CBOS: Partia i rząd zdeterminowane do realizacji obietnicy wyborczych. Efekt? Poprawiają się notowania rządu i Szydło [SONDAŻ]

20.01.2016 18:46
Posiedzenie rządu Beaty Szydło

Posiedzenie rządu Beaty Szydło (Sławomir Kamiński)

1. CBOS: zwolennicy rządu to 36 proc., 31 proc. - przeciwnicy, a 28 proc. obojętni
2. Zadowolonych z premier - 41 proc. respondentów, niezadowolonych - 40 proc.
3. Stosunek do rządu najsilniej określa orientacja polityczna
4. Pozytywnemu stosunkowi do rządu sprzyja religijność

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Grupa popierających rząd w porównaniu do badań z grudnia zwiększyła się z 30 do 36 proc. (wzrost o 6 pkt proc.), przeciwników - zmalała o 3 punkt proc., a obojętnych - o 2 punkty proc. Opinii o stosunku do rządu nie wyraziło w styczniu 5 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt proc.).

Według CBOS, na wzrost poparcia wpłynęła "ustawodawcza ofensywa PiS, mająca na celu pokazanie, że partia ta i tworzony przez nią rząd są zdeterminowane do realizacji przedwyborczych obietnic".

Zwolennicy rządu z prawicowymi poglądami

Stosunek do rządu najsilniej określa orientacja polityczna. Zwolennicy rządu przeważają wśród osób deklarujących prawicowe poglądy polityczne (64 proc.) Wśród identyfikujących się z lewicą ponad połowę stanowią przeciwnicy obecnego gabinetu (60 proc.).

Pozytywnemu stosunkowi do rządu sprzyja wysoki poziom religijności

CBOS wskazuje, że pozytywnemu stosunkowi do rządu sprzyja wysoki poziom religijności (branie udziału w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu) a niechęć do rządu wyraża prawie połowa niepraktykujących. Zauważa też, że rząd ma najwięcej przeciwników wśród mieszkańców dużych miast (51 proc.), respondentów z wykształceniem wyższym i osób "względnie dobrze sytuowanych" - czyli o miesięcznych dochodach per capita 2000 zł i więcej (55 proc.).

Niechętni to zwolennicy Nowoczesnej i PO

Rząd - według CBOS - może liczyć głównie na poparcie zdeklarowanych wyborców PiS (84 proc.), a przychylny stosunek ma do niego także duża część (47 proc.) elektoratu ruchu Kukiz'15. Niechętni rządowi są w większości zwolennicy Nowoczesnej Ryszarda Petru (79 proc.) i sympatycy PO (67 proc.).

Z kolei osoby, które nie mają jasnych preferencji partyjnych, a deklarujące chęć udziału w następnych wyborach mają ambiwalentny stosunek do rządu. Wśród osób, które nie zamierzają głosować lub są niepewne swojego udziału, najczęstszym nastawieniem do rządu jest obojętność (odpowiednio: 49 i 17 proc.)

Wzrost zadowolonych z premier Szydło

Zadowolonych z tego, że na czele rządu stoi Beata Szydło, jest 41 proc. badanych (8 punktów proc. więcej niż w grudniowym sondażu), niezadowolonych z tego jest 40 proc. (4 punkt proc. mniej niż poprzednio). Zdania nie wyraziło 19 proc. badanych (o 4 pkt proc. mniej).

Na stosunek do premier w największym stopniu wpływa orientacja polityczna i światopoglądowa. Zadowolone z obecnej premier są przede wszystkim osoby deklarujące prawicowe poglądy polityczne (68 proc.) i uczestnictwo w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu (77 proc.). Niezadowolenie dominuje wśród badanych identyfikujących się z lewicą (68 proc.) i niepraktykujących (57 proc.) lub praktykujących sporadycznie (52 proc.).

Krytyczni wobec szefowej rządu są też mieszkańcy dużych miast (52 proc.), osoby z wyższym wykształceniem (54 proc.) oraz badani z dochodem per capita 2000 zł i więcej (59 proc.).

PiS i Kukiz '15 akceptują Szydło jako premiera

Szydło jako premiera akceptuje zdecydowana większość sympatyków PiS; zadowolenie z urzędującej premier przeważa też w elektoracie Kukiz'15. Zdecydowanie bardziej krytyczni w odbiorze premier są zwolennicy Nowoczesnej i PO. Wśród osób niezdecydowanych, kogo poprzeć w hipotetycznych wyborach i biernych politycznie Beata Szydło częściej spotyka się z dezaprobatą niż akceptacją.

Wyniki działalności rządu premier Szydło dobrze oceniło 40 proc. ankietowanych (3 pkt proc. więcej niż w grudniu), źle - 37 proc. (9 punktów proc. mniej niż w poprzednim sondażu), zdania nie wyraziło 23 proc. badanych (6 punktów proc. więcej niż poprzednio).

CBOS zapytał też respondentów, czy, ich zdaniem, polityka obecnego rządu stwarza szanse poprawy sytuacji gospodarczej. Tak uważa 41 proc. badanych (5 punktów proc. więcej niż w grudniu), natomiast 44 proc. (3 punkty proc. mniej niż w poprzednim sondażu) jest zdania, że takiej perspektywy nie ma. 15 proc. badanych nie wyraziło opinii (spadek o 2 pkt proc.).

Sondaż został przeprowadzony przez CBOS metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 7-14 stycznia 2016 r. na liczącej 1063 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (269)
Zaloguj się
 • czechy11

  Oceniono 188 razy 50

  Wiarygodnosc sondaży CBOS zarządzanego prze PiS jest doprawdy niebotyczna

 • czechy11

  Oceniono 169 razy 43

  CBOS i wszystko jasne. Ta rządowa sondażownia niedługo wykaże 120% poparcie dla rzadu. Zabawni są.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 166 razy 34

  Cebos obecnie jest taki wiarygodny jak dziennik telewizyjny Kurskiego :-)

 • czechy11

  Oceniono 166 razy 34

  Ha ha ha ha ha ha ha ha ha ja ha ha ah ten CBOS to miszczu jak on szybko produkuje te sondaże na zamowienie w szczególności jak PiSiory dostają baty.

 • pietrek1960

  Oceniono 151 razy 33

  Procentowa przewaga PiS-u będzie rosła aż osiągnie poparcie równe poparciu Putina w Rosji, metody propagandy takie jak tam więc i efekty będą takie.

 • czechy11

  Oceniono 163 razy 33

  Jak odliczycie 15% od zadowolonych z rzadu i odliczycie do niezadowolonych z rzadu Ro wtedy osiągniecie prawdziwy wynik sondażu przygotowanego przez zarządzanego przez Kempę i Szydło do spółki Rządowego Centrum Propagandy Sondazowej zwanego CBOS.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje