Od krwawej historii po głodne dzieci - tak Szydło mówiła do europosłów. Trybunał? "Ma się dobrze"

19.01.2016 17:48
O znanej z polskiego Sejmu retoryce Beata Szydło przypomniała podczas swojego wystąpienia w Parlamencie Europejskim. Premier przekonywała europosłów, że w naszym kraju realizowane są postulaty, których domagają się Polacy. - Nie doszło do żadnego złamania konstytucji, a Trybunał Konstytucyjny ma się dobrze - oznajmiła.
- Dziękuję za to, że mogę dziś w PE opowiedzieć o Polsce. Ważne, żebyśmy mogli rozwiać wszelkie wątpliwości co do zmian, które teraz wprowadzamy - tymi słowami swoje długie wystąpienie rozpoczęła premier Szydło.

Szydło: ocena niesprawiedliwa, krytycy niedoinformowani

Dalej było tylko ciekawiej. Szydło przekonywała, że w Polsce nie dzieje się nic złego. - Wolność, równość, sprawiedliwość i suwerenność to wartości, które Polacy cenią ponad wszystko. Na ich podstawie wytyczamy rozwój - stwierdziła premier.

Premier w ostro odniosła się do wprowadzenia względem Polski tzw. procedury praworządności. - Te niesprawiedliwe głosy, które oceniają Polskę w sposób nieuprawniony, są wynikiem niedoinformowania czy też wygłaszane są przez tych, którzy mają złą wolę, ale wierzę, że są oni w mniejszości - oceniła.

Pochwała polskiej historii

W długim wywodzie Szydło odniosła się do wydarzeń historycznych. - Jesteśmy częścią zjednoczonej Europy i to jest dla nas ogromna wartość. Polska historia jest bardzo trudną historią. Nasi ojcowie przelewali krew za to, byśmy mogli cieszyć się wolnością. Ale też przelewali krew za wolność innych narodów - stwierdziła.

Głodne dzieci i biedni emeryci

Szydło mówiła też, że podczas niedawnych wyborów parlamentarnych Polacy wybrali jej partię i program, który ona przedstawiła. Jak podkreśliła, program ten jest "przede wszystkim skierowany do tych obywateli, którym po tych latach transformacji i uczestnictwa w UE nie najlepiej się w Polsce żyje".

- Może dla państwa to jest dziwne, ale Polska - choć w UE, choć to duży kraj - ciągle boryka się jeszcze z takimi problemami jak duże bezrobocie wśród młodych ludzi i niskie zarobki. Wiele polskich dzieci ciągle jeszcze marzy o tym, by jedyny ciepły posiłek zjeść w szkole. Są w Polsce emeryci, którzy połowę swojej emerytury muszą wydawać na leki i bardzo często muszą dokonywać dramatycznych wyborów: czy wykupić receptę, czy też opłacić rachunki - powiedziała Szydło.

"Trybunał ma się dobrze"

Nie doszło w naszym kraju do złamania konstytucji. Nie widzę podstaw do tego, żeby tak wiele czasu poświęcać polskim sprawom. Trybunał Konstytucyjny ma się w Polsce bardzo dobrze. Wprowadzone przez nas zmiany w ustawie są zgodne z obowiązującymi w Europie standardami - mówiła dalej Szydło i dodała: - Nowy rząd podejmuje decyzje zgodnie z prawem, szanując konstytucję i traktaty europejskie.Jak dodała, rząd wprowadza zmiany w Polsce, dlatego że w wyniku demokratycznych wyborów Polacy zdecydowali, "że chcą, żeby właśnie takie zmiany zostały wdrożone".

Szydło część swojego przemówienia poświęciła dogłębnym wyjaśnieniom zmian w TK i mediach publicznych. - W czerwcu 2015 Sejm poprzedniej kadencji przyjął ustawę o TK, która została później uznana w części za niekonstytucyjną, musieliśmy to naprawić.

- Spór o TK ma wymiar polityczny, a nie merytoryczny i powinien być rozwiązany na gruncie porozumienia w Polsce. Ja taką gotowość do kompromisu zgłaszam i będę rozmawiać z opozycją - zapowiedziała Szydło.

Zmiany w mediach? "To próba przywrócenia apolityczności"

- Zmiany w mediach publicznych w niczym nie naruszają europejskich standardów. To próba przywrócenia im charakteru apolityczności i bezstronności - kontynuowała premier.

- Jesteśmy otwarci na dialog i rozmowę, by wspólnie rozwiązywać polskie problemy. Ważne, żebyśmy mieli poczucie, że Polska może liczyć na wsparcie Unii i że w decyzjach dotyczących wewnętrznych spraw pozostaje zachowana nasza suwerenność.

A na koniec... "Polska to piękny kraj"

- Polska to piękny kraj, Polacy to dumny naród. Zbyt długo czekaliśmy, by cieszyć się wolnością, sprawiedliwością, suwerennością, byśmy dzisiaj te wartości zaprzepaścili, to jest dla nas bezcenne. Jestem przekonana, że w dialogu i porozumieniu będziemy razem budowali przyszłość UE - zakończyła swoje długie wystąpienie premier Szydło.

Zobacz także
Komentarze (822)
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 313 razy 161

  Pomieszało się Szydło z wrażenia gdzie przemawia , to nie zebranie pisorów i ciemnego ludu w wiejskiej świetlicy , tylko PE a tam oprócz pisorów ciemnego ludu nie ma , oni czytać i patrzeć co się dzieje na prawdę w Polsce potrafią , bajki nie przejdą

 • fakiba

  Oceniono 294 razy 150

  Od razu widać że przemowę Szydło prezio osobiście dyktował , tak dla ciemnego ludu , ale się pomylił to w PE nie przejdzie

 • fakiba

  Oceniono 275 razy 141

  Becia tłumaczenie zaczęła od kłamstw , a potem tylko brnęła jeszcze głębiej

 • awers777

  Oceniono 280 razy 134

  Fatalne. W porównaniu do polityków europejskich, mówiących ze swadą, drążąc temat, wykazując europejskie zrozumienie znaczeń "praworządność", "niezależność sądów i Trybunału itp, Szydło gadała jak nakręcona w kampanii wyborczel wierząc, że "ciemny lud to kupi". Same ogólniki, martyrologia narodu polskiego, ględzenie bez zwiazku z debatą ("Polska to piekny kraj"), krytykowanie tylko poprzedniego rządu, cyniczne twierdzenie, że białe jest czarne a czarne jest białe (każdy dyktator, każdy premier zawsze twierdzi, że wszystko w jego kraju jest w porządku, Szydło robiła to samo)

  Popis głupoty i szkodzenia interesom Polski dał oczywiście Korwin. Idiota głosi, ze Unie należy zniszczyć. Co na to polskie samorządy, rolniczy, drobny i średni biznes, uczelnie, które są beneficjentami funduszy unijnych?

 • milleniusz

  Oceniono 241 razy 113

  Też mi się zebrało na mdłości, jak uslyszałem ten kawałek o głodujących dzieciach. Może jestem przekarmiony...

  Ale, sądząc po przyciasnych garsonkach Pani Broszki i coraz bardziej widocznym braku szyi Pani Klempy, to jakoś szczególnie tego głodu w kraju nie widać. : (

 • green_mala2010

  Oceniono 102 razy 96

  Pani Premier po debacie zaczęła być bardziej agresywna, poczuła wiatr w żaglach, ale nie dziwię się, bo parlamentarzyści nie byli przygotowani do zadawania pytań. Nie chciało im się sprawdzić legalności, czasu ... ja jestem zawiedziona, a Pani premier miała nawet czas na czytanie sms

 • rozterka47

  Oceniono 215 razy 95

  Ja bym chciała zapytać , co z zawłaszczeniem medwo, zmianą ustawy o prokuraturze, upartyjnianiem służby cywilnej , zamachem na TK, łamaniem prawa , projektem ustawy o policji pozwalającym inwigilowac społeczeństwo bez zgody sądu ma z biednymi emerytami czy przypadkami głodnych dzieci ( bo to są przypadki ) ?

 • rozterka47

  Oceniono 202 razy 82

  To może te ,iliardy , którymi dofinansowujecie dochodowe krk wydać na te biedne dzieci ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje