Dania światową potęgą. Elektrownie wiatrowe biją rekordy

18.01.2016 21:53

MAREK PODMOKŁY

1. W Danii 42,1 proc. całkowitej energii pochodzi z elektrowni wiatrowych
2. Jest to nowy rekord świata - informują Duńczycy
3. Ambicją Danii jest zrezygnowanie z kopalnych surowców energetycznych

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Rok 2015 był znacznie bardziej wietrzny niż średnia z lat poprzednich - wyjaśnia rzeczniczka Energinet.dk, Hanne Storm Edlefsen. Wzrosły też zdolności produkcyjne elektrowni wiatrowych, ale nie jest to główną przyczyną większego zużycia pochodzącej z nich energii - dodaje Edlefsen.

Zużycie prądu produkowanego przez turbiny wiatrowe było w roku ubiegłym wyższe o 3 pkt procentowe niż w roku 2014; już wtedy zresztą Dania wyprzedzała inne kraje wykorzystujące w największym stopniu taką energię, czyli Portugalię (24 proc. energii) i Hiszpanię (20,4 proc.) - wynika z danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE).

Ambicją Danii jest pozyskiwanie w 2020 roku 50 proc. zużywanej w kraju energii z turbin wiatrowych oraz całkowite zrezygnowanie z kopalnych surowców energetycznych do roku 2050.

Dania, która zawsze była uzależniona od importu energii, rozpoczęła inwestowanie na wielką skalę w turbiny wiatrowe już pod koniec lat 70. W roku 2014 obroty firm produkujących energię wiatrową wyniosły 84,4 mld koron (11,3 mld euro), a sprzedaż turbin zagranicznym klientom stanowiła ponad 5 proc. całkowitego duńskiego eksportu.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (106)
Zaloguj się
 • cenie-dobre-dziennikarstwo

  Oceniono 63 razy 31

  Oczywiście owe "wiatraki" budują bez surowców kopalnych. I państwo, oczywiście, nie dopłaca do produkcji energii.

 • stop.pek

  Oceniono 39 razy 25

  Mam pytanie czysto "techniczne". I grzecznie proszę o wyjaśnienie.

  Dlaczego wszelkie dofinansowanie do OZE nie jest ścigane przez UE jako niedozwolona pomoc publiczna? Mógłby mi ktoś to wytłumaczyć?
  My wszyscy przez najbliższe 7-10 lat dołożymy w rachunkach za prąd 30 mld zł do OZE - tylko w wyniku działania ustawy prosumenckiej.

  Jak to jest, że sama różnica w opodatkowaniu hipermarketów na Węgrzech była uznana za niedozwoloną pomoc publiczną(szary człowiek może płacić progresywny PIT-hipermarket nie).
  Jak to jest, że UE znajduje uzasadnienie w topieniu miliardów euro w wiatrakach/panelach słonecznych itp. to można dotować ale nie elektrownie węglowe czy kopalnie węgla.

  Żeby było jasne-nie pochwalam żadnego dotowania kopalni, ale nie podoba mi się też pomysł dofinansowywania z naszej kieszeni OZE czy producentów świetlówek.
  Nie podoba mi się też pomysł centralnego sterowania gospodarką-górnik nie powinien tracić pracy bo ktoś finansuje konkurencyjne dla węgla źródła energii.

  Tak bez ideologicznych haseł chciałbym wiedzieć co z tą niedozwoloną pomocą publiczną:)

 • endriuuu2

  Oceniono 107 razy 19

  A u nas PO powołało spółkę, obsadziło swoimi, wydali na nich już prawie 200mln na pensje, a przez te lata nawet nie znaleźli lokalizacji dla elektrowni atomowej.

 • kaliber43

  Oceniono 145 razy 17

  Zamiast wydobywać węgiel z głębokości 1 km i większej, lepiej pójść śladem Danii i innych cywilizowanych krajów i postawić na energię odnawialną + elektrownie atomowe. Kopalnie zamknąć w cholerę ale górników nie zostawić na lodzie. W. Brytania zamknęła wszystkie swoje kopalnie i ma się dobrze.

 • wan20_3

  Oceniono 144 razy 14

  Jakoś Duńczycy nie kwiczą i nie wyją, że umieramy od tych wiatraków ŁO Jezusicku!!!Oglądam w telewizji cyrk samograj, który robiony jest wg tego samego schematu. Każdy chce się zobaczyć w TV i zawsze coś beknie i obsobaczy wójta lub sołtysa.

 • adalberto3

  Oceniono 16 razy 10

  Duńczykom to dobrze. Wietrznie tam, nawet drzewa od strony Morza Północnego rosną ukośnie. Nie to co u nas. Ale nowe wiatraki budują na platformach daleko od brzegu. Własny krajobraz też szanują.

 • oglaszam_wszem_i_wobec

  Oceniono 16 razy 8

  A jak tam Niemieckie wiatraki które doczekały się końca eksploatacji i teraz trzeba będzie hurtem wymieniać ?

  Cisza ? od 4 miesięcy ?

  www.zerohedge.com/news/2015-09-30/germany-now-faced-thousands-aging-wind-farms

 • menel13

  Oceniono 13 razy 7

  Jaka jest średnia uzyskiwana moc w stosunku do mocy nominalnej turbin?
  Ile to kosztuje za MWh?

 • ferroetigni

  Oceniono 11 razy 5

  A ile Duńczycy płacą za prąd? Tego już nie napiszecie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje