Wrocław niepokorny? Tego się Gliński na gali otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury nie spodziewał

17.01.2016 20:22
Piotr Gliński

Piotr Gliński (Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta)

Przemówienie wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego nie spotkało się z aprobatą wszystkich obecnych na gali otwarcia ESK.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Piotr Gliński podkreślił na gali, że rząd polski podtrzymuje wsparcie dla organizacji Europejskiej Stolicy Kultury (ESK). - To wsparcie jest wyrazem oczywistego dla nas przekonania, że rola kultury i idea dialogu, współpracy i solidarności europejskiej jest dla naszego rządu priorytetowa - powiedział Gliński.

Wicepremier i minister kultury dodał, że chciałby, aby z Wrocławia wybrzmiało mocno, że "polska demokracja jest stabilna i odpowiedzialna".

Jak podaje Wyborcza.pl, słowa szefa resortu kultury wywołały dezaprobatę niektórych uczestników gali otwarcia ESK. Z sali dało się słyszeć buczenie, okrzyki "propaganda" i wolne "media".

Gliński: dziedzictwo Europy wywodzi się z chrześcijaństwa

Piotr Gliński mówił, że Wrocław - ze swym potencjałem, dynamiką i tradycją - jest dobrym reprezentantem żywotności i siły polskiej kultury. Podkreślił też, że podstawa wspólnotowego dziedzictwa Europy wywodzi się z chrześcijaństwa. - Musimy o tym pamiętać dlatego musimy usilnie owe europejskie wartości praktykować, dbać o nie, by nie ulegały one ciągłym manipulacjom i zakłamaniom - mówił Gliński.

Podczas uroczystości otwarcia ESK odczytano też list prezydenta Andrzeja Dudy. "Wrocław przez kolejnych 12 miesięcy będzie miejscem wydarzeń artystycznych, spotkań i wymiany poglądów twórców oraz publiczności. To wielki sukces Wrocławiu i powód do dumy dla wszystkich Polaków", napisał prezydent.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (82)
Wrocław niepokorny? Tego się Gliński na gali otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury nie spodziewał
Zaloguj się
 • Teresa Bak

  Oceniono 1 raz 1

  "To wielki sukces Wrocławiu i powód do dumy dla wszystkich Polaków", napisał prezydent". Prezydencie Duda "Wrocławia" anie Wrocławiu

 • tad-tad

  Oceniono 1 raz 1

  jestem pewien że ten palant nie wie dlaczego na niego buczą . Oni wszyscy mają dobre samopoczucie i żadnej przyzwoitości,

 • arbel1

  Oceniono 3 razy 3

  Pan Gliński jeszcze nie przebił ministra Podkańskiego (tego, który chciał, aby go umówić z Czapskim) ale już niewiele brakuje. Jest na dobrej drodze.

 • 4m5marek

  Oceniono 4 razy 4

  tabletowy buc

 • wiosna20051

  Oceniono 8 razy 8

  Out z mojego miasta! I ręce precz od ESK!

 • wiosna20051

  Oceniono 4 razy 4

  Gliński, out z mojego Miasta! Nikt cię tutaj nie potrzebuje.

 • leo2rys2

  Oceniono 5 razy 3

  Typowa po grubokreskowa rynsztokowa kultura.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje