"Nowy lider europejski" czy "ogólniki z kampanii"? Komentarze po debacie w PE

20.01.2016 08:13
Po debacie w Strasburgu zdania opinii publicznej są podzielone. Część obserwatorów chwali Beatę Szydło za stanowczość, inni podkreślają, że jej argumenty nie różniły się od tego, w jaki sposób PiS broni się w kraju.
Prawicowa część establishmentu chwali premier za nieugiętą postawę i odejście od tzw. "polityki zagranicznej na kolanach". - Po debacie w PE jest 2:0 dla rządzących - tak prezydencki minister Krzysztof Szczerski podsumował poniedziałkowe wystąpienie Andrzeja Dudy w Brukseli i wczorajszą debatę w PE.

"Rząd siedzi mocno na koniu"

- Pan prezydent Duda wczoraj w Brukseli, dzisiaj pani premier w Strasburgu spowodowali, że rząd w Polsce siedzi mocno na koniu, trzyma lejce - stwierdził Szczerski.

W podobnym tonie wypowiedział się Witold Waszczykowski, szef polskiej dyplomacji, który w radiowej "Jedynce" stwierdził, że "wczoraj w Strasburgu urodził się nowy lider europejski - nazywa się Beata Szydło". Minister krytycznie odniósł się też do samego pomysłu zorganizowania debaty w europarlamencie. - Debata została wywołana przez technokratów europejskich, którym kibicowała polska opozycja - stwierdził.

Solidarność konserwatystów

W ciepłych słowach o wystąpieniu premier Szydło w PE wypowiedział się też Tomasz Wróblewski z "Wprost". Obserwatorzy podkreślali też solidarność konserwatywnych europosłów z polskim rządem. U niektórych z nich zauważono nawet plakietki z napisem "Jestem Polakiem".

"Ogólniki z kampanii"

Przeciwnicy nocnych ustaw, zmian w Trybunale Konstytucyjnym i mediach publicznych, podkreślają zwłaszcza brak konkretów i nieprzekonującą retorykę, której premier wielokrotnie używała już w polskim parlamencie. - Premier Beata Szydło zatrzymała się na poziomie ogólników z kampanii wyborczej. To nie jest żadna debata i odpowiadanie na pytania - oceniał na żywo Jacek Nizinkiewicz, dziennikarz "Rzeczpospolitej". Premier oberwało się też za fragment wypowiedzi o uchodźcach z Ukrainy. - Ilu uchodźców z Ukrainy przyjęła Polska? W PE mówiła Pani o milionie? - pytał z niedowierzaniem poseł PO Marek Wójcik. - Zainteresowani debatą zobaczyli słabą opozycję i kilka egzotycznych postaci, usłyszeli kilka półprawd, a zapamiętają, że w Polsce źle się dzieje - to z kolei głos Barbary Nowackiej. Związana z ugrupowaniami lewicowymi Nowacka podkreśla też konsekwencje, które jej zdaniem może wywołać debata.

Unia w tarapatach?

O skutkach przebiegu wczorajszej debaty napisał też eurposeł Bogdan Zdrojewski. Jego zdaniem, "silne wsparcie od eurosceptyków", które swoim wystąpieniem zagwarantowała sobie Szydło, "zapowiada kolejne kłopoty".

Gdzie była PO?

Po wczorajszej debacie dużo mówiło się też o nikłym zaangażowaniu i braku wystąpień posłów związanych z Platformą. Zauważono też, że część miejsc, na których powinni zasiadać członkowie Europejskiej Partii Ludowej, w tym deputowani związani z Platformą Obywatelską, jest pusta.

Sytuację próbował wyjaśnić Adam Sznejfeld, który na swoim profilu na Facebooku napisał, że "puste miejsca i flagi na pulpitach posłów w Parlamencie Euopejskim (...) to są flagi na miejscach posłów partii eurosceptycznych oraz antyeuropejskich. Szejnfeld nie krył też swojego oburzenia faktem, że PO w europarlamencie praktycznie nie mogła wypowiedzieć swoich racji. Nieco inaczej całą sprawę opisuje Europejska Partia Ludowa. - Pani premier, przewodniczący mojej grupy jest Niemcem. Dlatego postanowił oddać mi swój czas na wypowiedź, by nikt nie wykorzystał tego jako pretekstu narodowości. Droga delegacja w mojej grupie politycznej to grupa Polaków, ale dziś żaden Polak nie będzie wygłaszał w naszym imieniu naszych kluczowych wypowiedzi, by nikt nie mógł uciekać przed odpowiedzialnością. Pani premier, nie jest czymś normalny, byśmy w Europie musieli podejmować takie działania zabezpieczające, by słowa nie zostały zamieniane na broń polityczną - grzmiał jeden z ludowców.

Nie wiadomo jeszcze, jakie wnioski z debaty wyciągną eurodeputowani i jak to wpłynie na pierwszy etap wprowadzonej wobec Polski tzw. procedury kontroli praworządności. Wiadomo na pewno, że ani wystąpienie prezes Szydło, ani wcześniejsze prezydenta Dudy, nie zmieniły optyki w ocenach działań PiS w Polsce.

Zobacz także
Komentarze (694)
Zaloguj się
 • hamsterx

  Oceniono 230 razy 168

  waszczykowski mówi "wczoraj w Strasburgu urodził się nowy lider europejski - nazywa się Beata Szydło".
  a ja mówię "nie zabijajcie nas "

 • fakiba

  Oceniono 304 razy 124

  Jeśli jest tak dobrze jak mówi Szczerski , to czemu jest tak żle i robią z Polski pośmiewisko na skalę światową

 • jurek4491

  Oceniono 284 razy 118

  PiSdzielce tryumfują , oni myślą że to jest już koniec procedury a to dopiero początek , coś w rodzaju pierwszego czytania w naszym sejmie .
  Przecież decyzje zapadną gdzieś pod koniec marca kiedy rząd przedstawi dokumenty kiedy będzie opinia prawników ,konstytucjonalistów i ekspertów prawa międzynarodowego .
  Ględzenia Betki że ona kocha UE a następnie nagradza oklaskami wszystkie wystąpienia przeciwników UE są cyniczne i porażające , jeszcze do niej nie dotarło że wybory dawno się skończyły , dalej prowadzi kampanię wyborczą .

 • fakiba

  Oceniono 253 razy 89

  Becia poopowiadała bajek dla ciemnego ludu , takich samych jak na wiecu wyborczym i myśli że w PE też to kupią , a wała tylko oszołomy pokroju Korwina się na to załapali

 • bandzior75

  Oceniono 106 razy 78

  A to dobre...nowy lider szydło. Jak dostała wczoraj na mordę kilka ważnych pytant to stwierdziła że ją to obraża i nie wypowie się na zadane pytania. Porażka trwa nadal.bez wiedzy to szydło

 • areyoubetter

  Oceniono 86 razy 64

  Tyle lat budowania wizerunku Polski w Europie, a tu - zonk: głodne dzieci i bida.

  Dzięki, Szydło.
  Może Ty nie jedzisz za granicę , ale niektórzy - owszem i teraz będdziemy świecić za ciebie oczyma.

  Znasz jakieś głodne dziecko????

  SKANDAL I RUJNOWANIE OPINII POLSKI.

  Tyle udało wam się pisiory osiągnąć.

 • fakiba

  Oceniono 207 razy 61

  Szczerski , Czarnecki , Legutko i inne pisory mówią że chwalili na , a zapytany kto odpowie że my ich a oni nas

 • zazwyczaj_nieomylny

  Oceniono 75 razy 55

  Według oficjalnych danych w zeszłym roku status uchodźców uzyskało w Polsce dwóch Ukraińców. Pani premier pomyliła się o jakieś 999998 osób.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje