dlatego, że zawsze istnieje obawa, że w ramach dyskusji o zmianie konstytucji, pojawią się jakieś nowe poprawki, o których wcześniej nie wiedzieliśmy i nie zapanujemy nad tą sytuacją. Nie mogę być współodpowiedzialny za nocną zmianę konstytucji w Polsce, w związku z tym nie zgodzę się na jakiekolwiek zmiany konstytucji - zadeklarował Petru.

Kukiz '15: To chyba rozwinięcie naszej propozycji

Wiceszef klubu Kukiz'15 Marek Jakubiak ocenił, że pomysł PiS jest "chyba rozwinięciem" propozycji ich klubu. Przypomniał, że Kukiz'15 proponował zmiany w konstytucji dotyczące liczby sędziów TK. Projekt zmian w konstytucji, autorstwa Kukiz'15 (podpisany także przez posłów PiS), przewiduje: wybór sędziów TK kwalifikowaną większością 2/3 głosów, zwiększenie składu TK z 15 do 18 członków oraz badanie zgodności ustawy o TK z konstytucją przez Sąd Najwyższy.

- Pat konstytucyjny trzeba rozwiązać i nie da się go osiągnąć - jak się okazuje - poprzez rozmowy między premierem a prezydentem. To trzeba konstytucyjnie uregulować - uważa poseł Kukiz'15. Jakubiak zaznaczył przy tym, że ważniejsze od tego, co mówiła we wtorek w PE premier Szydło na temat zmian dotyczących TK, będzie to, co się będzie działo w Sejmie i jaki konsensus w tej sprawie będzie wypracowany.

PSL: Wstępne propozycje PiS zawsze się różnią od ich ostatecznych wersji

Do pomysłu PiS sceptycznie odniósł się szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który powiedział w Sejmie, że pierwotne propozycje składane przez PiS zawsze się różnią od ich ostatecznych wersji, do których dochodzą kolejne - jak mówił - "podpunkty i warunki".

- Stoimy na stanowisku, że pan prezydent powinien przyjąć przysięgę od trzech prawomocnie wybranych sędziów. (...) Mielibyśmy problem rozwiązany. Nie trzeba zmieniać konstytucji - ocenił prezes ludowców. Dodał, że politycy PiS nie zaprosili przedstawicieli opozycji do rozmowy na temat swojej propozycji, tylko poinformowali o niej za pośrednictwem mediów.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (539)
Propozycja PiS: Niech opozycja wskaże 8 z 15 sędziów TK. PO: "Nie wierzymy w to". Nowoczesna ostrzej i celniej
Zaloguj się
 • unamatita

  Oceniono 4 razy -4

  Rumun bajdurzy, bo jak do tej pory nie miał okazji wystawić swojego niezaleznego sędziego!
  u.

 • jkpo1

  Oceniono 6 razy 2

  Zaklinania rzeczywistości ciąg dalszy. Pisowcy opamiętajcie się, czarne zawsze będzie czarne pomimo, że będziecie wmawiać, że jest białe !! W końcu wasi wyznawcy też to zauważą !!

 • mateuszandrzejewski1981

  Oceniono 10 razy -2

  Istnieje w Polsce pewne nieuleczalne skrzywienie umysłowe: permanentna nienawiść do Pisu, która pozwala akceptować i uwielbiać wszystkich, absolutnie wszystkich, którzy są przeciwko tej partii.

 • mam.swoj.mozg.2

  Oceniono 11 razy 1

  Co to za brednie, by upolityczniać TK. Obecne rozwiązanie jest dobre! Kadencja trwa 9 lat, żadna partia nie ma większości i jest pluralizm. Propozycja PiS to następny krok by upolitycznić TK i znaleźć kolejną wymówkę, że "opozycja nie chce współpracować" gdy racjonalnie myślący posłowie nie zgodzą się na majstrowanie przy tym organie konstytucyjnym.

 • zbych1rych

  Oceniono 14 razy 4

  czy można rozmawiać z komuchem i to prokuratorem stanu wojennego, zamordystą, ,który skazywał opozycje ze stanu wojennego oraz bronił pedofilów czarne sukienki. wstyd i hańba, że taki człowiek zabiera głos. cham, prostak , komuch , bolszewik i sprzedawczyk putinowski.

 • calmy

  Oceniono 18 razy 4

  >>>W sprawie Trybunału Konstytucyjnego ustawa zasadnicza stanowi m.in., że składa się on z 15 sędziów, wybieranych indywidualnie przez Sejm na 9 lat spośród osób wyróżniających się wiedzą prawniczą; ponowny wybór do składu Trybunału jest niedopuszczalny.<<<<

  Ustawa zasadnicza nie przewiduje natomiast majstrowania przy TK przez poszczeg#lne partie w celu obsadzenia go swoimi posöusznymi funkconariuszami.
  I DOTYCZY TO WSZYSTKICH PARTII.
  TK jest samodzielnym organem konstytucyjnym a nie polem przepychanek partii politycznych. TK jest dla wszystkich obywateli aby chronić ich przed bezprawiem uchwalanym przez tych, którzy akurat chwilowo są u żłoba.

 • sher-rif

  Oceniono 8 razy 6

  Peowcy nie dajcie się wyru... kaczorowi. Ten lawirant znów szykuje jakieś sztuczki.

 • sher-rif

  Oceniono 8 razy 6

  Brawa dla Petru. Znów goowniane pisowate sztuczki, szybkie zmiany ustaw nocą itp. wręcz ubeckie chwyty

 • obserwatorfiubziu

  Oceniono 16 razy 4

  PISDZIELCY Z KUKIZEM USWIADOMCIE SOBIE,ŻE 83% SPOŁECZEŃSTWA NIE PRZEROBICIE NA WASZE DEBILNE KOPYTO!MACIE JUŻ IDIOTÓW SMOLEŃSKICH, BRONICIELI :-) KRZYŻA I NA RAZIE KRK PRZY SOBIE I TYCH GŁUPKÓW MIEJCIE, ALE OD POLAKÓW NORMALNIE MYŚLĄCYCH WARA, BO JAK NIE TO WASZE ZAPYZIAŁE MORDY UCIERPIĄ I TO ZDROWO!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje