Dania światową potęgą. Elektrownie wiatrowe biją rekordy

18.01.2016 21:53

MAREK PODMOKŁY

1. W Danii 42,1 proc. całkowitej energii pochodzi z elektrowni wiatrowych
2. Jest to nowy rekord świata - informują Duńczycy
3. Ambicją Danii jest zrezygnowanie z kopalnych surowców energetycznych

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Rok 2015 był znacznie bardziej wietrzny niż średnia z lat poprzednich - wyjaśnia rzeczniczka Energinet.dk, Hanne Storm Edlefsen. Wzrosły też zdolności produkcyjne elektrowni wiatrowych, ale nie jest to główną przyczyną większego zużycia pochodzącej z nich energii - dodaje Edlefsen.

Zużycie prądu produkowanego przez turbiny wiatrowe było w roku ubiegłym wyższe o 3 pkt procentowe niż w roku 2014; już wtedy zresztą Dania wyprzedzała inne kraje wykorzystujące w największym stopniu taką energię, czyli Portugalię (24 proc. energii) i Hiszpanię (20,4 proc.) - wynika z danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE).

Ambicją Danii jest pozyskiwanie w 2020 roku 50 proc. zużywanej w kraju energii z turbin wiatrowych oraz całkowite zrezygnowanie z kopalnych surowców energetycznych do roku 2050.

Dania, która zawsze była uzależniona od importu energii, rozpoczęła inwestowanie na wielką skalę w turbiny wiatrowe już pod koniec lat 70. W roku 2014 obroty firm produkujących energię wiatrową wyniosły 84,4 mld koron (11,3 mld euro), a sprzedaż turbin zagranicznym klientom stanowiła ponad 5 proc. całkowitego duńskiego eksportu.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (106)
Dania światową potęgą. Elektrownie wiatrowe biją rekordy
Zaloguj się
 • baby1

  Oceniono 2 razy 2

  W Danii wieje solidnie, to elektrownie wiatrowe mają sens. W Polsce przy tym rozwoju technologii tylko elektrownie atomowe są racjonalne. Mam nadzieje, że w niedługiej przyszłości będzie można wykorzystać fuzję termojądrową do produkcji energii i te wszelkie wygłupy z wiatrakami będą dla przyszłych pokoleń historycznymi wygłupami.

 • sim.salabim

  Oceniono 6 razy -2

  Przez 2 lata mieszkalam na 5 pietrze w bloku postawionym 150 metrow od wiatraka Vestas. Nie doswiadczylam zadnego halasu, o ktorym tak wielu ignorantow tu wspomina. Ptakow jest w Danii bardzo duzo, dzikich kaczek w szczegolnosci, ktore zreszta zyja i lataja w okolicy owego wiatraka, nic sobie z tego nie robiac.
  Przed wiatrakiem postawiono jeden z najlepszych hoteli w Danii - Bella Sky. Teraz obok hotelu, jakies 50 metrow od wiatraka stawiane sa domy szeregowe, ktore calkiem niezle sie sprzedaja. Jak to jest, ze w Polsce wiatraki zabijaja ptactwo, i sa nadzwyczaj halasliwe, a w Danii nie? A moze to nie problem wiatrakow, tylko roznica w metalnosci i poziomie malkontenctwa?

 • kr-3

  Oceniono 4 razy 0

  80% najbardziej wydajnych wiatraków (wysokiej mocy) są na morzu. W Danii nie ma praktycznie bezwietrznych Danii, no i sporo dofinansowują firmy wiatrowe.

 • ferroetigni

  Oceniono 11 razy 5

  A ile Duńczycy płacą za prąd? Tego już nie napiszecie.

 • wiktormarzena

  Oceniono 21 razy 1

  ...jak będzie bezwietrznie, to wybuch jądrowy z Zimbabwe pobudzi globalną cyrkulację.

 • mark6

  Oceniono 45 razy 3

  Może łaskawie poinformujecie ile MWh !!! dostarczają te elektrownie w godzinach
  NAJWIĘKSZEGO ZAPOTRZEBOWANIA !!!!
  Zainstalowana moc kompletnie nic nie mówi. Takie dane to zwykłe OSZUSTWO !!

 • hr.kalashnikoff

  Oceniono 43 razy 3

  Byzy-dura. Jak się dużo dopłaci można mieć energię nawet z pobożnych życzeń.

 • mariusz123xx

  Oceniono 6 razy 2

  A czy liczyłeś wszystkie koszty związane z naszą tanią energią ? Sorry, ale swojego PKB (ponad 4 krotnie większego na osobę od polskiego), nie zbudowali na bzdurnym utrzymywaniu "taniej" energetyki. Osobiście wolę w sposób jawny dopłacać do energii z "wiatraków" niż w sposób ukryty dopłacać do inwestycji, systemów emerytalnych, dofinansowania bieżącej działalności firm związanych z energetyką.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje