Duda w "FAS" o zamieszaniu wokół TK: Winne "machinacje PO, w których uczestniczył także Trybunał"

16.01.2016 22:25
Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda (Fot. Adam Stępień/ Agencja Gazeta)

Prezydent zapewnił na łamach "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung", że zależy mu na tym, aby relacje między Niemcami a Polską rozwijały się jak najlepiej. Powiedział, że boli go, iż w dyskusji padają "niepotrzebne emocjonalne" słowa.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Bardzo zależy mi na tym, aby relacje pomiędzy Niemcami a Polską rozwijały się jak najlepiej. Relacje z Niemcami są dla nas bardzo ważne - powiedział prezydent w wywiadzie pod tytułem "Zbyt dużo emocji", który ukaże się w niedzielę.

Andrzej Duda zastrzegł, że "są też problemy, na przykład Nord Stream 2". - Ten planowany rurociąg z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Polski, Słowacji i innych krajów - wyjaśnił.

Problem z NordStream 2

Prezydent przyznał, że kanclerz Angela Merkel nigdy nie wyrażała poparcia dla tej inwestycji. - Takie problemy wywołują jednak emocje, które prowadzą do takich (emocjonalnych) wypowiedzi - tłumaczył prezydent. - Żałuję tego, ponieważ Niemcy są naszym dużym sąsiadem, naszym dużym partnerem - zaznaczył.

Zwrócił uwagę, że zarówno on, jak i jego małżonka mają w Niemczech wielu przyjaciół. - Życzyłbym sobie, by ten projekt (Nord Stream 2) spotkał się z polityczną dezaprobatą. To kwestia solidarności - wyjaśnił prezydent.

"Machinacje" PO i Trybunału

Andrzej Duda skrytykował niedawne wypowiedzi o Polsce przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza. Wyraził przypuszczenie, że słowa niemieckiego polityka były wynikiem "pewnej pobudliwości". W jednym z wywiadów Schulz mówił o "putinizacji" polskiej polityki.

W rozmowie z "FAS" prezydent bronił swoich decyzji dotyczących Trybunału Konstytucyjnego. Obarczył odpowiedzialnością za konflikt "machinacje wcześniejszej większości rządowej - Platformy Obywatelskiej, w których uczestniczył także Trybunał Konstytucyjny."

"Wiele niepotrzebnych emocjonalnych wypowiedzi"

Pytany o to, kto rozstrzygnie spór o TK, Duda odpowiedział: "Istnieje podział władz. Mamy w Polsce władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Nie mogę zgodzić się na to, że sąd rości sobie pretensje do kompetencji, których nie daje mu ani konstytucja, ani ustawa. Zaprzysięgłem sędziów tak, jak życzył sobie tego parlament".

Nawiązując do wypowiedzi związanych z rozpoczęciem przez Komisję Europejską procedury ochrony praworządności wobec Polski, Duda powiedział, że "bardzo boli" go, iż w tej debacie "padło wiele niepotrzebnych emocjonalnych wypowiedzi". Podkreślił, że premier Beata Szydło wyjaśniała, iż "KE nie jest jej zdaniem dobrze poinformowana (o sytuacji w Polsce)".

Polska "wypełni zobowiązania" ws. uchodźców

Prezydent podkreślił, że rząd RP "nigdy nie wycofał się z danych obietnic" dotyczących przyjęcia uchodźców. - Wypełnimy nasze zobowiązania - zapewnił. Podkreślił, że Polska zabezpiecza liczącą 1100 kilometrów zewnętrzną granicę UE. Duda wskazał jednak na problem, iż uchodźcy nie kwapią się do przyjazdu do Polski.

- Ludzie nie przyjeżdżają do nas dlatego, że nie możemy zapewnić im niemieckich warunków - tłumaczył.

"Gdzie są ich kobiety, matki, dzieci?"

Duda zwrócił uwagę, że UE nie potrafi odróżnić imigrantów ekonomicznych od uchodźców. - Imigracja do Europy jest też związana z migracją ekonomiczną, a UE nie radzi sobie z rozróżnieniem (między tymi dwoma rodzajami migracji - przyp. red.). - Większość uchodźców to młodzi mężczyźni. Gdzie są ich kobiety, matki, dzieci? Pozostawione na wojnie? Trudno to zrozumieć - zauważył prezydent RP.

"FAS" jest niedzielnym wydaniem dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Pełny tekst rozmowy dostępny jest dla prenumeratorów od soboty wieczór.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (847)
Duda w "FAS" o zamieszaniu wokół TK: Winne "machinacje PO, w których uczestniczył także Trybunał"
Zaloguj się
 • green_mala2010

  Oceniono 1 raz -1

  Ile można truć to samo. Panie Prezydencie na litość boska. Mieliście trzymać wyższe standardy a nie odwoływać się ciągle do PO i robić jeszcze paskudniej. To się kupy już nie trzyma. Rozumiem, że odwołujecie się stale do waszego elektoratu, ale inni też chcieli by zrozumieć co wy tak naprawdę robicie. Proponuję żeby PAD zaczął pracować na własny honor i dumę. Nie warto dawać tyłka, bo lanie może być bardzo bolesne.

 • zd46

  Oceniono 2 razy 0

  A.Duda, wykonujacy, chwilowo,
  instrukcje PiSu dla prezydenta,
  zwiedza z Dera, Łopinskim oraz pozostalym dworem,Muzeum Narodowe w Warszawie:
  - to Matejko, to Duda-Gracz, mówi kustosz.
  - a co to za idiotycznie śmieszna i cyniczna karykatura, pyta A.Duda ?
  - nie, to nie karykatura,
  to lustro panie Andrzeju
  i w meskiim WC

 • chumski

  Oceniono 1 raz -1

  Kiedy on w końcu przestanie lizać dupę Kaczyńskiemu??
  Czy naprawdę nie zdaje sobie sprawy że już nie jest w PiS tylko głową państwa a to zobowiązuje.
  Mimo że nie głosowałem na niego ma obowiązek chronić także mojego prawa do życia w państwie szanowanym politycznie i gospodarczo.
  Duda nie jesteś częścią partii jesteś ponad nimi.
  Pokaż to.

 • zyks

  Oceniono 1 raz 1

  Tak trzymać ! Niezłomnie !

 • zyks

  Oceniono 1 raz -1

  Załamałem się. P. Prezydent donosi na Polskę, no bo w zeszłym roku, to chyba też była Polska?

 • pe1

  Oceniono 7 razy -1

  Duda kłamie. Wstyd, żeby prezydent kraju tak bezczelnie kłamał w żywe oczy. WSTYD !

 • cezaris

  Oceniono 6 razy -2

  Maliniak! Skończ już! Wstydu oszczędź!

 • osservatorepissore2015

  Oceniono 5 razy 1

  A pana Andrzeja z każdym dniem więcej, gratuluję kucharza!

 • zaduma24

  Oceniono 2 razy 0

  Dzieci gdy coś zbroją to tłumaczą sie że ktos też to samo zbroił, po 12. roku życia im to przechodzi ale widocznie nie wszystkim

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje