IS obcina o połowę żołd swych bojowników. Powód? "Nadzwyczajne okoliczności"

20.01.2016 07:30
Dżihadyści IS w Syrii

Dżihadyści IS w Syrii (UNCREDITED/AP)

1. Powodem obcięcia żołdu są "nadzwyczajne okoliczności"
2. Komunikat w tej sprawie głosi, że "nie będzie wyjątków" od cięć

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Wskutek nadzwyczajnych okoliczności", jak głosi komunikat organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie, obcięła ona o 50 proc. żołd, który wypłaca swym bojownikom na terenie Syrii.

Dom Muzułmańskiego Kapitału - tak dżihadyści nazwali jeden ze swych banków - ogłosił, że "wskutek nadzwyczajnych okoliczności, jakie przeżywa obecnie Państwo Islamskie, zmuszeni jesteśmy obciąć o połowę kwoty wypłacane mudżahedinom".

Komunikat podkreśla także, iż "w tej sprawie nie będzie żadnych wyjątków niezależnie od tego, jakie kto zajmuje stanowisko". Ponadto dwa razy w miesiącu bojownicy będą otrzymywali "pomoc aprowizacyjną".

Nie jest znana wysokość żołdu pobieranego dotąd przez bojowników IS.

Budżet IS to 2,2 mld dolarów

W październiku Centrum Analiz Terroryzmu w Paryżu oceniało majątek Państwa Islamskiego na 2,2 miliarda dolarów. Jego kasę zasilają głównie podatki ściągane od ludności okupowanych terenów Iraku i Syrii oraz dochody z eksportu ropy naftowej.

W ciągu ostatnich miesięcy oddziały kurdyjskie odbiły kontrolowane przez syryjskie wojska rządowe miasto Dajr az-Zaur w północno-wschodniej Syrii. Kurdowie wspierani przez zbrojne grupy arabskie, korzystając z pomocy USA, zdobyli znaczne tereny w syryjskich prowincjach Aleppo, Al-Rakka i Al-Hasaka.

Przeczytaj też: "ISIS. Państwo Islamskie. Brutalne początki armii terrorystów" >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (127)
IS obcina o połowę żołd swych bojowników. Powód? "Nadzwyczajne okoliczności"
Zaloguj się
 • dziadwawelski

  Oceniono 4 razy -2

  Zawsze powtarzałem, że to uczciwe chłopaki i nie trzeba się ich bać tylko witać jak swojaków jak to czyni frau Merkel. Przecież wiadomym było, że oni obcinają nie tylko głowy !! Oni obcięli sobie wynagrodzenie za ucinanie głów i pewnie zrobili to na fali światowego kryzysu z lat 2008/2009 tylko do nich na te pustynie informacja o kryzysie dotarła z opóźnieniem ;-))

 • perun79

  Oceniono 21 razy 1

  Czyżby planowana impreza w zachodniej Europie? ;>

 • puch-atek

  Oceniono 22 razy -2

  a nie lepiej dbając o zachowanie ichnich tradycji, obciąć głowy połowie armii, za to zachować wysokie uposażenie reszcie? Przecież to i tak są samobójcy z powołania więc co za różnica? Gdyby byli konsekwentni to wszyscy wysadziliby się w powietrze i od razu grupowo udali się do swojego rajskiego kalifatu z nieskończoną ilością dziewic. Wilk byłby systy i owca cała. Nie chcę być złośliwy ale jak te uposażenia będą tak drastycznie dalej obcinać to nietrudno sibie wyobrazić jak tacy samobójcy gotowi poświęcić swoje życie dla wyższych rozkoszy mogą zareagować względem tak dbających o nich przełożonych.

 • bratjolki

  0

  Rozochociły sie chłopaki do tego.. obcinania!

 • doni72

  Oceniono 1 raz -1

  Od kiedy pojawil sie temat IS czyli tej wylegarni patologi to ciagle sie serwuje wiadomosci o nich.Prasa widac ma wiedze o werbunku,o ich dochodach i mackach,teraz o ich "wojackich"dochodacj itd.,itp.Mimo takiej wiedzy nie potrafiono ich skutecznie unieszkodlowic.Ten region jest przeswitlany "rentgenem"sluzb CIA,Mosadu,wywiadow krajow zachodnich i Arabi Saudyjskiej ktorej agentom najlatwiej przeniknac w szeregi tych oprawcow,wywiad satelitarny i nic.Poprostu szkoda slow jak ludzi sie oglupia i ludzmi manipuluje.

 • 2-julita

  Oceniono 32 razy 2

  nich im obetnie żołd i kupi każdemu po 2 kg kiełbasy

 • login-xyz

  Oceniono 35 razy -3

  Ropa potaniala i jeszcze potanieje najprawdopodobniej do 15$ za barrel. Na rynku pojawil sie teraz Iran. Arabia Saudyjska tnie wiec finansowanie IS. Proste!

 • 1234qwerty

  Oceniono 42 razy 2

  Największy wasz błąd to zamach na rosyjski samolot. Macie i tak dużo szczęścia że nie weszły tam ich wojska lądowe

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje