Raport Oxfam: 62 bogaczy posiada tyle samo, co biedniejsza połowa świata

18.01.2016 17:03
62 bogaczy posiada więcej, niż reszta mieszkańców świata

62 bogaczy posiada więcej, niż reszta mieszkańców świata (JACEK BABIEL / AGENCJA GAZETA | Twitter.com/Oxfam)

Rośnie przepaść między miliarderami, a ludźmi żyjącymi w ubóstwie - wynika z najnowszego raportu organizacji humanitarnej Oxfam. Według jej danych 62 najbogatsze osoby świata posiadają tyle, co niemal 4 miliardy ludzi.
Podział na bogatych i biednych staje się coraz większym problemem dla równowagi społecznej na świecie - wynika z najnowszego raportu organizacji humanitarnej Oxfam. Jak wykazuje aktualna analiza w ciągu ostatnich 5 lat majątek najbogatszych 62 osób wzrósł o 44 procent do poziomu 1,76 biliona dolarów, podczas gdy oszczędności całej reszty spadły o 41 procent do 1 biliona dolarów. Tendencja jest o tyle niepokojąca, że w tym samym czasie liczba ludzi na świecie wzrosła o 400 mln.

Z raportu wynika, że 62 najbogatsze osoby na świecie (w tym 53 mężczyzn) posiada tyle, co biedniejsza połowa całej populacji. Jednocześnie 1 proc. najbogatszych osób posiada tyle samo, co pozostałe 99 proc. populacji.Niemieccy politycy żądają końca "rajów podatkowych"

Raport wywołał już pierwsze reakcje polityczne. Rzecznik ds. polityki finansowej Zielonych w Parlamencie Europejskim, Sven Giegold, ostrzegł przed społecznymi konsekwencjami majątkowej nierówności. - Koncentracja majątku staje się zagrożeniem - powiedział Giegold w wywiadzie dla dziennika "Frankfurter Rundschau" i opowiedział się podobnie jak autorzy raportu Oxfam przeciwko tzw. "rajom podatkowym" oraz za zwiększeniem podatków dla najbogatszych.

W podobnym tonie wypowiedziała się szefowa klubu poselskiego Lewicy, Sahra Wagenknecht. - Jeszcze nigdy wprowadzenie podatku od spadku oraz majątku najbogatszych nie było rozwiązaniem tak koniecznym dla społeczeństwa, jak obecnie - powiedziała. Wagenknech zaatakowała wprost szefa socjaldemokratów Sigmara Gabriela: - Kto, tak jak Gabriel uważa, że podatek od majątku się przeżył, przystaje na dyktat zamożnej elity - powiedziała.Stanowisko zajął również Instytut Niemieckiej Gospodarki (IW). Zdaniem ekspertów IW "walka przeciwko tzw. oazom podatkowym jest wprawdzie ważna, ale niekoniecznie pomoże biednym (...) Ubóstwa nie można zwalczać tylko atakując tych, którzy mają zyski". Zdaniem instytutu o wiele ważniejsze są inwestycje w edukację oraz zwiększenie zatrudnienia.

Oligarchowie, szejkowie i spadkobiercy

Wśród najbogatszych ludzi świata są głównie oligarchowie, szejkowie posiadający pola naftowe i spadkobiercy. Zdaniem Oxfam dramatyczny wzrost poczucia niesprawiedliwości społecznej jest aktualnie obserwowany niemal we wszystkich krajach. Za główne czynniki wzrostu liczby najzamożniejszych ludzi organizacja uważa "niewystarczające opodatkowanie dużych majątków oraz zysków kapitałowych", jak również lokata kapitału w krajach uchodzących za tzw. raje podatkowe.

Aktualny raport Oxfam dowodzi, że przepaść między bogatą, a ubogą ludnością na całym świecie się powiększa. Autorzy analizy wskazują również na wyniki badań szwajcarskiego banku Credit Suisse, tzw. "Wealth Reports 2015". Potwierdza on, że 70 mln najbogatszych ludzi na świecie posiada tyle samo, co pozostałe 7 mld.

Apel do uczestników szczytu w Davos

Oxfam publikuje swój raport tradycyjnie przed rozpoczęciem światowego szczytu ekonomicznego w szwajcarskim Davos (20 - 23 stycznia br.). W spotkaniu weźmie udział 2,5 tys. gości z ponad 100 krajów, głównie politycy, szefowie koncernów i naukowcy. Z Niemiec pojadą na szczyt m.in. prezydent Joachim Gauck, minister gospodarki Sigmar Gabriel (SPD) oraz minister finansów Wolfgang Schäuble (CDU).Organizacja Oxfam zaapelowała do uczestników szczytu w Davos o podjęcie decyzji, które pozwolą zmniejszyć przepaści między najbogatszą i najbiedniejszą częścią ludności. - Żyjemy w świecie, którego reguły zostały ustalone pod najzamożniejszych - krytykuje Tobias Hauschild, odpowiedzialny w Oxfam Niemcy za finansowanie projektów pomocowo-rozwojowych. Przepaść między ludnością żyjącą w dobrobycie i w nędzy utrudnia walkę z ubóstwem i chorobami. - Potrzebujemy takiego systemu ekonomiczno-finansowego, który umożliwi zyski również tym, którzy do tej pory są wyłączeni - dodał.

Oxfam zauważa też, że na 10 dużych koncernów, aż 9 posiada filie w co najmniej jednym kraju uchodzącym za raj podatkowy. Organizacja wypowiedziała się za opodatkowaniem zysków w tych krajach oraz za zakazem tzw. rajów podatkowych i "rujnującej pogoni za najniższymi podatkami" dla firm.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Komentarze (132)
Zaloguj się
 • hejter-skejter

  Oceniono 15 razy 9

  Jak wiadomo, jeśli układ nie ma równowagi, to prędzej czy później się wy3,14erdoli.

 • cholonek

  Oceniono 111 razy 7

  wiadomo, że to się dobrze nie skończy.
  prędzej czy później ktoś wpadnie na to, że do rozładowania wielomiliardowego wkurwu wystarczy odpowiednie potraktowanie niecałej setki "wybrańców".

 • mr.knox

  Oceniono 22 razy 6

  I co z tego? Czy jak tym najbogatszym zabierze sie cala fortune to biedni beda bogatsi? 80% ludzkiej populacji wegetuje w ubostwie a przewazajaca wiekszosc musi przezyc za $1 dziennie. Moze redaktor, ktory to pisal odda swoje oszczednosci najbiedniejszym, przeciez zarabia dziennie kilkadziesiat razy wiecej... Dajcie pierwsi przyklad zalosni hipokryci.

 • plasterek_szynki

  Oceniono 12 razy 4

  To nie pierwszy przypadek w historii. W cywilizacji zachodu dawno nie było żadnej rewolty. Więc wcześniej czy później stany posiadania muszą się choć trochę wyrównać - jak nie po dobroci to siłą.

 • leonleonidas

  Oceniono 9 razy 3

  Ludki musza w koncu pojac ze dlug publiczny to fortuny nielicznych.
  To jest cala tajemnica tych fortun :-)

 • bilderberg500

  Oceniono 9 razy 3

  Najzabawniejsze jest to , że nie ma żadnych nazwisk. Bo na tej liście nie ma nikogo z 500-tki Forbesa ani tym bardziej Wprost. hehehe ale zgadnijcie kto jest.

 • mojko3099

  Oceniono 9 razy 3

  Ten raport jest zaskakujący tylko dla lemingów.

 • bratjolki

  Oceniono 9 razy 3

  Zaskakujący raport?
  SKANDALICZNY
  I nie mówię o sobie. Ja mam jedzcze mój snopek slomy pod głową i pare rzeczy w lodówce.
  Ludzie zdyhaja na świecie z głodu calymi rodzinami chociaz nie musza ale będzie z tego zlota klamka do Rollsa albo ośmiorniczka na talerzu. Inni zas sa brutalnie puszczani jedni przeciw drugim. Jsk nie glodem, to bogiem, to kłamstwem

 • trebiusz

  Oceniono 123 razy 3

  a życie takie króciutkie,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje