Verhofstadt: Byłoby źle, gdyby rząd PiS przesunął Polskę na Wschód

19.01.2016 19:00
Debata w PE

Debata w PE (http://ec.europa.eu/)

- Byłoby bardzo złą rzeczą, gdyby nowy rząd w Warszawie przesunął Polskę na Wschód w stronę innego systemu - powiedział szef frakcji liberałów Guy Verhofstadt podczas debaty w Parlamencie Europejskim na temat sytuacji w Polsce.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Jak podkreślił, w pełni respektuje fakt, że PiS wygrało wybory w Polsce i uzyskało silny mandat do rządzenia. - Jest pani prawem kształtować na nowo media, służbę publiczną. Ale co wzbudza naszą troskę i co alarmuje wielu spośród nas, to to, że nadużywacie tej istotnej większości do tego, żeby rozmontowywać system mechanizmów regulacyjnych w kraju - zwrócił się do premier Beaty Szydło.

"Nowela ustawy o TK paraliżuje jego działanie"

Według niego uchwalona przez Sejm tuż przed Bożym Narodzeniem nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym paraliżuje jego działanie, "czyniąc niemożliwym podejmowanie decyzji". Jak dodał, "to nie była zmiana zapowiadana w programie PiS w czasie kampanii wyborczej".

Wskazał, że premier Szydło tłumaczyła, iż była to odpowiedź na błędy popełnione przez poprzednią większość rządową. - Owszem, ale wy nie robicie tego na zasadzie oczyszczenia, ale paraliżowania TK - ocenił Verhofstadt.

- Byłoby bardzo złą rzeczą, gdyby pani przesunęła Polskę na Wschód w stronę innego systemu - powiedział Verhofstadt. Jak dodał, wie, że prezes PiS Jarosław Kaczyński "nie przepada za prezydentem Władimirem Putinem ani za Rosją".- Ale przez takie praktyki polityczne pan Kaczyński właściwie wychodzi naprzeciw Putinowi, bo Putin nie lubi jedności europejskiej; on chciałby zniszczyć jedność Europy, a to, co się dzieje w Polsce, może mu pomóc w realizacji tego kursu - ocenił lider liberałów.

Podkreślił, że "historia dowiodła, że jedność i siła Polski idzie ramię w ramię z jednością i siłą UE i vice versa". Według niego Polacy, którzy stworzyli Solidarność, nigdy nie zaakceptują rezygnacji z pryncypiów demokracji. - Zachęcam panią, żeby pani nie słuchała mnie, nas, ale słuchała większości swoich obywateli, którzy chcą, by kraj pozostał we wspólnocie krajów demokratycznych - zaapelował.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (307)
Verhofstadt: Byłoby źle, gdyby rząd PiS przesunął Polskę na Wschód
Zaloguj się
 • panzerfaust39

  Oceniono 118 razy -4

  Ciekawe że o zbliżaniu Polski do Wschodu mówi to ta sama dziwka która proponowała aby język rosyjski stał się językiem urzędowym UE BUUUUUUHAHAHAHA

 • adas_jakala07

  Oceniono 62 razy 4

  "Verhofstadt: Byłoby źle, gdyby rząd PiS przesunął Polskę na Wschód"

  Byłoby źle gdyby byle POlityczna PrOstytutka otumaniona "marychą" wpieprzała się w sprawy Polski…

 • sunim

  Oceniono 39 razy 31

  Zadałem sobie trud by wysłuchać całą debatę. Jestem wstrząśnięty. Lewactwo było całkowicie nieprzygotowane. Informacje z prasy brukowej, całkowite oderwanie od faktów, ogólniki, stereotypy, płytkie piardy.

  Bardzo fajna wypowiedź Legutki i kilku zaangażowanych deputowanych (z różnych krajów). Trudna do ukrycia irytacja Schulza. Nudne do wyrzygu kłapanie feminich lewackich. Wstydliwe tłumaczenia pełowskich sprzedawczyków.

  Tak to odebrałem. Żenująca próba ataku na Polskę przypomina najgorsze zdarzenia z naszej historii. Mordy pełne frazesów o europejskich wartościach miały osobniki, które odpowiedzialne są zbrodni na Europie, przez nasłanie na Europę hord dzikusów, które odpowiedzialne są za wprowadzenie oficjalnej cenzury.

 • Andy Mazur

  Oceniono 2 razy 2

  Mr, Verhofstadt - better listen up, and listen up good! Stupidity is a great gift from our Creator. But, for God's sake, don't you dare to overuse it!
  Perhaps our own "creator" of Szechterezada's stories could follow this advice, for the sake of all of us.

 • pogostarek

  Oceniono 28 razy -4

  to nie Szydlo to prezes PIS Szydlo goowno może. Kaczynskiemu płaci Putin albo ma coś na starego dziada

 • adin_null_adin

  Oceniono 31 razy 1

  Taaaaa, Rosja też się przesunie... w stronę bieguna.

 • wlobed

  Oceniono 6 razy -2

  Moim zdaniem, znów odzyskaliśmy obszar wpływów od Prosny do Odry - przynajmniej na chwilę.

 • viornisko

  Oceniono 70 razy 4

  Byłoby źle dla Europy, gdyby rządy lewaków trwały nadal

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje