Śmieci wypierają ryby. Do 2050 roku w oceanach będzie ich więcej

20.01.2016 12:49
Śmieci w Pacyfiku

Śmieci w Pacyfiku (Lindsey Hoshaw/flickr.com (CC BY 2.0))

Do 2050 roku masa plastikowych odpadków pływających w oceanach przekroczy masę ryb - napisano w raporcie opublikowanym przy okazji Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Jak odnotowano, w 2014 roku proporcja ton plastiku do ton ryb w wodach oceanów wynosiła jeden do pięciu. W 2025 roku będzie to jeden do trzech, a w 2050 roku proporcja przekroczy jeden do jednego - przewidują badacze. Raport fundacji Ellen MacArthur i firmy McKinsey powstał na podstawie wywiadów z ponad 180 ekspertami i analizy ponad 200 innych opracowań.

Plastik tani i groźny

Jak pisze "Time", zużycie plastiku w ciągu ostatnich 50 lat wzrosło 20 razy i na przestrzeni kolejnych 20 lat ma się podwoić. Stał się on jednym z najbardziej popularnych materiałów na świecie ze względu na wysoką funkcjonalność i bardzo niskie koszty produkcji.

Większość plastikowych opakowań jest używana tylko raz - poinformowano w raporcie. Tylko 14 proc. podlega recyklingowi - czytamy w dokumencie. Światowa gospodarka traci na tym od 80 do 120 mld dolarów rocznie - wyliczyli eksperci. W przypadku innych materiałów wskaźnik recyklingu jest znacznie wyższy - odzyskuje się 58 proc. papieru i do 90 proc. materiałów żelaznych i stalowych - zwracają uwagę.

Forum podkreśla, że jednym ze sposobów uniknięcia katastrofalnej sytuacji jest poprawienie skuteczności recyklingu. Chodzi o zachęcenie ludzi, by zbierali plastikowe odpady i poddawali je recyklingowi oraz stosowali opakowania wielokrotnego użytku. Trzeba także zachęcić kraje do radykalnej poprawy swojej infrastruktury odbioru odpadów, aby uniknąć wycieku plastikowych śmieci do środowiska naturalnego.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (62)
Śmieci wypierają ryby. Do 2050 roku w oceanach będzie ich więcej
Zaloguj się
 • tuskowyemeryt

  Oceniono 9 razy -9

  Wszystko wina socjalizmu.
  Niewidzialna ręka rynku wyłowi wszystkie nieczystości świata.

 • fra77

  Oceniono 20 razy -2

  Co tam ryby, wazne zeby Polska byla KATOLICKA!

 • gienek1982

  Oceniono 3 razy -1

  Np. czteropaki piwa pakowane w plastikową folię to zupełnie niepotrzebny śmieć. No ale przez to pewnie producent sprzeda 4 puszki, a tak by może klient wziął mniej. Tu będzie opór producentów.

 • mniklasp

  Oceniono 69 razy 5

  Prymitywne narody Azji jak Tajlandia, Vietnam, Filipiny i podobnych krajow wyrzucaja wszystko do oceanu .Jak medrcy z Davos chca zmusic te kraje do zatrzymnia tych praktyk?

 • rikol

  Oceniono 10 razy 8

  Jedyny ratunek w powrocie do opakowań szklanych oraz włókien roślinnych. Nie da się poddać 100% plastiku recyklingowi, jest to fizycznie niemożliwe. A nawet kilka procent to są miliony ton.

  cZemu toreb na zakupy nie robi się z lnu czy z konopii? Czemu torby plastikowe są cały czas legalne? czemu ubrania robione są z materiałów ropopochodnych? Przecież można ubierać się we włókna roślinne, wełny i skóry, tak jak nasi przodkowie. Skóry jest na świecie nadmiar, ze zwierząt rzeźnych.

  Oczywiście, żeby zadbać o środowisko, trzeba wprowadzic regulacje i zaatakować wolny rynek, a to już jest problem dla polityków.

 • rikol

  Oceniono 4 razy 2

  Ludzie chcą śmiecić i zatruwać środowisko, to niech żrą plastik z pestycydami i zdychają potem na raka. Smacznego!

 • faustxyz

  Oceniono 29 razy -1

  I to jest realne zagrożenie, gdyby upiorne religie skierowałyby swoje struktury i potencjał ku sprawom najważniejszym, można by zapobiec katastrofie. Nie ma nic ważniejszego niż zdrowe, czyste środowisko, a religie tylko w kółko o de i szczucie.

 • dziadekjam

  Oceniono 8 razy -6

  Ciekawe dlaczego przemilczano kto jest głównym "zaśmieczaczem" oceanów. W tym państwie w najlepsze funkcjonują firmy specjalizujące się zatapianiem śmieci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje