Szydło: "Polska przyjęła milion uchodźców z Ukrainy". A co pokazują liczby?

20.01.2016 12:23
Premier Szydło stwierdziła w Strasburgu, że Polska przyjęła około miliona uchodźców z Ukrainy. Tymczasem w ubiegłym roku status uchodźcy otrzymało... dwóch Ukraińców, a zgodę na pobyt długoterminowy wydano 628 wschodnim sąsiadom.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Przyjeżdżam tu dziś, bo mam głębokie poczucie odpowiedzialności za to, co dzieje się w Polsce i w Europie. Jeśli mowa o migracji i imigrantach, to Polska przyjęła około miliona uchodźców z Ukrainy. Milion osób, którym nikt nie chciał pomóc - to jedna z najbardziej kontrowersyjnych opinii, które podczas debaty w europarlamencie wygłosiła Szydło.

Premier nie uściśliła, o jaki okres chodzi i czy odnosi się w tej wypowiedzi do liczby zatwierdzonych wniosków o status uchodźcy czy może do liczby zalegalizowanych pobytów.

Dwa tysiące wniosków, a zgody dwie

Tak czy siak, liczby przedstawiają coś innego. Według danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców z 11 stycznia 2016 roku, do Polski w 2015 roku wpłynęło z Ukrainy 2298 wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej, rok wcześniej było ich z kolei 2318, a tylko w pierwszych dniach stycznia - 24. O status uchodźcy wystąpiło zaś: 2353 Ukraińców w 2014 roku i 2304 rok później.

Jeśli chodzi o pozostałe narodowości, to w 2014 do urzędu trafiło 5877 wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej, a w roku ubiegłym - 9950.

Obecnie "Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców prowadzi 651 postępowań ws. o udzielenie ochrony wobec mieszkańców Ukrainy", czytamy w raporcie UdSC, natomiast "pomocą socjalną Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców objętych jest 1 831 obywateli Ukrainy".

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o rozstrzygnięcia względem rozpatrywanych wniosków. W 2015 roku szef urzędu wydał 760 decyzji o umorzeniu postępowania, 1753 decyzji negatywnych, 6 decyzji o udzieleniu zgody na pobyt tolerowany, 18 decyzji o udzieleniu ochrony uzupełniającej i tylko dwie decyzje o nadaniu statusu uchodźcy - wynika z danych UdSC.

Legalizacja pobytu w Polsce

W raporcie umieszczono też dane dotyczące liczby zalegalizowanych pobytów Ukraińców w Polsce. W ubiegłym roku do urzędu wpłynęło około 60 tys. wniosków o "udzielenie pozwolenia na pobyt czasowy", z czego pozytywnie rozpatrzono niecałe 38 tys. W przypadku zezwoleń na pobyt "rezydenta długoterminowego UE" wydano 628 pozytywnych decyzji na 895 wniosków. Zgodę na pobyt stały wydano zaś 6715 Ukraińcom (8772 wnioski).

Z danych zwartych w raporcie UdSC jasno wynika, że liczbie wniosków o udzielenie statusu uchodźcy i zalegalizowanie pobytu w Polsce daleko do wspomnianego w wystąpieniu premier miliona.

Uchodźca a imigrant

Błąd Szydło można tłumaczyć nieprawidłowym użyciem słowa "uchodźca". Do Polski faktycznie przyjeżdżają tysiące Ukraińców, ale są to głównie imigranci zarobkowi. Szacuje się, że w 2015 roku mogło być ich nawet ponad pół miliona. Trudno natomiast ocenić, ilu zostało w naszym kraju, a ilu postanowiło wrócić do ojczyzny bądź przemieszczać się dalej na zachód.

Słowa polskiej premier sprostował ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca. - Pani premier mówiła o uchodźcach z Ukrainy, ale nie ma uchodźców z Ukrainy w Polsce. Chodzi o osoby, które przyjeżdżają i przebywają tutaj legalnie, pracują, studiują, płacą podatki i do pewnego stopnia przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki - mówił Deszczyca w rozmowie z PAP.

Wpadka premier nie oznacza wcale, że rząd bagatelizuje sytuację mieszkańców Ukrainy zamieszkujących wciąż niepewne tereny. W ostatnim tygodniu listopada na lotnisku wojskowym koło Malborka wylądowały trzy samoloty z Ukraińcami polskiego pochodzenia. Szydło witając przybyłych stwierdziła, że "Polska to ich dom". Zapewniła też, że postara się o sprowadzenie reszty Polaków, których sytuacja na Ukrainie jest zagrożona.

O życiu imigrantów w Polsce przeczytaj w książce "Król kebabów i inne zdarzenia polsko-obce" >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (883)
Zaloguj się
 • rroarr1979

  Oceniono 93 razy 79

  W Niemczech ponad 95% nowych przybyszy to nie "uchodźcy" tylko "imigranci zarobkowi". A jako że w zdecydowanej większości nie znają i nie poznają języka niemieckiego w stopniu umożliwiającym asymilację i normalną pracę, można ich określić jako "imigrantów socjalnych".

 • aegwtjdfhsaeryh15894

  Oceniono 90 razy 72

  nie wiem jak kto liczy i jak klasyfikuje kto jest kim, ale Ukraińców przynajmniej w Warszawie jest mnóstwo!!! Codziennie w autobusie na przystanku w restauracji słyszy się Ukraińców. Ja osobiście wynajmuję mieszkanie Ukraińcom, a w restauracji do której chodzę, gdzie zawsze pracowali tylko Polacy, pracują dwie przemiłe Ukrainki i podobno ktoś w kuchni tez jest Ukraińcem. W przeciwieństwie do Syryjczyków, Polska dla Ukraińców jest pierwszym krajem w którym powinni się zatrzymać i dostać status uchodźcy.

 • goetterdaemmerung

  Oceniono 96 razy 64

  Polska nie przyjęła miliona uchodźców. Niemcy też nie przyjęły miliona uchodźców. Więc o co chodzi?
  Polska przyjęła ok. miliona imigrantów. Podobnie jak Niemcy. Ci w Polsce pracują, ci w Niemczech nie pracując, gwałcą kobiety, dilują, pobierają socjal. Niemcy krytykują Polskę, że nie chce ich imigrantów, że jest niedemokratyczna.

  Cenzura w praworządnych Niemczech zabrania wypowiadać się krytycznie o imigrantach, prowadzić policyjne działania przeciwko nim. Cenzura w Polsce jest w tym wypadku nieskuteczna (wprowadziły ją niektóre media, np. Gazeta Wybiórcza, choć niezbyt konsekwentnie).

  Dalej trzeba tłumaczyć gazecinowi tekściarze?

 • Slawomir Szpadzik

  Oceniono 80 razy 64

  Użyła terminu dokładnie tak jak się go używa w Europie. Większość owych śniadoskórych 'uchodźców' to przecież właśnie imigranci - tylko już nawet nie zarobkowi - a po prostu 'socjalni'.
  To ja wole już tych z Ukrainy.

 • zibiiza

  Oceniono 76 razy 64

  Poprzedni rząd podał. Rok 2014- 340 000 Ukraińców do października 2014 - 400 000 tyś Ukraińców... I chwalił się ze w 2014 więcej przyjęła tylko anglia bo 500 000 uchodźców... I czytałem to w GAZECIE WYBORCZEJ więc mamy zgryz

 • merrysia18

  Oceniono 87 razy 63

  A ja proponuję żeby polski rząd w końcu zajął się sprawami Polaków. Obecnie na mojej uczelni znaczny procent doktorantów stanowią Ukraińcy. Nie musieli oni przechodzić egzaminów wstępnych i rozmów kwalifikacyjnych, aby zostali przyjęci. W przeciwieństwie do doktorantów z Polski. Dodatkowo otrzymują oni od Państwa Polskiego dodatkowe stypendium, podczas gdy to należne polskim doktorantom na moim wydziale wynosi... 712 zł netto :) Proponuję przyjąć jeszcze więcej imigrantów. Oczywiście naszym kosztem, bo Polakom w Polsce żyje się cudownie. Cud, że na chleb wystarcza.

 • zasilacz66

  Oceniono 239 razy 53

  Cóż broszka liczy że nikt nie sprawdzi a jej elektorat za 0,20 zł od postu potwierdzi na wszystkich forach
  Dzieciaki do pracy -pisać to wy będziecie płacić za wszą głupotę jeszcze wam się odbije ta chęć zarobku, a waszym rodzicom już się czka

 • boguslawbch6808

  Oceniono 200 razy 46

  Jak zwał tak zwał ale jest zasadnicza różnica między Ukraińcami a muzułmańskimi imigrantami. Ukraińcy przyjeżdżają tu pracować i studiować. Islamiści przyjeżdżają do Europy po socjal.

 • wiktormarzena

  Oceniono 132 razy 44

  ...te judzenie nie działa, jeszcze się nie zorientowaliście? Sens jest taki, że mamy ok. 1 000 000 ukrainców, którzy pracują w Tymkraju...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje