Tusk dla "Spiegla": Krytycznie oceniam wiele akcji nowego rządu. Możliwa debata o sytuacji w Polsce na szczycie UE

17.01.2016 16:28
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk o sytuacji w Polsce.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk o sytuacji w Polsce. (Renata Dąbrowska / AG)

1. Sytuacja w Polsce może stać się tematem na szczycie UE
2. Donald Tusk stwierdził, że "może to sobie wyobrazić"
3. W poniedziałek z Tuskiem ma spotkać się prezydent Andrzej Duda

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Nie mam wątpliwości, że polski problem jest na tyle interesujący, że może być przedmiotem dyskusji - powiedział Donald Tusk, cytowany przez "Der Spiegel". Niemiecki tygodnik powołuje się na wypowiedź Tuska, jaka miała paść podczas spotkania z frakcjami Zielonych i socjalistów w PE. "Osobiście oceniam bardzo krytycznie wiele akcji nowego (polskiego) rządu", miał zdaniem uczestników spotkania powiedzieć Tusk.

Według redakcji niemieckiego magazynu politycznego, przewodniczący Rady Europejskiej zaznaczył, że instytucje europejskie, a także on sam, mają "prawny i moralny obowiązek" prowadzenia "otwartego dialogu" z krajem członkowskim, który "narusza praworządne struktury".

Spotkanie Tusk - Duda w poniedziałek

"Der Spiegel" przypomina, że w poniedziałek Tusk spotka się w Brukseli z prezydentem Andrzejem Dudą, a dzień później, we wtorek, Parlament Europejski w Strasburgu będzie dyskutował z premier Beatą Szydło.

Szef Rady UE apelował równocześnie do europosłów o wstrzemięźliwość. - Przesadne wypowiedzi mogą odnieść odwrotny skutek, niezależnie od dobrej woli moich przyjaciół w Brukseli - powiedział Tusk.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (398)
Zaloguj się
 • chi-neng

  Oceniono 266 razy 106

  ‘NACZELNIK’ PANSTWA MOWI NATOMIAST:

  • “JESTEŚMY ATAKOWANI ZA NIC”

  • Generalnie taki stan Polski, jaki był przez ostatnie 8 lat dla wielu sił w Europie jest stanem optymalnym, a wszelka zmiana jest stanem nieoptymalnym.

  • Ale w najmniejszym stopniu nie ma sensu się tym przejmować, musimy iść swoją drogą i nie możemy ulegać żadnym naciskom.

  • Mówienie, że dzisiaj w Polsce demokracja jest zagrożona jest, łagodnie mówiąc, śmiechu warte.

  • Jeżeli dziś ktoś się skarży na to, co się dzieje w Sejmie, to naprawdę albo nie zna faktów, albo jest po prostu hipokrytą.
  -----
  Jezeli dzis KTOS JESZCZE NIE JEST SWIADOMY TEGO CO SIE DZIEJE, NIE TYLKO W SEJMIE ALE I W POLSCE ORAZ Z POLSKA W SWIECIE - to nie dosc ze jest slepy, gluchy, naiwny ...jest po prostu, "łagodnie mówiąc, śmiechu warty".

  Hipokryzja jest tez udawanie, ze nie jest WSZYSTKIM wiadomym, kto rzadzi Polska teraz.

 • e-komentarz

  Oceniono 236 razy 88

  Dziwne to będzie spotkanie: Duda będzie przekonywał Tuska że w Polsce jest wszystko w porządku, że żadne prawa nie są łamane, itd, itp.
  I w tym momencie wypadałoby Tuskowi uśmiać się jak prezes do tabletu...

 • jakub13579

  Oceniono 235 razy 87

  W 200% tach popieram poglad Donalda Tuska. Kaczokracje nalezy wykastrowac do spodu. Im wczesniej tym lepiej. Zanim sie ukorzeni.

 • Jerzy Gogół

  Oceniono 220 razy 86

  Problem jest poważny Musimy wybrać albo wartości europejskie albo bliżej nie określone, w której człowiek traktowany jest przedmiotowo do wykonania określonego zadania i jak dotąd wynika głównie partyjnego. UE zwraca uwagę, że to człowiek bez względu na kolor skóry, wyznanie i przekonania jest podmiotem o którego ma dbać władza i wokół którego mają być przyjazne środowiska sprzyjającego jego rozwojowi i pomyślności. Zwracam również uwagę, że jednym z największych osiągnięć cywilizacyjnych Europy jest zniesienie kary śmierci, 70letni okres bez wojen i wydłużenie średniego okresu życia Europejczyka. Europa jest kontynentem w którym nie występuje problem głodu a granice pokonuje się bezproblemowo a jednym z najważniejszych spraw stało się wyrównywanie poziomu życia mieszkańców różnych krajów. To co się stało w Europie jest osiągnięciem cywilizacyjnym , którego nasza historia nie odnotowała od zarania dziejów i zasługuje na największy szacunek i z całą pewnością staliśmy się wzorem dla innych kontynentów a nawet Ameryki Północnej. A co mówią nasi aktywiści PIS. Ano nie będziemy przyjmować wartości UE podczas gdy nie wiele brakuje aby Polacy wzajemnie skoczyli sobie do oczu. Głoszą hasło katolickiej miłości bliźniego a następnie ogłaszają o istnieniu gorszego sortu Polaków. O innych inwektywach nie wspomnę bo to długa lista. PIS mówi nareszcie Polska jest wolna ( nie wiem od czego) ,a następnie proponują ustawę o inwigilowaniu internetu, zakładaniu podsłuchów w konfesjonałach, kancelariach adwokackich , redakcjach. Poważnie zastanawiam się jakie są tego powody i jaki to może mieć skutek w dotychczasowym układzie geopolitycznym w Europie.

 • alex1w

  Oceniono 207 razy 75

  Sęk w tym,że rozmawiać można z każdą osobą która ma coś do powiedzenia.
  Natomiast rozmowa z osobą która ma jedynie od przekazywania poglądy swojego szefa???

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 209 razy 67

  Panie długoPIS
  Prosze sobie załozyć czyste buty. Bruksela TO nie hajzlarnia na Żoliborzu.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 174 razy 62

  Przecież Tusk dobrze wie że pogaduchy z Dudą i z Szydło mają taki sam sens jak przekonywanie moherowych babć żeby głosowaly na Palikota...
  Chyba nikt poza obojgiem ww pisiorow, nie ma najmniejszych wątpliwości że ani prezydent ani premier nie mają w Polsce nic do gadania

 • jurek4491

  Oceniono 196 razy 56

  Brawo Donek , z PiSdzielcami nie można się obcyndalać i klajstrować ich poczynania , całą dobę całą prawdę trzeba wyciągać na światło dzienne .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje