Iran uwalnia czterech amerykańskich więźniów; USA - siedmiu Irańczyków

16.01.2016 18:17
Pikieta ws. uwolnienia Jasona Rezaiana

Pikieta ws. uwolnienia Jasona Rezaiana (BEBETO MATTHEWS/AP)

1. Iran uwolnił 4 więźniów z amerykańsko-irańskim obywatelstwem
2. USA zapowiedziały zwolnienie ze swych więzień siedmiu Irańczyków

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Jak podała agencja prasowa Fars, z irańskich zakładów karnych zwolniono korespondenta "Washington Post" w Teheranie Jasona Rezaiana, byłego żołnierza piechoty morskiej USA Amira Hekmatiego, pastora Saida Abediniego i Nosratollaha Chosraviego. Informacje te potwierdziły władze amerykańskie.

Według agencji prasowej IRNA w ramach wymiany więźniów władze Stanów Zjednoczonych uwolnią siedmiu Irańczyków, którzy obecnie odsiadują wyroki w amerykańskich zakładach karnych. Jak poinformował przedstawiciel władz USA, chodzi o siedmiu Irańczyków, spośród których sześciu ma podwójne obywatelstwo.

Ocieplenie na linii USA - Iran

Informacja o wymianie więźniów nadeszła, gdy oczekiwane jest ogłoszenie przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) raportu potwierdzającego, że Iran realizuje lipcowe porozumienie w sprawie programu nuklearnego. Raport, który być może zostanie opublikowany jeszcze w sobotę, toruje drogę do zniesienia sankcji nałożonych na Iran w 2006 roku.

Amerykański sekretarz stanu John Kerry i szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif udali się w sobotę do Wiednia, gdzie ma swą siedzibę MAEA, żeby ogłosić wejście w życie porozumienia zawartego w lipcu między Iranem a sześcioma mocarstwami (USA, Rosją, Chinami, Francją, Wielką Brytanią i Niemcami).

Porozumienie zobowiązuje Iran do całkowitej rezygnacji z ewentualnych planów budowy bomby atomowej. W zamian za takie zobowiązanie Zachód zgodził się stopniowo znosić swoje sankcje gospodarcze wobec Iranu.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (1)
Iran uwalnia czterech amerykańskich więźniów; USA - siedmiu Irańczyków
Zaloguj się
  • boguslawbch6808

    Oceniono 104 razy -12

    Szkoda, że to ostatni rok rządów Obamy.
    Jeszcze ze dwie kadencje i podpisałby Układ o Przyjaźni z Kim Dzong Unem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje