Kaczyński : W sporze o TK chodzi o uniemożliwienie naprawy Polski. Winni? PO i Rzepliński [6 CYTATÓW]

18.01.2016 10:17
Prezes PiS Jarosław Kaczyński

Prezes PiS Jarosław Kaczyński (Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta;)

Platforma Obywatelska i i prezes TK Andrzej Rzepliński chcieli uczynić z Trybunału "trzecią izbę parlamentu", by uniemożliwić "naprawę Rzeczypospolitej" - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prezes PiS Jarosław Kaczyński i podkreśla, że nie ugnie się przed KE.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W wywiadzie z "Rzeczpospolitą" - pierwszy, jakiego udzielił po wyborach -Jarosław Kaczyński broni decyzji dotyczących Trybunału Konstytucyjnego, zdradza dalsze plany w sprawie TK i zapowiada, że Polska nie będzie "jakiegokolwiek ugięcia się" przed presją UE.

1. "Wątpliwy wybór sędziów"

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

- Trzeba pamiętać, że wszystko zaczęło się od ataku na Trybunał, który Platforma wykonała w zeszłym roku. Podjęto decyzję podwójnie nielegalną - powiedział Kaczyński, pytany o spór wokół TK.

- Po pierwsze, wybrano dwóch sędziów, co do których nie było najmniejszej wątpliwości, że ich kadencja zakończy się w nowej kadencji Sejmu. Wybrano również trzech sędziów, których wybór był wątpliwy - stwierdził prezes PiS - choć zgodnie z wyrokiem TK wybór trzech sędziów był całkowicie zgodny z konstytucją.

2. "Chodziło o to, by Polska nie została naprawiona"

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

- Platforma Obywatelska podjęła z udziałem prezesa TK działania, których prawdziwym celem było stworzenie innej instytucji, nie Trybunału takiego, jaki znaliśmy - powiedział Kaczyński.

- To miała być swoista trzecia izba parlamentu, która nie pozwoliłaby nowej, legalnie wybranej władzy na to, co my nazywamy naprawą Rzeczypospolitej - dodał.

3. "Prezes Rzepliński tam rządzi i dominuje nad resztą sędziów"

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Zdaniem Kaczyńskiego, winnym w sporze o TK jest - poza Platformą - prezes Trybunału Andrzej Rzepliński. - Prezes Rzepliński tę sytuację skrajnie wyostrzył, to człowiek Platformy Obywatelskiej, jego życiorys z wcześniejszych lat też jest wiele mówiący, dowiaduję się wciąż nowych rzeczy na jego temat - powiedział prezes PiS.

- Trzeba zakończyć dzisiejszy konflikt, który jest właściwie winą jednego człowieka, prezesa Rzeplińskiego. On tam rządzi i wyraźnie dominuje nad resztą sędziów - ocenił.

4. "Jesteśmy gotowi wybierać osoby zgłoszone przez inne opcje"

Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta

- My nie zabiegamy, by mieć większość polityczną w Trybunale. Moglibyśmy to zrobić w tej kadencji, ale - chcę to stanowczo podkreślić - tego robić nie chcemy - zapewnił Kaczyński. Zapowiedział też, jak wyobraża sobie w przyszłości skład TK.

- Jesteśmy gotowi wybierać osoby zgłoszone też przez inne opcje polityczne. Na przykład siedmiu sędziów wybieranych przez partię czy koalicję rządzącą, ośmiu przez opozycję - powiedział i przytoczył przykład: "Nam chodzi o to, by wprowadzić np. taką zasadę jak w Niemczech. Tam wybiera się kandydata chadecji, raz socjaldemokracji".

5. "Celem jest zmuszenie TK do nadgonienia niezałatwionych spraw"

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Prezes PiS wyjaśniał też wprowadzone nową ustawą rozstrzyganie spraw w kolejności ich wniesienia. - Chodzi o to, by Trybunał kruczkami prawnymi nie uniknął zajmowania się starymi sprawami - powiedział Kaczyński. - Celem jest zmuszenie Trybunału do nadgonienia niezałatwionych spraw - dodał.

- Trybunał powinien się bardziej intensywnie zająć niewykonanymi orzeczeniami, jest ich około 100. Krótko mówiąc, Trybunał jest dzisiaj instytucją w pewnej mierze fikcyjną, jeśli chodzi o tak potrzebne w Polsce przestrzeganie konstytucji - ocenił prezes PiS.

6. "Decyzja KE jest związana z interesami politycznymi"

Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta

W wywiadzie poruszono też temat polityki zagranicznej i stosunków z UE. - Decyzja (o uruchomieniu mechanizmu kontroli praworządności - red) jest związana z interesami politycznymi niektórych państw - ocenił Kaczyński.

- Generalnie taki stan Polski, jaki był przez ostatnie osiem lat, dla wielu sił w Europie jest stanem optymalnym, a wszelka zmiana jest stanem nieoptymalnym. Do tego dochodzi bardzo silny nacisk różnych polskich grup, które mają kontakty europejskie - powiedział i zaznaczył: "Nikt nie może mieć złudzeń, że dojdzie do jakiegokolwiek ugięcia się i jakiegokolwiek ustępstw oraz że nie będziemy mówili głośno, o co tutaj tak naprawdę chodzi".Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (145)
Zaloguj się
 • krycha_73

  Oceniono 35 razy 29

  Kaczyński, Ty sobie głowę napraw, a nie Polskę. Polska dobrze działała, dopóki Ty się nie pojawiłeś, teraz siejesz zamęt i wszystko wywalasz do góry nogami.

 • men_53

  Oceniono 32 razy 26

  " ... która nie pozwoliłaby nowej, legalnie wybranej władzy na to, co my nazywamy naprawą Rzeczypospolitej ... ".
  Ano, klucz jest w słowach "... co my nazywamy naprawą... ". Naród już wie, że Wy tylko tak to nazywacie, a faktycznie chodzi o monopol na wieczystą władzę władzę, "rząd dusz".
  Bo tylko Prezes wie najlepiej.

 • puchatek_27

  Oceniono 21 razy 19

  Żebyś się Kaczyński nie zdziwił, nie będzie ugięcia z Twojej strony, z Naszej też nie! Chcesz iść dalej w zaparte, to dojdzie do pie......cia, akca rodzi reakcję, Nasz opór będzie się wzmagał proporcjonalnie! Tylko pamiętaj Nas jest więcej, a wolni ludzie zawsze wygrają!

 • ryszardkuc

  Oceniono 18 razy 18

  Odnoszę wrażenie, że jest to człowiek "chory z nienawiści" i zaciekły w swoim postępowaniu, mimo iż wszyscy mu mówią, że PiS złamał Konstytucje razem ze swoim Prezydentem. Ciężkie czasy czekają Polaków pod rządami takiego człowieka. !!!!

 • bromba_zadumana

  Oceniono 14 razy 14

  a wiosna na pola wyjdą młodzieżówki PiS żeby zebrać rozrzucona przez Rzeplinskiego stonkę ziemniaczana...

 • norymberdzki

  Oceniono 12 razy 10

  Tu nie chodzi o żadną przyszłość Polski. Kaczyński jest opętany myślami o zemście. O zemście za 10 lat upokorzeń politycznych i o zemście za śmierć brata (trudno jest mścić się na samym sobie). I temu celowi podporządkował wszystkie działania i wszystkich ludzi z PIS-u idących jak barany na rzeź (byle obronić dostęp do koryta).

 • konsulhonorowypernambuco

  Oceniono 16 razy 10

  1. "na to, co my nazywamy naprawą Rzeczypospolitej" - wy to tak nazywacie i tyle. Mój syn też w dzieciństwie "naprawił" kilka zabawek rozbierając je poprzez wyłamywanie i rozbijanie obudowy;
  2. " jego życiorys z wcześniejszych lat też jest wiele mówiący, dowiaduję się wciąż nowych rzeczy na jego temat" - to tak samo jak z Jarkaczem i jego przydupasami. A to kompromitujący stalinowski internacjonalistyczny wujcio, a to napady w pociągach, wyroki, nieślubne dzieci u arcykatolików, pzprowska przeszłość skaperowanych najemników - często moralnych zer, broniących zaprzyjaźnionych pedofilii. Ciągle czegoś się dowiadujemy.
  3. reszta ustępu o TK: żałosne krętactwo. Ale cóż może powiedzieć człowiek, który kiedyś powiedział, że nikt nie przekona go że białe jest białe, a czarne jest czarne.

  Nadejdzie dzień, w którym przez Polskę pojadą trzy chłopskie furmanki, dwie z gnojem, jedna czysta. Pierwsza z tych dwóch będzie dla Prezesa Rzeczypospolitej (dla pisich Rzeczpospolitej), druga dla najbliższych przydupasów i dwóch marionetek. Trzecia będzie wiozła na właściwe miejsce pochówku - na Powązki nieprawidłowo pochowanego brata Prezesa Rzeczypospolitej. Dwie pierwsze w wyposażeniu będą miały, jak to nazywają Kaszubi (opcja niemiecka i dziadkowie w Wermachcie) widły gnojne, wbite tam, gdzie u ludzi plecy kończą swą szlachetną nazwę.

  A teraz pisowskie mierne, opłacane ze SKOKowych pieniędzy, trolle - do dzieła.

 • leszkoch

  Oceniono 11 razy 9

  Czy sułtan w swojej wielkości dopuści myśl, że PiS nie ma żadnego monopolu na opiniowanie jakości kraju ? Czy sułtan będzie łaskaw dopuścić również prawdziwość opinii, że niektóre patologie były tworzone przez niego samego wyłącznie dla zdobycia władzy, a wywoływane obecnie przy użyciu najbardziej skompromitowanych narzędzi i pomocników, służą tylko jej nerwowemu i bezwzględnemu umacnianiu ? Sułtan zechce wybaczyć : to bolszewia w najczystszej, pierwotnej postaci !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje