"Fakt": Zamiast 500 będzie tylko 400 złotych na dziecko? Resort odpowiada

18.01.2016 13:54
Konferencja premier Beaty Szydło, 01.12.2015 Warszawa

Konferencja premier Beaty Szydło, 01.12.2015 Warszawa (SŁAWOMIR KAMIŃSKI/Agencja Gazeta)

Programem "Rodzina 500 plus" mieliby zostać objęci także studenci, jednak wtedy rząd musiałby obciąć wysokość świadczenia o 100 złotych - donosi "Fakt". - Taka zmiana nie była przewidziana na żadnym etapie - odpowiada ministerstwo.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Okładka gazety krzyczy: "Zamiast 500 tylko 400 złotych na dziecko?!". Według "Faktu", podczas weekendowego wyjazdu posłów klubu PiS miała być dyskutowana obniżka w wysokości świadczenia w sztandarowym projekcie socjalnym partii. Dlaczego?

Anonimowe źródło donosi, że wielu posłów postulowało objęcie świadczeniem także studentów będących na utrzymaniu rodzin. Jednak żeby wprowadzić ustawę w takim kształcie, jego wysokość należałoby obciąć o 100 złotych.

Czy tak się stanie? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wystosowało specjalne oświadczenie.

Oświadczenie ministerstwa

"Na żadnym etapie konsultacji programu "Rodzina 500 plus" nie była przewidziana zmiana wysokości świadczenia. Projekt ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci wprowadzający program "Rodzina 500 plus" przeszedł uzgodnienia międzyresortowe i jest w trakcie konsultacji społecznych. Uwagi można zgłaszać do 22 stycznia", czytamy w oświadczeniu.

Na realizację programu ma zostać przeznaczone 17 mld zł. Świadczenie ma przysługiwać na drugie i kolejne dziecko; a w rodzinach, których dochód nie przekracza 800 zł na osobę w rodzinie (lub 1200 zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) - również na pierwsze dziecko.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (330)
Zaloguj się
 • kotek.jaroslawa

  Oceniono 147 razy 131

  Nie 500, tylko 100. Nie "rząd da", tylko "konieczny jest nowy podatek". I nie od dziecka, tylko od każdego.
  Radio Erewań, media wzięte nie bez powodu.

 • sacc77

  Oceniono 186 razy 68

  Jutro Sąd Najwyższy wyda orzeczenie w sprawie ważności (lub nie) wyborów w związku z matactwami PiSu, który zamiast komitetu KOALICJI WYBORCZEJ (tak jak zrobiła Zjednoczona Lewica) zarejestrował do wyborów komitet JEDNEJ PARTII - niezgodnie z postanowieniami Ordynacji Wyborczej.

 • t.gruszczynski

  Oceniono 60 razy 60

  Ale Wy jesteście młotki na tym forum. Rodzina 500+ oznacza, że będą wypłaty dla rodzin, które mają 500 dzieci i więcej.

 • bazbaz73

  Oceniono 65 razy 59

  Nie 500 tylko 400, nie na każde (jak to było w kampanii) tylko na drugie, teraz się okazuje, że student to nie do końca rodzic i mu się należy ale może dostanie, za chwilę okaż się, że to będzie jednak 300 i to nie netto tylko brutto a stos dokumentów jaki trzeba będzie zgromadzić, żeby to dostać będzie na tyle kosztowny, że efektywnie wyjdzie po 50 zł!

 • renatka1

  Oceniono 48 razy 48

  500+ to wg mnie kiełbasa wyborcza. Dowód? Nasz praworządny, sprawiedliwy i w większości chrześcijański rząd nawet się nie zająknął o podniesieniu zasiłku opiekuńczego, przysługującego na dziecko niepełnosprawne (rząd PO zresztą też nie). Od co najmniej 8 lat wynosi on 153 zł miesięcznie. I to tylko w przypadku stopnia niepełnosprawności co najmniej umiarkowanego -- bo na lekki nie przysługuje żaden zasiłek. Ale rodziny niepełnosprawnych to słaby elektorat, pomijalny -- wiele z tych osób nawet do urn nie pójdzie, bo nie ma czasu/głowy/możliwości. A wiele obecnie niepełnosprawnych dzieci mogłoby w wieku dorosłym żyć samodzielnie, gdyby teraz bardziej intensywnie je leczyć, rehabilitować, terapeutyzować -- zależnie od potrzeb. Ale widocznie lepiej rozdać bogatym niż biednym i chorym :( Można jedynie mieć nadzieję, że bogaci dobrowolnie się podzielą, np. wpłacając pieniądze na jakąś fundację...

 • rabingoldblatt

  Oceniono 166 razy 46

  Miało być 500

  Może będzie 400

  Chociaż bliższe możliwościom jest 300

  Ale nie do końca, bo jest dużo potrzeb więc raczej 200

  Ale jest jeszcze wojsko, policja, górnicy więc zostaje wolne 100

  Więc zrobimy tak:

  1. wprowadzimy obowiązkową opłatę audiowizualną na TVPiS
  2. zostawimy Vat na starym poziomie
  3. podniesiemy podatki
  4. wprowadzimy zamordyzm

  No i nikt juz nie będzie wspominał o 500 złotych na dziecko:))

 • Bruno Hel

  Oceniono 43 razy 33

  No jakby tak było to praktycznie każdy w Polsce będzie studiował do 26 roku życia.
  Jest niż demograficzny, miejsc na uczelniach dla wszystkich wystarczy, a uczelnie też pewnie wyczują okazję i utworzą nowe kierunki typu czesanie psów, dla tych co nie dali by sobie rady na normalnych studiach.

 • mer1lin

  Oceniono 34 razy 30

  Jak w Radio Erewań-
  "Nie samochody a rowery i nie rozdają a kradną"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje