Czy polski rząd zastosuje się do opinii Komisji Weneckiej o reformie TK? Schulz: Pytanie na razie bez odpowiedzi

20.01.2016 17:54
Beata Szydło

Beata Szydło (KACPER PEMPEL / REUTERS / REUTERS)

1. Szef PE ocenił, że debata o Polsce niczym nie zaskoczyła
2. Pytanie, czy rząd Szydło zastosuje się do opinii Komisji Weneckiej ?

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz ocenił, że debata Parlamentu Europejskiego o sytuacji w Polsce niczym nie zaskoczyła. Dodał, że otwarte pozostaje pytanie, czy polski rząd zastosuje się do opinii Komisji Weneckiej o reformie TK.

- Jeśli chodzi o treść debaty o Polsce, to była ona dokładnie taka, jak się spodziewałem. Stanowisko grup politycznych w PE było znane wcześniej i zostało wyrażone w taki sposób, że wszyscy mogli dostrzec, jak bardzo sprawa ta martwi Parlament Europejski - powiedział Schulz na konferencji prasowej w PE w Strasburgu. - Prezentacja polskiej premier także nie odbiegała od moich oczekiwań. Na razie nic mnie nie zaskoczyło - dodał.

Schulz przyznał, że był jednak pod wrażeniem bardzo precyzyjnej analizy i pytań zadawanych polskiej premier przez komisarzy UE: Fransa Timmermansa oraz Guenthera Oettingera. - Myślę, że trafiły one w samo sedno. Teraz musimy poczekać na odpowiedź polskiego rządu na te pytania - powiedział.

Czy polski rząd będzie gotowy dostosować się do opinii Komisji Weneckiej

Wskazał, że pozostaje jeszcze kwestia poruszona na końcu debaty przez lidera frakcji liberałów Guya Verhofstadta: czy polski rząd będzie gotowy dostosować się do opinii Komisji Weneckiej Rady Europy na temat zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym? - Na razie jest to kwestia otwarta - powiedział Schulz.

We wtorek na kilkakrotnie ponawiane pytanie Verhofstadta, czy polski rząd zastosuje się do opinii Komisji Weneckiej, premier Beata Szydło odparła: - Na pewno ta opinia, gdy zostanie wydana - i czekamy na nią - zostanie przez nas bardzo wnikliwie rozpatrzona.

Premier Holandii o Polsce: Odpowiednia procedura została uruchomiona

Premier Holandii, przewodniczącej obecnie UE, Mark Rutte podkreślił, że prezydencja nie ma na razie do odegrania bezpośredniej roli w sprawie sytuacji w Polsce. - To zadanie Komisji Europejskiej, by to ocenić. Istnieje odpowiednia procedura i została ona uruchomiona. Polska w niej uczestniczy. To jest prośba o wyjaśnienia i stawianie pytań. Wszystko będzie się odbywało przez następne tygodnie - powiedział Rutte.

Jego zdaniem mechanizm ochrony praworządności, istniejący od 2014 r., "daje szanse na rozwiązanie problemu". - Na razie KE robi dokładnie to, czego się po niej spodziewamy, więc na tym etapie nie chcę niczego komentować. Jeżeli sprawy zajdą dalej - być może to uczynię - dodał.

KE rozpoczęła wobec Polski procedurę ochrony praworządności

13 stycznia KE rozpoczęła wobec Polski procedurę ochrony praworządności, której pierwszy etap ma polegać na wymianie informacji i wyjaśnieniach wątpliwości wokół reformy Trybunału Konstytucyjnego oraz dotyczących powołania jego sędziów. KE zamierza też przyglądać się reformom dotyczącym mediów publicznych.

Polski rząd, zgodnie z sugestią KE, zwrócił się o opinię w sprawie reformy TK do Komisji Weneckiej, czyli Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo, która jest organem doradczym Rady Europy. Składa się ona z ekspertów w zakresie zagadnień konstytucyjnych i opiniuje projekty oraz ustawy przyjmowane w państwach Rady Europy, w szczególności w krajach, które przechodzą transformację ustrojową. Opinia może zostać wydana w marcu br.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (52)
Czy polski rząd zastosuje się do opinii Komisji Weneckiej o reformie TK? Schulz: Pytanie na razie bez odpowiedzi
Zaloguj się
 • andrzej.rokosz

  Oceniono 2 razy 2

  "Czy polski rząd zastosuje się do opinii Komisji Weneckiej", przecież każdy, uważnie słuchający dostał jednoznaczną odpowiedź. Jeżeli opinia będzie zgodna z oczekiwaniami Pani Premier, a może raczej Prezesa, to Rząd zastosuje się do tej opinii.

 • villiers

  Oceniono 11 razy -5

  Schulz jest pod wrażeniem. Baran bez szkoły w stopniu kaprala. Wara mu od tego kraju.

 • dziadekjam

  Oceniono 11 razy -7

  "Zmowa cenowa wokół wyjazdów dzieci do Auschwitz. Wpadło siedem osób "
  ========================================================
  Mimichnik zablokował komentarze, bo kanciarstwo jego ziomali krytykowano.

 • dziadekjam

  Oceniono 9 razy -7

  "Czy polski rząd zastosuje się do opinii Komisji Weneckiej o reformie TK?"
  ======================================================
  A czy kto już zna tę opinię?

 • supertlumacz

  Oceniono 9 razy -9

  Zwycięzców się nie sądzi.

 • metenburg

  Oceniono 117 razy -3

  Znow nie mozna komentowac artykulow o emigrantach: wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114881,19506501,zmowa-wokol-wyjazdow-dzieci-do-auschwitz-wpadlo-siedem-osob.html

 • 43norbert

  Oceniono 5 razy 1

  Kiedy sie pojawi moj komentarz "pseudodemokraci"?

 • 43norbert

  Oceniono 6 razy 2

  Mnie rowniez analfabeta Schulz nie zaskoczyl on jak wszyscy lewacy drza o swoje cieple posadki w tym europejskim kolchozie, kiedy obywatele Europy obudza sie na dobre i pogonia ich stamtad wraz z ich zbrodnicza marksistowska ideologia!

 • 123waz

  Oceniono 120 razy 6

  lewica w EP tez sie nie popisala, Zemke gada farmazony, zamiast zabrać stanowczy głos, ale po co pracować na rzecz demokracji w Polsce, jak pieniązki i bez tego lecą same do kieszeni.... Zresztą SLD głosem Milera idzie w kierunku PISu. Zupełne dno -zero polskiego głosu w obronie niszczenia demokracji..Syte koty są tak zdemoralizowani wysoka pensja i apanażami, że zapomnieli po co tam sa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje