Raport Oxfam: 62 bogaczy posiada tyle samo, co biedniejsza połowa świata

Rośnie przepaść między miliarderami, a ludźmi żyjącymi w ubóstwie - wynika z najnowszego raportu organizacji humanitarnej Oxfam. Według jej danych 62 najbogatsze osoby świata posiadają tyle, co niemal 4 miliardy ludzi.
Podział na bogatych i biednych staje się coraz większym problemem dla równowagi społecznej na świecie - wynika z najnowszego raportu organizacji humanitarnej Oxfam. Jak wykazuje aktualna analiza w ciągu ostatnich 5 lat majątek najbogatszych 62 osób wzrósł o 44 procent do poziomu 1,76 biliona dolarów, podczas gdy oszczędności całej reszty spadły o 41 procent do 1 biliona dolarów. Tendencja jest o tyle niepokojąca, że w tym samym czasie liczba ludzi na świecie wzrosła o 400 mln.

Z raportu wynika, że 62 najbogatsze osoby na świecie (w tym 53 mężczyzn) posiada tyle, co biedniejsza połowa całej populacji. Jednocześnie 1 proc. najbogatszych osób posiada tyle samo, co pozostałe 99 proc. populacji.Niemieccy politycy żądają końca "rajów podatkowych"

Raport wywołał już pierwsze reakcje polityczne. Rzecznik ds. polityki finansowej Zielonych w Parlamencie Europejskim, Sven Giegold, ostrzegł przed społecznymi konsekwencjami majątkowej nierówności. - Koncentracja majątku staje się zagrożeniem - powiedział Giegold w wywiadzie dla dziennika "Frankfurter Rundschau" i opowiedział się podobnie jak autorzy raportu Oxfam przeciwko tzw. "rajom podatkowym" oraz za zwiększeniem podatków dla najbogatszych.

W podobnym tonie wypowiedziała się szefowa klubu poselskiego Lewicy, Sahra Wagenknecht. - Jeszcze nigdy wprowadzenie podatku od spadku oraz majątku najbogatszych nie było rozwiązaniem tak koniecznym dla społeczeństwa, jak obecnie - powiedziała. Wagenknech zaatakowała wprost szefa socjaldemokratów Sigmara Gabriela: - Kto, tak jak Gabriel uważa, że podatek od majątku się przeżył, przystaje na dyktat zamożnej elity - powiedziała.Stanowisko zajął również Instytut Niemieckiej Gospodarki (IW). Zdaniem ekspertów IW "walka przeciwko tzw. oazom podatkowym jest wprawdzie ważna, ale niekoniecznie pomoże biednym (...) Ubóstwa nie można zwalczać tylko atakując tych, którzy mają zyski". Zdaniem instytutu o wiele ważniejsze są inwestycje w edukację oraz zwiększenie zatrudnienia.

Oligarchowie, szejkowie i spadkobiercy

Wśród najbogatszych ludzi świata są głównie oligarchowie, szejkowie posiadający pola naftowe i spadkobiercy. Zdaniem Oxfam dramatyczny wzrost poczucia niesprawiedliwości społecznej jest aktualnie obserwowany niemal we wszystkich krajach. Za główne czynniki wzrostu liczby najzamożniejszych ludzi organizacja uważa "niewystarczające opodatkowanie dużych majątków oraz zysków kapitałowych", jak również lokata kapitału w krajach uchodzących za tzw. raje podatkowe.

Aktualny raport Oxfam dowodzi, że przepaść między bogatą, a ubogą ludnością na całym świecie się powiększa. Autorzy analizy wskazują również na wyniki badań szwajcarskiego banku Credit Suisse, tzw. "Wealth Reports 2015". Potwierdza on, że 70 mln najbogatszych ludzi na świecie posiada tyle samo, co pozostałe 7 mld.

Apel do uczestników szczytu w Davos

Oxfam publikuje swój raport tradycyjnie przed rozpoczęciem światowego szczytu ekonomicznego w szwajcarskim Davos (20 - 23 stycznia br.). W spotkaniu weźmie udział 2,5 tys. gości z ponad 100 krajów, głównie politycy, szefowie koncernów i naukowcy. Z Niemiec pojadą na szczyt m.in. prezydent Joachim Gauck, minister gospodarki Sigmar Gabriel (SPD) oraz minister finansów Wolfgang Schäuble (CDU).Organizacja Oxfam zaapelowała do uczestników szczytu w Davos o podjęcie decyzji, które pozwolą zmniejszyć przepaści między najbogatszą i najbiedniejszą częścią ludności. - Żyjemy w świecie, którego reguły zostały ustalone pod najzamożniejszych - krytykuje Tobias Hauschild, odpowiedzialny w Oxfam Niemcy za finansowanie projektów pomocowo-rozwojowych. Przepaść między ludnością żyjącą w dobrobycie i w nędzy utrudnia walkę z ubóstwem i chorobami. - Potrzebujemy takiego systemu ekonomiczno-finansowego, który umożliwi zyski również tym, którzy do tej pory są wyłączeni - dodał.

Oxfam zauważa też, że na 10 dużych koncernów, aż 9 posiada filie w co najmniej jednym kraju uchodzącym za raj podatkowy. Organizacja wypowiedziała się za opodatkowaniem zysków w tych krajach oraz za zakazem tzw. rajów podatkowych i "rujnującej pogoni za najniższymi podatkami" dla firm.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Komentarze (134)
Raport Oxfam: 62 bogaczy posiada tyle samo, co biedniejsza połowa świata
Zaloguj się
 • Marzanna Pachner

  0

  tu mimi polska glownym spadkodierca jest moj syn michael jason pachner podpisana mamusia marzanna pachner

 • Gnom Gaciowy

  Oceniono 1 raz 1

  Nic zaskakujacego, no moze za wyjatkiem ze az 62 osoby.
  Ja stawialem na jakies max 20.
  O wiele bardziej interesujaca informacja bylby podanie ilu z nich jest koszernych a ilu gojami.
  Ide o zaklad ze jest 75%/25%

 • yarrrr

  Oceniono 3 razy 1

  Dziś nie ma już wolnego rynku. Grupka elit kontroluje megakorporacje, media, polityków, banki - nawet centralne i emisję pieniądza.
  "Dajcie mi kontrolę nad emisją pieniądza w danym kraju, a nie będzie mnie interesowało, kto w nim stanowi prawa" - Mayer Amschel Rothschild (którego 5 synów przejęło kontrolę nad głównymi bankami centralnymi Europy, a potem USA)
  "Konkurencja to grzech" John Rockefeller, który podstępem, przemocą - wykończył konkurencję, niezależne małe firmy i stworzył Standard Oil.

 • pe.de.rasta

  Oceniono 3 razy -1

  Ustawą zakazać raju!

 • dawaj_czasy

  Oceniono 3 razy -1

  A co komus bogaci przeszkadzaja?
  Chyba tylko glupka , wiadomo ze przy bogatym biedny sie zawsze utrzyma tez oczywiscie jesli nie jest to ktos na miare cara zlodzieja wlAdolfa putlera I jego kgb owskiej kliki
  Ale jesli sa to przedsiebiorcy Jak Bill gates ti ich calym sercem popieram
  Sam kiedys bylem biedny bo przyjechalem z biedy socjalistycznej gdzie kazdy byl biedny dzisiaj tez bogaty na warunki amerykanskie ..nie jestem ale radze sobie dobrze jestem wieloletnim inwestorem gieldowym I naleze do klasy sredniej
  God bless America zawsze I wszedzie!!!!!

 • amur-49

  Oceniono 9 razy -1

  Podobnie jak wielu jestem zatroskany pauperyzacją społeczeństwa tak w skali światowej, jak i (bliższa ciału koszula) w Polsce. Ale przywoływanie owych 62 posiadaczy połowy światowego bogactwa, to g*wno nie żaden wskaźnik. Do majątku owych bogaczy zalicza się wartość posiadanych przez nich przedsiębiorstw, będących wszak miejscem i środkiem pracy milionów pracowników. A przecież owi pracownicy są tych środków użytkownikami, czerpią z nich konkretną korzyść w postaci wypłaty, tak jak rzemieślnik ze swego warsztatu, rolnik ze swego pola. To, że świadczą swoją pracę nic tu nie zmienia, rzemieślnik, czy rolnik na swych środkach pracy też się trudzą, inaczej nie zarobili by. W rozliczeniu należało by zatem uznać pracowników za (w pewnym sensie) faktycznych współwłaścicieli owego majątku. A rzeczywisty właściciel firmy - inwestor? Przecież mógł by swą forsę wpłacić do banku czy funduszu powierniczego i żyć z renty kapitałowej. Ileż problemów by mu odpadło. Ja, w każdym bądź razie gdybym miał marne kilkanaście milionów PLN, tak właśnie bym zrobił. A praca - znalazł bym sobie jakieś ciekawe zajęcie, robił bym co bym chciał, a nie co muszę, bo szef każe. Owi zaś "bogacze" (lub ich przodkowie) zainwestowali swoją forsę i nie tylko oni, ale cała gospodarka ma z tego korzyść. A że są najczęściej wrednymi sukinsynami - no tylko taki w dżungli wielkiego biznesu ma szanse.

 • leonleonidas

  Oceniono 9 razy 3

  Ludki musza w koncu pojac ze dlug publiczny to fortuny nielicznych.
  To jest cala tajemnica tych fortun :-)

 • leonleonidas

  Oceniono 7 razy 1

  "Zaskakujacy", he he.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX