"Nie siać propagandy, odpowiadać na pytania". Petru radzi Szydło przed debatą

19.01.2016 15:41
Ryszard Petru

Ryszard Petru (Fot. Tomasz Pietrzyk/ Agencja Gazeta)

Podczas debaty w Strasburgu premier powinna unikać retoryki używanej w Polsce - uważa lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Zaznacza, że w czasie rozmowy o naszym kraju zabraknie osoby, która ma największy wpływ na to, co się dzieje w Polsce, czyli Jarosława Kaczyńskiego.
Po godz. 16 w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbędzie się debata o sytuacji w Polsce w związku z kontrowersjami wokół Trybunału Konstytucyjnego i ustawy o radiofonii i telewizji. Weźmie w niej udział Beata Szydło.

- Jeśli niestety pani premier by wystąpiła dzisiaj, sugerując, że oni robią dobrą zmianę i 500 zł na dziecko jest blokowane przez Trybunał Konstytucyjny, to miejmy świadomość tego, że to w Europie nie będzie zrozumiane - powiedział lider Nowoczesnej. Pytania skierowane do Polski - jak mówił poseł - są konkretne, np. czy w Polsce nadal działa zasada trójpodziału władzy, czy przestrzegane są zasady państwa prawa i czy nie łamana jest konstytucja. Równie konkretne powinny być odpowiedzi - stwierdził. Zaznaczył, że ważne jest, aby premier Szydło nie "siała propagandy".

- Pozycja premier Szydło i prezydenta Dudy jest dużo niższa niż Victora Orbana, który sam w sobie jest decydentem, premierem i odpowiada za to, co robi. Europa wie, że osobą główną, która zarządza Prawem i Sprawiedliwością, rządem i prezydentem jest Jarosław Kaczyński - skwitował Petru. - Z tego punktu widzenia obawiam się, że nasza delegacja nie jest pełna - dodał.

Petru: spór polsko-polski zaniepokoi Europę

Według Petru Europa oczekuje od PiSu "zrobienia kroku wstecz". - Ludzie są omylni (...), natomiast nasza wielkość polega na tym, czy umiemy z tych błędów wyciągać wnioski i cofać się wtedy, kiedy to potrzebne - zauważył.

Lider Nowoczesnej stwierdził też, że będzie bardzo źle, jeśli dojdzie do starcia polsko-polskiego. - To spowoduje również ostrzejsze reakcje ze strony polityków unijnych - ocenił.

Polityk spodziewa się, że zbyt ostra reakcja europejskich polityków wywoła w Polsce eurosceptyczne nastroje. - Źle by było, gdyby tego typu eurosceptyczne nastroje, które niektórzy politycy PiS-u podgrzewają, żeby one się ujawniły, bo Polska - jak zapewniałem i zapewniam dalej - jest jednym z bardziej proeuropejskich krajów, która najwięcej zyskała na integracji europejskiej - mówił Petru.

Dodał, że ważne jest to, aby nie wysyłać sygnałów, że komukolwiek w Polsce "przechodzi przez głowę" wyjść z UE.

Zobacz także
Komentarze (163)
"Nie siać propagandy, odpowiadać na pytania". Petru radzi Szydło przed debatą
Zaloguj się
 • clavier12

  0

  Imigranci zalewają Europę, młodzi Arabowie atakują kobiety- ale pod artykułami o tych problemach NIE WOLNO komentować.
  Wolność słowa, demokracja ;))

 • Henryk Tur

  Oceniono 1 raz 1

  A kogo obchodzi, co myśli Petru? A, wróć - Czerską.

 • panzerfaust39

  Oceniono 49 razy 49

  Petru gdzie schowałeś Balcerowicza twojego mentora i ojca założyciela Nowoczesnej i jak tam frankowcy którym wciskałeś kredyty mają dobrze ? Co ?????

 • tankmar

  Oceniono 108 razy 6

  Petru ucz się od Pani Szydło jak się powinno bronić Polskich interesów ,no dobra przesadziłem xD - ty się nigdy nie nauczysz bo ciebie od mała uczono jak okradać Polaków

 • jonkasta

  Oceniono 4 razy -2

  ja sobie nie życzę panie Petru, by Pan jezdził po europie, by UE nie karala Polski, niech karze , bo inaczej jutro nie bedzie Pana panie Petru, wasza poprawność PIS ma w dpie

 • zbych21

  Oceniono 6 razy 4

  Ta debata jest nic nie warta. Wrażenie z debaty jest pozytywne dla Szydło. Wynika to z tego, że nie odpowiadała na zarzuty, a formułowała swoje. Eurosceptycy natomiast krytykowali celowość debaty dla zasady i bronili polskiego rządu, że niby bronią Polaków. A połowa Polaków (ta gorsza) postawiona po tej samej stronie co PiS, czuła się z tym gorzej, niżby ich Kaczor stawiał tam gdzie ZOMO. Żenada.

 • rita57

  Oceniono 49 razy 3

  Swetru , ty lepiej doradzaj frankowiczom których POprowadziłeś w POle!

 • mlody_wyksztalcony_z_miasta

  Oceniono 44 razy 2

  Rysiu Petru dupu mokru, nie wyszło, może w centrali mają jakiś plan awaryjny?

 • observanto

  Oceniono 40 razy 2

  Podobno jutro w Brukseli i Berlinie ukaże się sondaż, w którym Petru i nowoczesna mają 72% poparcia!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje