Czy polski rząd zastosuje się do opinii Komisji Weneckiej o reformie TK? Schulz: Pytanie na razie bez odpowiedzi

20.01.2016 17:54
Beata Szydło

Beata Szydło (KACPER PEMPEL / REUTERS / REUTERS)

1. Szef PE ocenił, że debata o Polsce niczym nie zaskoczyła
2. Pytanie, czy rząd Szydło zastosuje się do opinii Komisji Weneckiej ?

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz ocenił, że debata Parlamentu Europejskiego o sytuacji w Polsce niczym nie zaskoczyła. Dodał, że otwarte pozostaje pytanie, czy polski rząd zastosuje się do opinii Komisji Weneckiej o reformie TK.

- Jeśli chodzi o treść debaty o Polsce, to była ona dokładnie taka, jak się spodziewałem. Stanowisko grup politycznych w PE było znane wcześniej i zostało wyrażone w taki sposób, że wszyscy mogli dostrzec, jak bardzo sprawa ta martwi Parlament Europejski - powiedział Schulz na konferencji prasowej w PE w Strasburgu. - Prezentacja polskiej premier także nie odbiegała od moich oczekiwań. Na razie nic mnie nie zaskoczyło - dodał.

Schulz przyznał, że był jednak pod wrażeniem bardzo precyzyjnej analizy i pytań zadawanych polskiej premier przez komisarzy UE: Fransa Timmermansa oraz Guenthera Oettingera. - Myślę, że trafiły one w samo sedno. Teraz musimy poczekać na odpowiedź polskiego rządu na te pytania - powiedział.

Czy polski rząd będzie gotowy dostosować się do opinii Komisji Weneckiej

Wskazał, że pozostaje jeszcze kwestia poruszona na końcu debaty przez lidera frakcji liberałów Guya Verhofstadta: czy polski rząd będzie gotowy dostosować się do opinii Komisji Weneckiej Rady Europy na temat zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym? - Na razie jest to kwestia otwarta - powiedział Schulz.

We wtorek na kilkakrotnie ponawiane pytanie Verhofstadta, czy polski rząd zastosuje się do opinii Komisji Weneckiej, premier Beata Szydło odparła: - Na pewno ta opinia, gdy zostanie wydana - i czekamy na nią - zostanie przez nas bardzo wnikliwie rozpatrzona.

Premier Holandii o Polsce: Odpowiednia procedura została uruchomiona

Premier Holandii, przewodniczącej obecnie UE, Mark Rutte podkreślił, że prezydencja nie ma na razie do odegrania bezpośredniej roli w sprawie sytuacji w Polsce. - To zadanie Komisji Europejskiej, by to ocenić. Istnieje odpowiednia procedura i została ona uruchomiona. Polska w niej uczestniczy. To jest prośba o wyjaśnienia i stawianie pytań. Wszystko będzie się odbywało przez następne tygodnie - powiedział Rutte.

Jego zdaniem mechanizm ochrony praworządności, istniejący od 2014 r., "daje szanse na rozwiązanie problemu". - Na razie KE robi dokładnie to, czego się po niej spodziewamy, więc na tym etapie nie chcę niczego komentować. Jeżeli sprawy zajdą dalej - być może to uczynię - dodał.

KE rozpoczęła wobec Polski procedurę ochrony praworządności

13 stycznia KE rozpoczęła wobec Polski procedurę ochrony praworządności, której pierwszy etap ma polegać na wymianie informacji i wyjaśnieniach wątpliwości wokół reformy Trybunału Konstytucyjnego oraz dotyczących powołania jego sędziów. KE zamierza też przyglądać się reformom dotyczącym mediów publicznych.

Polski rząd, zgodnie z sugestią KE, zwrócił się o opinię w sprawie reformy TK do Komisji Weneckiej, czyli Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo, która jest organem doradczym Rady Europy. Składa się ona z ekspertów w zakresie zagadnień konstytucyjnych i opiniuje projekty oraz ustawy przyjmowane w państwach Rady Europy, w szczególności w krajach, które przechodzą transformację ustrojową. Opinia może zostać wydana w marcu br.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (52)
Zaloguj się
 • darek655

  Oceniono 138 razy 14

  No to pisowscy rolnicy pożegnajcie się z dopłatami!he,he!

 • jego-wysokosc

  Oceniono 127 razy 13

  Nooo, wg dzisiejszy Wiadomości premier Szydło odniosła gigantyczny sukces a Ci krytykujący nową władzę to banda nieudaczników i zawistników. Gorszy sort.

 • antoszek22

  Oceniono 133 razy 13

  •UCHWAŁA
  SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
  z dnia 2 grudnia 2015 r.
  w sprawie wyboru sędziego Trybunału Konstytucyjnego
  Art. 1. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, na podstawie art. 194 ust. 1 Konstytucji
  Rzeczypospolitej oraz art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o Trybunale
  Konstytucyjnym (Dz. U. poz. 1064 i 1928), wybiera na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego Julię Annę Przyłębską.
  Art. 2. Kadencja nowo wybranego sędziego Trybunału Konstytucyjnego rozpoczyna się z dniem 9 grudnia 2015 r.
  MARSZAŁEK SEJMU
  Marek Kuchciński
  --------------------------------------------------------------------------------
  UCHWAŁA
  SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
  z dnia 2 grudnia 2015 r.
  w sprawie wyboru sędziego Trybunału Konstytucyjnego
  Art. 1. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, na podstawie art. 194 ust. 1 Konstytucji
  Rzeczypospolitej oraz art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o Trybunale
  Konstytucyjnym (Dz. U. poz. 1064 i 1928), wybiera na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego Piotra Leszka Pszczółkowskiego.
  Art. 2. Kadencja nowo wybranego sędziego Trybunału Konstytucyjnego rozpoczyna się z dniem 3 grudnia 2015 r.
  MARSZAŁEK SEJMU
  Marek Kuchciński
  ----------------------------------------------------------------------------------
  DZIENNIK USTAW
  RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Warszawa, dnia 30 lipca 2015 r.
  Poz. 1064
  USTAWA z dnia 25 czerwca 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym1)

  Art. 19. 1. Prawo zgłaszania kandydata na sędziego Trybunału przysługuje Prezydium Sejmu oraz grupie co najmniej 50 posłów.
  --------------------------------------------------------------------------------
  Druk nr 56
  Warszawa, 1 grudnia 2015 r.
  SEJM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ VIII kadencja

  4. Julia Anna Przyłębska z d. Żmudzińska – urodziła się 16 listopada
  1959 roku w Bydgoszczy.
  Kandydat zgłoszony przez posłów Klubu Parlamentarnego
  Prawo i Sprawiedliwość .
  Przedstawiciel wnioskodawców - poseł Marek Ast.

  5. Piotr Pszczółkowski – urodził się w dniu 23 sierpnia 1970 roku w Łodzi.
  Jest bezpartyjny.
  Kandydat zgłoszony przez posłów Klubu Parlamentarnego
  Prawo i Sprawiedliwość .
  Przedstawiciel wnioskodawców - poseł Marek Ast.
  ------------------------------------------------------------------------------
  Warszawa, dnia 20 listopada 2015 r.
  Poz. 1928
  USTAWA
  z dnia 19 listopada 2015 r.
  o zmianie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym

  Art. 2. Kadencja dotychczasowego Prezesa i Wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego wygasa po upływie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.
  Dziennik Ustaw – 2 – Poz. 1928

  Art. 3. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej: A. Duda

  ---------------------------------------------------------------------------------------
  (Dz. U. poz. 1064 i 1928),
  PIS podał w uchwałach o powołaniu swoich sedziów dwie podstawy prawne, ale ta z numerem 1928 nie mogła być podstawą prawną bo jeszcze nie istniała w obrocie prawnym .
  Wobec czego pisowski zarzut wobec poprzednich sędziów że zostali wybrani tylko przez jeden podmiot jest aktualny także do tych dwóch pisowskich sędziów .

  Pani Szydło stała się więc z całą pewnością liderką putinistów i oszustów a podpisik Dudy pod tym oszustwem dowodzi że PIS uważa że wpuścił Komisję Wenecką w kanał i ma ją z głowy.

 • heepurian

  Oceniono 124 razy 12

  Platforma twierdzi ,że PiS i jego rząd działa na szkodę Polski i Polaków. I to prawda. Tyle że Platforma poprzez swoje milczenie w PE de facto poparła Szydło i jej działania, przykłada rękę do demontażu TK i dyktatury w Polsce.

 • jurek4491

  Oceniono 134 razy 12

  Tak zastosuje się do orzeczeń Komisji Weneckiej jak do wyroku TK który uznał że trzech sędziów zostało wybranych prawidłowo .
  Jak wyrok będzie niekorzystny , znajdą jakieś nazwisko polskojęzyczne w tej komisji i zaczną grzebać w IPN-e szukając haków .

 • alex1w

  Oceniono 125 razy 9

  Cieszy się Szydło, cieszy się lud.
  Ma tylu trolli, że jest ich w bród.

 • czechy11

  Oceniono 125 razy 9

  Jak to to ona jednak nie jest Nowym Liderem Europy? Wąsaty dureń chyba jednak sam sie zabije a PiSie trole ktore tak klepała w amoku dzisiaj brednie o jej wybitności chyba sie powieszą.

 • edals

  Oceniono 128 razy 8

  Od wczoraj czytam jaki to triumf odniosła Szydło w PE, że wszyscy spodziewali się że zostanie tam rozwalcowana, że jest nową gwiazdą europejskiej polityki.
  Dlaczego były obawy, że nie poradzi sobie z pytaniami europosłów ? Z prostej przyczyny- zarówno zwolennicy PiS jak i opozycja doskonale wiedza jaka jest prawda i że przy konkretnych pytaniach będzie musiała przyznać się do złych intencji i szachrajstw PiS-u, albo kłamać i to kłamstwo zostanie publicznie zdemaskowane i nazwane. Była obawa, że zostanie skompromitowana i nie wytrzyma tego psychicznie.
  Okazało się, że została potraktowana bardzo grzecznie, że europosłowie chcieli jej oszczędzić osobistego wstydu i formułowali zastrzeżenia do polityki polskiego rządu bardzo oględnie. I to jest powód dlaczego nie doszło do jej kompromitacji. To nie jest jej zasługa tylko wynik zachowania europosłów. I śmieszne jest interpretowania tego jako jej zwycięstwa .
  Druga rzecz to po raz któryś z rzędu Platforma Obywatelska okazała się naiwnością i lenistwem, natomiast PiS zrobił dużą pracę pozyskując na swoją rzecz głosy z innych państw. Politycy Platformy są niereformowalni, albo głupi. Jak można uwierzyć, że jeśli potraktują Szydło elegancko, nie będą zadawać dla niej kłopotliwych pytań to PiS będzie równie elegancki. PiS zawsze w takich sytuacjach oszukuje i wali bejsbolem. I kolejny raz się przekonali. Ale znów ich to nie nauczy. Ale może prawdziwym powodem było zwykłe lenistwo polityków Platformy. Bardzo żałuję, że w PE nie ma przedstawicieli Nowoczesnej.
  I słowo o Kukiz 15. Ich przedstawiciel w PE powiedział że jego partia jest w polskim Sejmie w opozycji do PiS. Paweł Kukiz zwyczajnie oszukał swoich wyborców, że zależy mu na JOW-ach, że jest krytyczny wobec Kaczyńskiego. To wierny sojusznik PiS, który „konfitury” koalicji z PiS prawdopodobnie zbiera w jakiejś innej formie niż posady w urzędach. W kampanii wyborczej zastosował czystą socjotechnikę w celu oszukania swoich zwolenników. Jest to PiS tylko z inna etykietą i dlatego nie dziwi, że przedstawiciel Kukiz 15 popierał Szydło. Poparcie wygłaszane w PE po polsku i przez Polaka z pewnością brzmi donośniej niż głos obcokrajowców mówiących o Polsce. W mojej ocenie kiedyś będzie tego żałował, bo to w rzeczywistości był to głos przeciwko Polakom i przeciwko Polsce a w obronie autokratyzmu i na rzecz obcych interesów. Czas to pokaże, a historia ( i mam nadzieję też sądy) ocenią.

 • chi-neng

  Oceniono 129 razy 7

  Szydlo wielokrotnie podkreslala w czoraj, ze 'PRZECIEZ TU JESTEM....Dlatego tu jestem, aby wyjasnic i dac informacje...' etc..

  Informacji dala wiele i roznych; glodne dzieci,emeryci nie majacy za co wykupis swoich lekow, wina Tuska, wina PO, historie Polski, a co najwaznjesze przypomniala tez te histeryczno-historyczna czesc przezydenta nad prezydentami etc....

  Tak jak podkreslila rowniez, ze czekaja na opinie Komisji Weneckiej, z zaznaczeniem, ZE SAMI, Z WLASNEJ WOLI SIE ZWROCILI DO OWEJ O OPINIE...

  Ale zapomniala powiedziec, ze ABY WYDAC TE OPINIE, TO OWA KOMISJA POWINNA DOSTAC MATERIAL DO ANLIZY. W zwiazku z czym owa Komisja zwracala sie do nich dwukrotnie o przeslanie materialow do analizy o ktorych maja wydac opinie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje