"Wywiad z człowiekiem, który obciął Polsce A". Analityk S&P tłumaczy decyzję o obniżce ratingu

Analityk S&P tłumaczy decyzję o obniżce ratingu dla Polski

Analityk S&P tłumaczy decyzję o obniżce ratingu dla Polski (Fot. Andy Wong/ AP Photo)

1. W piątek agencja Standard & Poor's rating polskiego długu
2. - Polska mogła się odwołać od tej decyzji - mówi Felix Winnekens
3. To właśnie on jest jednym z analityków odpowiedzialnych za tę decyzję

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Sytuacja w Polsce zmieniła się szybciej, niż byliśmy w stanie przewidzieć, a osłabienie kluczowych instytucji państwa wpłynęło negatywnie na wiarygodność Polski - wyjaśnia w rozmowie z "Pulsem Biznesu" Felix Winnekens, analityk agencji Standard & Poor's. To właśnie on jest jedną z osób odpowiedzialnych za decyzję o obniżeniu ratingu dlanaszego kraju.

Winnekens podkreśla, że oceny ratingowe są przedmiotem szczegółowych dyskusji, które odbywają się po dokładnym omówieniu analizowanych czynników; następnie analitycy głosują nad ostateczną notą. - Zgodnie z europejskimi regulacjami, rządy są powiadamiane o ocenie ratingowej przed jej oficjalną publikacją i mają pełną możliwość komentowania lub odwołania się od decyzji dotyczącej ratingu. W takiej sytuacji, jeśli rząd przedstawi nam nowe informacje, rozszerzony komitet ratingowy przeprowadzi powtórne głosowanie, którego rezultat może być inny - wyjaśnia.

Czy taką szansę miała również Polska? Na antenie TVN24 potwierdził to minister finansów Paweł Szałamacha. - Odpowiedzieliśmy argumentami, one wszystkie zostały odrzucone, nie wzięto ich pod uwagę - oświadczył.

"Jeśli rząd przedstawi nam nowe informacje..."

Szef resortu finansów zapowiedział już, że "rząd przedstawi argumenty i twarde dane" - mają one potwierdzić, że agencja pomyliła się w swojej ocenie. Szałamacha podkreślił też, że wszystkie dane gospodarcze na 2016 r. zawarte w metryczce kraju w nocie były pozytywne, a S&P "rozszerzyła swoje pole zainteresowania i zaczęła się interesować polską polityką". - To było działanie zupełnie niestandardowe - dodał.

Minister przypomniał również, że Bank Światowy podwyższył w ostatnim czasie prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski na 2016 rok; wcześniej Międzynarodowy Fundusz Walutowy przedłużył nam dostęp do elastycznej linii kredytowej. Szałamacha dodał, że agencja Fitch "jasno" utrzymała rating Polski na dotychczasowym poziomie, natomiast agencja Moody's oceny nie zmieniła.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
 • Wicepremier Mateusz Morawiecki Obniżka ratingu? Minister w 20 sekund podsumowuje sytuację Polski i... niechcący chwali PO
 • Kraje z takim samym ratingiem jak Polska Byliśmy jak Łotwa, jesteśmy jak Meksyk? Kraje z takim samym ratingiem jak Polska
 • Agencja Fitch potwierdza rating Polski na poziomie A- Agencja Fitch nie zmieniła ratingu Polski. Pozostawia go na poziomie A-
Komentarze (239)
"Wywiad z człowiekiem, który obciął Polsce A". Analityk S&P tłumaczy decyzję o obniżce ratingu
Zaloguj się
 • 1-wolne

  Oceniono 1 raz 1

  W finansach nie ma znajomości,antypatii. Wszystko jest oparte na liczbach i wycenie ryzyka.
  Każdy kto finansuje chce zarobić i mieć zapewnienie bezpiecznego wkładu.
  Rozdawnictwo kasy w Polsce takiego bezpieczeństwa nie daje, przynajmniej obecnie nie jest przewidywalne bo nikt nie wie co prezes każe zrobić premierowi.

 • sigm_0

  0

  osłabienie kluczowych instytucji państwa wpłynęło negatywnie na wiarygodność Polski - wystarczy że zablokowany Trybunał, czyli naruszone prawo do do sądu, czyli własność nie jest w pełni chroniona - miliarder inwestor nie będzie ryzykował

 • anias54

  Oceniono 1 raz -1

  Niewiniatka zPO , Nowoczesnej i Wyborczej szczuja!

 • anias54

  Oceniono 1 raz -1

  Tylko zdrajcy i szuje moga szkodzic wlasnemu krajowi i rodakom! To " asluga" swin z przegranej koalicji PO-PSL i nowego guru Wybiorczj-Petru!

 • moher.pospolity

  0

  W necie pojawiły się informacje, ze to Petru i Szczurek byli konsultantami S&P przy obniżeniu ratingu dla Polski, a wy nic o Petru dziś, choć w innych kilka razy dziennie się pojawia. Nie leńcie się właściwego człowieka na naszego Premiera wesprzyjcie, on o "nasze" interesy dba.

 • gangaseiro

  Oceniono 4 razy 0

  Sluszny rating.Teraz kilkadziesiat miliardow $ w plecy,bo drozszy import,drozsze oprocentowanie naszych 300 miliardow kredytow.PiSdzielce dostaly serie kopow w jadra,to skowycza...

 • stachkaz47

  Oceniono 4 razy -4

  Znalazł się faszystowski pomocnik Polsce.
  Pomagali skutecznie CZYŚCIĆ nasz kraj a teraz zwątpili czy koryto nie zostanie odrąbane od żydowsko=brukselskiego ryja.

 • zalogopeda

  Oceniono 5 razy 1

  chcialbym tylko zlosliwie wypomniec, ze zespol redakcyjny w pocie czola przeredagowywal tekst "wywiadu", bo kilkakrotnie pojawial sie komunikat "404 strona nie istnieje" :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje