"Nie siać propagandy, odpowiadać na pytania". Petru radzi Szydło przed debatą

19.01.2016 15:41
Ryszard Petru

Ryszard Petru (Fot. Tomasz Pietrzyk/ Agencja Gazeta)

Podczas debaty w Strasburgu premier powinna unikać retoryki używanej w Polsce - uważa lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Zaznacza, że w czasie rozmowy o naszym kraju zabraknie osoby, która ma największy wpływ na to, co się dzieje w Polsce, czyli Jarosława Kaczyńskiego.
Po godz. 16 w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbędzie się debata o sytuacji w Polsce w związku z kontrowersjami wokół Trybunału Konstytucyjnego i ustawy o radiofonii i telewizji. Weźmie w niej udział Beata Szydło.

- Jeśli niestety pani premier by wystąpiła dzisiaj, sugerując, że oni robią dobrą zmianę i 500 zł na dziecko jest blokowane przez Trybunał Konstytucyjny, to miejmy świadomość tego, że to w Europie nie będzie zrozumiane - powiedział lider Nowoczesnej. Pytania skierowane do Polski - jak mówił poseł - są konkretne, np. czy w Polsce nadal działa zasada trójpodziału władzy, czy przestrzegane są zasady państwa prawa i czy nie łamana jest konstytucja. Równie konkretne powinny być odpowiedzi - stwierdził. Zaznaczył, że ważne jest, aby premier Szydło nie "siała propagandy".

- Pozycja premier Szydło i prezydenta Dudy jest dużo niższa niż Victora Orbana, który sam w sobie jest decydentem, premierem i odpowiada za to, co robi. Europa wie, że osobą główną, która zarządza Prawem i Sprawiedliwością, rządem i prezydentem jest Jarosław Kaczyński - skwitował Petru. - Z tego punktu widzenia obawiam się, że nasza delegacja nie jest pełna - dodał.

Petru: spór polsko-polski zaniepokoi Europę

Według Petru Europa oczekuje od PiSu "zrobienia kroku wstecz". - Ludzie są omylni (...), natomiast nasza wielkość polega na tym, czy umiemy z tych błędów wyciągać wnioski i cofać się wtedy, kiedy to potrzebne - zauważył.

Lider Nowoczesnej stwierdził też, że będzie bardzo źle, jeśli dojdzie do starcia polsko-polskiego. - To spowoduje również ostrzejsze reakcje ze strony polityków unijnych - ocenił.

Polityk spodziewa się, że zbyt ostra reakcja europejskich polityków wywoła w Polsce eurosceptyczne nastroje. - Źle by było, gdyby tego typu eurosceptyczne nastroje, które niektórzy politycy PiS-u podgrzewają, żeby one się ujawniły, bo Polska - jak zapewniałem i zapewniam dalej - jest jednym z bardziej proeuropejskich krajów, która najwięcej zyskała na integracji europejskiej - mówił Petru.

Dodał, że ważne jest to, aby nie wysyłać sygnałów, że komukolwiek w Polsce "przechodzi przez głowę" wyjść z UE.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (163)
Zaloguj się
 • panzerfaust39

  Oceniono 49 razy 49

  Petru gdzie schowałeś Balcerowicza twojego mentora i ojca założyciela Nowoczesnej i jak tam frankowcy którym wciskałeś kredyty mają dobrze ? Co ?????

 • pysio62

  Oceniono 181 razy 43

  Szydlo jest marionetka Kaczynskiego, i dawanie jej jakichs rad jest strata czasu, ona juz dostala wytyczne, a byc moze i nawet cale gotowe wystapienie. To nie ma zreszta znaczenia wlasciwie co ona powie, fakty sa takie, ze Kaczynski, Duda i PIS przeprowadzaja zamach stanu i daza do dyktatury, i tych faktow zadna zalgana PIS-owska nowomowa nie moze zmienic.

 • jakub53

  Oceniono 149 razy 25

  A kto to jest Kaczydlo? Sorki, Szydlo. Inteligentna inaczej mieszkanka wiochy - i do tego bez dorobku. Taka pacynka jak 'Duda sie nie uda'. Kaczor przedobrzyl, protest rosnie!

 • p0p0ropopo

  Oceniono 148 razy 24

  szkoda, że pawłowiczówny nie wysłali do Sztrasburga :O(.
  to byłby cyrk!

 • 7ogamihcra

  Oceniono 143 razy 19

  Opowiadanie pasztetowej z broszką , że demokracja w Polsce ma się dobrze spowodował natychmiastowy kompletnie spontaniczny wybuch śmiechu w Sejmie, choć sytuacja wcale do śmiechu nie jest jeśli władza ustawodawcza i wykonawcza dąży do podporządkowania sobie również władzy sądowniczej i władzy nad mediami, mając za przystawkę również Kościół i "patriotycznych" kiboli, to zabetonowanie sceny politycznej jest całkowite i na wiele lat. Władza absolutna działając w sposób przestępczy degeneruje się absolutnie i walczy z wszelką opozycją przy pomocy całej potęgi aparatu państwowego, bo wie że w przypadku utraty władzy stanie przed sądem. A po eliminacji opozycji, pod dowolnym pretekstem ( korupcja, lustracja, fałszywe zeznania "świadków koronnych, prowokacja, podłożenie "dowodów", zamach w Smoleńsku), przy pomocy "usłużnych" politycznych neostalinowskich prokuratorów i sędziów, może już być całkowicie bezkarna, a wybory (jeśli w ogóle będą) mogą być tylko na PiSowski Front Jedności Narodu. Zmierzamy krótką drogą do standardów Korei Północnej, a w najlepszym przypadku PRL-u. Również gospodarka rządzona centralnie przez kompletnie niekompetentnych popaprańców mających bolszewickie pomysły, padnie na pewno, jak to było zawsze w wypadku takich rządów. bo

 • 7ogamihcra

  Oceniono 146 razy 18

  Panie Petru...powiada pan tylko ma odpowiadać na pytania, a odpowiedzi to w jakim języku, na pewno w wolskim i wtedy ważne aby był w Europarlamencie tłumacz z języka wolskiego, bo jak wiadomo w języku wolskim wszystkie polskie słowa mają dokładnie odwrotne znaczenie.
  Więc jak nasza pisowska pani premier powie o tym, że nie ma w Polsce żadnego nocnego łamania Konstytucji, że przejęcie mediów publicznych przez partyjnych przydupasów, to wprowadzenie pluralizmu i obiektywności, a do tego wprowadzenie możliwości podsłuchiwania każdego obywatela, otwierania jego prywatnej poczty (z elektroniczna włącznie) bez zgody sądu...to oznaka większej wolności obywatelskiej , to przetłumaczenie z wolskiego jest na prawdę konieczne.

 • borsuk07

  Oceniono 23 razy 13

  no i mamy nowego premiera !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje