Szydło pisze list do europosłów. W pięciu językach. Oto, co powinni wiedzieć przed debatą o Polsce

Premier Beata Szydło

Premier Beata Szydło (Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta)

Beata Szydło ma wziąć udział w debacie w PE dotyczącej sytuacji w Polsce, a dokładniej sprawy Trybunału Konstytucyjnego i ustawy medialnej. Premier postanowiła wcześniej przesłać wszystkim europosłom list, w którym wyjaśni, co "tak naprawdę" dzieje się w naszym kraju.

Polub i bądź na bieżąco!

Pismo sporządzono w 5 językach i dołączono do niego infografiki. Jako pierwsza treść listu poznała 300polityka.pl. Oto najciekawsze fragmenty:

"Szanowne Panie Posłanki, Szanowni Panowie Posłowie" (...) "Jestem przekonana, że to właśnie brak odpowiedniej informacji i szereg niezrozumiałych nieporozumień leży u podstaw wątpliwości jakie również posłowie do Parlamentu Europejskiego podnosili w kontekście Polski. Mój rząd, popierany przez większość parlamentarną, wybraną w demokratycznych wyborach wprowadza zmiany w prawie, które w żaden sposób nie odbiegają od europejskich standardów" (...)

"Jesienne wybory parlamentarne w Polsce zakończyły się bezprecedensowym wynikiem. Polscy obywatele po raz pierwszy od 1989 roku zdecydowali aby zwycięska partia miała samodzielną większość parlamentarną. Polacy wybrali program mojej formacji politycznej i oczekują jego wdrożenia. Zmiany jakie dziś przeprowadza rząd są elementem naszego programu i były oczekiwane przez miliony Polaków, którzy oddali głos w wyborach na Prawo i Sprawiedliwość" (...)

O Trybunale Konstytucyjnym

"Regulacje dotyczące Trybunału Konstytucyjnego były niezbędną naprawą tego co poprzednia koalicja w Polsce pod koniec swojej kadencji przegłosowała w sprawie Trybunału. Te zmiany były również konieczne z powodu niskiej efektywności i intensywności pracy Trybunału Konstytucyjnego" (...)

"Poprzednia większość sejmowa w Polsce, uzupełniając skład Trybunału Konstytucyjnego, wybrała sędziów łamiąc konstytucję. Sam Trybunał w orzeczeniu z 3 grudnia 2015 roku przyznał, że zmiany w składzie Trybunału dokonane przez poprzednią większość, tuż przed końcem kadencji, były sprzeczne z Konstytucją RP" (...)

O zmianach w mediach publicznych

"W przypadku zmian w mediach publicznych, zmiany wprowadzane przez większość parlamentarną w niczym nie naruszają europejskich standardów dotyczących publicznych nadawców. Co więcej, rozpoczęte przez nas zmiany są próbą przywrócenia mediom publicznym w Polsce autentycznego charakteru apolityczności i bezstronności. Do tej pory wiele środowisk w Polsce miało daleko idące wątpliwości co do neutralności i obiektywizmu publicznych nadawców. Rynek mediów w Polsce ma zapewniony pełen pluralizm i swobodę, co jest oczywiste kiedy spojrzy się na jego strukturę i obecny stan. Media publiczne wymagają w naszej ocenie takich zmian, które realnie odpolitycznią te instytucje i wprowadzą standardy neutralności i rzetelności. To jedyny cel zmian jakie wprowadzamy"

O Polsce w Unii Europejskiej

"Nie jeden raz w historii mieliśmy do czynienia z próbami naprawy Rzeczpospolitej. Dziś też stoimy przed tą koniecznością. Polacy są Europejczykami. Cieszymy się że jesteśmy w Unii Europejskiej. Ale wielu polskich obywateli ma poczucie, że nie korzystają z owoców przemian w Polsce.

Mój rząd jest gotów do tej rozmowy i wyjaśnienia wszystkiego co może budzić między innymi Państwa wątpliwości".

Cała treść listu na stronie 300polityka.pl >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
 • Premier Beata Szydło Szydło niespodziewanie o dumie z członkostwa w UE. "Powiem, że Polska jest wspaniałym państwem"
 • Ryszard Petru Petru: "Widziałem jak prezydentowi drży ręka". Lider Nowoczesnej o problemach rządu Szydło z UE
Komentarze (461)
Szydło pisze list do europosłów. W pięciu językach. Oto, co powinni wiedzieć przed debatą o Polsce
Zaloguj się
 • mckodowy

  Oceniono 2 razy -2

  kłamać ,kłamać ,kłamać - w końcu ktoś się nabierze

 • kochambolka

  Oceniono 4 razy 2

  Gdzie był dotychczas Trybunał...gdy Polaka zostawia się bez pracy i bez środków do życia???..gdy pomoc społeczna kpi sobie z człowieka i zasiłek wynosi mniej niż na psa w schronisku???? Skąd tylu samobójców???

 • Ryszard Ogrodnik

  Oceniono 3 razy -1

  Jeżeli Pani Premier użyje tych argumentów w dyskusji, to czarno widzę jej wystąpienie.

 • 7ogamihcra

  Oceniono 8 razy -2

  Ważne aby był w Europarlamencie tłumacz z języka wolskiego, bo jak wiadomo w języku wolskim wszystkie polskie słowa mają dokładnie odwrotne znaczenie.
  Więc jak nasza pisowska pani premier powie o tym, że nie ma w Polsce żadnego nocnego łamania Konstytucji, że przejęcie mediów publicznych przez partyjnych przydupasów, to wprowadzenie pluralizmu i obiektywności, a do tego wprowadzenie możliwości podsłuchiwania każdego obywatela, otwierania jego prywatnej poczty (z elektroniczna włącznie) bez zgody sądu...to oznaka większej wolności obywatelskiej , to przetłumaczenie z wolskiego jest na prawdę konieczne.

 • konfuziussagt

  Oceniono 17 razy -13

  PiSdzielcy realizuja najwiekszy SKOK swojego zycia,
  na wladze, wolnosci i dorobek 38 mln narodu.

  Teraz tylko oczadzic ciemny lud i oglupic UNIE
  klamstwami i matactwami, obrocic kota pare razy ogonem
  i tak "dobra zmiana" dla nich moze stac sie rzeczywistoscia,
  Urzadzi sie Polske tak wspaniale jak Rosje Putina,
  Bialorus Lukaszenki, Wegry Orbana
  i Turcje Erdogana.
  "Na ch.j nam swoboda obszczewo naroda",
  kiedy w niewoli narod bedzie mial
  to na co zasluguje.
  Jak w "Taniej jatce",
  dla kazdego w kolejce sie jakis ochlap znajdzie,
  a jak komu bede za malo
  to jeszcze moze dostac po ryju.

 • gdziejestkszysz

  Oceniono 5 razy -3

  a wy pisiory nie uważacie na lekcjach i piszecie komenty czy ze słuzbowego w godzinach pracy? bo i jedno i drugie to grzech!

 • gdziejestkszysz

  Oceniono 8 razy -2

  ...tymczasem w Wiadomościach pisowski jad się leje

 • tojasz

  Oceniono 4 razy -2

  ...Szydło pisze list do europosłów. W pięciu językach...

  HA HA HA ! ! ! szydło i pięć języków.Trzy,to uwierzę -polski i dwa od butów.

 • mitochondrium1

  Oceniono 6 razy -2

  Szydło pisze? Cha, cha, cha ... .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje