Szydło poleciała do Strasburga z misją. "Wszyscy dadzą odpór atakom przeciw Polsce"

18.01.2016 19:24
Minister Witold Waszczykowski

Minister Witold Waszczykowski (KACPER PEMPEL/REUTERS)

We wtorek w europarlamencie odbędzie się debata o Polsce. Szef naszej dyplomacji Witold Waszczykowski zapowiedział, że premier Beata Szydło będzie tłumaczyć, iż zarzuty wobec Warszawy są nieadekwatne. - Zakładam, że damy odpór atakom przeciwko Polsce - dodał.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Pani premier będzie tłumaczyć, że te zarzuty, które są stawiane, są absolutnie nieadekwatne. Jak dziś wspomniał prezydent i poparł go w zasadzie przewodniczący Tusk, w Polsce nic złego się nie dzieje. Polska nie jest częścią problemów UE. Unia Europejska ma problemy gdzie indziej i powinna się koncentrować na ich rozwiązaniu, a nie na kreowaniu sztucznie problemu Polski - powiedział Waszczykowski dziennikarzom w Brukseli po spotkaniu szefów MSZ państw UE.

Według niego, w PE obecna będzie duża grupa ekspertów z polskich ministerstw. - Zakładam, że wszyscy dadzą odpór atakom, które w tej chwili są przeciwko Polsce - dodał.

Jak poinformował, w kuluarach spotkania szefów MSZ państw UE w Brukseli o doniesienia prasowe na temat Polski pytała go estońska minister, a w niedzielę rozmawiał z ministrem belgijskim, m.in. o reformie Trybunału Konstytucyjnego. - Po wyjaśnieniu wszyscy odnoszą się do tego ze zrozumieniem - powiedział Waszczykowski.

Jak pomóc Ukrainie?

Jednym z tematów poniedziałkowych obrad ministrów państw UE była sytuacja na Ukrainie, realizacja porozumień z Mińska o zakończeniu konfliktu na wschodzie Ukrainy oraz postępy w reformach w tym kraju. Według Waszczykowskiego, w poniedziałek rano odbyło się też zorganizowane przez "grupę przyjaciół Ukrainy" śniadanie z szefem ukraińskiego MSZ Pawło Klimkinem, którego tematem były m.in. możliwości wsparcia ukraińskich reform.

- Rozmawialiśmy o tym, jak pomóc Ukrainie. Ja deklarowałem, że z naszej strony taka pomoc już istnieje. Na przykład zaproponowaliśmy Ukrainie pewną sumę pieniędzy jako pożyczkę na poprawienie funkcjonowania przejść granicznych, podpisaliśmy również z naszymi bankami porozumienie o wsparciu hrywny o wartości jednego miliarda euro - poinformował polski minister. Przypomniał, że Polska uczestniczy też w NATO-wskim programie szkoleniowym dla oficerów ukraińskich.

Polska daje przykład Europie

- Podczas gdy Europa ma problemy z liberalizacją reżimu wizowego, to my, jako Polska, gościmy już w Polsce prawie milion Ukraińców, którzy żyją, pracują, mieszkają w Polsce. Wydaliśmy prawie tyle samo wiz, co cała reszta Europy - dodał minister.

12 lutego minie rok od uzgodnienia w Mińsku porozumień o zakończeniu konfliktu na wschodzie Ukrainy. Nie zostały one dotąd w pełni wdrożone, dlatego pod koniec ub. roku UE przedłużyła o sześć miesięcy sankcje gospodarcze wobec Rosji. - Mamy obecnie względnie spokojną fazę z nielicznymi naruszeniami zawieszenia broni - ocenił w Brukseli szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier. Jak dodał, trzeba obecnie pracować nad realizacją najtrudniejszych punktów porozumień mińskich, jak przygotowanie wyborów na wschodzie Ukrainy.

Szefowie dyplomacji państw UE rozmawiali też o konflikcie w Syrii, sytuacji w Iraku oraz w regionie Bliskiego Wschodu po wdrożeniu porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego i zniesieniu sankcji wobec Iranu.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (133)
Zaloguj się
 • heepurian

  Oceniono 231 razy 107

  Pisowcy, nie macie szans. Przykre to, ale niestety dla was prawda zawsze wygrywa.

 • fakiba

  Oceniono 218 razy 90

  Ściemniać to wy możecie w Polsce gdzie ciemny lud wam jeszcze wierzy , ale w PE nikt oprócz pisiorów waszych bajań nie kupi

 • gnom_z_ciemnogrodzkiej

  Oceniono 203 razy 81

  Nie ma zarzutów "wobec Polski"
  Nie ma zarzutów "wobec Warszawy"

  Zarzuty są wobec partii PiS - a konkretnie i po nazwiskach:
  Prezes Rady Ministrów Beata Szydło
  Wiceprezes Rady Ministrów, minister rozwoju Mateusz Morawiecki
  Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak
  Minister-członek Rady Ministrów, koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński
  Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz
  Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska
  Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski
  Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro

 • fakiba

  Oceniono 202 razy 76

  Te wasze pisie ministry muszą dokumenty pokazać a nie bajki opowiadać , tam na bajki dla ciemnego ludu nabrać się nie dadzą

 • antoszek22

  Oceniono 186 razy 62

  Szydło wydziergała sobie bojowe nakolanniki z grubej włóczki żeby nie przeziębić pęcherza jak będzie twardo maszerować na kolanach na mrozie.

 • kluska11

  Oceniono 170 razy 56

  Beatka, nie kłam bo się będziesz smażyć w piekle!
  To nie atak przeciwko Polsce!
  To zwykła obrona przed durnymi piździorami!
  A w piekle dudo-kaczoro-szydłowym będziesz się smażyć i tak!

 • klara551

  Oceniono 179 razy 55

  Panie W. nie używaj imienia Polski nadaremno.Panie W. Nie używaj nazwy Polska gdy mówisz i myślisz tylko o o PiS bo nie ma znaku równości między partią a ojczyzną.Póki co bawicie się Polską niczym lalką

 • jurek4491

  Oceniono 177 razy 53

  Jestem SZOKNIENTY to nie będzie ani słówka o AKowcach i II wojnie światowej , to będzie kaszana a nie dyskusja , trzeba było wysłać Pana Zbyszka no i Antka .

 • mlp09okn

  Oceniono 172 razy 52

  "Damy odpór atakom przeciw Polsce"
  Najlepszą obroną jest atak, więc:
  na początek szarżę swoim bujnym wąsem przeprowadzi Wiciu W.,
  następnie Krysia P. powali wszystkich na deski przy użyciu swojego śmiercionośnego wachlarza,
  po niej Jacuś S. swoim świńskim ryjem i odrażającym fetorem jego ciała odstraszy niedobitków,
  na koniec wszystko wysadzi Tosiek M., a w geście triumfu Jaro K. zaśpiewa swoją autorską pieśń "Z Ziemi Polskiej Do Polski".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje