Obniżka ratingu? Minister w 20 sekund podsumowuje sytuację Polski i... niechcący chwali PO

Wicepremier Mateusz Morawiecki

Wicepremier Mateusz Morawiecki (Fot. Sławomir Kamiński/ Agencja Gazeta)

Mateusz Morawiecki na antenie TVP Info komentował decyzję agencji S&P o obniżeniu ratingu dla Polski. Jaki obraz polskiej gospodarki wyłania się z jego słów? Bardzo dobry. Tyle, że to raczej nie zasługa polityków PiS, a poprzedniego rządu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Choć politycy PiS znacznie złagodzili swój przekaz i nie mówią już o "Polsce w runie", często wypominają to, co - ich zdaniem - zaniedbał poprzedni rząd. - Dziś Polska jest z pewnością bardzo źle rządzona. Osiem lat rządów PO-PSL mogło być zdecydowanie lepiej przepracowane - mówiła jeszcze w kampanii wyborczej Beata Szydło. Na potrzebę "naprawy Polski" wielokrotnie wskazywał też prezydent Andrzej Duda i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Teraz rząd PiS ma problem: Agencja Ratingowa S&P obniżyła rating Polski do kategorii BBB plus, jako powód podając "demontaż instytucji państwowych i osłabienie ich niezależności". Decyzję ekspertów na antenie TVP Info tłumaczył wicepremier Mateusz Morawiecki. I gdy mówił o naszej gospodarce, przez przypadek pochwalił rządy PO-PSL.

"Stabilna gospodarka, eksport, wzrastające inwestycje..."

- Powiedzmy kilka słów o innych czynnikach ekonomicznych (wpływających na ocenę ratingu - przyp. red.). Omówiliśmy już PKB, kurs złotego do euro, inflację...

A bezrobocie? - pytał prowadzący program "Dziś wieczorem". - Nasze bezrobocie, biorąc pod uwagę tę część roku, jest najniższe w ciągu ostatnich 8 lat i jedne z najniższych w historii. To bardzo dobra informacja, która też w naturalnej sytuacji jest brana pod uwagę przez agencje ratingowe - tłumaczył minister rozwoju.

- No właśnie, tymczasem Standard & Poor's obniża ten rating - dopytywał dziennikarz. W odpowiedzi Morawiecki w 20 sekund podsumował sytuację gospodarczą, w jakiej znajduje się teraz Polska. Sytuację, za którą odpowiedzialny jest właśnie poprzedni rząd - nowa władza nie miała nie miała zbyt wiele czasu, by zaprowadzić na tym polu poważniejsze reformy.- Akurat ta agencja na pewno wzięła to pod uwagę - podobnie jak inne elementy swojego modelu, w którym jeden czynnik waży mocniej, a drugi słabiej. Moim zdaniem niskie bezrobocie to jest bardzo mocny czynnik. Stabilna gospodarka, bardzo niski deficyt rachunku bieżącego, który mamy - w tym roku być może w ogóle go nie będzie albo będzie na minimalnym poziomie, bardzo mocny polski eksport, wzrastające inwestycje, czekające za rogiem dziesiątki miliardów euro do wydania z perspektywy unijnej i naszych inwestycyjnych różnych projektów to naprawdę jest dobra perspektywa na najbliższe parę lat - mówił Morawiecki.

Wicepremier przypomniał też, że Moody's i Fitch utrzymały wysoki rating dla Polski, a każda agencja ma prawo do analizy i własnej oceny sytuacji. Jak dodał, nasza gospodarka ma stabilne podstawy i finanse.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
 • Prezes Kaczyński w Sejmie "Fakt" twierdzi, że wie, z czego śmiał się Kaczyński w Sejmie. Ale są i teorie z przymrużeniem oka...
 • Fragment spotu PiS W nowym spocie o polityce międzynarodowej PiS uderza w opozycję. "Wylewa rozgoryczenie za granicą"
Komentarze (421)
Obniżka ratingu? Minister w 20 sekund podsumowuje sytuację Polski i... niechcący chwali PO
Zaloguj się
 • Dariusz Aniszewski

  Oceniono 1 raz 1

  instytucje państwa czyli prokuratura,sądy policja urzędy służba zdrowia itp w totalnej ruinie

 • Oceniono 1 raz -1

  czy wszyscy zapomnieli kto się wyraził "Polska w ruinie i Polska to h....j d...pa i kamieni kupa"bo ja pamiętam to był prominentny polityk PO i minister w rządzie Tuska,co tu jeszcze można dodać............

 • jkpo1

  Oceniono 2 razy 2

  Pisowscy uzdrowiciele gospodarki po dzisiejszej sesji giełdowej nadal będziecie wciskać ciemnemu ludowi, że zmiana ratingu nie ma wpływu na naszą gospodarkę ?

 • jurek8808

  Oceniono 2 razy -2

  W 2015 roku S&P była zmuszona do wypłaty 1,38 mld USD w ramach ugody, jaką zawarła z rządem USA, za swoją nierzetelność.

 • si-si2

  Oceniono 1 raz -1

  na innych forach gw jest cenzura, tu też ?

 • amur-49

  Oceniono 3 razy 3

  Kaczomózgi prezes powiedział, że Polska jest w ruinie. No, to teraz PiS-owski rząd i parlament usilnie pracują nad tym, żeby okazało się, że prezio (po raz pierwszy w życiu) powiedział prawdę.

 • starszy-65

  Oceniono 1 raz 1

  Przynajmniej mówi SPRAWIEDLIWIE co jest zgodne z nazwą rządzącej partii!!!

 • bart5554

  Oceniono 5 razy -3

  Jak można chwalić poprzednie rządy? Zadłużenie Polski wzrosło do kosmicznego poziomu. Teraz jesteśmy podatni na manipulacje np. agencji ratingowych, takich, jak S&P, które swoimi decyzjami steruje kosztem naszego długu i wartością złotówki.

  Polacy, otwórzcie oczy na to, czym jest UE.

 • poppers68

  Oceniono 5 razy -3

  Ja już od dłuższego czasu zastanawiam się nad tym czy to nie cud, iż ograbiony kraj, rządzony przez nieudaczników i ośmiorniczki z PEŁO przez ostatnie lata stał się 6 -tą gospodarką UE, największym producentem żywności z bezrobociem ca. 9 % , z tysiącami kilometrów nowych dróg dwupasmowych , ze stabilnym PKB i doskonałą opinią SPOŁECZEŃSTW zachodnich.
  TO CUD O JAKIM NIE MÓGŁ MARZYĆ ANI FIDEL CASTRO ANI HUGO CHEVEZ.
  Polacy podpięci pod media pieprzące głupoty ( i te pokorne i te niepokorne) zrobili sobie kuku. Przy udziale i braci Karnowskich i TVN 24 chrzaniące non stop o zegarku Nowaka i udziale ..... niestety Ryszarda Petru non stop tłuczacego jakie to PEO zle i nie przeprowadzające wszystkich reform.
  WSZYSCY ZAPRACOWALI SOBIE NA DOBRĄ ZMIANĘ.
  Polacy już zapomnięli jak się żyje w Albanii , Ukrainie czy np. w Rosji.
  Albo w roku 2004 w Polsce.
  Czas sobie na własne życzenie przypomnieć.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje