USA i UE zniosły sankcje nałożone na Iran w związku z jego programem atomowym

16.01.2016 22:51
Federica Mogherini na wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Iranu Mohammadem Dżawadem Zarifem

Federica Mogherini na wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Iranu Mohammadem Dżawadem Zarifem (RONALD ZAK/AP)

1. Szef MAEA poinformował, że Iran wypełnił swoje zobowiązania ws. atomu
2. Federica Mogherini i John Kerry ogłosili, że sankcje na Iran zostały zniesione
- Iran wypełnił wszystkie zobowiązania wynikające z porozumienia atomowego, które w lipcu ubiegłego roku zawarł ze światowymi mocarstwami - oświadczył szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Yukiya Amano.

Jego deklaracja otworzyła drogę do zniesienia sankcji gospodarczych nałożonych na Iran w związku z jego programem atomowym.

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini poinformowała, że umowa zawarta w lipcu między światowymi potęgami nuklearnymi a Iranem zaczęła dziś obowiązywać, co oznacza, że UE wdraża procedurę zniesienia sankcji. - To zwycięstwo dyplomacji - oświadczyła Mogherini na wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Iranu Mohammadem Dżawadem Zarifem.

Równocześnie o zniesieniu sankcji przez USA poinformował John Kerry - stosowny dokument w tej sprawie wydał dziś prezydent Obama.

Umowa ws. programu nuklearnego Iranu

Iran i grupa 5+1 (USA, Rosja, Chiny, W. Brytania, Francja i Niemcy) zawarły w lipcu po ponad 22 miesiącach negocjacji porozumienie, którego celem jest stworzenie gwarancji, że Iran nie będzie prowadził prac nad bronią jądrową. Strona irańska przystała na wiele technicznych ograniczeń, zachowując prawo do pokojowego programu nuklearnego. Teheran liczył na szybkie złagodzenie sankcji międzynarodowych, co jednak było uzależnione od pozytywnej opinii Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w kwestii dotrzymywania przez stronę irańską wynegocjowanych warunków.

Zobacz także
Komentarze (85)
USA i UE zniosły sankcje nałożone na Iran w związku z jego programem atomowym
Zaloguj się
 • muledet.3

  Oceniono 1 raz 1

  Nie sadze, zeby to nauczylo Iran rozumu.Sa srodki bardziej radykalne
  ktore naucza Iran,ze "co wolno wojewodzie to nie tobie smrodzie".

 • googleon

  Oceniono 1 raz 1

  Ile firm polskich wchodzi na rynek irański ? Bo zachodnie już krótko przed zniesieniem sankcji weszło. Taki np. Airbus sprzedał Iranowi 114 samolotów.
  Wygląda na to że drzemka nadal trwa.

  W 2016 lub najpóźniej w 2017 zostaną zniesione sankcje co do Rosji. Warto by o tym pomyśleć i zrobić interes.

 • blski

  Oceniono 2 razy 0

  Zniesienie sankcji niewatpliwie poprawi sytuacje ekonomiczna Iranu. Najprawdopodobniej doprowadzi to do dalszego spadku ceny ropy (iran zgromadzil jej olbrzymie zapasy, jak tez bedzie produkowal ile sie tylko da). Realnym niebezpieczenstwem dla rzadzacych tym krajem jest, ze jak zawsze oczekiwania spoleczenstwa znacznie przewyzsza mozliwosci ich zaspokojenia i to moze spowodowac wewnetrzny niepokoj. Niewatpliwie rzadzacy Iranem biora to pod uwage i sa przekonani, ze rewolucja ktora ich obali jest niemozliwa. Persowie maja zle doswiadczenia jesli chodzi o Zachod z tego powodu jakakolwiek ingerencja z tej strony spowoduje odwrotny od zamierzonego rezultat.
  Iran jest mocarstwem w tym rejonie, prowadzi niezalezna polityke i chociaby ze wzgledu na to, ze znaczna czesc ropy musi przeplywac przez ich wody terytorialne wszyscy musza sie z nimi liczyc.
  Rodakom przypomne, ze w czasie Wojny Persowie przyjeli nadspodziewanie serdecznie Polakow zwolnionych z Sowieckiego zeslania.

 • kaliber43

  Oceniono 5 razy -3

  Iran jest coraz bliżej cywilizowanego świata i coraz dalej od kacapskiego Mordoru.

 • teodor_jeske_choinski_1

  Oceniono 4 razy 0

  No to teraz USA i UE wprowadza sankcje na Izrael za niepodpisanie traktatu o nierozprzestrzenianie broni jadrowej..

 • Expert 325

  Oceniono 4 razy 2

  28,94 (za Bloombergiem) za brent crude, zejdzie do 25 i się zamuruje (aż do jakiejś większej wojny)

 • tenare

  Oceniono 40 razy -2

  Iran nie wypełnił swoich zobowiązań ws. atomu, tylko potrzebna jest irańska ropa na rynku do jeszcze większego obniżenia cen tego surowca przeciwko Rosji. Irańczycy się zbroją.
  Dodatkowo Amerykanom i Żydom solą w oku jest rozwój irańskich systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych (np. nowe rosyjskie S-300) oraz broni balistycznej. Właśnie z tego powodu USA niedawno zaostrzyły sankcje przeciwko Iranowi, a teraz przymykają oczy. Iran też opowiedział się za reżimem Assada w Syrii, wsparł go militarnie, co też Amerykanom przestało przeszkadzać.
  Ceny ropy pójdą w dół, a sankcje wobec Iranu można zawsze przywrócić z byle powodu, nawet wymyślonego. Taka jest teraz strategia USA.

 • spokojniejaknawojnie

  Oceniono 12 razy -8

  Niemcy już de facto nie istnieją. Jeśli Polska zgodzi się przyjąć uchodźców popełni dziejowy błąd i nasze wnuki tam tego nie wybaczą. Mamy żal do powstańców warszawskich że wywołali zryw i Niemcy zburzyły nam stolice, ale z drugiej strony pokazali że Polska istnieje i będzie istnieć za każdą cenę ! My wpuścimy ich bez walki i sprowadzą nas do roli niewolników i tego historia nam już nie wybaczy.

 • pawelmol1976

  Oceniono 6 razy 0

  [ po ponad 22 miesiącach negocjacji ]

  to oficjalna wersja
  Kreml ustąpił dopiero gdy USA utopiły w kiblu tzw 'Tarczę Antyrakietową'

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje