Wandale zdemolowali radziecki pomnik w Polsce. Rosja oskarża: "Polska demonstruje obojętność..."

17.01.2016 16:43
Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej w Szczecinie

Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej w Szczecinie (fot. CEZARY ASZKIEŁOWICZ/Agencja Gazeta)

1. Ofiarą wandali padł Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej w Szczecinie
2. Według Rosji, Polska nie chroni wystarczająco rosyjskich miejsc pamięci

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

O sprawie poinformowało Polskie Radio.

Rosyjski MSZ jest szczególnie czujny, jeśli chodzi o pamięć po żołnierzach Armii Czerwonej - z Moskwy do Warszawy płyną protesty za każdym razem, kiedy w Polsce mają miejsce przypadki wandalizmu wobec radzieckich pomników, bądź pojawia się pomysł ich demontażu. Nie inaczej było i tym razem.

Rosja: "Polska łamie porozumienia"

W czwartek w Szczecinie został uszkodzony Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej - wandale oderwali od cokołu dwie płyty. Jak donosi Polskie Radio, Rosjanie zarzucają Polsce łamanie porozumienia o dobrosąsiedzkiej współpracy. Moskwę i Warszawę łączy umowa o miejscach pamięci, ale według rosyjskich dyplomatów, Polska od dawna jej nie respektuje.

W oficjalnym oświadczeniu rosyjski MSZ stwierdza, że "Polska nie dbając o ochronę monumentów demonstruje obojętność wobec porozumień, których jest stroną".

Rosjanie domagają się także naprawy pomnika, ujęcia sprawców i ich surowego ukarania.

Jak podaje szczecińska Gazeta Wyborcza, Urząd Miasta w Szczecinie zapowiedział, że uszkodzony fragment zostanie naprawiony w "najbliższym czasie".

Pomnik już od jakiegoś czasu budzi dyskusje - jesienią 2015 roku prezes IPN zaapelował do prezydenta miasta, Piotra Krzystka, o usunięcie monumentu, jednak prezydent argumentował, że "zmiana lokalizacji monumentu musi być związana z kompleksową przebudową miejsca, w którym dziś stoi".Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (177)
Zaloguj się
 • 18261826www

  Oceniono 126 razy 14

  Takich aktow nie dokonuja cywilizowani ludzie,tylko swolocz i dzicz.

 • lubat

  Oceniono 32 razy 10

  "Rosyjski MSZ jest szczególnie czujny, jeśli chodzi o pamięć po żołnierzach Armii Czerwonej..."
  Polskie MSZ nie jest ani trochę czujne? A co się dzieje, gdy jakaś zagraniczna gminna czy powiatowa gazetka, nie mówiąc o centralnych, napisze o prześladowaniu Żydów przez Polaków czy "polskich obozach koncentracyjnych"? Każdy ma swoje "bolące miejsce" i przyzwoici ludzie nie kopią w nie.

  A jeśli chodzi o szczeciński pomnik wdzięczności. Trzeba się na coś zdecydować: albo jesteśmy Rosjanom wdzięczni, że zabrany Niemcom Szczecin dali nam, a jeśli nie chcemy nic tym Kacapom zawdzięczać, to oddać zdobycz Niemcom, ćwoki usmarkane! (to do tych, co niszczą pomnik).

 • artur-borubar

  Oceniono 124 razy 6

  Jakoś dziwne, że jeszcze w Rosji nikt nie pomyślał, aby zdemolować pomnik, który jest w Katyniu...

 • PJan Pokorny

  Oceniono 42 razy 6

  Nalezy:
  1. Zlikwidowac "pomniki wdziecznosci", wszsystkie ,hurtem, jednoczesnie, uzasadnienie: agresja Sowietow 17 wrzesnia 1939.
  2. Otaczac opieka groby zolniezy sowieckich bo nie jest ich wina ze nie przyniesli nam wolnosci, sami nie wiedzieli co to wolnosc.
  Koniec, kropka..

 • 1group

  Oceniono 33 razy 5

  Głupie szczyle,gdyby nie Rosja,a konkretnie Stalin,to szczecin nadal byłby Stettinem.

 • szczesiu23

  Oceniono 19 razy 5

  Do MSZ Rosji - pomnik jest dowodem w sprawie i nie może być naprawiany, podobnie jak polski tupolew nie może być zwrócony do zakończenia sprawy.

 • kaliber43

  Oceniono 123 razy 5

  Żołnierze radzieccy byli traktowani jak mięso armatnie, popędzane do ataku przez NKWDzistów strzelających im w plecy. Żołnierze ci leżą na cmentarzach i tam są ich pomniki, natomiast pomników "wdzięczności" armii sowieckiej nam nie potrzeba, bo była to armia okupacyjna.

 • jxl82

  Oceniono 113 razy 5

  Uwiarygadniają Antka jakąś małą awanturką, aby wykazał się swoim "antykomunizmem". Jarek natomiast już został zadaniowany i dział bez zarzuty.

 • gnom_z_ciemnogrodzkiej

  Oceniono 121 razy 3

  To z pewnością czyn prawdziwych Polaków - katowolaków - tych samych, co okradli Trybunał z honoru, opluli Konstytucję, zawłaszczyli i obsadzili wszystkie stanowiska od rządu po sprzątaczki, przejęli media, zasypując je gruzem niemoty umysłowej i goebelsowską propagandą oraz będą inwigilować wszystkich Polaków mających inne zdanie niż oni (82%)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje