Petru: Niech Kaczyński zadeklaruje, że Polska nie wyjdzie z UE

20.01.2016 11:46
Ryszard Petru liczy, że zyska 
na chaosie w PO

Ryszard Petru liczy, że zyska na chaosie w PO (SŁAWOMIR KAMIŃSKI)

- Przyszedł czas na to, by prezes PiS Jarosław Kaczyński oficjalnie zadeklarował, że nie jest jego celem, aby Polska opuściła Unię Europejską - powiedział lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Według niego "wszyscy w Europie wiedzą", że to szef PiS jest decydentem w sprawach polskich.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Petru ocenił na konferencji prasowej w Sejmie, że premier Beacie Szydło podczas wtorkowej debaty w PE nie udało się rozwiać wątpliwości Europy. Jak mówił, jej wypowiedzi przypominały polskie zawołanie na stadionach w sytuacjach, gdy Polska przegrywa.

- Wtedy śpiewamy 'Polacy, nic się nie stało', najgorszy hymn, jaki można sobie wyobrazić - mówił polityk Nowoczesnej.

Według niego, problem polega na tym, że Komisja Europejska będzie oczekiwała od Polski konkretnych odpowiedzi, m.in. na pytanie szefa frakcji liberałów w PE Guya Verhofstadta o to, czy dostosujemy się do zaleceń Komisji Weneckiej ws. zmian w Trybunale Konstytucyjnym, w momencie, gdy zostaną one wydane.

Petru dodał, że premier nie udzieliła odpowiedzi na konkretne pytanie "tak, czy nie?" Verhofstadta w tej kwestii.

Czas na deklarację Kaczyńskiego?

Petru uważa, że "przyszedł czas na to, by Jarosław Kaczyński oficjalnie zadeklarował, że nie jest jego celem, aby Polska opuściła Unię Europejską". - Jarosław Kaczyński powinien jednoznacznie zadeklarować, bez żadnych tam przecinków i tłumaczenia, że są takie sytuacje, kiedy to jest możliwe - oświadczył lider Nowoczesnej.

Wyraził w obawy, że dla UE "to, co robimy, jest o wiele bardziej niezrozumiałe niż to, co robiły Węgry za Viktora Orbana".

Kaczyński a Orban

- Przypomnę, Viktor Orban wprowadzał te wszystkie zmiany przez dwa lata; najpierw zmienił konstytucję, a potem ograniczył siłę rażenia TK, a potem dopiero przejął media publiczne. Poza tym Viktor Orban jest szefem partii, a jednocześnie premierem. Przyjeżdża do Brukseli, mówi tam po angielsku, spotyka się z politykami i tłumaczy, o co mu chodzi - powiedział Petru.

Według niego "w Europie wszyscy już wiedzą, że przyjechali przedstawiciele Jarosława Kaczyńskiego, czyli prezydent Duda i pani premier Szydło, ale decydent się stąd nie rusza i nie chce światu powiedzieć, jakie ma dalsze plany".Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (403)
Zaloguj się
 • Leszek Kałużny

  Oceniono 44 razy 38

  Wczorajsza debata w Parlamencie Europejskim wyraznie wskazuje że powoli zbliża się koniec EU w obecnym kształcie. Chcemy czy nie Unię czekają zmiany bo oczekiwania narodów które ją tworzą są zgoła odmienne od tego jak widzą ją przywódcy EU. Premier Beata Szydło wykazała wczoraj że to nie my musimy zmieniać wartości tylko Unia bo wydaje się że biurokracja i ekonomia przyćmiły w Brukseli założenia jakie legły u genezy EU.
  Pora na zmiany w Europie i może się okazać że wczorajsza debata jest zalążkiem tych zmian.

 • sunim

  Oceniono 43 razy 31

  Niech Kaczyński zadeklaruje ...
  Niech .Nowobogacki spie...

 • wkkr

  Oceniono 160 razy 26

  To, że pis działa na rzecz Moskwy nie ulega wątpliwości. Tylko że robi to na zasadzie użytecznego idioty.

 • whiskey188

  Oceniono 65 razy 23

  Zapytajcie go, w którym roku Polska weszła do UE, znowu się pośmiejemy.
  Pewnie 1935 razem z zamachem majowym

 • darius112

  Oceniono 101 razy 23

  Eeetam, Kaczor może zadeklarować co chce. A potem może powiedzieć że się pomylił. No co, pan się nigdy nie pomylił? Każdy się przecież może pomylić.

 • rosencoff

  Oceniono 121 razy 17

  wg. P. Petru jesteśmy mieszkańcami Imperium Pisowskiego. upadek imperium wieszcz wieści na lata największej chwały, domniemam że Pan Petru zdąży osiwieć a może i wyłysieć, a wielkie Imperium będzie trwało i trwało i trwało...

 • representation1

  Oceniono 114 razy 16

  Polacy nie chcą islamskiej Unii
  ---------------------------------------
  Petru to dureń. Zamiast zadać pytanie Niemcom o to kiedy zaprzestaną narzucać innym krajom import islamskich byczków, i kiedy przestaną wspierać faszystowską Rosję, i kiedy przestaną blokować umocnienie NATO w Polsce, on pyta Kaczyńskiego.

  Panie Petru! Jeśli UE dalej będzie zmierzać w przepaść, to Polska będzie musiała z wystąpić z tego klubu idiotów.

 • karasek432

  Oceniono 101 razy 15

  Jeżeli UNIA na siłę będzie chciała nam wciskać muzułmanów to jestem za wyjściem z UNII.

 • adam_l27

  Oceniono 102 razy 14

  Cała polityka Petru polega na stawianiu absurdalnych tez, dzięki którym ciągle istnieje w mediach. Jeśli chodzi o konkrety to nie ma on nic do powiedzenia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje