Austria "tymczasowo zawiesza" zasady Schengen. Kanclerz ostrzega przed rozpadem Unii

17.01.2016 13:43
Kontrola na granicy austriackiej

Kontrola na granicy austriackiej (Ronald Zak (AP Photo/Ronald Zak))

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. Austria wprowadza tymczasowe kontrole na granicach państwa
2. Imigranci ekonomiczni będą odsyłani do swoich państw
3. Kanclerz Austrii: "Istnienie UE pod znakiem zapytania"


Porozumienie z Schengen zostało "tymczasowo zawieszone" na austriackiej granicy - poinformował kanclerz Werner Faymann w rozmowie z dziennikiem "Osterreich". Wiedeń wprowadza również system monitorowania osób ubiegających się o azyl w Austrii. Na granicy wszyscy podróżni mają obowiązek okazania dowodu osobistego. Ci, którzy go nie posiadają, lub zostali wcześniej odrzuceni na niemieckiej granicy, zostaną automatycznie zawróceni do swoich krajów.

UE pod znakiem zapytania

- Jeśli Unia Europejska nie potrafi zabezpieczyć zewnętrznych granic, a istnienie Schengen stoi pod znakiem zapytania, kraje muszą same kontrolować granice - ocenił kanclerz. Zdaniem Faymanna jeśli granice strefy nie zostaną zabezpieczone w bliskiej przyszłości "cała Unia stanie pod znakiem zapytania".

Wojsko na granicach

W sobotę weszły w życie nowe przepisy austriackiego Ministerstwa Obrony - na granicach rozmieszczone zostało wojsko, które skontroluje przybyszy z Bałkanów. Odesłani z granicy zostaną wszyscy ci, którzy chcą przez Austrię dotrzeć do innych krajów i nie zamierzają ubiegać się o status uchodźców. Nowe przepisy zakładają kontrolę wszystkich uchodźców i odsyłanie imigrantów ekonomicznych.

Szlak migracyjny

Austria jest ostatnim przed Niemcami krajem na tzw. bałkańskim szlaku migracyjnym, którym setki tysięcy migrantów przedostały się już do Europy z krajów Bliskiego Wschodu czy Afganistanu.

Setki tysięcy migrantów przeszły przez Austrię do Niemiec od września, gdy oba kraje otworzyły granice dla ludzi uciekających z Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu i Afganistanu. W 2015 roku tylko 90 tys. z nich złożyło wniosek o przyznanie statusu azylanta w Austrii. Jednak masowy przepływ migrantów i związane z tym obawy Austriaków przyczyniły się do wzrostu skrajnej prawicy.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (291)
Zaloguj się
 • sunim

  Oceniono 128 razy 98

  Za rozpad UE odpowiedzialna jest enerdowska Makrela. Późna zemsta Stasi. Makrela z jej polityką przystawiła EU pistolet do głowy i z całą siłą ciągnie za spust. Eksperymenty niemieckiej Helgi najgorzej uderzają jednak w same Niemcy, prowadząc ten kraj w najbliższych miesiącach i latach do niespotykanych napięć. Niestety ucierpimy tak czy inaczej.

 • PJan Pokorny

  Oceniono 97 razy 85

  Problem wykrewalo kilka krajow, w tym Austria, naruszajac unijne regulacje ( Deklaracja Dublinska ). A teraz "rzna glupa ", nawet sobie nie wyobrazam jak by sie "wyzwierzecali" na Polske gdybysmy n.p. przepuscili bez jakikiekolwiek kontroli milion Ukraincow na Zachod Europy ( a tam przeciez tez wojna domowa ).

 • jasiek_oc

  Oceniono 47 razy 45

  Ja żadnego imigranta nie widziałem. Więc o co im chodzi? Wystarczy zredukować socjal do polskiego poziomu i będą wyjeżdżać szybciej niż przyjeżdżali.

 • Leszek Pazderski

  Oceniono 32 razy 30

  Wegrow 3 mce temu pan kanclerz wyzywal od faszystow... teraz sam wysyla wojsko na granice... Jednak warto czasem sluchac srodkowych Europejczykow, oni wiecej wiedza o zyciu...

 • iha-iha-iha

  Oceniono 52 razy 28

  jaka UE - to merkel zawłaszczyła sobie europę
  hitler podbił militarnie europę - nie udało się
  teraz merkel zawłaszcza sobie ekonomicznie
  niemcy zawsze będą dążyć aby podbić europę - zawsze będą się kumać z moskalami

 • czesia58

  Oceniono 32 razy 26

  Podziękujmy pani Merkel to dzięki jej fantastycznym wizjom mamy to co mamy

 • thadde

  Oceniono 28 razy 20

  Nie widzę jeszcze gromkich artykułów Zakowskiego, Wielowiejskiej i innych potępiających austriackich ksenofobów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje