Od krwawej historii po głodne dzieci - tak Szydło mówiła do europosłów. Trybunał? "Ma się dobrze"

19.01.2016 17:48
O znanej z polskiego Sejmu retoryce Beata Szydło przypomniała podczas swojego wystąpienia w Parlamencie Europejskim. Premier przekonywała europosłów, że w naszym kraju realizowane są postulaty, których domagają się Polacy. - Nie doszło do żadnego złamania konstytucji, a Trybunał Konstytucyjny ma się dobrze - oznajmiła.
- Dziękuję za to, że mogę dziś w PE opowiedzieć o Polsce. Ważne, żebyśmy mogli rozwiać wszelkie wątpliwości co do zmian, które teraz wprowadzamy - tymi słowami swoje długie wystąpienie rozpoczęła premier Szydło.

Szydło: ocena niesprawiedliwa, krytycy niedoinformowani

Dalej było tylko ciekawiej. Szydło przekonywała, że w Polsce nie dzieje się nic złego. - Wolność, równość, sprawiedliwość i suwerenność to wartości, które Polacy cenią ponad wszystko. Na ich podstawie wytyczamy rozwój - stwierdziła premier.

Premier w ostro odniosła się do wprowadzenia względem Polski tzw. procedury praworządności. - Te niesprawiedliwe głosy, które oceniają Polskę w sposób nieuprawniony, są wynikiem niedoinformowania czy też wygłaszane są przez tych, którzy mają złą wolę, ale wierzę, że są oni w mniejszości - oceniła.

Pochwała polskiej historii

W długim wywodzie Szydło odniosła się do wydarzeń historycznych. - Jesteśmy częścią zjednoczonej Europy i to jest dla nas ogromna wartość. Polska historia jest bardzo trudną historią. Nasi ojcowie przelewali krew za to, byśmy mogli cieszyć się wolnością. Ale też przelewali krew za wolność innych narodów - stwierdziła.

Głodne dzieci i biedni emeryci

Szydło mówiła też, że podczas niedawnych wyborów parlamentarnych Polacy wybrali jej partię i program, który ona przedstawiła. Jak podkreśliła, program ten jest "przede wszystkim skierowany do tych obywateli, którym po tych latach transformacji i uczestnictwa w UE nie najlepiej się w Polsce żyje".

- Może dla państwa to jest dziwne, ale Polska - choć w UE, choć to duży kraj - ciągle boryka się jeszcze z takimi problemami jak duże bezrobocie wśród młodych ludzi i niskie zarobki. Wiele polskich dzieci ciągle jeszcze marzy o tym, by jedyny ciepły posiłek zjeść w szkole. Są w Polsce emeryci, którzy połowę swojej emerytury muszą wydawać na leki i bardzo często muszą dokonywać dramatycznych wyborów: czy wykupić receptę, czy też opłacić rachunki - powiedziała Szydło.

"Trybunał ma się dobrze"

Nie doszło w naszym kraju do złamania konstytucji. Nie widzę podstaw do tego, żeby tak wiele czasu poświęcać polskim sprawom. Trybunał Konstytucyjny ma się w Polsce bardzo dobrze. Wprowadzone przez nas zmiany w ustawie są zgodne z obowiązującymi w Europie standardami - mówiła dalej Szydło i dodała: - Nowy rząd podejmuje decyzje zgodnie z prawem, szanując konstytucję i traktaty europejskie.Jak dodała, rząd wprowadza zmiany w Polsce, dlatego że w wyniku demokratycznych wyborów Polacy zdecydowali, "że chcą, żeby właśnie takie zmiany zostały wdrożone".

Szydło część swojego przemówienia poświęciła dogłębnym wyjaśnieniom zmian w TK i mediach publicznych. - W czerwcu 2015 Sejm poprzedniej kadencji przyjął ustawę o TK, która została później uznana w części za niekonstytucyjną, musieliśmy to naprawić.

- Spór o TK ma wymiar polityczny, a nie merytoryczny i powinien być rozwiązany na gruncie porozumienia w Polsce. Ja taką gotowość do kompromisu zgłaszam i będę rozmawiać z opozycją - zapowiedziała Szydło.

Zmiany w mediach? "To próba przywrócenia apolityczności"

- Zmiany w mediach publicznych w niczym nie naruszają europejskich standardów. To próba przywrócenia im charakteru apolityczności i bezstronności - kontynuowała premier.

- Jesteśmy otwarci na dialog i rozmowę, by wspólnie rozwiązywać polskie problemy. Ważne, żebyśmy mieli poczucie, że Polska może liczyć na wsparcie Unii i że w decyzjach dotyczących wewnętrznych spraw pozostaje zachowana nasza suwerenność.

A na koniec... "Polska to piękny kraj"

- Polska to piękny kraj, Polacy to dumny naród. Zbyt długo czekaliśmy, by cieszyć się wolnością, sprawiedliwością, suwerennością, byśmy dzisiaj te wartości zaprzepaścili, to jest dla nas bezcenne. Jestem przekonana, że w dialogu i porozumieniu będziemy razem budowali przyszłość UE - zakończyła swoje długie wystąpienie premier Szydło.

Zobacz także
Komentarze (822)
Od krwawej historii po głodne dzieci - tak Szydło mówiła do europosłów. Trybunał? "Ma się dobrze"
Zaloguj się
 • almir_almir

  Oceniono 1 raz 1

  Waglada na dokarmiona a swoja postawy zasluzyla na "prezesowska" emeryture...

 • scarletscarab

  Oceniono 1 raz 1

  Jedune co prawdziwe baba powiedziala, to ze "Polska to piekny kraj". Ale pewnie juz nie dlugo, jak pisowskie szuje wytna Puszcze Bialowieska, rozjada inne parki narodowe i tereny chronione. Wtedy nawet to juz nie bedzie prawda...

 • jkpo1

  Oceniono 1 raz 1

  Kłamstwo, jeszcze raz kłamstwo i skamlenie . A te " głodne dzieci " były szczególnie perfidne mając na względzie dotychczasowe zarobki v-ce premiera i tych wszystkich którzy w/ g zasady BMW / bierny, mierny, wierny / czyli pisowski beton obsadził się w spółkach skarbu
  państwa, również za setki tys. zł. miesięcznie.

 • bog32plan44

  Oceniono 1 raz 1

  Wśród argumentów Pani premier szczególnie mocny był ten, że w Polsce rząd PiS postępuje zawsze zgodnie z prawem.Nic dodać ani ująć.Pamiętam taki kraj,gdzie też wszystko działo się zgodnie z prawem.Kraj ten nazywał się Związek Radziecki.Mechanizm działania jest bardzo prosty.O godzinie 22 większość sejmowa uchwala,około północy zbiera się senat i też większość przyjmuje uchwałę.Nad ranem Pan Prezydent podpisuje.Rano nowe prawo jest opublikowane i niezwłocznie zaczyna obowiązywać.No i wszystko jest zgodnie z prawem.

 • augustus1234

  Oceniono 1 raz -1

  Dziś czytałem w papierowej GW o skali hejtów na KOD, na podszywaniu sie pod nich na facebooku, na podsuwaniu pornografii, wpuszczaniu wirusów , pluciu jadem na portalach itp. Te same działania hejterów dotknęły i Komorowskiego i Petru i Nowoczesną. Dokąd prowadzi ta kampania nienawiści? Opamiętajcie sie ludzie!!!

 • haaag

  Oceniono 11 razy -1

  Pierdzieliła baba dyrdymałki o niczym bo i co mogła powiedzeć prócz łzawych ogólników o rozbiorach i biednych dzieciach? Zabrakło może pracy intelektualnej PO żeby w kilku punktach przedstawić Timmemansowi i Verhofstadtowi istotę szalbierstwa z ustawą o Trybunale oznaczającego marginalizację i faktyczny paraliż. Skądinąd świetnie rozumieją sytuację i na jasnepytanie Verhofstadta o decyzję Komisji Weneckiej mogła tylko zabełkotać.

 • ador43

  Oceniono 8 razy -2

  W kazdym zdaniu oszustwo i kpina z europoslow.

 • elzbietttta

  Oceniono 12 razy -2

  Kukiełka wystąpiła, nakłamała, naskarżyła się, zrobiła siebie ofiarę losu, poprawiła broszkę i wróciła do teatrzyku Kaczyńskiego, zadowolona, że nikt nie zapytał ją, kiedy Polska wstąpiła do EU.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje