SLD podaje wyniki wyborów na przewodniczącego. Konieczna będzie druga tura

20.01.2016 13:34
Jedynki SLD - Andrzej Szejna, Leszek Miller, Joanna Senyszyn, Jerzy Wenderlich, Krzysztof Gawkowski, Katarzyna Piekarska, Dariusz Joński, Paulina Piechna-Więckiewicz i Włodzimierz Czarzasty. Warszawa, 8 sierpnia

Jedynki SLD - Andrzej Szejna, Leszek Miller, Joanna Senyszyn, Jerzy Wenderlich, Krzysztof Gawkowski, Katarzyna Piekarska, Dariusz Joński, Paulina Piechna-Więckiewicz i Włodzimierz Czarzasty. Warszawa, 8 sierpnia (SŁAWOMIR KAMIŃSKI)

1. W drugiej turze zmierzą się Włodzimierz Czarzasty i Jerzy Wenderlich
2. Frekwencja wyniosła 64,45 proc.
3. W powszechnych wyborach na szefa Sojuszu oddano 14646 głosów

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Najwięcej głosów zdobył Włodzimierz Czarzasty - 5541, czyli 37,8 proc. spośród niespełna 15 tys. oddanych. Za nim, z poparciem 3619 członków partii (24,7 proc.), uplasował się Jerzy Wenderlich. To oni zmierzą się w II turze.

Kolejna miejsca zajęli Krzysztof Gawkowski - 3294 głosy, Zbyszek Zaborowski - 837 głosów i Joanna Senyszyn - 417 głosów. Frekwencja wyniosła 64,45 proc. O wynikach Sojusz poinformował na swojej stronie internetowej.

10 kandydatów

O funkcję lidera partii, sprawowaną dotąd przez Leszka Millera, ubiegało się 10 kandydatów, m.in.: szef mazowieckich struktur SLD Włodzimierz Czarzasty, obecny sekretarz generalny partii Krzysztof Gawkowski, wiceprzewodnicząca Joanna Senyszyn, b. wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich oraz Zbyszek Zaborowski - poseł Sojuszu kilku kadencji oraz b. szef śląskiego SLD. Ponadto kandydatami na lidera SLD są: Michał Huzarski, Adam Kępiński, Tomasz Nesterowicz, Piotr Rączkowski i Dariusz Szczotkowski.

Udział w sobotnich wyborach - poprzez oddanie głosu w siedzibie lokalnych struktur Sojuszu - mógł wziąć każdy członek partii.

Charzasty za konsolidacją partii i współpracą w środowisku lewicy

W kampanii Czarzasty występował z hasłem konsolidacji partii i przekonywał, że Sojusz po to, żeby współpracować z innymi podmiotami polskiej lewicy, powinien się do tego dobrze przygotować.

Szef mazowieckich struktur Sojuszu oraz wieloletni przewodniczący stowarzyszenia "Ordynacka" opowiadał się zarazem za zorganizowaniem "po uporządkowaniu sytuacji w ramach SLD" kongresu lewicy im. Józefa Oleksego i powołaniem zespołów koordynujących współpracę pomiędzy środowiskami polskiej lewicy. Kongres powinien też - jego zdaniem - powołać lewicowy gabinet cieni. - Ja nie kandyduję po to, żeby sztandar Sojuszu Lewicy Demokratycznej wyprowadzić, ja kandyduję po to, żeby go podnieść i iść razem z innymi strukturami lewicy - mówił na grudniowej konwencji ugrupowania.

Wenderlich: Podstawą powinno być kryterium wrażliwości społecznej

Wenderlich, pytany o argumenty, którymi będzie przekonywał do głosowania na siebie delegatów na sobotni kongres, mówił, że "wie, jak zwyciężać". - W swoim okręgu wyborczym - bardzo trudnym, toruńskim - wygrałem ze wszystkimi. Uzyskałem też najlepszy wynik w Polsce pośród kandydatów Zjednoczonej Lewicy - wyliczał swoje atuty kontrkandydat Czarzastego w drugiej turze wyborów.

Wenderlich zapowiedział też "odbudowę współpracy" ze związanymi z SLD samorządowcami oraz zakończenie "niemądrego podziału w partii na młodszych i starszych". - Prawdziwym kryterium miejsca w SLD powinno być kryterium wrażliwości społecznej - zaznaczył. Polityk mówił też, że będzie rekomendował, by SLD działało "według zasady, że lewicowe jest to, czego pragną ludzie, a nie to, co lewica chciałaby ludziom narzucić".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (122)
Zaloguj się
 • mk72

  Oceniono 26 razy 18

  Czarzasty to jest rocznik 1960, a Wenderlich 1954. Jeden ma 56 lat, drugi 62. To idzie "młodość"...

 • malepifko

  Oceniono 20 razy 14

  Widać, że tzw "beton" trzyma się mocno.

 • dyfly

  Oceniono 98 razy 12

  Widze ze w GW caly czas po staremu. Na pierwszym miejscu, niezwykle istotna informacja o tym ktory podrzedny, wielokrotnie skompromitowany komuch pokonal innego podrzednego, wielokrotnie skompromitowanego komucha w walce o kierownictwo podrzednej, wielokrotnie skompromitowanej komuszej partyjki, z ktora nikt sie nie liczy, o ktorej kazdy dawno juz zapomnial i ktora nie ma nawet swojej mikroreprezentacji w parlamencie. Takie rzeczy tylko w GW.

 • boguslawbch6808

  Oceniono 85 razy 11

  Czarzasty, Wenderlich...
  "To idzie młodość, młodość, młodość!"

 • perkis1234

  Oceniono 16 razy 10

  Masakra. Skompromitowanego aferzystę Czarzastego do odbudowy SLD, coś pięknego LOL !

 • radek_sziwa

  Oceniono 18 razy 10

  Partia Umierających Komuchów - w skrócie PUK'nij się w łeb.

 • Krzysztof Wiśniewski

  Oceniono 18 razy 10

  No to członkowie SLD postawili na "młodzież".
  Kiedy już Czarzasty lub Wenderlich zostanie wybrany przewodniczącym to padną dwie komendy:
  1. Sztandar SLD WYPROWADZIĆ !!!!!!
  2. SLD kierunek Powązki MARSZ !!!!!!!
  I tak zakończy się czas marksizmu i leninizmu w Polsce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje