Tusk do Dudy: ostrzeżenie przed "własną propagandą" i zaproszenie na "jasną stronę mocy" [4 CYTATY]

18.01.2016 13:19
Choć zarówno Donald Tusk i prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji w Brukseli zapewniali o zgodzie w wielu kwestiach, to nie obyło się też bez przytyków - głównie ze strony Tuska.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Dzisiejsza rozmowa z prezydentem Dudą potwierdziła, że interes Polski i UE jest jeden. Polska nie ma wrogów w UE - mówił po spotkaniu z Andrzejem Dudą w Brukseli szef Rady Europejskiej Donald Tusk. - Zgodziliśmy się, że mamy takie samo zadanie - powstrzymywać polityków polskich i europejskich od przesadnych opinii - stwierdził Tusk.

Choć szef RE wielokrotnie przestrzegał m.in. przed przesadzonymi i "histerycznymi" reakcjami na sytuację w Polsce (czy też innych krajach UE), nie wszystkie jego wypowiedzi były łagodne. Oto .... najmocniejszych cytaty z wystąpienia Tuska:

1. "Najważniejsze jest to, żeby nie uwierzyć we własną propagandę"

FRANCOIS LENOIR

- Panie prezydencie, zdaję sobie sprawę, że wymogi propagandy są takie, że czasem należy kogoś mocno uderzyć. I dziś jesteśmy świadkami przesadnej debaty i w Polsce, i w Brukseli. Ale najważniejsze dziś jest to by nie uwierzyć - i to dedykuję wszystkim stronom konfliktu - we własną propagandę - powiedział Tusk.

- Taka narracja, że polska sytuacja gospodarcza jest katastrofalna, mogła doprowadzić do tego, że ktoś w to wreszcie uwierzył. Ważne, żebyśmy my w to nie uwierzyli, ale obawiam się, że niektórzy na zewnątrz w to uwierzyli. Pokazuje to np. ten ostatni rating, moim zdaniem, przesadzony i niesprawiedliwy, agencji S&P - stwierdził.

- Cieszę się, że pierwszymi, którzy prostowali ten obraz byli urzędnicy nowego polskiego rządu. Te miłe słowa, które powiedzieli o stanie polskiej gospodarki, były także dla mnie osobistą satysfakcją - mówił szef RE.

2. "Polska wrogów w Europie nie ma"

YVES HERMAN

- Nie musimy szukać wrogów w Brukseli, Polska wrogów w Europie nie ma - oświadczył Tusk. - Chcę sprostować pewne - jak rozumiem na użytek propagandy formułowane tezy - o spiskach, które tu w Brukseli przeciwko Polsce ktoś kreuje - dodał.

- Generalnie w Brukseli pracuje się w dzień, nie w nocy i to nie sprzyja spiskom. Ale mówiąc serio; tu w instytucjach europ. pracuje blisko 3 tys. i wielu z nich znam osobiście. Obserwowałem ich pracę jako polski premier przez 7 lat i są to ludzie, którzy z czystym sumieniem pracują na rzecz i UE, i Polski. I są szczerymi patriotami - powiedział przewodniczący RE.

3. Polska po jasnej stronie mocy

YVES HERMAN

Tusk nawiązał do swojej współpracy z Lechem Wałęsą. - Minęło prawie 30 lat od kiedy współpracowałem z Lechem Wałęsą. Spotkaliśmy się w Gdańsku i rozmawialiśmy o tym, że Polska musi wrócić do wspólnoty Zachodu, do tej jasnej strony świata, i musi wyrwać się z tej ciemnej polityki, którą narzuciło nam obce państwo - powiedział Tusk.

- Warto abyśmy wspólnie pilnowali tego historycznego zdarzenia, jakim jest wejście w tę jasną sferę w Europie - dodał Tusk.

- Panie prezydencie, wiem, że pan bardzo lubi literaturę fantastyczno-naukową i kino science-fiction, obaj byliśmy na tych samych filmach też pewnie niedawno, i chcę panu powiedzieć w tym kontekście, że zawsze jest czas, by przejść na jasną stronę mocy i taka była polska historia w ostatnich dziesięcioleciach - podkreślił pod koniec swojego wystąpienia Tusk

4. Nie będzie tematu Polski na RE

FRANCOIS LENOIR

- Nie przewiduję i nie mam w agendzie Rady Europejskiej ani lutowej, ani następnej, punktu "sytuacja w Polsce" - zapewnił szef Rady.

- Traktat jest precyzyjny jeśli chodzi o tę kwestię - aby sytuacja wewnętrzna w danym kraju stała się przedmiotem pracy Rady Europejskiej potrzebna jest albo inicjatywa KE, albo jednej trzeciej państw członkowskich, albo Parlamentu Europejskiego - powiedział Tusk

Tusk skomentował też wszczęcie wobec Polski procedury dotyczącej ochrony państwa prawa. - Nie jestem entuzjastą, ani autorem tej decyzji, ale oceniając to z boku uważam, że jest to raczej szansa na rozładowanie złych emocji wokół Polski - zaznaczył.

Całe wystąpienie Tuska można zobaczyć na nagraniu na stronie Komisji Europejskiej.Po spotkaniu Kancelaria Premiera ogłosiła, że o godz. 15.30 - przed wylotem do Strasburga - premier Beata Szydło udzieli wypowiedzi dla mediów.

"Debata prezydencka 2020"

Wspólna konferencja Dudy i Tuska wywołała podzielone komentarze wśród dziennikarzy i ekspertów. Część zauważała mocne przygotowanie Tuska z jego celnymi i ostrymi uwagami, w tym tej o "jasnej stronie mocy".Pojawiły się wręcz sugestie, że konferencja przypominała debatę kandydatów na prezydenta, a nawet spekulacje, że właśnie debata Andrzeja Dudy i Donalda Tuska rzeczywiście może mieć miejsce przed kolejnymi wyborami prezydenckimi.Część komentatorów była krytyczna wobec momentami ostrego tonu Tuska i chwaliła Dudę za rzeczowość i merytoryczność.

Prezydent Duda poprawnie, grzecznie, w uspokajającym tonie prezydenckim. Donald Tusk jak platformerski jastrząb z dawnych lat", skomentował na Twitterze dziennikarz Paweł Wójcik.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (647)
Zaloguj się
 • pysio62

  Oceniono 433 razy 257

  Dudzie do Tuska to brakuje jeszcze bardzo wiele pod kazdym wzgledem. Zreszta, prawdopodobienstwo, ze Duda, bedzie sie naprawde zaliczal do tej samej "ligi" politykow co Tusk, Kwasniewski, Kaczynski i Miller sa bardzo niewielkie.

 • p0p0ropopo

  Oceniono 252 razy 108

  wciągnął dudusia jedną dziurką od nosa i wysmarkał drugą...

 • 2.joana

  Oceniono 247 razy 99

  Trolle działają cały czas i nie śpią w dzień, a może i w nocy? Cokolwiek się napisze kontra PIS, natychmiast ma kilka/kilkanaście ujemnych ocen, oj, pilnują, już pilnują... A propos ciemnej i jasnej strony mocy, to jak raz wczoraj była "Zemsta Sithów" i Anakin, niestety nie przeszedł na jasną stronę!

 • bkg11

  Oceniono 227 razy 99

  Żal mi Niezłomnego. W kampanii wyborczej przynajmniej udawał, że ma jaja. Naczelnik szybko pozbawił go złudzeń.

 • osservatorepissore2015

  Oceniono 204 razy 78

  Fajnie, że Tusk wbił, napompowanemu panu Andrzejowi, kilka trafnych szpilek. A pan Andrzej, po swojemu, po pisowsku, twierdzi, iż nic się nie stało ...

 • bkg11

  Oceniono 188 razy 66

  Chwalą Dudę, że był grzeczny?! Przecież my to wiemy od dnia po wyborach. Prezes niegrzecznego nigdy by nie namaścił na prezydenta.

 • frei10

  Oceniono 78 razy 64

  Zastanawiam się czy można zrobić jeszcze większego medialnego loda Tuskowi :-)

 • rossja_to_bandycki_kraj01

  Oceniono 166 razy 48

  najpierw tańcząca z szydełkiem przez pół roku powtarzała, że Polska jest w ruinie a jak ktoś wreszcie uwierzył to mówi, że to nie prawda i zawinił Niemiec.
  IDIOTKA?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX