Odwracanie uwagi od uchodźców, dyplomatyczny szpagat. Niemiecka prasa krytycznie po debacie o Polsce

Frans Timmermans i Beata Szydło przed debatą Parlamentu Europejskiego dot. sytuacji w Polsce

Frans Timmermans i Beata Szydło przed debatą Parlamentu Europejskiego dot. sytuacji w Polsce (VINCENT KESSLER/REUTERS)

Wtorkowa debata o Polsce w Parlamencie Europejskim jest szeroko komentowana w niemieckiej prasie. Publicyści podkreślają, że z rozmów niewiele wynika. Spekulują, że mogą być one tematem zastępczym.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

We wtorek w Parlament Europejskim w Strasburgu odbyła się debata poświęcona sytuacji w Polsce. Chodziło głównie o wyjaśnienie kontrowersji wokół Trybunału Konstytucyjnego oraz zmian w mediach publicznych. Premier Beata Szydło tłumaczyła, że rząd wprowadza oczekiwane zmiany, a w TK nie dzieje się nic niepokojącego.Premier Beata Szydło tłumaczyła, że rząd wprowadza oczekiwane zmiany, a w TK nie dzieje się nic niepokojącego.

"Polska premier kreowała się w tym wystąpieniu na obrońcę swego kraju, określając konstytucję jako świętość. Nikogo jednak nie zdołała przekonać. Dla niej debata była stratą czasu, gdyż jej zdaniem jest w Europie pod dostatkiem problemów, którymi należałoby się zająć" - czytamy w opiniotwórczym "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Nie drażnić Warszawy

Z kolei regionalny dziennik "Volksstimme" zwraca uwagę, że obie strony starają się załagodzić konflikt. "Unia Europejska, jeśli chodzi o stosunki z Polską, wykonuje szpagat. Z jednej strony monitoruje budzące wątpliwość reformy narodowo-konserwatywnego rządu, z drugiej strony stara się nie drażnić niepotrzebnie przywódców w Warszawie. Również premier Beata Szydło nie szukała podczas wizyty w Parlamencie Europejskim zwady. By zapobiec najgorszemu, okazała gotowość do dialogu. Obie strony wzajemnie się potrzebują. Wiadomo, że rządząca partia Kaczyńskiego ma problem z Niemcami, ale nie z Europą" - dowodzą dziennikarze z Magdeburga.

Gazeta zwraca też uwagę, że Polska potrzebuje UE, z wzajemnością: "Warszawa nie może i nie chce zrezygnować z brukselskiego rogu obfitości. Z kolei dla UE Polska jest strategicznie i gospodarczo nieodzowną wielkością".

I podsumowuje: "Dobrze, że KE wszczęła procedurę ochrony praworządności. Gorzej, że niewiele z tego wyniknie poza gładką naganą".

"Nikt nie chce obalać rządu"

"Nowej polskiej premier nie brakuje odwagi, by bronić kontrowersyjnego kursu politycznego własnej narodowo-konserwatywnej partii. Ale właśnie ta determinacja pani Szydło i innych wiodących przedstawicieli partii Prawo i Sprawiedliwość jest częścią problemu" - stwierdza "Märkische Oderzeitung".

Gazeta z Frankfurtu nad Odrą podkreśla , że "nowi przywódcy w Warszawie są - w każdym razie, w swej większości - głęboko przekonani, że to, co robią dla kraju, jest właściwe. A jednak UE wywołała w Warszawie uruchomieniem mechanizmu kontroli praworządności odrobinę refleksji. Europa udowadnia przede wszystkim tym, że traktuje na serio procesy w Polsce. Nikt nie chce sterować rządem w Warszawie ani go obalać"".

Odwrócić uwagę od uchodźców

"Nürnberger Zeitung" uważa, że debata o Polsce to zasłona dymna. "Oczywiście, że w wiadomo, że traktowanie z podniesionym palcem dumnego, przez setki lat ciemiężonego narodu jest raczej szkodliwe. Poza tym Unia ma teraz całkiem inne problemy. Być może jednak postępuje tak demonstracyjnie energicznie wobec tych, którzy rzekomo zagrażają demokracji nad Wisłą, ponieważ chce w ten sposób odwrócić uwagę od całkowitej nieudolności działania w kwestii uchodźców. Ta UE, która nie ma odpowiedzi na ważne pytania, musi zająć się, siłą rzeczy, tymi mniej istotnymi" - oceniają komentatorzy.Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!Zobacz także
 • Beata Szydło w Parlamencie Europejskim. Wpis Beaty Szydło w księdze w Parlamencie Europejskim. Znajdziesz w nim błąd?
Komentarze (230)
Odwracanie uwagi od uchodźców, dyplomatyczny szpagat. Niemiecka prasa krytycznie po debacie o Polsce
Zaloguj się
 • supertlumacz

  Oceniono 1 raz 1

  Wśród przeważająco pozytywnych opinii na temat wystąpienia Pani Premier Beaty Szydło obrzezańcy doszukali też jednej negatywnej którą wyeksponowali.

 • plautilla

  Oceniono 54 razy 6

  Debata o Polsce w Komisji Europejskiej rzekomo miała uderzyć w rząd Beaty Szydło, ale stało się przeciwnie do nadziei Platformy Obywatelskiej, wspieranej przez sojuszników w Brukseli i niektóre media. Większość eurodeputowanych zabierających głos skrytykowała unijnych biurokratów za wtrącanie się w wewnętrzne sprawy Polski, a jeden z nich - co ciekawa, z Niemiec - nazwał debatę "groteskową inkwizycją". 75% europosłów opowiedziało się po stronie Polski i racji Premier B.Szydło. Przebieg dyskusji w PE komentowali na bieżąco internauci. Ich ocena jest jednoznaczna.
  Warto przypomnieć niektóre wypowiedzi eurodeputowanych oburzonych, że do takiej dyskusji w ogóle doszło. Wybraliśmy tylko tych z zagranicy.

  Czeski eurodeputowany pytał: "Co przeszkadza tak naprawdę Unii Europejskiej?" Jego zdaniem atak na Polskę to zemsta za sprzeciw Polski wobec obowiązkowym kwotom rozdziału imigrantów. Nazwał dzisiejszą debatę żałosnym spektaklem. Mach zakończył: "Jestem Polakiem";

  Aymeric Chauprade, Francuz z Frontu Narodowego, także mówił: "Jestem Polakiem". I również bronił rządu PiS;

  Syed Kamall, brytyjski konserwatysta z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, pytał, dlaczego, gdy poprzedni Sejm niezgodnie z prawem nominował nowych sędziów do TK, nikt nie protestował;

  Niemiec Hans-Olaf Henkel z partii Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy przypomniał o podwójnych standardy obowiązujących w Unii. Nazwał też debatę groteskową i zaproponował Schulzowi przeproszenie Beaty Szydło za wcześniejsze oskarżenia!

 • cholonek

  Oceniono 38 razy 4

  Banda kłamliwych wieśniaków z Czerskiej, hejt, polonofobia i Blumsztajn w rozkroku, na wyrost nazywanym szpagatem.

 • antyruski

  Oceniono 7 razy -1

  No i zaczęło się na forum odwracanie kota (wiadomo którego ;) ogonem... Wzmożony trolling pisowski widoczny był od razu po wczorajszym wystąpieniu, także reżimowa TV udowadniała, że czarne jest białe...

  he, he... umieściłem podobny komentarz pod innym artykułem i specjalnie sprawdzałem - przez dwie godziny miałem kilkadziesiąt plusów i nagle dostałem naraz kilkadziesiąt minusów, czujna trollnia, dobra trollnia ;)

  BTW - co do "uchodźców" - gdyby Anglia i Niemcy powiedzieli nam, że przyjęli ponad dwa miliony uchodźców z Polski, to "niezależni" i "niezłomni" komentatorzy zapluliby się z oburzenia...

 • selena-0

  Oceniono 5 razy -1

  wczoraj w Strasburgu PO straciło szansę , myslę, że bezpowrotnie

 • jonkasta

  Oceniono 8 razy -2

  kompletny blamaż PO w Strasburgu. Teraz juz wiem, że nie powinno ich być w manifestacjach KODu, ,,jeżeli PO tak zachowała się beznadziejnie, że Polacy do dziś nie umieja tego zrozumieć..

 • leonleonidas

  Oceniono 42 razy 8

  Ta cala naprawa demokracji w RP to temat zastepczy.

 • razb1947

  Oceniono 102 razy 18

  UE przykrywa swoje problemy z uchdżcami zajmując sie demokracją w Polsce która w Polsce ma sie b.dobrze, jedynie lemingi nie mogą pogodzić się tym że PIS zabrał im koryto.

 • acototak

  Oceniono 34 razy -4

  Uff, już się przeraziłem, że to pani Beatka rozjechała się na sali plenarnej w szpagacie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje