Petru: Niech Kaczyński zadeklaruje, że Polska nie wyjdzie z UE

20.01.2016 11:46
Ryszard Petru

Ryszard Petru (SŁAWOMIR KAMIŃSKI/ Agencja Gazeta)

- Przyszedł czas na to, by prezes PiS Jarosław Kaczyński oficjalnie zadeklarował, że nie jest jego celem, aby Polska opuściła Unię Europejską - powiedział lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Według niego "wszyscy w Europie wiedzą", że to szef PiS jest decydentem w sprawach polskich.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Petru ocenił na konferencji prasowej w Sejmie, że premier Beacie Szydło podczas wtorkowej debaty w PE nie udało się rozwiać wątpliwości Europy. Jak mówił, jej wypowiedzi przypominały polskie zawołanie na stadionach w sytuacjach, gdy Polska przegrywa.

- Wtedy śpiewamy 'Polacy, nic się nie stało', najgorszy hymn, jaki można sobie wyobrazić - mówił polityk Nowoczesnej.

Według niego, problem polega na tym, że Komisja Europejska będzie oczekiwała od Polski konkretnych odpowiedzi, m.in. na pytanie szefa frakcji liberałów w PE Guya Verhofstadta o to, czy dostosujemy się do zaleceń Komisji Weneckiej ws. zmian w Trybunale Konstytucyjnym, w momencie, gdy zostaną one wydane.

Petru dodał, że premier nie udzieliła odpowiedzi na konkretne pytanie "tak, czy nie?" Verhofstadta w tej kwestii.

Czas na deklarację Kaczyńskiego?

Petru uważa, że "przyszedł czas na to, by Jarosław Kaczyński oficjalnie zadeklarował, że nie jest jego celem, aby Polska opuściła Unię Europejską". - Jarosław Kaczyński powinien jednoznacznie zadeklarować, bez żadnych tam przecinków i tłumaczenia, że są takie sytuacje, kiedy to jest możliwe - oświadczył lider Nowoczesnej.

Wyraził w obawy, że dla UE "to, co robimy, jest o wiele bardziej niezrozumiałe niż to, co robiły Węgry za Viktora Orbana".

Kaczyński a Orban

- Przypomnę, Viktor Orban wprowadzał te wszystkie zmiany przez dwa lata; najpierw zmienił konstytucję, a potem ograniczył siłę rażenia TK, a potem dopiero przejął media publiczne. Poza tym Viktor Orban jest szefem partii, a jednocześnie premierem. Przyjeżdża do Brukseli, mówi tam po angielsku, spotyka się z politykami i tłumaczy, o co mu chodzi - powiedział Petru.

Według niego "w Europie wszyscy już wiedzą, że przyjechali przedstawiciele Jarosława Kaczyńskiego, czyli prezydent Duda i pani premier Szydło, ale decydent się stąd nie rusza i nie chce światu powiedzieć, jakie ma dalsze plany".Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (404)
Petru: Niech Kaczyński zadeklaruje, że Polska nie wyjdzie z UE
Zaloguj się
 • andres1167

  0

  Pertu idioto o takich sprawach decyduja obywatele Polski Polacy a nie takie kmioty jak ty czy Kaczynski ,Referendum ogulnopolskie

 • clavier12

  0

  DLACZEGO pod artykułami o imigrantach-przestępcach NIE można wstawiać komentarzy? Gdzie znikły feministki? Co na to KOD?
  Wolność słowa to podstawowa wartość demokracji.

 • jagoda491

  Oceniono 1 raz 1

  Niech malutki prezesik i jego pacynki spróbują szczęścia. Nie, nie spróbują. To tchórze, śmierdzą tchórzem na odległość. To byłby ich koniec, a nie chcieliby odrywać ohydnych swoich ryjów od koryta. Rzygam PiS-em, tymi kreaturami, które mienią się reprezentantami Polaków, mimo,że wybrało ich ok. 19% uprawnionych do głosowania.

 • smallheart

  Oceniono 1 raz -1

  jak Polacy zachcą to i tak wyjdą

 • Samadhi a'u

  Oceniono 1 raz -1

  Jeśli UE ma wyglądać jak dotąd, coraz bardziej wszystko biurokratyzować, gadać, zamiast działać, robić z Europy islamabad, jeśli Niemcy mają nadal czuć się panami i właścicielami państw członkowskich UE i narzucać swoją wolę tym, które chcą ochraniać swoją tożsamość - jestem za wyjściem naszego państwa z UE.

 • kontest_two

  0

  Rysiu, ja wiem, że ty w skrytości ducha podziwiasz Kaczyńskiego. To, o co go prosisz, to dla niego za proste. Poproś go, żeby zapewnił nas, że latem nie będzie suszy.

 • azba1

  Oceniono 1 raz -1

  Panie Petru to co pan zaczyna robic to jakies chore gwiazdorzenie.
  Zadania od politykow innych opcji deklaracji, kreowanie sie na "krola "opozycji.
  A jezeli chodzi z ta Unia-to nie wiadomo czy za 5 czy 10 lat bedzie istniec w takiej postaci
  I co wowczas nam po deklaracji Kaczynskiego?
  Przypomina pan swym efekciarstwem i politycznym halasowaniem coraz bardziej Palikota
  Czyli duzo pustej gadaniny

 • wamal

  Oceniono 1 raz 1

  >>>Jak mówił, jej wypowiedzi przypominały polskie zawołanie na stadionach w sytuacjach, gdy Polska przegrywa. - Wtedy śpiewamy 'Polacy, nic się nie stało', najgorszy hymn, jaki można sobie wyobrazić - mówił polityk Nowoczesnej.<<<

  Pamiętam jakieś igrzyska piłkarskie- polska drużyna przegrywa, a polska publiczność wrzeszczy:"...jeszcze jeden!!!, ...jeszcze jeden!!!, ...jeszcze jeden!!!". Polacy nie mogli już awansować, ale w razie remisu lub polskiej wygranej awansowaliby Rosjanie.

 • margit49

  Oceniono 1 raz 1

  Kaczyński jest fałszywy i obłudny,jemu nie można wierzyć-chyba poza tym,że nic i nikt go nie przekona,że białe jest białe,a czarne jest czarne;realizuje swoje własne,rodzinne sprawy,a jakaś ekonomia,o której nie ma pojęcia(bo zawsze była mama i był tata,który zapewnił godne życie)zupełnie go nie interesuje,tak samo jak nasz kraj i jego mieszkańcy,taka życiowa niedojda,bierze odwet,ma okazję i nic do stracenia,bo nie ma w życiu już nic

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje