Chiny: Wzrost gospodarczy najniższy od 25 lat

19.01.2016 11:16

NG HAN GUAN/AP

Chińska gospodarka wzrosła w ub. r. o 6,9 proc., czyli najmniej od 25 lat - poinformowało Narodowe Biuro Statystyczne. Po raz pierwszy sektor usług był w 2015 r. źródłem ponad połowy PKB. Wskaźnik bezrobocia wyniósł 5,1 proc.
Prognozy ekonomistów zakładały wzrost gospodarki chińskiej w granicach 7 proc.

Łączna wielkość produkcji w grudniu ub. r. była wyższa o 5,9 proc. w porównaniu z grudniem 2014 r. W tym samym jednak czasie sprzedaż zmalała o 11,1 proc. Ekonomiści podkreślają że zdaje się to rozwiewać nadzieje, iż konsumpcja przyczyni się do ożywienia największej gospodarki w Azji.

- Chciałbym przestrzec, że Chiny przeżywają okres spowodowanego przez deflację spowolnienia gospodarczego. Proces ten jest bardzo trudny do odwrócenia przy pomocy tradycyjnej polityki monetarnej i fiskalnej. Oznacza to dalsze spowolnienie w kolejnych latach - powiedział Liu Li Gang, ekonomista z Hong Kongu.

Z drugiej strony podkreśla, się, że - nawet osłabiona - gospodarka chińska pozostaje jedną z głównych "lokomotyw" wzrostu gospodarki światowej, głównym rozgrywającym w handlu międzynarodowym i jednym z największych konsumentów surowców.

Zobacz także
Komentarze (6)
Chiny: Wzrost gospodarczy najniższy od 25 lat
Zaloguj się
 • baby1

  Oceniono 2 razy 2

  O k...., tylko 7%. Pozostali mogą tylko o tym pomarzyć.

 • jrb11

  Oceniono 7 razy -3

  Bezmyslni propagandzisci -

  Wedlug zachodniego konceptu gospodarki sprawy wygladaja tak:

  Chiny upadaja - katastrofa - wszystko sie kurczy - gospodarka idzie w dol z ROCZNYM PRZYROSTEM 6.8 % w ostatnim kwartale.

  Natomiast:
  Gospodarki zachodnie - szczegolnie gospodarka kcepcjonalistow - rosnie wspaniale -
  niesamowite osiagniecie w kazdej dziedzinie - wszystko idzie w gore:
  ZE WZROSTEM OKOLO MINUS 0.5 % na baize rocznej,

  Prognoza: za 10 lat sila nabywcza w gospodarce Chiny, India itp. bedzie okolo 35
  miliardow (liczone jak dotychczas w upadajacych dolarach),

  W Ameryce polnoscnej - 10.5 miliardow
  Europa - wliczaja Rosje - 11 miliardow,

  Jeszcze jakies watpliwosci gdzie trzeba pazec I kierowac swoja przyszlosc ?

 • simr1979

  Oceniono 1 raz 1

  Japonia przeżywa "okres spowolnienia gospodarczego spowodowanego deflacją" od ponad ćwierćwiecza i nic nie wskazuje, aby miało się to zmienić, bo też i nic nie zmusi człowieka dalekiego wschodu do konsumpcji - to sprzeczne z jego naturą.

 • supertlumacz

  Oceniono 8 razy -4

  Polityki Chin nie rozumie prawie nikt ze względu na barierę językową i obyczajową.

  Psychologicznie Chiny są na podobnym etapie jak Polska za Gierka, albo Ukraina teraz. Zamiast cieszyć się z rozwoju gospodarczego, liczącej się marynarki handlowej, a nawet pierwszego miejsca w świecie w produkcji statków rybackich polskie bydło stoczniowe założyło Solidarność "aby żyć w godności zgodnie z nauką społeczną Kościoła" No to żrą ze śmietników pierwszy raz od 19go wieku.

  Hongkong to wspaniałe okno do obserwacji Chin. Ukazuje się tam naprawdę niezależna gazeta internetowa South China Morning Post. Unikalną wiedzę nabyłem mieszkając wśród chińskich doktorantów różnych kierunków w hotelu asystenckim w Kanadzie przez wiele lat. Zapewne Stan Tymiński coś z tego też rozumie bo jego obecna żona to Chinka.

  Chiny wpadły w pułapkę zastawioną przez CIA.
  1, Zakładają wspólne firmy z USA importując przy okazji kłopoty gospodarcze. Na papierze najbogatszym Chińczykiem jest miliarder Jack Ma , prezes i posiadacz MNIEJSZOŚCIOWEGO pakietu Alibaba.
  2. Chiny wspierają USA POLITYCZNIE nabywając , też tylko na papierze, amerykańskie nieruchomości, zwłaszcza w NYC np. hotel Astoria(?) za $2 mld.
  Chronią w ten sposób USA przed rosyjskim atakiem nuklearnym lepiej niż jakakolwiek tarcza, a samo miasto NYC ma gwarancję pozostania siedzibą ONZ.

 • yeah_bunny

  Oceniono 94 razy -6

  pewnie znowu sprzedadza pokazna ilosc dlugu USA, zobaczymy na jak dlugo to wystarczy. Zrezygnowali z polityki jednego dziecka czyli konsumcja powinna im wzrosnac w najblizszych latach

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje