Obniżka ratingu? Minister w 20 sekund podsumowuje sytuację Polski i... niechcący chwali PO

17.01.2016 10:38
Wicepremier Mateusz Morawiecki

Wicepremier Mateusz Morawiecki (Fot. Sławomir Kamiński/ Agencja Gazeta)

Mateusz Morawiecki na antenie TVP Info komentował decyzję agencji S&P o obniżeniu ratingu dla Polski. Jaki obraz polskiej gospodarki wyłania się z jego słów? Bardzo dobry. Tyle, że to raczej nie zasługa polityków PiS, a poprzedniego rządu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Choć politycy PiS znacznie złagodzili swój przekaz i nie mówią już o "Polsce w runie", często wypominają to, co - ich zdaniem - zaniedbał poprzedni rząd. - Dziś Polska jest z pewnością bardzo źle rządzona. Osiem lat rządów PO-PSL mogło być zdecydowanie lepiej przepracowane - mówiła jeszcze w kampanii wyborczej Beata Szydło. Na potrzebę "naprawy Polski" wielokrotnie wskazywał też prezydent Andrzej Duda i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Teraz rząd PiS ma problem: Agencja Ratingowa S&P obniżyła rating Polski do kategorii BBB plus, jako powód podając "demontaż instytucji państwowych i osłabienie ich niezależności". Decyzję ekspertów na antenie TVP Info tłumaczył wicepremier Mateusz Morawiecki. I gdy mówił o naszej gospodarce, przez przypadek pochwalił rządy PO-PSL.

"Stabilna gospodarka, eksport, wzrastające inwestycje..."

- Powiedzmy kilka słów o innych czynnikach ekonomicznych (wpływających na ocenę ratingu - przyp. red.). Omówiliśmy już PKB, kurs złotego do euro, inflację...

A bezrobocie? - pytał prowadzący program "Dziś wieczorem". - Nasze bezrobocie, biorąc pod uwagę tę część roku, jest najniższe w ciągu ostatnich 8 lat i jedne z najniższych w historii. To bardzo dobra informacja, która też w naturalnej sytuacji jest brana pod uwagę przez agencje ratingowe - tłumaczył minister rozwoju.

- No właśnie, tymczasem Standard & Poor's obniża ten rating - dopytywał dziennikarz. W odpowiedzi Morawiecki w 20 sekund podsumował sytuację gospodarczą, w jakiej znajduje się teraz Polska. Sytuację, za którą odpowiedzialny jest właśnie poprzedni rząd - nowa władza nie miała nie miała zbyt wiele czasu, by zaprowadzić na tym polu poważniejsze reformy.- Akurat ta agencja na pewno wzięła to pod uwagę - podobnie jak inne elementy swojego modelu, w którym jeden czynnik waży mocniej, a drugi słabiej. Moim zdaniem niskie bezrobocie to jest bardzo mocny czynnik. Stabilna gospodarka, bardzo niski deficyt rachunku bieżącego, który mamy - w tym roku być może w ogóle go nie będzie albo będzie na minimalnym poziomie, bardzo mocny polski eksport, wzrastające inwestycje, czekające za rogiem dziesiątki miliardów euro do wydania z perspektywy unijnej i naszych inwestycyjnych różnych projektów to naprawdę jest dobra perspektywa na najbliższe parę lat - mówił Morawiecki.

Wicepremier przypomniał też, że Moody's i Fitch utrzymały wysoki rating dla Polski, a każda agencja ma prawo do analizy i własnej oceny sytuacji. Jak dodał, nasza gospodarka ma stabilne podstawy i finanse.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (421)
Zaloguj się
 • e-komentarz

  Oceniono 307 razy 195

  W kampanii wyborczej królowało hasło "Polska w ruinie".
  Wszyscy myśleli że to pisowska ocena stanu kraju, a to była następna
  obietnica wyborcza którą zamierzają dopiero zrealizować...

 • Bożenna Zembaczyńska

  Oceniono 160 razy 150

  prawda jest jedna. PO zostawiło Polskę w dobrym stanie. Celowo nie używam słów w bardzo dobrym stanie , zawsze jest jeszcze coś do zrobienia. Łatwiej jest współpracować , a nie rozwalać , bo później trudno jest przyznać sie do tego , że metoda na sprzątanie nie jest zrobienie najpierw bałaganu , a potem udawać ,że sie coś sprzątnęło. PIS musi publicznie powiedzieć ,że było dobrze - gospodarka i bezpieczeństwo finansów to wyłączna zasługa PO..

 • sigm_0

  Oceniono 129 razy 123

  miałeś chamie złoty róg, teraz znowu w kryzys się pakujesz

 • perkis1234

  Oceniono 119 razy 109

  Cóż, można się śmiać i lekceważyć obniżenie ratingu przez S&P, że te ratingi są g*wno warte, że S&P się pomyliło, że nie ma racji, bla bla bla bla bla. Ale ratingi nie muszą być cokolwiek warte, a agencja nie musi mieć racji.... Ważne, że te ratingi są stosowane w praktyce przez inwestorów i instytucje finansowe, w tym przez były bank pana Morawieckiego.

  Bardzo wielu inwestorów stosuje systemy, które przykładowo, muszą SPRZEDAĆ aktywa z kraju, którego rating jest niższy niż np. A- i to się dzieje AUTOMATYCZNIE, bo np. taką politykę inwestycyjną ma fundusz i/lub taki algorytm jest wbudowany w system komputerowy. Również AUTOMATYCZNIE wbudowywane są wyższe marże do wycen obligacji lub oprocentowania kredytów. Kończy się to tym, że firmy płacą wyższe odsetki od kredytów a państwo wyższe odsetki od obligacji skarbowych.

 • sennachmura

  Oceniono 83 razy 79

  Jak widać, punkt widzenia zależy od punktu siedzania... Przez całą kampanię wyborczą Dudy i PiSu Polska była w ruinie. Teraz ma się dobrze. Szkoda słów:-(

 • 1-wolne

  Oceniono 81 razy 73

  Panie ministrze Większość Polaków ma nadzieję że tylko Pan może uchronić ten rząd od popełniania coraz wiekszych błędów.Problem w tym czy z pana zdaniem liczy się prezes i czy Pan wie o co tak naprawdę prezesowi chodzi?

 • kochomfranka

  Oceniono 50 razy 48

  Syćkim wom godom, ze to nie hipokryzyja ino to jest najlepszy dowód na to, że punk widzynia zależy od punktu patrzynia. Przeca inacy rzeczywistość wyglądo z punktu widzynia kiedy byli w opozycji a inacy kiedy rządzo. Rządźta tak dali a dostanieta kopnioka dokładnie w punkt siedzenia!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje