USA i UE zniosły sankcje nałożone na Iran w związku z jego programem atomowym

16.01.2016 22:51
Federica Mogherini na wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Iranu Mohammadem Dżawadem Zarifem

Federica Mogherini na wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Iranu Mohammadem Dżawadem Zarifem (RONALD ZAK/AP)

1. Szef MAEA poinformował, że Iran wypełnił swoje zobowiązania ws. atomu
2. Federica Mogherini i John Kerry ogłosili, że sankcje na Iran zostały zniesione
- Iran wypełnił wszystkie zobowiązania wynikające z porozumienia atomowego, które w lipcu ubiegłego roku zawarł ze światowymi mocarstwami - oświadczył szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Yukiya Amano.

Jego deklaracja otworzyła drogę do zniesienia sankcji gospodarczych nałożonych na Iran w związku z jego programem atomowym.

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini poinformowała, że umowa zawarta w lipcu między światowymi potęgami nuklearnymi a Iranem zaczęła dziś obowiązywać, co oznacza, że UE wdraża procedurę zniesienia sankcji. - To zwycięstwo dyplomacji - oświadczyła Mogherini na wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Iranu Mohammadem Dżawadem Zarifem.

Równocześnie o zniesieniu sankcji przez USA poinformował John Kerry - stosowny dokument w tej sprawie wydał dziś prezydent Obama.

Umowa ws. programu nuklearnego Iranu

Iran i grupa 5+1 (USA, Rosja, Chiny, W. Brytania, Francja i Niemcy) zawarły w lipcu po ponad 22 miesiącach negocjacji porozumienie, którego celem jest stworzenie gwarancji, że Iran nie będzie prowadził prac nad bronią jądrową. Strona irańska przystała na wiele technicznych ograniczeń, zachowując prawo do pokojowego programu nuklearnego. Teheran liczył na szybkie złagodzenie sankcji międzynarodowych, co jednak było uzależnione od pozytywnej opinii Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w kwestii dotrzymywania przez stronę irańską wynegocjowanych warunków.

Zobacz także
Komentarze (85)
Zaloguj się
 • eneasz7

  Oceniono 105 razy 9

  „Przegraliśmy z konkurencją i trzeba to w końcu przyznać. Czeka nas technologiczne zniewolenie, znaleźliśmy się w gronie państw, które nie zdążyły dostosować swojej gospodarki do nowej rzeczywistości” – takie nieoczekiwane oświadczenie złożył German Gref, szef Sbierbanku – największego banku Rosji.

  Jego wystąpienie na wielkim Gajdarowskim Forum Gospodarczym w Moskwie cytuje agencja TASS.

 • spluwa-orginal

  Oceniono 103 razy 9

  Jak Iranska ropa trafi na rynek to Putin sie wlasna piescia zabije .

 • dwa_grosze

  Oceniono 21 razy 7

  To kolejny gwozdz do trumny kacapii. Brawo!

 • eneasz7

  Oceniono 105 razy 5

  Z 42 rosyjskich generałów, którzy odeszli z tego świata w latach 1992-2016 tylko 3 zmarło z przyczyn naturalnych! Zdecydowana większość skończyła z kulą w głowie, powiesiła się, wyskoczyła przez okno, zginęła w dziwnych wypadkach lub zmarła nagle w niejasnych okolicznościach. Ich śmierć ma jedną podstawową prawidłowość – masowo giną po każdej dużej operacji Putina.
  Aż 14 z nich zastrzeliło się lub zostało zastrzelonych, 2 powiesiło się, 2 wyskoczyło przez okno, 1 wpadł pod pociąg, 2 zginęło w katastrofach lotniczych (jeden w śmigłowcu, a drugi w pasażerskim Boeingu prawdopodobnie celowo strąconym przez rosyjskie służby pod Permem), 7 zginęło w wypadkach drogowych, 1 został spalony w samochodzie, 2 otruto, 1 zginął w trakcie działań bojowych, 7 zmarło nagle na zawał lub w niewyjaśnionych okolicznościach i tylko 3 zmarło bez wątpienia w sposób naturalny – ze starości lub po długiej chorobie.

 • jasiek_oc

  Oceniono 107 razy 5

  Czyli ropa stanieje. Całe szczęście Jasiński młody zdolny doświadczony prezes z nadania PISuaru zadbał aby Rosjanie nie musieli nam jej tanio sprzedawać i podpisał kontrakt około 35$ za baryłkę a obecna cena to 28$. Brawo PIS!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • t-i-g-e-r

  Oceniono 31 razy 3

  Chcemy referendum: czy Polacy zgadzają się na INWAZJĘ, którą wywołali niektórzy europejscy politycy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje