Szydło pisze list do europosłów. W pięciu językach. Oto, co powinni wiedzieć przed debatą o Polsce

18.01.2016 23:23
Premier Beata Szydło

Premier Beata Szydło (Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta)

Beata Szydło ma wziąć udział w debacie w PE dotyczącej sytuacji w Polsce, a dokładniej sprawy Trybunału Konstytucyjnego i ustawy medialnej. Premier postanowiła wcześniej przesłać wszystkim europosłom list, w którym wyjaśni, co "tak naprawdę" dzieje się w naszym kraju.

Polub i bądź na bieżąco!

Pismo sporządzono w 5 językach i dołączono do niego infografiki. Jako pierwsza treść listu poznała 300polityka.pl. Oto najciekawsze fragmenty:

"Szanowne Panie Posłanki, Szanowni Panowie Posłowie" (...) "Jestem przekonana, że to właśnie brak odpowiedniej informacji i szereg niezrozumiałych nieporozumień leży u podstaw wątpliwości jakie również posłowie do Parlamentu Europejskiego podnosili w kontekście Polski. Mój rząd, popierany przez większość parlamentarną, wybraną w demokratycznych wyborach wprowadza zmiany w prawie, które w żaden sposób nie odbiegają od europejskich standardów" (...)

"Jesienne wybory parlamentarne w Polsce zakończyły się bezprecedensowym wynikiem. Polscy obywatele po raz pierwszy od 1989 roku zdecydowali aby zwycięska partia miała samodzielną większość parlamentarną. Polacy wybrali program mojej formacji politycznej i oczekują jego wdrożenia. Zmiany jakie dziś przeprowadza rząd są elementem naszego programu i były oczekiwane przez miliony Polaków, którzy oddali głos w wyborach na Prawo i Sprawiedliwość" (...)

O Trybunale Konstytucyjnym

"Regulacje dotyczące Trybunału Konstytucyjnego były niezbędną naprawą tego co poprzednia koalicja w Polsce pod koniec swojej kadencji przegłosowała w sprawie Trybunału. Te zmiany były również konieczne z powodu niskiej efektywności i intensywności pracy Trybunału Konstytucyjnego" (...)

"Poprzednia większość sejmowa w Polsce, uzupełniając skład Trybunału Konstytucyjnego, wybrała sędziów łamiąc konstytucję. Sam Trybunał w orzeczeniu z 3 grudnia 2015 roku przyznał, że zmiany w składzie Trybunału dokonane przez poprzednią większość, tuż przed końcem kadencji, były sprzeczne z Konstytucją RP" (...)

O zmianach w mediach publicznych

"W przypadku zmian w mediach publicznych, zmiany wprowadzane przez większość parlamentarną w niczym nie naruszają europejskich standardów dotyczących publicznych nadawców. Co więcej, rozpoczęte przez nas zmiany są próbą przywrócenia mediom publicznym w Polsce autentycznego charakteru apolityczności i bezstronności. Do tej pory wiele środowisk w Polsce miało daleko idące wątpliwości co do neutralności i obiektywizmu publicznych nadawców. Rynek mediów w Polsce ma zapewniony pełen pluralizm i swobodę, co jest oczywiste kiedy spojrzy się na jego strukturę i obecny stan. Media publiczne wymagają w naszej ocenie takich zmian, które realnie odpolitycznią te instytucje i wprowadzą standardy neutralności i rzetelności. To jedyny cel zmian jakie wprowadzamy"

O Polsce w Unii Europejskiej

"Nie jeden raz w historii mieliśmy do czynienia z próbami naprawy Rzeczpospolitej. Dziś też stoimy przed tą koniecznością. Polacy są Europejczykami. Cieszymy się że jesteśmy w Unii Europejskiej. Ale wielu polskich obywateli ma poczucie, że nie korzystają z owoców przemian w Polsce.

Mój rząd jest gotów do tej rozmowy i wyjaśnienia wszystkiego co może budzić między innymi Państwa wątpliwości".

Cała treść listu na stronie 300polityka.pl >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (461)
Zaloguj się
 • lipaca

  Oceniono 224 razy 104

  Czy broszka, laskawie napisala, ze 3 sedziow bylo wybranych prawidlowo, a dlugopis vel budyn i tak ich nie zaprzysiagl? W tym liscie pobozne zyczenia i zaklinanie prawdy.
  Hipokryci i kretacze.

 • kryweg

  Oceniono 111 razy 99

  Powinno być : Szydło dostała listy napisane w pięciu językach, a jeden po polsku - do przeczytania w Strassburgu.

 • sceptyk2009

  Oceniono 114 razy 92

  ...to p.Szydło zna aż 5 (słownie pięć) języków ?
  Nic nam - Polakom - nie było wiadomym,
  że mamy taką zdolną premierkę.
  Żadnej wzmianki na biogramach.
  Tylko co z tego, skoro nie umie przetłumaczyć
  z polskiego na "nasze" tego co robi jej (nie)rząd.

 • janadamf

  Oceniono 74 razy 72

  Pani Bydlo mysli, ze ma przed soba Euro-oslow. To nie PiS.

 • rpp1959

  Oceniono 80 razy 68

  Ludzie listy piszą, zwykłe, polecone. I orędzia wygłaszają, trochę pomylone. A może warto by usiąść przed lustrem i pogadać spokojnie ze sobą, a dopiero później pchać się z Polską, jak u Mrożka (Moniza Clavier).

 • zahukany

  Oceniono 198 razy 66

  Jak to przeczytają, to wybiorą ją na szefa Parlamentu Europejskiego :-)

 • zasilacz66

  Oceniono 75 razy 63

  Jaką wspaniała broszkę mamy, świeci jasno jak gwiazda, a jaka mądra w pięciu językach napisała.
  Och och

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje