CBOS: Partia i rząd zdeterminowane do realizacji obietnicy wyborczych. Efekt? Poprawiają się notowania rządu i Szydło [SONDAŻ]

20.01.2016 18:46
Posiedzenie rządu Beaty Szydło

Posiedzenie rządu Beaty Szydło (Sławomir Kamiński)

1. CBOS: zwolennicy rządu to 36 proc., 31 proc. - przeciwnicy, a 28 proc. obojętni
2. Zadowolonych z premier - 41 proc. respondentów, niezadowolonych - 40 proc.
3. Stosunek do rządu najsilniej określa orientacja polityczna
4. Pozytywnemu stosunkowi do rządu sprzyja religijność

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Grupa popierających rząd w porównaniu do badań z grudnia zwiększyła się z 30 do 36 proc. (wzrost o 6 pkt proc.), przeciwników - zmalała o 3 punkt proc., a obojętnych - o 2 punkty proc. Opinii o stosunku do rządu nie wyraziło w styczniu 5 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt proc.).

Według CBOS, na wzrost poparcia wpłynęła "ustawodawcza ofensywa PiS, mająca na celu pokazanie, że partia ta i tworzony przez nią rząd są zdeterminowane do realizacji przedwyborczych obietnic".

Zwolennicy rządu z prawicowymi poglądami

Stosunek do rządu najsilniej określa orientacja polityczna. Zwolennicy rządu przeważają wśród osób deklarujących prawicowe poglądy polityczne (64 proc.) Wśród identyfikujących się z lewicą ponad połowę stanowią przeciwnicy obecnego gabinetu (60 proc.).

Pozytywnemu stosunkowi do rządu sprzyja wysoki poziom religijności

CBOS wskazuje, że pozytywnemu stosunkowi do rządu sprzyja wysoki poziom religijności (branie udziału w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu) a niechęć do rządu wyraża prawie połowa niepraktykujących. Zauważa też, że rząd ma najwięcej przeciwników wśród mieszkańców dużych miast (51 proc.), respondentów z wykształceniem wyższym i osób "względnie dobrze sytuowanych" - czyli o miesięcznych dochodach per capita 2000 zł i więcej (55 proc.).

Niechętni to zwolennicy Nowoczesnej i PO

Rząd - według CBOS - może liczyć głównie na poparcie zdeklarowanych wyborców PiS (84 proc.), a przychylny stosunek ma do niego także duża część (47 proc.) elektoratu ruchu Kukiz'15. Niechętni rządowi są w większości zwolennicy Nowoczesnej Ryszarda Petru (79 proc.) i sympatycy PO (67 proc.).

Z kolei osoby, które nie mają jasnych preferencji partyjnych, a deklarujące chęć udziału w następnych wyborach mają ambiwalentny stosunek do rządu. Wśród osób, które nie zamierzają głosować lub są niepewne swojego udziału, najczęstszym nastawieniem do rządu jest obojętność (odpowiednio: 49 i 17 proc.)

Wzrost zadowolonych z premier Szydło

Zadowolonych z tego, że na czele rządu stoi Beata Szydło, jest 41 proc. badanych (8 punktów proc. więcej niż w grudniowym sondażu), niezadowolonych z tego jest 40 proc. (4 punkt proc. mniej niż poprzednio). Zdania nie wyraziło 19 proc. badanych (o 4 pkt proc. mniej).

Na stosunek do premier w największym stopniu wpływa orientacja polityczna i światopoglądowa. Zadowolone z obecnej premier są przede wszystkim osoby deklarujące prawicowe poglądy polityczne (68 proc.) i uczestnictwo w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu (77 proc.). Niezadowolenie dominuje wśród badanych identyfikujących się z lewicą (68 proc.) i niepraktykujących (57 proc.) lub praktykujących sporadycznie (52 proc.).

Krytyczni wobec szefowej rządu są też mieszkańcy dużych miast (52 proc.), osoby z wyższym wykształceniem (54 proc.) oraz badani z dochodem per capita 2000 zł i więcej (59 proc.).

PiS i Kukiz '15 akceptują Szydło jako premiera

Szydło jako premiera akceptuje zdecydowana większość sympatyków PiS; zadowolenie z urzędującej premier przeważa też w elektoracie Kukiz'15. Zdecydowanie bardziej krytyczni w odbiorze premier są zwolennicy Nowoczesnej i PO. Wśród osób niezdecydowanych, kogo poprzeć w hipotetycznych wyborach i biernych politycznie Beata Szydło częściej spotyka się z dezaprobatą niż akceptacją.

Wyniki działalności rządu premier Szydło dobrze oceniło 40 proc. ankietowanych (3 pkt proc. więcej niż w grudniu), źle - 37 proc. (9 punktów proc. mniej niż w poprzednim sondażu), zdania nie wyraziło 23 proc. badanych (6 punktów proc. więcej niż poprzednio).

CBOS zapytał też respondentów, czy, ich zdaniem, polityka obecnego rządu stwarza szanse poprawy sytuacji gospodarczej. Tak uważa 41 proc. badanych (5 punktów proc. więcej niż w grudniu), natomiast 44 proc. (3 punkty proc. mniej niż w poprzednim sondażu) jest zdania, że takiej perspektywy nie ma. 15 proc. badanych nie wyraziło opinii (spadek o 2 pkt proc.).

Sondaż został przeprowadzony przez CBOS metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 7-14 stycznia 2016 r. na liczącej 1063 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (269)
CBOS: Partia i rząd zdeterminowane do realizacji obietnicy wyborczych. Efekt? Poprawiają się notowania rządu i Szydło [SONDAŻ]
Zaloguj się
 • 7ogamihcra

  Oceniono 8 razy 4

  Wieeeelki sukces rządów pisu :
  -giełda pada.
  -złotówka pada
  -gospodarka pada
  -UE wzięło polski rząd pod lupę.

  Jedyne co ma się dobrze to :
  -rozwalanie demokracji i praw obywatelskich.
  -pęd pisu do dyktatury.
  -propaganda rządowa, jakiej by się Józio Goebbels nie powstydził.
  -CBOS liżący dupę pisim.

 • ador43

  Oceniono 10 razy 4

  In witro,a co nas to obchodzi mowi na tym zdjeciu kartofel do tego indywidium,podobnie w innych,dotyczacych Polakow sprawach. Dzialania PiSdzielstwa,dyktowane przez kartofla nawet dla tej krowy sa bardzo trudne,nie na darmo ma led zwieszony i zasloniety.Teraz napewno uslyszala "frankowicze"?,a pies ich je,,,al jak byli tacy cwani,to nie nasza sprawa,cwaniacy kombinowali i przekombinowali,niech placa.

 • panhoryzontu

  Oceniono 3 razy 3

  Z cyklu uczymy sie czytać Gazetę.
  Pytanie 1: czy zauważyłeś że link do tej wiadomości na głównej stronie "przezornie" został umieszczony jako ostatni.

 • chasselas

  Oceniono 24 razy 4

  Jeszcze CBOS nie wykazał 95%? Widać szczerbaty kurdupel ma zamiar niedługo wymienić straszydło, bo nie dość posłuszna i w Brukseli nie zaczęła przemówienia od laudacji wielkiego stratega (154 cm).

 • iraklis1

  Oceniono 2 razy 2

  nieudacznicy i krosciaci jedzcie do Brukseli protestowac a nie tu zasmiecacie forum.......jak nie macie na bilet to stopem sie pusccie, moze jakas przygode w bundesmeczet przezyjeciie.......

 • poppers68

  Oceniono 5 razy -1

  Demonstracyjnie deklarowane wyznanie rzymsko-katolickie gwarancją dobrobytu i uczciwości wszelakiej? Naprawdę?
  CBOS pracują niesamowicie elastyczni ludzie - co władza to pokłony.....

 • hens

  Oceniono 4 razy 2

  A KTO UTRZYMUJE >>>>>>>>>>>CBOS
  No jak kto kto...............prezes Kaczyński.
  Najlepszy kabaret jaki widziałem

 • acototak

  Oceniono 119 razy 7

  Podobno ziemia jest coraz bardziej płaska (wg ostatniego sondażu CBOS).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje