AP: dżihadyści zniszczyli najstarszy chrześcijański klasztor w Iraku

20.01.2016 10:25
Porównanie zdjęć satelitarnych klasztoru z 2011 i 2014 roku

Porównanie zdjęć satelitarnych klasztoru z 2011 i 2014 roku (Fot. AP)

1. AP podaje, że klasztor zniszczono w 2014 roku
2. Doniesienia agencji potwierdzają zdjęcia satelitarne
3. Na fotografiach klasztor jest tylko gruzowiskiem

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Zdjęcia satelitarne potwierdzają to, czego obawiali się przywódcy kościelni - dżihadyści z Państwa Islamskiego zniszczyli klasztor św. Eliasza koło Mosulu - najstarszy chrześcijański klasztor w Iraku - pisze agencja Asociated Press.

Na tych zdjęciach klasztor, powstały w 590 roku, jest już tylko gruzowiskiem. Na zlecenie AP firma DigitalGlobe wykonała zdjęcia satelitarne wysokiej rozdzielczości rejonu, w którym stał klasztor i porównała je z wcześniejszymi zdjęciami. Pokazało to skalę zniszczeń.

- Kamienne ściany zostały dosłownie obrócone w proch - powiedział analityk Stephen Wood, szef firmy Allsource Analysis. Oszacował, że klasztor został zniszczony w sierpniu lub we wrześniu 2014 roku.

"Barbarzyńskie zniszczenia"

- Buldożery, ciężki sprzęt, młoty, być może także materiały wybuchowe zmieniły ściany klasztoru w pole szaro-białego pyłu - powiedział Wood.

- Nasza chrześcijańska historia w Mosulu jest w barbarzyński sposób niszczona - cytuje AP katolickiego duchownego Paula Thabita Habiba, przebywającego w irackim Irbilu. - Postrzegamy to jako próbę wydalenia nas z Iraku, wyeliminowania naszej egzystencji w tym kraju - powiedział Habib.

Zbrodnicze działanie IS

Państwo Islamskie, kontrolujące znaczne obszary Iraku i Syrii, wymordowało w minionych dwóch latach tysiące cywilów. Dżihadyści niszczą też wszystko, co uznają za sprzeczne z ich interpretacją islamu. Ograbili i zniszczyli ponad 100 obiektów religijnych i zabytków, w tym groby i świątynie. Zabytki w Niniwie, Palmyrze i Hatrze legły w gruzach.

Rozgrabiane są muzea i biblioteki. Dżihadyści palą książki, a dzieła sztuki niszczą lub sprzedają.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (113)
AP: dżihadyści zniszczyli najstarszy chrześcijański klasztor w Iraku
Zaloguj się
 • supertlumacz

  0

  Synagogi w Kairze nie bombardować, bo bywają tam tylko turyści i jest prastarym dowodem tolerancyjności islamu.

  Jeśli dozna uszczerbku, to tylko ze strony przyjezdnego Żyda prowokatora.

  Żyd w tym kontekście koniecznie dużą literą bo chodzi nie o wyznanie, tylko o narodowość. Tak samo George Soros znany z antypolskiej działalności.

 • check15

  Oceniono 3 razy 1

  No i znowu świat ubogacili kulturowo. Kiedy już wszystko zniszczą i ubogacą, kupią chińskie pontony i przyjadą do Europy. Ciekawe ilu przypłynie w przyszłym roku.

 • juma07

  Oceniono 4 razy 2

  postawmy im za to kolejne meczety w Europie, przecież jesteśmy tacy miłosierni, humanitarni, a oni nam wysadzą w powietrze w zamian ( w Europie) nasz świątynie, w ramach kultywowania własnej muzułmańskiej kultury i religii, Jak wspaniale ubogacają dziedzictwo historyczne i zabytki kultury nieislamskiej w IRAKU i SYRII, jaki wspaniały kulturowy i społeczny "performans" zapisujący barbarzyński i bandycki okres historii tego obszaru. Jaka odwaga artystyczna, aby zmierzyć się z takim wyzwaniem jakim jest zniszczenie zabytków z 6 wieku.. jaki powrót do korzeni...
  sq..syny

 • czeski_honza

  Oceniono 7 razy 5

  Czy ta hołota cokolwiek zbudowała, stworzyła? Jak dotychczas, to tylko potrafią burzyć!

 • popijajac_piwo

  Oceniono 94 razy -6

  No i gdzie nasze krucjaty maryjne? Wszystko co potrafią to tylko hejtować na forach i portalach, ale jechać bronić klasztorów nie ma pana...

 • szczur_z_kanalu

  Oceniono 10 razy 6

  Gdy widzę ciapatego to pluję mu w mordę

 • ferroetigni

  Oceniono 5 razy 3

  Watykan mógłby kupić całą armię najemników, ale modlitwa mniej kosztuje.

 • tommychicago

  Oceniono 4 razy 2

  Może to samo należałoby zrobić z sunnickim meczetem na warszawskiej Ochocie? Ja moge za darmo jeździć buldożerem. Precz z muslimską chołotą w Polsce! !!

 • ferroetigni

  Oceniono 9 razy 5

  Klasztor zniszczyli dżihadyści, islamiści, bojownicy ISIS itd.
  A już się bałem, że zrobili to muzułmanie, uff.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje