"Wywiad z człowiekiem, który obciął Polsce A". Analityk S&P tłumaczy decyzję o obniżce ratingu

18.01.2016 11:30
Analityk S&P tłumaczy decyzję o obniżce ratingu dla Polski

Analityk S&P tłumaczy decyzję o obniżce ratingu dla Polski (Fot. Andy Wong/ AP Photo)

1. W piątek agencja Standard & Poor's rating polskiego długu
2. - Polska mogła się odwołać od tej decyzji - mówi Felix Winnekens
3. To właśnie on jest jednym z analityków odpowiedzialnych za tę decyzję

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Sytuacja w Polsce zmieniła się szybciej, niż byliśmy w stanie przewidzieć, a osłabienie kluczowych instytucji państwa wpłynęło negatywnie na wiarygodność Polski - wyjaśnia w rozmowie z "Pulsem Biznesu" Felix Winnekens, analityk agencji Standard & Poor's. To właśnie on jest jedną z osób odpowiedzialnych za decyzję o obniżeniu ratingu dlanaszego kraju.

Winnekens podkreśla, że oceny ratingowe są przedmiotem szczegółowych dyskusji, które odbywają się po dokładnym omówieniu analizowanych czynników; następnie analitycy głosują nad ostateczną notą. - Zgodnie z europejskimi regulacjami, rządy są powiadamiane o ocenie ratingowej przed jej oficjalną publikacją i mają pełną możliwość komentowania lub odwołania się od decyzji dotyczącej ratingu. W takiej sytuacji, jeśli rząd przedstawi nam nowe informacje, rozszerzony komitet ratingowy przeprowadzi powtórne głosowanie, którego rezultat może być inny - wyjaśnia.

Czy taką szansę miała również Polska? Na antenie TVN24 potwierdził to minister finansów Paweł Szałamacha. - Odpowiedzieliśmy argumentami, one wszystkie zostały odrzucone, nie wzięto ich pod uwagę - oświadczył.

"Jeśli rząd przedstawi nam nowe informacje..."

Szef resortu finansów zapowiedział już, że "rząd przedstawi argumenty i twarde dane" - mają one potwierdzić, że agencja pomyliła się w swojej ocenie. Szałamacha podkreślił też, że wszystkie dane gospodarcze na 2016 r. zawarte w metryczce kraju w nocie były pozytywne, a S&P "rozszerzyła swoje pole zainteresowania i zaczęła się interesować polską polityką". - To było działanie zupełnie niestandardowe - dodał.

Minister przypomniał również, że Bank Światowy podwyższył w ostatnim czasie prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski na 2016 rok; wcześniej Międzynarodowy Fundusz Walutowy przedłużył nam dostęp do elastycznej linii kredytowej. Szałamacha dodał, że agencja Fitch "jasno" utrzymała rating Polski na dotychczasowym poziomie, natomiast agencja Moody's oceny nie zmieniła.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (239)
Zaloguj się
 • fra77

  Oceniono 166 razy 40

  Pan Felix Winnekens moze sie teraz spodziewac przeswietlenia matki, ojca, dziadków i pradziadków...

 • darth4

  Oceniono 11 razy 9

  >> minister finansów Paweł Szałamacha. - Odpowiedzieliśmy argumentami, one wszystkie zostały odrzucone, nie wzięto ich pod uwagę - oświadczył. <<

  Dokładna kopia relacji Podatnik - Urząd Skarbowy ( Min. Finansów :)

 • Pawel Rodzynek

  Oceniono 19 razy 9

  Twarde dane? Proszę bardzo ... jesteś facet gorszego sortu i się nie znasz. Wystarczy ? /s

 • birdy-niam-niam

  Oceniono 61 razy 7

  pomyłka w tytule.
  powinno być "...Wywiad z człowiekiem, który obciągnął Polsce A..."

 • ateofi

  Oceniono 86 razy 6

  A jak wygląda kondycja finansowa Waszej skompromitowanej agencyjki? Musicie biedaki zapłacić rządowi USA 1.4 miliarda $ za kłamliwe ratingi, które pomogły wywołać katastrofę finansową w 2008 roku.

 • mozart

  Oceniono 97 razy 5

  Dajcie sobie spokój z politykami. Umieszcza się ich na widoku byście mieli wrażenie, że macie wolność wyboru...ale nie macie. NIE macie wyboru. Macie WŁAŚCICIELI. Jesteście ich własnością. Oni są posiadaczami WSZYSTKIEGO! Posiadają wszystkie znaczące obszary ziemi. Posiadają i kontrolują korporacje. Od dawna opłacają Senat, Kongres, urzędy stanowe, korytarze rad miejskich, mają sędziów w kieszeni i są właścicielami wszystkich dużych koncernów medialnych, a więc kontrolują praktycznie wszystkie wiadomości i informacje, które są wam przekazywane. Trzymają was ZA JAJA! Płacą co roku miliardy dolarów na lobbying ... lobbying by dostać to czego chcą...

 • karol_7

  Oceniono 62 razy 4

  na takich cieniasów żerujących na naiwnych jest wspaniałe określenie "mądrogłupek"
  Tacy są wszyscy pożal się Panie Boe łanalytycy ONI NIE PRZEWIDZIELI!!!
  cieniasy bezmózgie i głupi ten co im jeszcze wierzy

 • nicniemogetusk

  Oceniono 66 razy 4

  mojsze wiceks

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje