Verhofstadt: Byłoby źle, gdyby rząd PiS przesunął Polskę na Wschód

19.01.2016 19:00
Debata w PE

Debata w PE (http://ec.europa.eu/)

- Byłoby bardzo złą rzeczą, gdyby nowy rząd w Warszawie przesunął Polskę na Wschód w stronę innego systemu - powiedział szef frakcji liberałów Guy Verhofstadt podczas debaty w Parlamencie Europejskim na temat sytuacji w Polsce.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Jak podkreślił, w pełni respektuje fakt, że PiS wygrało wybory w Polsce i uzyskało silny mandat do rządzenia. - Jest pani prawem kształtować na nowo media, służbę publiczną. Ale co wzbudza naszą troskę i co alarmuje wielu spośród nas, to to, że nadużywacie tej istotnej większości do tego, żeby rozmontowywać system mechanizmów regulacyjnych w kraju - zwrócił się do premier Beaty Szydło.

"Nowela ustawy o TK paraliżuje jego działanie"

Według niego uchwalona przez Sejm tuż przed Bożym Narodzeniem nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym paraliżuje jego działanie, "czyniąc niemożliwym podejmowanie decyzji". Jak dodał, "to nie była zmiana zapowiadana w programie PiS w czasie kampanii wyborczej".

Wskazał, że premier Szydło tłumaczyła, iż była to odpowiedź na błędy popełnione przez poprzednią większość rządową. - Owszem, ale wy nie robicie tego na zasadzie oczyszczenia, ale paraliżowania TK - ocenił Verhofstadt.

- Byłoby bardzo złą rzeczą, gdyby pani przesunęła Polskę na Wschód w stronę innego systemu - powiedział Verhofstadt. Jak dodał, wie, że prezes PiS Jarosław Kaczyński "nie przepada za prezydentem Władimirem Putinem ani za Rosją".- Ale przez takie praktyki polityczne pan Kaczyński właściwie wychodzi naprzeciw Putinowi, bo Putin nie lubi jedności europejskiej; on chciałby zniszczyć jedność Europy, a to, co się dzieje w Polsce, może mu pomóc w realizacji tego kursu - ocenił lider liberałów.

Podkreślił, że "historia dowiodła, że jedność i siła Polski idzie ramię w ramię z jednością i siłą UE i vice versa". Według niego Polacy, którzy stworzyli Solidarność, nigdy nie zaakceptują rezygnacji z pryncypiów demokracji. - Zachęcam panią, żeby pani nie słuchała mnie, nas, ale słuchała większości swoich obywateli, którzy chcą, by kraj pozostał we wspólnocie krajów demokratycznych - zaapelował.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (307)
Zaloguj się
 • krrk

  Oceniono 88 razy 56

  a wogóle to Kaczyński z Putinem utrącili samolot,żeby teraz dołączyć do Rosji,po drodze łapiąc Ukrainę i Krym....

 • yarrrr

  Oceniono 103 razy 41

  Ale dziś to właśnie Wschód ma rację: broni swego narodu, suwerenności, tradycji. Mówi prawdę o patologiach i ich źródłach.
  Natomiast Zachód stacza się w otchłań długu, zakłamania, inwigilacji, islamizacji, upadku klasy średniej i praw obywatelskich. Media są pod kontrolą i kłamią jednostronnym przekazem. Banksterzy mają w kieszeni polityków. Emitują waluty zadłużając budżety i zwykłych ludzi. Zniewolenie.

 • stronzo_bestiale

  Oceniono 64 razy 38

  Do ideologicznych i dogmatycznych lewaków (jakich akurat w OBECNYM PE pełno) żadne argumenty i tak nie mają szans dotrzeć. Oni ich nie słuchają. Bo nie ma miejsca na argumenty, gdy chodzi o ideologię.

  Ale z parlamentami jest już tak, że za chwilę mogą wyglądać zupełnie inaczej. Będą nowe wybory, będzie nowy parlament. Będzie parlament mądrzejszy o Kolonię, Merkel, Schulza, 2 miliony dzikusów zaproszonych do europy przez Niemców. Będzie parlament mądrzejszy o gwałty i rozboje. Obecne i spodziewane zamachy. Bo że innych wyborów dokonają Francuzi, Niemcy czy Belgowie można być pewnym. Za chwilę tłumaczyć się mogą inni.

  Więc onanizm krajowych dziwek rzygających z taką dumą na Polskę niedługo może się skończyć. Tak jak się skończyła arogancja Peło i przydupasów-wazeliniarzy, tak jak skończyły się setki milionów rządowych pieniędzy dla Michnika i jego ministerstwa prawdy z Czerskiej.

 • ddave86

  Oceniono 114 razy 38

  Niech on się lepiej zajmie terrorystami. Moi znajomi mieszkają w Belgii i się najzwyczajniej boją wyjść do kawiarni wypić kawę, bo od razu "uchodźcy" się krzywo patrzą na koleżankę...

 • javall

  Oceniono 97 razy 33

  Guy, pilnuj lepiej gdzie Angela przesunie Niemcy.

 • right33

  Oceniono 84 razy 32

  Dlaczego większość partii w europarlamencie atakujących PiS miała w nazwie 'socjalistyczna" lub "lewica"? Przypadek?

 • sunim

  Oceniono 39 razy 31

  Zadałem sobie trud by wysłuchać całą debatę. Jestem wstrząśnięty. Lewactwo było całkowicie nieprzygotowane. Informacje z prasy brukowej, całkowite oderwanie od faktów, ogólniki, stereotypy, płytkie piardy.

  Bardzo fajna wypowiedź Legutki i kilku zaangażowanych deputowanych (z różnych krajów). Trudna do ukrycia irytacja Schulza. Nudne do wyrzygu kłapanie feminich lewackich. Wstydliwe tłumaczenia pełowskich sprzedawczyków.

  Tak to odebrałem. Żenująca próba ataku na Polskę przypomina najgorsze zdarzenia z naszej historii. Mordy pełne frazesów o europejskich wartościach miały osobniki, które odpowiedzialne są zbrodni na Europie, przez nasłanie na Europę hord dzikusów, które odpowiedzialne są za wprowadzenie oficjalnej cenzury.

 • pedromatero

  Oceniono 104 razy 30

  Ten pan został dzisiaj ośmieszony do kwadratu, wraz z Schulzem i Tuskiem :-))))))

 • maly_zlosliwiec

  Oceniono 64 razy 24

  Jaki wstyd. Belg, przedstawiciel jedenastomilionowego narodu, poucza NAS - Polaków.
  Ta osławiona drużyna biało- czerwona, to zbiór dyletantów i półanalfabetów.
  Czy premier mogła odgryźć się, w jakimś europejskim języku ? Teraz jesteśmy w takim momencie, że żadne historyczne książki nie pomogą Kaczyńskiemu. Żaden rycerz/polityk, siadający na jeżu, też nie. Zminimalizować podatki. Dać się ludziom wzbogacić. I niech najmądrzejsi ciągną ten naród do góry. Bo potencjał jeszcze mamy. Ale jak długo ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje