Wandale zdemolowali radziecki pomnik w Polsce. Rosja oskarża: "Polska demonstruje obojętność..."

Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej w Szczecinie

Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej w Szczecinie (fot. CEZARY ASZKIEŁOWICZ/Agencja Gazeta)

1. Ofiarą wandali padł Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej w Szczecinie
2. Według Rosji, Polska nie chroni wystarczająco rosyjskich miejsc pamięci

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

O sprawie poinformowało Polskie Radio.

Rosyjski MSZ jest szczególnie czujny, jeśli chodzi o pamięć po żołnierzach Armii Czerwonej - z Moskwy do Warszawy płyną protesty za każdym razem, kiedy w Polsce mają miejsce przypadki wandalizmu wobec radzieckich pomników, bądź pojawia się pomysł ich demontażu. Nie inaczej było i tym razem.

Rosja: "Polska łamie porozumienia"

W czwartek w Szczecinie został uszkodzony Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej - wandale oderwali od cokołu dwie płyty. Jak donosi Polskie Radio, Rosjanie zarzucają Polsce łamanie porozumienia o dobrosąsiedzkiej współpracy. Moskwę i Warszawę łączy umowa o miejscach pamięci, ale według rosyjskich dyplomatów, Polska od dawna jej nie respektuje.

W oficjalnym oświadczeniu rosyjski MSZ stwierdza, że "Polska nie dbając o ochronę monumentów demonstruje obojętność wobec porozumień, których jest stroną".

Rosjanie domagają się także naprawy pomnika, ujęcia sprawców i ich surowego ukarania.

Jak podaje szczecińska Gazeta Wyborcza, Urząd Miasta w Szczecinie zapowiedział, że uszkodzony fragment zostanie naprawiony w "najbliższym czasie".

Pomnik już od jakiegoś czasu budzi dyskusje - jesienią 2015 roku prezes IPN zaapelował do prezydenta miasta, Piotra Krzystka, o usunięcie monumentu, jednak prezydent argumentował, że "zmiana lokalizacji monumentu musi być związana z kompleksową przebudową miejsca, w którym dziś stoi".Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
 • Władimir Putin, Angela Merkel i czarny labrador Putin, Merkel i pies. Przywódca Rosji tłumaczy się z dyplomatycznej wpadki sprzed lat
Komentarze (177)
Wandale zdemolowali radziecki pomnik w Polsce. Rosja oskarża: "Polska demonstruje obojętność..."
Zaloguj się
 • blubobas

  Oceniono 2 razy 2

  Proponuję aby grupy rekonstrukcyjne każdego 17 września urządzały pod tymi pomnikami żywą lekcję historii pt. Defilada w Brześciu.
  wikipedia.org/wiki/Parada_zwyci%C4%99stwa_Wehrmachtu_i_Armii_Czerwonej_w_Brze%C5%9Bciu

 • supertlumacz

  Oceniono 10 razy -6

  W erze globalizacji lokalne wydarzenia mogą mieć daleko idące następstwa.

  Bezczeszczenie pomników Armii Czerwonej w prastarym niemieckim Szczecinie, którego Hitler był honorowym obywatelem , z którego pochodziła ubóstwiana przez Rosjan caryca Katarzyna nazywana tam wielką , może mieć większe konsekwencje.

  Przed Błękitnym Meczetem w Istambule eksplodowała bomba terrorysty samobójcy . Zginęli tylko turyści zagraniczni, w tym kilkunastu Niemców. O sprawstwo kierownicze Rosjanie podejrzewają swego obywatela z Kaukazu, za którym już dawno wysłali list gończy nie respektowany przez Turków. Islamista został wprawdzie zatrzymany w swoim mieszkaniu w Istambule, ale już zwolniony. Prezydent RTE w swoim wystąpieniu po zamachu opowiadał baśnie o Kurdach.

  Telewizje rosyjskie o gigantycznej oglądalności w świecie coraz więcej wspominają o ignorowanej niegdyś Polsce. W krótkim reportażu z Istambułu nawiązano nie tylko do zbezczeszczenia pomnika , ale i do faktu że żona? córka? wybitnego terrorysty Dudajewa zamieszkuje w Istambule. Przypominam że w Warszawie jest Rondo Dudajewa na jego cześć...

  Czyż nie jest to idealny scenariusz dla antypolskiego zbliżenia rosyjsko-niemieckiego?

 • blski

  Oceniono 5 razy 1

  Lata antyrosyjskiej propagandy przynosza oczekiwane owoce.
  Jej celem jest odwrocenie uwago spoleczenstwa od bardziej naglacych problemow i klopotow.
  Natomiast rezultatem moze byc niechec ze strony Rosjan ktora nie przyniesie nam niczego dobrego. Zebysmy nie wiem jak sobie tego zyczyli to nie zmusimy Rosjan do wyprowadzki, a skoro los pokaral nas sasiedztwem to rozsadnie byloby ulozyc wzajemne stosunki jak sie da pokojowo.
  Nasz narod zostal zniewolony przez Sowietow ktorzy sprawowali wladze przez prawie 50 lat, rezim ktory zniewolil Rosjan mial nad nimi wladze znacznie dluzej. Wiekszosc ludzi ktorzy byli jego przywodcami nie byla Rosjanami. Teraz winimy Rosjan za to, ze zainstalowali sie w ich kraju.
  Malo w tym sensu, a moze miec zle rezultaty.

 • supertlumacz

  Oceniono 16 razy -12

  Jestem cywilizowany , dlatego jestem przeciw
  1. Wandalizacji pomników
  2. Cynicznej wypowiedzi :
  Urząd Miasta w Szczecinie zapowiedział, że uszkodzony fragment zostanie naprawiony w "najbliższym czasie".

 • muzyk_barokowy

  Oceniono 113 razy -9

  Co za wandale! Oderwali dwie płyty, zamiast zburzyć pomnik. Dzieciuchy, nie wandale.

 • readme.txt

  Oceniono 10 razy 0

  Taaa. W ROsji codizennie mordowani są ludzie przez reżim Putina. Może tym byc sie kacapia mendo zainteresował?

 • observer48

  Oceniono 116 razy -8

  A niech sobie kacapy zabiorą wszystkie pomniki wdzięczności! Moim zdaniem najgłębszy szacunek należy się tylko tym wszystkim, którzy polegli w walce z hitlerowskimi Niemcami na terenie Rzeczypospolitej, nawet żołnierzom byłego sojusznika Hitlera, stalinowskiej RoSSji. Cały inny złom powinnien zostać zdemontowany i odesłany do kacapii

 • bilderberg500

  Oceniono 13 razy 1

  Jak czytam niektóre wpisy to czuję, że Michnik niedługo będzie budował pomniki wdzięczności dla sovietów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje