Szydło: "Polska przyjęła milion uchodźców z Ukrainy". A co pokazują liczby?

Premier Szydło stwierdziła w Strasburgu, że Polska przyjęła około miliona uchodźców z Ukrainy. Tymczasem w ubiegłym roku status uchodźcy otrzymało... dwóch Ukraińców, a zgodę na pobyt długoterminowy wydano 628 wschodnim sąsiadom.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Przyjeżdżam tu dziś, bo mam głębokie poczucie odpowiedzialności za to, co dzieje się w Polsce i w Europie. Jeśli mowa o migracji i imigrantach, to Polska przyjęła około miliona uchodźców z Ukrainy. Milion osób, którym nikt nie chciał pomóc - to jedna z najbardziej kontrowersyjnych opinii, które podczas debaty w europarlamencie wygłosiła Szydło.

Premier nie uściśliła, o jaki okres chodzi i czy odnosi się w tej wypowiedzi do liczby zatwierdzonych wniosków o status uchodźcy czy może do liczby zalegalizowanych pobytów.

Dwa tysiące wniosków, a zgody dwie

Tak czy siak, liczby przedstawiają coś innego. Według danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców z 11 stycznia 2016 roku, do Polski w 2015 roku wpłynęło z Ukrainy 2298 wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej, rok wcześniej było ich z kolei 2318, a tylko w pierwszych dniach stycznia - 24. O status uchodźcy wystąpiło zaś: 2353 Ukraińców w 2014 roku i 2304 rok później.

Jeśli chodzi o pozostałe narodowości, to w 2014 do urzędu trafiło 5877 wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej, a w roku ubiegłym - 9950.

Obecnie "Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców prowadzi 651 postępowań ws. o udzielenie ochrony wobec mieszkańców Ukrainy", czytamy w raporcie UdSC, natomiast "pomocą socjalną Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców objętych jest 1 831 obywateli Ukrainy".

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o rozstrzygnięcia względem rozpatrywanych wniosków. W 2015 roku szef urzędu wydał 760 decyzji o umorzeniu postępowania, 1753 decyzji negatywnych, 6 decyzji o udzieleniu zgody na pobyt tolerowany, 18 decyzji o udzieleniu ochrony uzupełniającej i tylko dwie decyzje o nadaniu statusu uchodźcy - wynika z danych UdSC.

Legalizacja pobytu w Polsce

W raporcie umieszczono też dane dotyczące liczby zalegalizowanych pobytów Ukraińców w Polsce. W ubiegłym roku do urzędu wpłynęło około 60 tys. wniosków o "udzielenie pozwolenia na pobyt czasowy", z czego pozytywnie rozpatrzono niecałe 38 tys. W przypadku zezwoleń na pobyt "rezydenta długoterminowego UE" wydano 628 pozytywnych decyzji na 895 wniosków. Zgodę na pobyt stały wydano zaś 6715 Ukraińcom (8772 wnioski).

Z danych zwartych w raporcie UdSC jasno wynika, że liczbie wniosków o udzielenie statusu uchodźcy i zalegalizowanie pobytu w Polsce daleko do wspomnianego w wystąpieniu premier miliona.

Uchodźca a imigrant

Błąd Szydło można tłumaczyć nieprawidłowym użyciem słowa "uchodźca". Do Polski faktycznie przyjeżdżają tysiące Ukraińców, ale są to głównie imigranci zarobkowi. Szacuje się, że w 2015 roku mogło być ich nawet ponad pół miliona. Trudno natomiast ocenić, ilu zostało w naszym kraju, a ilu postanowiło wrócić do ojczyzny bądź przemieszczać się dalej na zachód.

Słowa polskiej premier sprostował ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca. - Pani premier mówiła o uchodźcach z Ukrainy, ale nie ma uchodźców z Ukrainy w Polsce. Chodzi o osoby, które przyjeżdżają i przebywają tutaj legalnie, pracują, studiują, płacą podatki i do pewnego stopnia przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki - mówił Deszczyca w rozmowie z PAP.

Wpadka premier nie oznacza wcale, że rząd bagatelizuje sytuację mieszkańców Ukrainy zamieszkujących wciąż niepewne tereny. W ostatnim tygodniu listopada na lotnisku wojskowym koło Malborka wylądowały trzy samoloty z Ukraińcami polskiego pochodzenia. Szydło witając przybyłych stwierdziła, że "Polska to ich dom". Zapewniła też, że postara się o sprowadzenie reszty Polaków, których sytuacja na Ukrainie jest zagrożona.

O życiu imigrantów w Polsce przeczytaj w książce "Król kebabów i inne zdarzenia polsko-obce" >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (883)
Szydło: "Polska przyjęła milion uchodźców z Ukrainy". A co pokazują liczby?
Zaloguj się
 • Jan Johny

  Oceniono 1 raz -1

  Gazeto..pie...ij się ty żydowska mendo...i zacznij pisać prawdę.JAHWE cie rozliczy!!!!

 • robert2016

  Oceniono 3 razy 1

  Szydło, ty paralityku, kłamczuchu pisowski, żebraku polski. Kłamie stara kur.wa w kamerę telewizyjną i okłamuje cały europejski parlament. Oby cię szlag trafił i całe wasze pisowskie bydło.

 • tez_lubie_poczytac

  Oceniono 3 razy 1

  Pytanie, którego słowa Pani Premier Szydło nie rozumie dostatecznie głęboko: "milion"? "uchodźca"?

  Ech, ten nasz kochany język polski w wykonaniu Pi$...

 • robert2016

  Oceniono 3 razy -1

  Szydło, ty obłudna pisowska dziwko, kłamiesz i kłamiesz w kamery Europy. Milion ukraińców przyjęliście w Polsce. Oby cię pokręciło ty katoloicka perwersyjna idiotko. W du.pę z tobą.

 • chechelka

  Oceniono 2 razy 0

  Ludziaki Kochane :-) czy z PISu czy z PO proszę odłóżcie wrogość na malutką chwilę. W końcu wszyscy jesteśmy Ludźmi. Chcemy by Ktoś nas pokochał i sami chcemy kochać. Chcemy błogości, spokoju i miłości. A jak ta malutka chwila minie to przypomnijcie sobie o niej znów ... a potem znów ... Tak dojdziemy do Miłości i Pokoju. Będzie dobrze nam i naszym dzieciom. Szczerze Was pozdrawiam :-)

 • pyffello114

  Oceniono 5 razy -1

  Przecież już ambasador Ukrainy protestował przeciwko temu KŁAMSTWU z milionem uchodźców.
  Dlaczego o tym proteście nie piszecie???

 • jojo148

  Oceniono 7 razy -1

  Pani Szydło jest przyzwyczajona do przemawiania w Polsce, gdzie "ciemny lud to kupuje" i dlatego beztrosko kłamała w Strasburgu. To jedno kłamstwo stawia pod znakiem zapytania prawdę w jej całym wystąpieniu.

 • reality_show

  Oceniono 2 razy 0

  Osoby z Kartą Polaka nie klasyfikują się do uchodźców, ani emigrantów, ale faktycznie są uchodźcami tylko na innych zasadach jak pozostali Ukraińcy.Jak chcecie się czepiać to spadajcie na drzewo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX