Duda w "FAS" o zamieszaniu wokół TK: Winne "machinacje PO, w których uczestniczył także Trybunał"

16.01.2016 22:25
Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda (Fot. Adam Stępień/ Agencja Gazeta)

Prezydent zapewnił na łamach "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung", że zależy mu na tym, aby relacje między Niemcami a Polską rozwijały się jak najlepiej. Powiedział, że boli go, iż w dyskusji padają "niepotrzebne emocjonalne" słowa.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Bardzo zależy mi na tym, aby relacje pomiędzy Niemcami a Polską rozwijały się jak najlepiej. Relacje z Niemcami są dla nas bardzo ważne - powiedział prezydent w wywiadzie pod tytułem "Zbyt dużo emocji", który ukaże się w niedzielę.

Andrzej Duda zastrzegł, że "są też problemy, na przykład Nord Stream 2". - Ten planowany rurociąg z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Polski, Słowacji i innych krajów - wyjaśnił.

Problem z NordStream 2

Prezydent przyznał, że kanclerz Angela Merkel nigdy nie wyrażała poparcia dla tej inwestycji. - Takie problemy wywołują jednak emocje, które prowadzą do takich (emocjonalnych) wypowiedzi - tłumaczył prezydent. - Żałuję tego, ponieważ Niemcy są naszym dużym sąsiadem, naszym dużym partnerem - zaznaczył.

Zwrócił uwagę, że zarówno on, jak i jego małżonka mają w Niemczech wielu przyjaciół. - Życzyłbym sobie, by ten projekt (Nord Stream 2) spotkał się z polityczną dezaprobatą. To kwestia solidarności - wyjaśnił prezydent.

"Machinacje" PO i Trybunału

Andrzej Duda skrytykował niedawne wypowiedzi o Polsce przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza. Wyraził przypuszczenie, że słowa niemieckiego polityka były wynikiem "pewnej pobudliwości". W jednym z wywiadów Schulz mówił o "putinizacji" polskiej polityki.

W rozmowie z "FAS" prezydent bronił swoich decyzji dotyczących Trybunału Konstytucyjnego. Obarczył odpowiedzialnością za konflikt "machinacje wcześniejszej większości rządowej - Platformy Obywatelskiej, w których uczestniczył także Trybunał Konstytucyjny."

"Wiele niepotrzebnych emocjonalnych wypowiedzi"

Pytany o to, kto rozstrzygnie spór o TK, Duda odpowiedział: "Istnieje podział władz. Mamy w Polsce władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Nie mogę zgodzić się na to, że sąd rości sobie pretensje do kompetencji, których nie daje mu ani konstytucja, ani ustawa. Zaprzysięgłem sędziów tak, jak życzył sobie tego parlament".

Nawiązując do wypowiedzi związanych z rozpoczęciem przez Komisję Europejską procedury ochrony praworządności wobec Polski, Duda powiedział, że "bardzo boli" go, iż w tej debacie "padło wiele niepotrzebnych emocjonalnych wypowiedzi". Podkreślił, że premier Beata Szydło wyjaśniała, iż "KE nie jest jej zdaniem dobrze poinformowana (o sytuacji w Polsce)".

Polska "wypełni zobowiązania" ws. uchodźców

Prezydent podkreślił, że rząd RP "nigdy nie wycofał się z danych obietnic" dotyczących przyjęcia uchodźców. - Wypełnimy nasze zobowiązania - zapewnił. Podkreślił, że Polska zabezpiecza liczącą 1100 kilometrów zewnętrzną granicę UE. Duda wskazał jednak na problem, iż uchodźcy nie kwapią się do przyjazdu do Polski.

- Ludzie nie przyjeżdżają do nas dlatego, że nie możemy zapewnić im niemieckich warunków - tłumaczył.

"Gdzie są ich kobiety, matki, dzieci?"

Duda zwrócił uwagę, że UE nie potrafi odróżnić imigrantów ekonomicznych od uchodźców. - Imigracja do Europy jest też związana z migracją ekonomiczną, a UE nie radzi sobie z rozróżnieniem (między tymi dwoma rodzajami migracji - przyp. red.). - Większość uchodźców to młodzi mężczyźni. Gdzie są ich kobiety, matki, dzieci? Pozostawione na wojnie? Trudno to zrozumieć - zauważył prezydent RP.

"FAS" jest niedzielnym wydaniem dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Pełny tekst rozmowy dostępny jest dla prenumeratorów od soboty wieczór.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (847)
Zaloguj się
 • mn7

  Oceniono 363 razy 221

  Nie ma żadnego sporu o Trybunał. PAD ma obowiązek wreszcie zaprzysiąc trzech sędiów TK i TK ma normalnie pracować.

 • polak_k.prawy

  Oceniono 332 razy 212

  Sprawa błędów PO jest już zamknięta - TK ocenił ustawę, nie doszło do powołania na sędziów TK 2 osób. Natomiast jest pogrążanie się w niekonstytucyjnych działaniach obecnej władzy na czele z Prezydentem Dudą. Argument, że jak ktoś popełnił błąd, to ja mam prawo zrobić co mi się podoba, w tym coś 10 razy gorszego, obraża inteligencję i poczucie przyzwoitości czytelnika tej opiniotwórczej niemieckiej gazety.

 • badylanka.1

  Oceniono 185 razy 153

  Zaprzysiągłem sędziów jak zyczył sobie parlament ? Czy zaprzysiągłem sędziów jak życzył sobie prezes.

 • bez_sortowania

  Oceniono 189 razy 93

  Zdrajca!! Donosiciel!! Kapuś!!
  I to w dodatku do Niemców!
  Czegoś takiego po naszym polskim prezydencie się nie spodziewałam!
  Hańba!

 • spluwa-orginal

  Oceniono 189 razy 81

  Znaczy stara plyta - To wina Tuska .
  Ci ludzie nie maja nam nic do powiedzenia .

 • kajetan907

  Oceniono 177 razy 77

  Wstyd Maliniak łamiesz prawo, teraz wszyscy będą nas kontrolować ich nie nabierzesz. Wstyd.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje